Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek c vitamin se z vročino ne uniči

c vitamin se z vročino ne uniči

zadnjič je bila ena mladinska oddaja , v kateri so delali poskuse s c vitaminom, se pravi, koliko se ga z vročino uniči. res da sem gledala z enim učem, ampak presenetljivo, se c v itamin z vročino ne uniči, se pravi, da sem 40 let živela v zmoti. dobra novica pa to je.

čudno, vsi zdravniki pa pravijo obratno.

Kdor je naredil gimnazijo ali katero koli srednjo šolo s V. stopnjo je imela kar nekaj kemije, kjer smo se to tudi učili in naučili.C vitamin zgublja vvrednost v vodi, ker je topen v njej, na vročino pa ni toliko občutljiv!

Prav gotovo ne. Pravijo pa tako vsi laiki.
Vitamina C vročina skoraj ne uniči.

Prav gotovo ne. Pravijo pa tako vsi laiki.
Vitamina C vročina skoraj ne uniči.[/quote]

Sliši se smiselno. Če daš limono v čaj, se torej C vitamin stopi, ampak ga vseeno popiješ, zaradi vročega čaja pa se ne uniči. Lepo.

Eh, kako znate eni poenostavljati.

1. C vitamin je, kemično gledano, askorbinska kislina. Ta se z vročino seveda ne uniči.
2. C vitamin, kot še mnogi drugi vitamini, sam po sebi skoraj ne koristi nikomur. Zares koristi samo, če je pospremljen z odgovarjajočimi encimi. Encimi pa vročine ne prenesejo.

Lahko se še tako nabutaš z siintetičnim C vitaminom, bo telo lahko še vedno čutilo njegovo pomanjkanje, ker ga ne zna pravilno predelati. Če pa zaužijemo C vitamin iz sadja ali zelenjave, ga je tam pa po teži ogromno manj, deluje pa nekajkrat bolj. Ker so v živilih tudi nujno potrebni encimi. Je sedaj jasno? C vitamin sam zase je skoraj imun na vročino, ne koristi pa dosti. C vitamin z encimi strašansko koristi, vendar encime vročina uniči. avtorju oddaje bi bilo potrebno dati “cvek”, ker se je osredotočil samo na polovično resnico in s tem prišel do napačnih zaključkov. To so sodobni diplomiranci, ki imajo samo ozko znanje, brez zmožnosti širšega pogleda.

… thanks za tole.

Encimi se v prebavilih razgradijo na aminokisline, te pa se potem vsrkajo v telo skozi črevesno sluznico. Torej je čisto vseeno, kaj se z njimi zgodi med predelavo in obdelavo hrane, ker jih tako ali tako v organizem ne dobimo.

Za “ni čisto tako”

Prepisano iz Wikipedije:

Askorbinska kislinaAskorbinska kislina ali vitamin C je monosaharidni antioksidant, ki ga najdemo tako pri živalih, kot tudi pri rastlinah.[37] Ker ga človeško telo ne more sintetizirati, je potreben vnos s hrano in je zato vitamin. Večina drugih živali lahko vitamin C sintetizira sama, zato ga v prehrani ne potrebujejo.[38] V celicah se po reakciji z glutationom, ki jo katalizirajo encimi protein disulfid izomeraze in glutaredoksini, nahaja v reducirani obliki.[39][40] V takšni obliki je močan reducent, zaradi česar lahko reducira ter s tem nevtralizira reaktivne kisikove zvrsti, kot je vodikov peroksid.[41] Poleg direktnega antioksidantnega delovanja je substrat za antioksidantni encim askorbat peroksidazo, kar je še posebej pomembno za obrambo proti stresu pri rastlinah.[42]

Kot rečeno, askorbinska kislina opravi svojo funkcijo le ob sodelovanju ustraznih encimov. Če teh v celicah ni (bolezen), jih moramo tja nekako prinesti sami. Za to pa je poskrbela narava sama v rastlinah in sadju, ne pa v tabletah iz lekarne.

Encimov ne moremo zaužiti! Če jih v telesu ni, si najeb…! Kaj ti to res ni jasno? Poglej si samo bolezni, kot so recimo propionska acidemija, Farby-jeva bolezen in fenilketonurija, pa boš bolj razumela.
Prav imaš pa pri naslednji misli: če encimi ne delujejo, kot je treba, ti noben vitamin C ne bo pomagal.

Ni dovolj, da prepisuješ z wikipedije, če ti osnove metabolizma niso jasne in štekaš samo nekaj stvari, iztrganih iz konteksta. Encimi so beljakovinske molekule, ki se sintetizirajo v samih celicah iz osnovnih elementov beljakovin, torej iz aminokislin. Encimov ne moreš dovajati v celice na noben drug način, ker jih črevesje prebavi (razgradi v aminokisline). Skratka, nimaš pojma, in kot vedno me čudi, kako so taki, ki imajo najmanj pojma, najbolj pripravljeni soliti pamet drugim.

Torej če prav razumem, sintetični vitamin C in tisti iz sadja delujeta v enakih odmerkih popolnoma enako. Pa v resnici seveda temu niti približno ni tako. Encimi niso samo nekaj kar imamo v celicah, ampak se njihov vpliv na presnovo začne že v ustih. Slina namreč vsebuje ogromno encimov, ki “predpripravijo” hrano. Ko hrana potuje v želodec, se tam nanjo spet spravijo encimi iz slinavke in ostali. Šele ko gredo hranila v celice, se jih tam lotijo spet novi encimi. Zato pa je tako zdravo sadje in zelenjava, ker sveže vsebuje polno prepotrbnih encimov, s kuhanjem jih pa uničimo. Če encimov ne dobimo s hrano, pa leži vse breme pretvorbe na encimih iz celic, ki zadeve ne zmorejo, še posebno če smo bolni. Zato ne gnjavite s posamičnimi izsečki znanosti o metabolizmu, ker je zadeva v resnici izjemno široka in pestra. In še enkrat ponavljam, zaradi sodelovanja encimov iz hrane so naravni vitamini mnogo učinkovitejši od umetnih, ki encimov ne vsebuijejo. Samo to je bistvo mojeg apisanja, primerno za običajnega bralca. Če pa hočete vi pisati doktorsko disertacijo iz posamične izolirane kemično biološke reakcije, pa kar…

Ko si tako pametna, pa mi razloži naslednje: če encimi iz sadja in zelenjave res delujejo na hrano, zakaj jo začnejo prebavljati šele takrat, ko mi to hrano zaužijemo?
In naslednje: kakšno zvezo imajo encimi iz sadja in zelenjave z vitaminom C? Prebavijo ga ne. Skupaj z njim se ne absorbirajo, saj so encimi gromozanske beljakovinske molekule, ki se v prebavilih razgradijo na aminokisline.
Ne razumem niti, zakaj bi vse “breme” prebave ležalo na encimih, ki so v celicah. Kaj pa encimi v slini, encimi, ki jih izloča trebušna slinavka? In zakaj ti encimi svojega dela ne bi “zmogli”? Saj to ni tek na dolge proge, to so kemične reakcije, za katere so bili ustvarjeni!

madona babe, ste pa živi dokaz, da se je na MONu možno skregat tudi zarad encimov.
sem mislila, da je bil višek bedastoč kreganje o temperaturi mlačne vode na sobni temperaturi, ampak tole pa tudi poseka vse….

Ah, še ena, ki je odraščala v komunističnih časih. Tam ste se vsi lepo gledali. Če je Tito rekel, da je voda rdeča, si se morala strinjati. Če je Partija rekla, da so prepovedane roza gate, si jo ubogala. In tako ubogo revše še v demokraciji, ko je dovoljeno razmišljanje z lastno glavo, ne preneseš konstruktivne razprave.

Ah, še ena, ki je odraščala v komunističnih časih. Tam ste se vsi lepo gledali. Če je Tito rekel, da je voda rdeča, si se morala strinjati. Če je Partija rekla, da so prepovedane roza gate, si jo ubogala. In tako ubogo revše še v demokraciji, ko je dovoljeno razmišljanje z lastno glavo, ne preneseš konstruktivne razprave.[/quote]

Na MONu se v povečanih količinah izloča encim kregatonin, ki je zelo močan katalizator prepira. Pomaga sprehod brez pametnega telefona.

Ah, še ena, ki je odraščala v komunističnih časih. Tam ste se vsi lepo gledali. Če je Tito rekel, da je voda rdeča, si se morala strinjati. Če je Partija rekla, da so prepovedane roza gate, si jo ubogala. In tako ubogo revše še v demokraciji, ko je dovoljeno razmišljanje z lastno glavo, ne preneseš konstruktivne razprave.[/quote]

Na MONu se v povečanih količinah izloča encim kregatonin, ki je zelo močan katalizator prepira. Pomaga sprehod brez pametnega telefona.[/quote]

Pusti komandirju pameten telefon, no. Vsaj eden od obeh mora biti pameten.

Ah, še ena, ki je odraščala v komunističnih časih. Tam ste se vsi lepo gledali. Če je Tito rekel, da je voda rdeča, si se morala strinjati. Če je Partija rekla, da so prepovedane roza gate, si jo ubogala. In tako ubogo revše še v demokraciji, ko je dovoljeno razmišljanje z lastno glavo, ne preneseš konstruktivne razprave.[/quote]

o đizus tebi seka…. imaš lahko svoje mnenje, brez, da se v nedogled prepucavaš na enem forumu zaradi… nepomembnosti…

Malo bolj verodostojen vir od wikipedije
http://www.digitalna-knjiznica.bf.uni-lj.si/dn_zvokelj_matej.pdf stran 17

New Report

Close