Najdi forum

Lepo pozdravljeni

Skoraj zmeraj imam bolečine, ko ležim, ali ko dolgo sedim. Bolečine se širijo okoli celega obroča kolkov in križa.
Kje bi lahko bil vzrok, kakšenkoli namig?

Hvala

Pri Vas bi lahko šlo za vnetni vzrok za bolečino v križu v sklopu ene od oblik spondiloartritisa. to je skupina kroničnih avtoimunih bolezni s katerimi se ukvarjamo revmatologi.( predpostavljam, da imate težave več kot 3 meseca )
Potreboval bi več podatkov o vaših težavah ter tudi o Vaši starosti,kajti te oblike bolezni se pojavljajo pri mlajši populaciji, nekje od pubertete pa do najkasneje 40-45 leta.

Ali so bolečine manjše po razgibavanju ?
Ali imate v družini člane z enakimi težavami ?
Ali imate luskavico ali ožji člani družine ?
ALI imate kronično drisko, težave z ponavljajočimi vnetji oči, otekanjem sklepov ali kit ?
Ali ste že opravil/a slikanje ledvene hrbtenice oz. križa ?

Svetoval bi obdelavo v revmatološki ambulanti.
Lp. Dr. Sinožič

Zaradi bolečin v križu po porodu sem opravila rtg križnega dela, ki je pokazal artrozo malih i.v. sklepov med L-5 in S-1, sicer v segmentih lumbalne hrbtenice ni drugih rtg znakov patoloških sprememb. I.v. prostori so normalno široki.
Ali to tudi spada pod spondiloartritis? Oz. kaj to pomeni, se mi bo stanje slabšalo? Kako ravnati v tem primeru? Kako na vse to vpliva nosečnost?

Pa še eno vprašanje ali je rtg zanesljiv glede hernije diska? Bi pokazal morebitno hernijo? Ker bi rada izključila še vse druga možna obolenja razen artroze.

lp

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana!

Žal ste mi podala premalo podatkov o vaših težavah, da bi vam lahko definitivno odgovoril.
Zelo je pomemben karakter bolečine : ali so bolečine hujše v mirovanju ali pri gibanju, ali so hujše po noči, vas prisilijo bolečine k vstajanju v nočnem času, ali se je pojavila jutranja okorelost? itn. to so značilnosti vnetne bolečine pri spondiloartritisih.
Pri artrozi oz.mehanskih vzrokih pa je bolečina obratna, hujša med gibanjem, v mirovanju je boljše. RTG spremembe so nezanesljive, predvsem v začetni fazi težav, artroza ni značilnost spondiloartritisov, ker gre pri vas za artrozo je žal pričakovati slabšanje tekom let.
hernia disci se lahko vidi le na CT ali MR preiskavi
tekom nosečnosti prihaja do razširitve medenice in številnih mišic in vezi, veliko žensk ima po porodu težave , ki ste jih vi opisala.
V kolikor imate karakteristike vnetne bolečine v križu svetujem nadaljno obdelavo pri revmatologu, vsekakor pa bi svetoval še MR v kolikor so bolečine kroničnega tipa in zelo moteče-

Lp dr. sinožić

Hvala za odgovor,

Bolečine so včasih prisotne med samo hojo, največkrat pa po njej in je ponavadi po počitku bolje. Zvečer, ko se vležem in umirim začutim bolečino, ki pa tekom noči poneha in se ne zbujam zaradi nje. Zjutraj je boljše in proti večeru se slabša. Ni neka huda bolečina, me pa moti in vedno opozarja. Ker planiram drugo nosečnost v kratkem, bi rada to rešila, da vem kaj mi je in kako ravnati naprej.
Vse te težave so se mi začele po porodu (leto in pol), prej me je križ sem ter tja malo bolel, nič posebnega, po porodu pa…sicer vsa hrbtenica, zdaj pa najbolj križ. Zanimalo me je ali so te bolečine revmatičnega izvora, kar je pokazalo na rtg ali je kaj drugega, ker me občasno tudi leva ritnica boli, sem pomislila tudi na kakšno hernijo. Zdravnica mi je glede na rtg posnetke povedala, da hernija ni, ker bi bila vsaj kakšna odstopanja pri slikanju in me ni hotela poslati naprej na mr, ker naj ne bi bilo vzroka. Pa tudi glede atroze mi ni nič omenila kaj bi mogla zdaj, rekla je, da so izvidi brez posebnosti.

lp

Spoštovana!

Bolečine, ki jih opisujete ne kažejo na vnetni karakter , ki je značilen za bolnike s težavami v sklopu spondiloartritisov.
Pogosto se bolečine pojavljajo pri nosečnicah in po porodu kot posledica razširitve medeničnih kosti in vezi in povzročajo lahko zelo dolgo težave. Normalen RTG še ne pomeni , da ni prisotna začetna artroza,( začetne spremembe se zelo težko vidijo). Svetoval bi le vaje za krepitev mišic ledvene hrbtenice, v kolikor opravljate fizična dela , pa je potrebno pravilno obremenjevanje, izogibanje prisilnim držam.
Če bi Vam se težave stopnjevale, pa svetujem pregled pri ortopedu, ki bo odredil eventuelno nadaljno diagnostiko, za enkrat verjetno dejansko ni potrebe po MR, če bi se pojavili nevrološki simptomi pa takoj.

Lp dr. Sinožič

New Report

Close