Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek velikonočne jedi

velikonočne jedi

Povejte, a obstaja mogoče kakšno pravilo, kdaj se jedo velikonočne jedi. Ker sem zadnjič slišala dve starejši ženski, ki sta se zgražali, kako so eni tam okoli njih že v soboto (ob sobotah se jedi blagoslovijo) imeli pojedino.

Kako je s tem?

me boli khm. Jem kaj hočem kadarkoli hočem.Če se komu zgraža pa naj,živim zase ne za njih

Mislim, da ni neke zapovedi, predvsem je pomembno, da so te jedi blagoslovljene oz. požegnane. Se pravi, da jih lahko ješ, ko jih prideseš od žegna. Žegen je ponavadi enkrat v soboto popoldan.

Zdaj, eni imajo potem pojedino v soboto popoldne oz zvežer (tudi pri nas, čeprav nismo verni), drugi pa počakajo na nedeljo in imajo potem velikonočni zajtr (pri mojem možu, čeprav tudi tam niso verni). Pač tradicija starih staršev.

nova
Uredništvo priporoča

Sicer ne praznujem velike noči, niti ne jem teh dobrot, vendar mi je ostalo v spominu iz otroštva, da menda se v nedeljo zjutraj je (velikonočni zajtrk?) tista hrana, ki je bila blagoslovljena. Le to naj bi prihranil do nedelje, ostali del, ki je bil kuhan, pečen ali karkoli, le blagoslovljen ni, pa mislim, da ovir ni. Lahko pa se seveda motim.

velikonočni zajtrk se je ponavadi jedel, ko si prišel od jutranje maše z vstajensko procesijo, takrat se je vsa družina zbrala ob slavnostnem obedu z blagoslovljenimi jedili. Če si veren in veš, kaj praznuješ, delaš tako, drugače, pa je itak vseeno kaj ješ in kdaj.

Mi jemo velikonočni zajtrk v nedeljo, ko ima čas družina, da se zbere, je pa vedno nežegnan.

Mi jemo žegen, ko pridemo od blagoslova v soboto popoldan, na veliko noč po jutranji vstajenski procesiji pa gremo k starim staršem na zajtrk. Mi je pa smešno koliko si eni dajo opraviti s tem kdaj kdo kaj počne.

New Report

Close