Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek ajdov kruh z orehi – celiakija

ajdov kruh z orehi – celiakija

Imam čisto “na sveže” diagnosticirano celiakijo, zato se z novimi, prilagojenimi recepti še malce lovim. Doma bi si rada spekla ajdov kruh z orehi in pravkar sem prebrala kakih 30 receptov, vendar je v vsakem receptu dodana še kakšna druga moka, navadno bela, češ da čista ajdova moka težko vzhaja. Zanima me, če se da to rešiti z dodajanjem česa, kar ne vsebuje glutena, pa da bo vsaj približno spodobno za pojest. Hvala vnaprej za prijaznost.

pIRA.

Lahko dodaš nadomestek glutena, ki ga dobiš na dietnih policah, lahko dodaš schaerovo moko za celiakaše in malo več kvasa, lahko pa tvegaš in spečeš brez, rata pa kakor kdaj. Včasih je super, včasih pa za en drek, pa ne veš zakaj je tako.

Opozarjam te, da za celiakaša ni dobra vsaka ajdova moka, kajti večina ajde je okužena s pšenico. Kupi samo tisto moko, ki ima garancijo, da je res čista in ima znak društva. Pri vseh drugih tvegaš. da so ostanki glutena bistveno višji, kot je to dopustno za bolnike. Preveri:

http://drustvo-celiakija.si/

Imaš napisana točna živila, ki so res 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} varna, po znamka in proizvajalcih.

Pira je za celiakaše nesprejemljiva, ker isto vsebuje gluten, samo malce druge sorte. ENi po njej sicer nimajo občutnih težav, vseeno pa dela štallo po prebavilih!

Kolegica ima celiakijo, pa pravi, da bi pirino moko lahko, ampak je po navadi mleta na istih mlinih, kot pšenična in ni sigurno. Si kupi moko za celiakaše, namaze in take zadeve si kar na sir maže in je. Ji je šlo pa v enem letu iz tretje stopnje na prvo. Je pa res, da se 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} drži diete.

Problem je, ker pri ajdovi moki nikoli ne veš, če ni zraven tudi pšenica. Jaz delam tako, da kupim ajdovo kašo, jo skrbno preberem (ker notri obvezno najdem še 5-10 ješprenjčkov, pšeničk ipd. na vsak kilogram ajdove kaše). Potem jo zmeljem v mlinčku za kavo in naredim testo tako, da dodam samo vodo in sol. Kvasa nima smisla uporablat pri mokah, ki nimajo glutena. Ker zraven ni kvasa, tudi vzhajanje ni potrebno. Iz tega testa oblikujem drobne hlebčke, 7-8 cm v premeru in jih spečem. Kljub temu, da zraven ni kvasa, malo narastejo. So pa odlični. Seveda lahko dodaš orehe.

Dobi se knjižica brezglutenska kuhinja v marsikateri knjižnici.Izdal jo je ZZZS,v njej so recepti za brezglutenski kruh,pecivo.V njej je opisano tudi,katera živila nimajo glutena,katera pa ga imajo.Želim ti vliko kulinaričnih užitkov pri preizskušanju.

Acth. Kot je že izkušnje napisala.. V brezglutenski prehrani se pira ne sme uporabljati, ker vsebuje gluten. Je pa to stara sorta oz. predhodnica pšenice.

Dragi vsi, ki ste odgovorili: najlepša hvala!!! Kar precej sem obupana glede postavljene diagnoze, ker se mi zdi, da se mi je izbira tako neverjetno skrčila. Sem bila ljubiteljica vseh vrst kruha, pa nora na testenine, njoke, raviole. Oboževala sem pico, pa palačinke, štruklje, burek… Saj vem, saj vem, da so naštete reči bolj nezdrave kot zdrave, ampak kaj hočem, moj okus je pač takšen. In zdaj se mi ves čas cedijo sline 🙂
Poskusila bom speči predlagane štručke (hvala kaša), čeprav na moji ajdovi moki ni nič posebej označeno, sem jo pa šla kupit direktno v mlin (Brinečev mlin, Rečica ob Savinji), ste me pa prestrašile, da lahko ni “čista” in ima primesi. Sploh si ne morem predstavljat, da bom morala kašo prebirat, ampak zgleda, da smo punce z diagnozo celiakija za povrh še Pepelke :))
Lep vikend vsem, če ima pa katera še kak dober recept, recimo za testo za pico, bom pa zelo vesela.

Ajdica z orehi,
na začetku se ti res zdi, da se izbira skrči, ampak s časoma boš marsikaj znala sama pripravit. Testenine se dobijo res dobre, kruh lahko sama pripraviš, dobiš pa od zmrznjenega do že pripravljenega, če se ne motim se dobijo tudi zmrznjeni ravioli, že pripravljena pica. Malo pobrskaj po forumu na celikiji, po trgovini in pa boš našla marsikaj. No, ja cene so pa druga zgodba. Recepti – jaz osebno uporabljam Scharovo moko in delam po receptih, ki so na njihovi strani – od pizze do sladic.
Lp

Podjetje Eneas

OTVORITEV TRGOVINE !!!!!!!!!!!

V petek 8.6.2012 se uradno odpira prva trgovina specializirana samo za brezglutensko prehrano.
Samo v petek 8.6.2012 in soboto 9.6.2012 vam ponujamo 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} otvoritveni popust na vse brezglutenske izdelke.
Trgovina se nahaja v Črnučah na naslovu Primožičeva ulica 61.
Za več informacij smo vam na voljo na telefonski številki : 031 / 353-377.

Vabljeni !!

New Report

Close