Najdi forum

zdravljenje zoba

Pozdravljeni.

Najprej naj se zahvalim vsem, ki omogočate takšno informiranje.

Imam pa eno prošnjo za vaše mnenje.

V začetku leta 2002 mi je zobozdravnik (zasebnik) iz zoba odstranil živec in ga približno dva meseca zdravil. Na menjavo zdravila me ni fiksno naročal, ampak le z besedami: “čez štirinajst dni se pa spet oglasi.” Sicer je vodil evidenco vstavljanja zdravil, toda zgodilo se je tudi, da zdravilo ni bilo menjano v “roku”. Po dokončnem zaprtju zoba z zalivko nisem imela najboljšega občutka. Toda zaradi nezainteresiranosti lečečega zobozdravnika tega nisem omenjala. In res sem poleti začela čutiti pritisk (ne bolečine) v zobu.
Pred mesecem dni sem zaradi nezaupanja v prej omenjenega zobozdravnika (problemi z njegovimi zalivkami,…) zamenjala ponudnika zobozdravstvenih storitev. Rentgenska slika je pokazala (po besedah novega zobozdravnika) veliko vnetje na koreninskih koncih prej omenjenega zoba. Zobozdravnik je sicer rekel, da bi zob najraje čimprej odstranil, zaradi velikega vnetja in dvomljivosti uspeha ponovnega zdravljenja. Mene pa zanima vaše mnenje o upravičenosti tega posega, oziroma o upravičenosti morebitnega ponovnega zdravljenja.

Za odgovor se vam že vnaprej najlepše zahvaljujem.

Spoštovana Maja,

brez rentgenskega posnetka težko sodim o upravičenosti zdravljenja oz ekstrakcije prizadetega zoba.
Če imate še vse zobe in vam vaše ustno zdravje veliko pomeni, potem se prav gotovo še splača poskusiti z zdravljenjem (ekstrakcija še vedno pride v poštev , če bo zdravljenje zoba neuspešno). Zdravljenje vnetja v koreninskem predelu je dolgotrajno (če je proces velik), rezultati pa so lahko zelo dobri.
Lepo pozdravljeni!

Spoštovana Maja,

neuspešno zdravljenje zoba im lahko nekaj objektivnih (obsežen vnetni proces ob korenini oziroma vnetna cista, neugodna oblika zobnih korenin, neprehodnost korenin, počena korenina) ali subjektivnih vzrokov (nenatančno delo, neustrezna lokalna zdravila). Za dober odgovor bi potreboval vsaj še informacijo o tem, za kateri zob gre, kakšno je njegovo stanje (je zob majav, je občutljiv na dotik?), kakšno je stanje sluznice oz. dlesni ob zobu (pordela, občasno zagnojena?) in kako vse skupaj izgleda na rtg sliki. Vsekakor je zelo dobro pred ekstrakcijo ali ponovnim zdravljenjem pomisliti ša na manjši kirurški poseg ali apikotomijo, o čemer si lahko več preberete na “http://www.kclj.si/maxfacoral/page13.htm”.

Lep pozdrav,
asist. Matija Gorjanc, dr.med.,dr.stom.
maksilofacialni kirurg

Obema se za odgovor najlepše zahvaljujem.

Sedaj sem zopet govorila z zobozdravnikom in vaju prosim še za en komentar.

Zob, za katerega gre, je šestica spodaj levo. Raste na mestu petice, ker ta nikoli ni izrasla. Zob je boleč na dotik samo občasno. Ni majav, tudi obzobno tkivo ni pordelo ali ognojeno. Rentgenska slika pa kot sem že povedala, kaže velik granulom.
Zobozdravnik je ob moji omembi apikotomije dejal, da je na tem mestu problematična in je raje ne bi izvajal. Glede uspeha zdravljenje pa meni, da bo neuspešno (zaradi velikosti vnetnega procesa). Da bi bila korenina počena ali problematične oblike, ni nič omenjal. Torej še vedno vztraja pri ekstrakciji (me ne sili, da ne bo pomote).
Kakšno je vaše mnenje sedaj, ko sem vam ponudila malce več podatkov?

Najlepša hvala še enkrat.

Spoštovana Maja,

o možnostih za operativno rešitev situacije vam bo več napisal ali povedal oralni kirurg.
Sama bi vseeno poskusila s konzervativno metodo (zdravljenjem). Če bo to neuspešno, pa vam še vedno ostane na izbiro ekstrakcija.
Lepo pozdravljeni!

New Report

Close