Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek UZ srca

UZ srca

A kdo ve, kako poteka ultrazvočni pregled srca? Poznam samo tisti ginekološki ultrazvok in tisti lahko potem preko trebuha ali pa od znotraj:-) Ne bi ravno rada, da mi srce pregledujejo skozi goltanec:-)

Joj, skozi goltanec, a dej no:)))

ležiš na boku, in ti ga s sondo pač pregleda. Nč takega, čist na izi.

Pozdravljeni,

ločimo TTE in TEE.

TTE je transtorakalni ultrazvok srca, opravlja se s pregledom s sondo od zunaj po prsnem košu.

TEE pa je transezofagealni ultrazvok srca in se opravlja le za določene posebne indikacije in sicer z upogljivo sondo, katero se uvede v požiralnik, podobno kot pri gastroskopiji.

Večina vseh ultrazvokov srca se opravlja s sondo preko prsnega koša. Na preiskavo se ni potrebno posebej pripraviti (biti tešč ali podobno). Potrebno se je sleči do pasu (zgornji del), nato se vležete na levi bok, levo roko pa daste pod glavo. Preiskavo opravi zdravnik specialist kardiolog. Na ultrazvočno sondo se nanese gel, nato se s sondo pregleda srce iz več projekcij (oz iz različnih točk na prsnem košu). Preiskava traja cca 20 minut. Po opravljeni preiskavi si s kože obrišete odvečen gel, se oblečete in greste domov.

Za dodatna vprašanja smo na voljo.

Lep pozdrav.

Evo, sem vedela, da lahko tudi skozi goltanec:-)) No, resno, najlepša hvala za izčrpno pojasnilo. Upam, da pri meni ni kakšne posebne indikacije za TEE; vsekakor pa bom pred začetkom preiskave vprašala. Kakšne pa so sicer lahko te indikacije? Mogoče pretirana debelost ali kaj podobnega?

Ali se z ultrazvokom lahko ugotovi vzrok oz. srčno popuščanje? Kaj pa aritmija? Koliko pa stane ta pregled brez napotnice? in čakalna doba za tak pregled pri vas?

To tudi mene zanima… (28)

Indikacije za TEE so:

• Kadar iščemo vzrok za nepojasnjeno embolijo (npr. nekdo doživi možgansko kap, vzrok te ni jasen, takrat se lahko odločimo še za TEE, s iščemo ev strdke oz trombe v votlinah srca ali npr na srčnih zaklopkah, kateri s TTE ponavadi niso vidni)

• Infektivni endokarditis- vnetje, ki prizadene predvsem srčne zaklopke. Ponavadi jo povzročajo bakterije in te lahko tvorijo »vegetacije« – bakterije v gručah, luknjice v tkivu itd, kar ponovno ne vidimo z TTE in zato potrebujemo TEE

• Pri okvarjenih zaklopkah, vendar samo v primerih, ko s TTE ne moremo natančno oceniti okvaro, kar je ponavadi v primerih, ko se odločamo ali je treba zaklopko zamenjati z umetno ali ne (npr. prolaps mitralne zaklopke s pomembno mitralno insuficienco) oz če je potrena operacija, ali lahko zaklopko kirurško popravimo, ali pa jo je vendarle potrebno v celoti nadomestiti z umetno.

• Pri umetnih zaklopkah: kadar sumimo na pomembne težave pri delovanju umetnih zaklopk

• Če sumimo na kakšne tumorje ali druge mase znotraj srčnih votlin

• Pri prirojenih srčnih napakah z šanti (šant je povezava v obtoku, ki ne bi smele obstajati): najbolj pogosto je po PFO, ASD, lahko pa tudi Ebsteinova anomalija ali drugo

• Včasih pred konverzijo atrijske fibrilacije, če kdo ni na antikoagulantni terapiji, pa nujno potrebuje konverzijo

• Včasih pred elektrofiziološko preiskavo (npr priradiofrekvenčni ablaciji atrijske fibrilacije)

• Če potrebujemo natančen pregled prsne aorte (sum na disekcijo, itd).

• Znotraj operacije na srcu in sicer pri popravkih ali zamenjavah srčnih zaklopk

Pretirana debelost ne spada med indikacije za TEE. Sicer je preglednost za ultrazvočno preiskavo pri ljudeh različna, tisti z večjo telesno težo imajo ponavadi slabšo preglednost (ravno tako pljučne bolezni, emfizem, KOPB, itd.). »Klasičen« UZ srca se v večini primerov vseeno lahko opravi, izvid v teh primerih je orientacijski, kar pomeni, da ne moremo natančno izmeriti vseh parametrov. Vendar tudi orientacijski izvid ponavadi zadostuje.

Kadar je potreben TEE – torej transezofagealni UZ, ste s tem vnaprej seznanjeni, za preiskavo morate biti tešči in pred preiskavo podpisati soglasje (oz se z njo strinjati).

Dodatna opcija pa je še UZ srca s kontrastom. Ta se uporablja pri ugotavljanju šantov, ponavadi za PFO ali ASD (luknjica med levim in desnim preddvorom). Kontrast je v tem primeru ponavadi kar fiziološka raztopina, katero med.sestra vbrizga v žilo na roki, kardiolog za z UZ glede, ali ta kontrast prehaja čez ali ne, ob tem ko zadržite sapo in se napnete (Valsalva). Tudi pred tem se vas vnaprej seznani. Lahko se oporablja tako pri TTE kot pri TEE.

Dr. Samarin Lovrič

Ali se z ultrazvokom lahko ugotovi vzrok oz. srčno popuščanje?
Da, z UZ srca ugotavljamo srčno popuščanje. Srčno popuščanje pomeni, ad srce kot črpalka ne črpa ustrezno (ugotavljamo znižano iztisno frakcijo ali EF), razlogov za to je več. Za ugotavljanje razlogov srčnega popuščanje so potrebne še dodatne kardiološke preiskave.

Kaj pa aritmija?
Aritmije so lahko različne in različno nevarne oz pomembne. Kadar gre za redke, občasne preskoke srčnega ritma, kardiološka obravnava ponavadi sploh ni potrebna, pri večjih težavah pa je in takrat vedno opravimo tudi UZ srca in pregledamo, ali je srce strukturno normalno ali so določena odstopanja. Npr: UZ srca je zelo pomeben pri atrijski fibrilaciji, kadar so dimenzije levega preddvora ključne za to, ali lahko pri nekomu opravimo konverzijo ritma ali ne.

Koliko pa stane ta pregled brez napotnice? in čakalna doba za tak pregled pri vas?
Samoplačniška cena je 90 EUR. Imamo tudi koncesijo za kardiološko ambulanto, sedaj se naroča za marec-april.

Lep pozdrav.

Hvala za odgovor. Torej je prva pot do kadiologa, potem pa on po pregledu in pogovoru odloči, če je potreben ultrazvok srca, če prav razumem. V kakšnem primeru se pa uporablja Holter? Se najprej pogleda s Holterjem, pa potem ultrazvok, ali to dvoje ni oboje potrebno? Eno ali drugo? Se da pri srčnem popuščanju kaj pomagati, ali je kar je in živiš, dokler živiš pač?

Torej je prva pot do kadiologa, potem pa on po pregledu in pogovoru odloči, če je potreben ultrazvok srca, če prav razumem.

V večini primerov potrebo po UZ srca določi specialist. V določenih primerih, pa ga lahko zahteva tudi osebni zdravnik (npr. če se pri pregledu sliši šum nad srcem, če ima nekdo več let povišan krvni tlak, itd.)

V kakšnem primeru se pa uporablja Holter?

Poznamo Holter EKG in Holter RR. Holter EKG snema srčni utrip 24h (občasno več), iz analize posnetka vidimo, ali je ritem reden (sinusni) in če se tekom snemanja obnaša normalno (frekvenca oz pulz in posamezni utripi). Holter EKG se priporoča pri aritmijah, vrtoglavicah, izgubah zavesti, itd. Holter RR pa v 24h meri krvni tlak, ponavadi čez dan na 15min, ponoči na min 30min. Z njim ugotavljamo, kako je urejen krvni tlak.

Se najprej pogleda s Holterjem, pa potem ultrazvok, ali to dvoje ni oboje potrebno? Eno ali drugo?

Odvisno od težav, včasih je potrebno oboje, poleg tega se od preiskav v kardiologiji pogosto uporablja tudi obremenitveni test. Dokončno mnenje se lažje poda, če so opravljene tudi določene preiskave.

Se da pri srčnem popuščanju kaj pomagati, ali je kar je in živiš, dokler živiš pač?

Srčno popuščanje se lahko uspešno zdravi in sicer imamo zdravila, ki zmanjšajo simptome (težave), obenem pa tudi podaljšaljo preživetje. Ko je izčpana terapija z zdravili, imamo na volje še posebne srčne spodbujevalnike, ki izboljšajo iztis srčne mišice. Potem obstaja tudi terapija s presaditvijo matičnih celic . Za zelo huda srčna popuščanja, kjer so osatle možnosti izčrpane, pa je na voljo tudi presaditev srca.

Lep pozdrav.

Najlepša hvala za vaše prijazne odgovore.

Spoštovani!

Na pregledu pri splošnem zdravniku, mi je bilo ob EKG-ju ugotovljeno, da mi pulz sreca ne deluje normalno, da enostavno ni posameznega udarca srca.
PRi UZ srca je bilo ugotovljeno sledeče:

Preiskava je bila opravljena v pogojih rednega sinusnega ritma; levi atrij je blago povečan; pospešena hitrost preko aortne zaklopke; pomembnih valvulopatij na srcu ne ugotavljam.

V parasteralni projekciji kratke osi prikažem iztočni trakt desnega prekata ter pulmonalno zaklopko. Hitrost pretoka preko pulmonalne zaklopke znaša 74 cm/sek. Aortna zaklopka je trolistna.
V apikalni projekciji 4.votlin izmerim transvalvularne pretoke. Hitrost pretoka preko mitralne zaklopke znaša E val 110 cm/sek , A val 120 cm/sek, dt 162 ms. Hitrost v LVOT je 97 cm/sek, hitrost preko aortne zaklopke znaša 1,8 m/sek Velikost levega atrija je 6x 4,2 cm. Perikardialnega izliva ni.

Splošno počutje je na splošno dobro in nimam nekih izrazitih zdravstvenih težav.

Prosim za vaše mnenje.

Lep pozdrav
Nadja Gerlič

Pozdravljeni, od rojstva imam prirojen srčni šum, sedaj sem stara 25 let. Kardiologinja mi je dala napotnico za v bolnico kjer mi bojo z tankim žlauhom skozi požiralnik pregledali šum in ga po možnosti tudi “zakrpali” kako ta pregled deluje? Brez narkoze? Kako dolgo traja? Bo potem šum za vedno odpravljen? Hvala za vaš odg. Lp

New Report

Close