Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali nekoliko dražja nepremičnina v centru LJ odtehta dejstvo, da…

Ali nekoliko dražja nepremičnina v centru LJ odtehta dejstvo, da…

…potem nisi nujno odvisen od avtomobila?

Meni že.
Pešačim, kolesarim, z avtomobilom grem kvečjemu kdaj na izlet.
Vse – služba, šola, knjižnica, lekarna, trgovina, knjigarna, zdravnik, Opera, gledališča – imam v radiju od 5-10 minut peš hoje.
Vsaj meni to predstavlja ogromen prihranek časa, ki ga namesto drenjanja z avtomobilom po cestah raje vložim v sprehod po starem mestu, hitro hojo ali kolesarjenje na Rožnik, Grad, Golovec…

Odvisno od sluzbe in vasih navad. Avto se ponavadi vseeno rabi. Ampak nepremicnina mora imet zagotovljeno parkirno mesto.

Ja, meni tud to odtehta.
Je pa res, da dandanašnji recimo enega šraufa ne moreš več kupit v centru Ljubljane in se je treba skoraj za vsak nakup vlačit v BTC. V časih pred BTC-jem je bilo pa res čisto vse peš na dosegu.

Kaj pa nakupovanje hrane?
Če hočeš racionalno delat z denarjem in časom, nisi vsak dan v trgovini, kar pomeni, da moraš ob tedenskih nakupih prenašati kar zajetno težo. Če kupuješ kakšne jogurte, sokove, sadje, moko in sladkor to nanese lepo tedensko težo. Poleg tega da špecarije ni ravno najlažje kupovati v središču mesta, ker tam enostavno ni takih trgovin.
Mene je želje po bivanju v centru mesta v celoti ozdravil en teden bivanja v centru Firenc. Opraviš res vse peš, avto je cel teden parkiran, ampak hrane in pijače se pa nanosiš ko ena šerpa. Je pa šarm mesta komu morda tega vreden.

Jaz sem se iz mesta ( ne sicer centra LJ) preselila v en hrib in vam povem, da je to grozno. Za vsako figo je treba v avto. Da ne govorim, kolikokrat je treba otroke kam peljat! Res grozno. In koliko bencina porabimo na ta račun.

Nakladanje. Ne govor da greste peš k dohtarju , pa s kupom vrečk peš v trgovino:).
Avto isto rabite, pa še kam ga nimate dat ker vam Jankovič fajn računa za parkiranje. Da ne govorim da nimate obiskov. Komu se pa da prihajat v center da plača parkirnino da gre nekomu na obisk? Imam sestro v centru in sodelavca.lp

Zame odtehta, absolutno. Večino stvari zvozim s kolesom, 1x/teden, občasno pa kakšno rundo spustim, grem pa z avtom v večji shoping hrane/pijače. Poznam pa ljudi, ki imajo prikolico za bicikel, pa tudi to opravijo brez avta 🙂
Meni je občutek, da brez avta res nikamor ne moreš, grozen, pa vse kolone, pa še stroški…ni zame…

glede na to, da dam 50 evrov na teden za bencin (za majhen avtek), se mi ne zdi slaba ideja

glede na to, da dam 50 evrov na teden za bencin (za majhen avtek), se mi ne zdi slaba ideja

Sem 5km iz centra. Vedno lahko parkiram, Tudi šola, zdravstveni dom, lekarna, banka…je 3minute stran. Velik trgovski center 4 minute. Gozd 2 minuti. Zrak je mnogo boljši. V centru pa sem v 8-ih minutah z busom!

In ta prihranjen čas porabiš kje ???
Moje osebno mnenje je, da NE nekoliko dražja nepremičnina temveč KREPKO dražja ne odtehta tega, da imam 5 min. do gledališča kina, opere itd, o sprehodu po stari ljubljani in centru raje nebi, ker to ni sprehod , poleg vsega je tak sprehod enoličen, dolgočasen .
Seveda če govorimo o življenju v centru, in ne v Šiški, Šentvidu, Vič itd, to ni center in uporaba avtomobila je praktično obvezna.
Cene stanovan v centru , ki so od zgoraj navedene zabave oddaljene 5 min. so 2x višje od periferije , poleg tega je prisotno tudi stalna problematika parkiranja, prometa, smoga, dostave večjih predmetov, jeznih obiskov zaradi gneče in problema parkiranja itd.

Jaz ne živim v strogem centru Lj, pa vsakodnevno nisem odvisna od avtomobila. V službo grem peš, vrtec je spotoma, trgovina pod blokom. Opera je sicer dokaj daleč, ampak to me ne gane prav preveč, ker grem tja dokaj redko 🙂 Malo se mi zdi smešno to poudarjanje bližine opere kot prednost življenja v Centru – kot da je kdo vsak dan v operi.

Za moje pojme si lahko ravno toliko (ne)odvisen od avtomobila, če živiš na Trubarjevi, kot če živiš na Viču, bolj je to vprašanje življenjskih navad in recimo tega, kje imaš službo.

Je pa res, da mi življenje v mestu veliko pomeni ravno zato, ker se mi ni treba za vsako stvar v avto vsest. Raje se v soboto odpeljem nekam na izlet, kot da bi se vsak dan vozila v službo.

Avto pa ravno tako rabiš, saj to, da živiš v Ljubljani, še ne pomeni, da se nikoli ne premakneš ven iz nje.

Res ne živ8im v stari Ljubljani, pač pa v neposredni bližina bivšega Kina Vič – je to vseeno dovolj center za vas? 🙂
Na srečo gostje lahko pustijo avtomobil v bližnjih ulicah, nekateri parkirajo na plačljivih parkiriščih, jaz imam garažo.
Tole:
“Cene stanovan v centru , ki so od zgoraj navedene zabave oddaljene 5 min. so 2x višje od periferije , poleg tega je prisotno tudi stalna problematika parkiranja, prometa, smoga, dostave večjih predmetov, jeznih obiskov zaradi gneče in problema parkiranja itd. “
drži le delno, vsaj za moje stanovanje, pa še to v glavnem v delu, kjer je govora o prometu in posledično smogu, ki ga ustvarjajo dnevni migrantje…
Moja nepremičnina nikakor ni bila 2x dražja od blokovskega stanovanja v Šentvidu, uživam pa v dejstvu, da mi je mesto na dlani…
Seveda razumem vse, ki ne bi tako živeli in iščejo druge kvalitete, a samo za primerjavo naj povem, da se brat vozi v službo v Ljubljano iz 49 kilometrov oddaljenega kraja in za pot porabi vsaj 1,5 ure.
najbrž 3 ure, dnevno preživete v avtomobilu niso nekaj, kar bi te osrečilo ali nekaj, česar posledice bi odtehtala zelena narava ob koncih tedna (med delovniki od nje pač nimaš nič).
Vsak po svoje – vsakemu privoščim, da se ima v svojem okolju kar najlepše!

Meni popolnoma odtehta.
Ni mi sicer do popolnega centra, pač pa 2-3 km izven je idealno. Avto čez teden večinoma stoji, vse opravim peš in s kolesom in ves čas prišparan z izogibanjem vožnji je prost za šport, druženje ali pa lenarjenje.

To je življenje… (zame seveda).

In Jon… le zakaj bi bila tu uporaba avta skoraj obvezna? Ni, sploh ne. Skoraj vse kar bi otroci kadarkoli rabili je tu okrog, kar rabim sam oz. oba tudi – narava in luštne poti za kolesarjenje, hojo, sprehode… pa je 5 min peš stran.

Vse ok, do tistih “1.5 ure”….kam hudika se pa vozi? Jaz imam isto razdaljo v km,
pa pridem v službo v 35-45 minutah, kar pomeni največ 1.5 ure na dan, ne pa 3…
Prej, ko sem živela v LJ, sem porabila v eno smer 10 minut manj…je pa dejstvo, da sem
“pokurila” tudi neprimerno več živcev med mestno vožnjo.
Še zdaj ratam živčna, čim se moram v kakšni špici vozakati po Ljubljani (drugače se je
elegantno izognem po obvoznici…)

Glih vsak dan nisem v Operi, sem pa vsaj šestkrat na sezono. Pa kdaj še v CD, Drami al kaj podobnega … In ja, mi je super, če lahko grem peš.

[/quote]

Vozi se na Dolenjsko, smer Ribnica – menda so vsak dan zastoji na cesti….

Glede vozakanja otrok pa nisi v centru LJ (skoraj) nič na boljšem. Kot po pravilu si izberejo take dejavnosti, da jih je potrebno kljub vsemu voziti in to po možnosti ravno v času največje prometne konice (okrog 16h-17h, se pravi po službi). Vem, ker živim v LJ. Tega se rešiš šele, ko otroci toliko zrastejo, da lahko sami hodijo na dejavnosti/krožke/treninge (pa še to ne povsem, ker zelo radi fehtarijo “oči, a me lahko pelješ na trening”).

Hja sem živel v skoraj centru ( stolpnica Dela ) in se preselil v Šentvid, od tam sem se preselil 30km ven iz Lj.
Vsekakor ima življenje v Lj. prednosti in slabosti, odvisno od človeka, službe, tudi otrok in družine, ampak ne mi govorit, kako avto stoji cel teden, lahko, da pri tebi , ker imaš do službe blizu, ampak koliko je takih ??? zanemarljivo malo , večina se vozi, tudi 3 ulice daleč v trgovino se vozijo.
Ena zgoraj je napisala, da se brat vozi 49km uro in pol ???? predvidevam da s kolesom, jaz sem oddaljen od centra 35km in pridem v 25 min. Poleg tega opažam, da je največja gneča v BTC in Rudnik, avtomobili , ki so tam parkirani so v 99{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} Lj. registracije, avtobusi pa prazni.
Druga se je preselila na en hrib in za vsako figo v avto, drag bencin itd, ampak cena nakupa nepremičnine na hribu ali v centru je ogromna , poleg tega je pač navajena za vsako figo avto.
Opažam pa, da je trend selitve ven iz Lj.v porastu , tu kjer živim se je v zadnjih nekaj let sezidalo kar nekaj večstanovanjskih hiš in v večini so stanovanja pokupile družine iz Ljubljane.

Hja, jaz sicer nepremičnine nisem kupila, sem v najemu. Sem 1 leto živela nekaj več kot 20km iz Ljubljane (kamor sem vezana zaradi službe, hčerka zaradi šole). Za eno stran vožnje sva potrebovali cca 40 minut z avtom, z busom enako + hoja peš, s tem, da izven konic čakaš na bus tudi po 2 uri, v soboto vozi le dopoldan, ob nedeljah in praznikih sploh ne vozi, med šolskimi počitnicami je pa itak katastrofa.
Posledično sem dostikrat odšla od doma pred 6. uro, da sem ujela bus ob 6-ih, domov sem se vračala z busom, ki je iz Ljubljane odpeljal ob 19:10, doma sem bila ob 20. uri. Hja, nisem kaj dosti imela od neokrnjene narave, vrta, sadovnjaka itd. Stvari sem pa trogala iz Lj. po busu, ker je bila v tistem kraju le ena mala trgovina, ki je bila takrat seveda že zaprta… Konec koncev se tudi obiskov nisem mogla nadejat prav pogosto, glede na to, da imam večino sorodnikov in prijateljev v mestu.
Zdaj sem ponovno v strogem centru. Do doma iz službe imam 10 minut (hčerka do šole 5 minut), vmes opravim še kakšen nakup, v kolikor je potrebno. Večje nakupe opravim z avtomobilom 2x mesečno. Vsak dan si lahko privoščiva dolge sprehode (ne le po centru, ampak tudi na Grad, Golovec, Rožnik, Tivoli ipd.). Prej sem samo za avtobus dala za obe 300 eur mesečno, zdaj 0.
Meni vsekakor odtehta. Tako finančno kot časovno.

New Report

Close