Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Driska na počitnicah

Driska na počitnicah

Zdravo.

Imam eno veliko skrb. Junija se odpravlamo na road trip do in po jugu Španije pa ne bi rada, da se ponovi zgodba izpred osmih let. Takrat sem klub temu, da sem ful pazla pri hrani, staknla okužbo s salmonelo in me je na dopustu skoraj pobralo. Z mene je šlo vse kar sem pojedla in popila, tko da sem na koncu pristala na infuziji. Ker se prebavnim težavam ne bom čist izognla (ker mam očitno ful občutljiv želodec, ker smo vsi isto jedl), se želim dobro založit z vsem možnim, ker je tam sred noči, ko te zagrabi, včasih nemogoče kaj dobit. Takrat smo zadevo poskušal reševat z neko njihovo rehidracijsko soljo, ki ni povzročila drugega, kot dodatno bruhanje v loku (ogaben okus po švicu). A pri nas obstaja kaka stvar, ki je manj ogabna pa še vedno učinkovita? Pa ne mi prosim priporočit Hidrasala – sem ga probala – groza!

Hvala

Spoštovani, ker vsa navodila v zvezi z varno grano in pijačo najbrž že poznate, bom ostala le pri priporočilih. Za pripravo oralne rehidracisjke tekočine svetujemo Nelit, oz. pijte, kar vam srce poželi. Za osebe, ki so bolj nagnjene k črevesnim okužbam, je zelo pametna tudi uporaba antibiotika ob driski na potovanu: nor. iz skupine kinolonov (Nolicin, Ciprinol, npr.).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Živjo,

ker sem ravno nekaj časa nazaj staknila neko okužbo s hrano ti lahko s prve roke podam mojo rešitev. Ne glede na vse možne varjante, ki sem jih v fazi bruhanja in driskanja sprobala, ni nič pomagalo saj je šlo vse iz mene ven…ali iz ene strani ali z druge. Bila sem izčrpana. Na koncu, ko sem že čist obupala nad vsemi temi rehidraciskimi preparati, mi je moj dragi z lekarne prinesel ORS.Tega prej nisem poznala in sem kot seveda največja bolna tečka sem prvo svojega dragega nahrulila, kaj mi nosi še več teh soli, če ve da so zanič in jih ne obdržim v sebi. No in po pol urnem pregovarjanju, sem zadevo poskusila in nisem mogla verjet, popila sem ga normalno (okus je bil ok) in zadeva je ostala v meni. No po tem je seveda šlo samo na boljše.

Tako da Malzaskrblena le pogumno na pot, pa upam da zdrava ostaneš!! Če pa seveda kaj stakneš, pa poskusi s tem ORS-jem. Okusi so sicer različni ampak probat ni greh.

Lp,
Sneguljčica

nova
Uredništvo priporoča

ORS je kratica za oralno rehidracisjko raztopino (oral rehodracio solutio), ki jo pripravimo iz različnih preparatov. Nelit je tudi ORS, če razumete.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Sneguljčica Lea super hvala pa hvala tudi Nina P.
Mal sta me pomirile in šla sem v akcijo. Mal presenečena, sm v lekarni res dobila neko rehidracijsko zadevo, k ma prou ime O.R.S. peroralna rehidracijska raztopina.Lea, po mojm si to misnla. Taka oranžna škatlca. Lekarnanca mi jo je priporočla, ker sm povedala, da mam mal občutliv želodček pa mi gre, k take stvari pijem, drgač na bruhanje. Mojga je premaml in je probou. Njegov odziv – sploh ni slabo po okusu. Bomo vidl – upam da ne bom rabla sploh.

Španija, here I come!

Lepo pozdravljeni!

Rabim vajino strokovno mnenje, preko IVZ strani ne morem do vaju.
V vodovodnem zajetju so ob rednem pregledu zabeležili v enem od treh vzetih vzorcev koliformne bakterije 1 (MPN/100ml), E-Coli niso našli v nobenem od vzorcev.Vzorci vzeti 8.12.2011. Komentar k poročilu je bil ,da je en vzorec neskladen z zahtevami Pravilnika o pitni vodi, ni pa nevarnosti za zdravje ljudi.
Zaradi sušnega obdobja na Krasu svarijo pred možnim izbruhom Giardiaze.
Ali bi glede na navedene podatke lahko rekli,da v omenjenem zajetju obstaja ob sedanjih vremenskih pogojih možnost stika podtalnice z fekalijami in povečana možnost okužbe z Giardio?
Seveda sprašujem zato,ker je moj 7letnik ravno ta teden tam na šoli v naravi.
Bi vidve odsvetovali pitje vode iz pipe, preventivno?

Hvala vama za odgovor.
Lepo bodita, se slišimo/vidimo…

Katja

Spoštovana, kot vidimo, je bil vzorec vzet 8.12. in se je stanje od takrat lahko že spremenilo. Koliformne bakterije s skupnim imenom imenujemo skupino različnih bakterij, ki jih najdemo ne samo v blatu, ampak tudi v okolju. Če v vzorcu pitne vode nismo potrdili tudi prisotnosti E.coli in/ali enterokokov, jih ne moremo uporabljati kot pokazatelje fekalnega onesnaženja. Preskus je uporaben za presojo onesnaženja z večjimi količinami organskih in anorganskih snovi iz okolja, ustreznosti priprave vode, onesnaženja po pripravi vode, poškodovanosti ali napak v omrežju ipd. Po Pravilniku o pitni vodi (Ur.l. RS št. 19/04, 35/04) so koliformne bakterije uvrščene v Prilogo I, del C, med t.i.indikatorske parametre. Mejna vrednost za koliformne bakterije je: 0/100 ml.
V vašem primeru gre očitno za zelo nizko onesnaženje.
Glede na to, da gre za indikatorski mikroorganizem, hkrati pa E. coli, zlasti pa Clostridium perfringens ni bila najden, ne moremo napovedovati, oz. razpravljati o prisotnosti Giardiae. Stopnja nevarnosti za zdravje je glede na rezultate nizka. Vendar pa v primeru “kraškega” vodnega vira, z občasno preseženimi vrenostmi koliformnih bakterij, ali celo E. coli ob daljših sušah ali pa nalivih praktično vedno obstaja nevarnost, da se razmere spremenijo in se tveganje za zdravje potem poveča. Zato se take vire pogosteje spremlja in ob ugotovljenih spremembah potrošnike obvesti o potrebi po prekuhavanju.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close