Najdi forum

Spoštovana,
na vsake nekaj mesecev se mi zgodi,da imam obdobja,ko me blazno peče požiralnik. Želodec ne. Nimam nobene kisline-se mi ne vrača kaj po grlu gor,samo zgolj občutek,da me peče. Jemljem že eno leto Nilar, 20 mg na dan na tešče. Sedaj sem povečala na 40 mg,pa ni spremembe. Gastroskopijo sem imela julija 2011, vse OK, imam le kilo. Bakterije nimam.

Ranital in rupurut-to mi nič ne pomaga,sploh pa mi ne more,ker fizično se mi nič ne dviga gor,samo peče me.

Ne vem več kaj storiti. Najbolj pa se ta pekoči občutek poveča,če pijem-vodo ali čaj,kaj šele sok. Ko pojem,je kake pol ure v redu,potem začne peči. Peče me že na tešče,ko vstanem. Diete ne pomagajo. Skratka,ne vem več kaj dati v usta niti upam ne nič,predvsem pol manj pijem ker je po pitju tekočine najslabše.

Sem edino precej občutljiva oseba in trenutno malo pod stresom. Ampak res je zoprno ko že zgine,potem se pa spet pojavi in sedaj traja že14 dni to,od jutra do večera.

Prosim,pomagajte….

Pozdravljeni!

Najprej vam moram razložiti, da so težave, ki jih navajate posledica prekomernega izločanja kisline. Pri gastroskopiji v 60% zaradi vračanja kisline v požiralnik ne vidimo sprememb. Torej,če je izvid gastroskopije v mejah normale, še ne pomeni, da nimate refluksne bolezni. Tipični simptom je, da človeka peče zgaga (tako kot opisujete vi). Ni nujno, da imate občutek, da se vrača kislina nazaj v požiralnik. Svetujem, da se zamenja zaviralec protonske črpalke npr za Acipan ali Nolpazo ali Controloc in da ga prejemate zjutraj in zvečer v dozi 40 mg. Če težave ne bodo popustile, je potrebno opraviti 24-urno pH metrijo, ki zaneslivo pokaže refluks kisline in tudi v katerem delu dneva je ta refluks največji.
Zadnji obrok hrane naj bo dve uri pred spanjem, izogibajte se gaziranim pijačam, sadnim sokovom in čaju ter kavi, ker vse to poveča refluks. Poleg tega se izogibajte čokoladi, papriki, paradižniku in alkoholu. Spite z visokim vzglavjem. Upam, da sem vam vsaj malo pomagala.

Lp,Nataša Smrekar

Zanima me še,zakaj me je npr. zdajle dva dni prenehalo peči,ko sem vzela PERSEN?
Ma to lahko kako povezavo?

Pozdravljeni!

Veliko težav s strani prebavil predvsem želodca je psihosomatske narave, zato lahko včasih pomaga Persen.

Lp,Nataša Smrekar

Kot bi brala svojo zgodbo, lani sem imela gastroskopijo, imela sem sicer bakterijo ki smo jo pozdravili.Potem je bilo kar nekaj časa mir, pa zopet težave, pa zopet mir, sicer imam stalno terapijo z Lanzulom 15 mg dnevno, ampak mislim da mi ob težavah ne zadošča.Me pa prav tako ne peče želodec ampak samo požiralnik, je pa tudi meni malo bolje če vzamem Persen, res je pa tudi da sem v nenehnem stresu, upam da bo kdaj boljše.

kar nas ne ubije, nas naredi močnejše!

Če vam Lanzul 15 mg ne pomaga, lahko vzamete 2×1 kapsulo, tudi kakšen dan 2 x 2.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Hvala lepa, me pa zanima še nekaj , če se lahko bakterija ponovi, ker tega me je pa res strah.

kar nas ne ubije, nas naredi močnejše!

Nobena terapija v medicini ni vedno 100%-na. Pojavljajo se že sevi bakterije, ki so rezistentni na antibiotike, ki jih uporabljamo. Poleg tega se lahko z bakterijo ponovno okužite. Zato bodite pozorni na težave in na higieno rok.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Ja,tudi se meni se venomer ponavlja. Včasih je očitno res povezano s stresom,zdaj mam obdobje diplome in končnih izpitov in me peče res veliko. Imela sem vmes kaka 2 tedna mir,zdaj pa spet. Najbolj me pa jezi,ker se tolk pazim pri hrani,kot da sem že celo življenje na dieti,pa se še vedno ponavlja. Ne vidim pol sploh poante,da držim dieto,če itak ni razlike. Peče me ali pijem vodo pa jem suh kruh,ali pa če pijem sok in jem krompir, Isto je.

Sem precej anksiozna in včasih se bojim,da se mi vse ponavlja prav zaradi mojega nenehnega strahu,da se bo ponovilo. Začaran krog. Zato mi verjetno Persen tudi pomaga sm in tja.

Spoštovani,

če vas peče zgaga, je več možnosti za pomoč. Vzemite antacid, na primer Rupurut, lahko si pomagate z Donatom, Iberogastom, Da ne bo kisline, pomagajo inhibitorji protonske črpalke. Nekatere se dobi v lekarnah brez recepta. Tako vas bo manj peklo. V prehrani se izogibajte močno začinjeni, sladki in ocvrti hrani. Predvsem ne jejte zvečer pred spanjem.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Po Donatu je še trikrat slabše…iberogast ni učinka,rupurut še manj. Žal.
Saj pravim da ni nobene razlike ali pijem samo vodo ali pa jem pijem karkoli. Isto je:(

Spoštovani!

Če vam škodujejo snovi, ki vsem drugim pomagajo, si morate sami stestirati, kaj je vendarle za vas dobro in pomaga prav vam. Morda je to pitje jabolčnega kisa na tešče, kar mi pripovedujejo pacienti, da počnejo in jim pomaga. Predvsem se skušajte osredotočiti z mislimi na kaj sproščujočega, začnite z aktivnim sproščanjem, z avtogenim treningom, kar zelo pomaga pri funkcionalnih težavah.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Spoštovana,
moje stanje je nevzdržno.

Zdravnica mi je zamenjala tablete za ACIPAN-jemala,nič pomagalo. Nato za LANZUL-jemlejm že peti dan,nič razlike. Nehala sem kaditi,že en teden pijem samo vodo,jem suh kruh in kuhan riž..
Spim praktično v sede,ne nosim tesnih oblačil,se ne sklanjam. NE POMAGA MI NIČ.

Ne morem več tako živeti,peče me za prsnico že ko zjutraj vstanem in naredim požirek vode da vzamem tablete-minuto za tem me ŽGE v požiralniku.

Kaj naj storim???!! Bi morala jemati prokinetike? Tole traja že en mesec….ne morem delati normalno,se učiti,nič…

Ogromno tudi kašljam-že kak mesec-in ko kašljam,mam občutek,da je še huje.

Pa tudi stres zelo vpliva name. Ali obstajajo kaki tableti,ki vplivajo na vegetativni del možganov-ki nadzorujejo želodec,kislino? Da se pač zgodi,da kljub paniki in stresu kislina ne naraste?

Hvala…lp

Spoštovani,

če pojav bolečine ni povezan z naporom, ampak s stresom in požiranjem, predpisana zdravila pa niso učinkovita, vam svetujem narediti preiskave zgornjih prebavil. Najmočnejše zdravilo proti kislini je esomeprazol, in sicer 2 x 40 mg na dan. Poleg tega lahko jemljete Rupurut in Iberogast.

LP, Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Poizkusi tablete Dominor, meni to včasih pomaga.

kar nas ne ubije, nas naredi močnejše!

Spoštovana,

zanima me,ali obstajajo tableti-antidepresivi,pomirjevala ali karkoli drugega,ki vplivajo na tisti del možganov,ki povzročajo zaradi stresa take probleme z kislino,želodcem?

Namreč vedno bolj opažam,da je vse povezano z mojimi strahovi,napetostjo,ipd. Rabila bi nekaj,da mi v bistvu v glavi reši problem,da to potem ne more vplivati na organe.

Naj še omenim da DOMINOR ne pomaga,Persen pa dostikrat-ampak je preblag učinek. Hvala

Pozdravljeni!

Seveda obstajajo zdravila za take težave,imenujejo se anksiolitiki-mednje sodijo Xanax, Lexaurin, Apaurin…. Antidepresive uporabljamo pri zdravljenju depresij.

Lp,Nataša Smrekar

Najlepša hvala za odgovor.
Tri dni nazaj sem bila na gastroskopiji-vse je bilo OK,vse sluznice normalne,imam edino kilo in slabšo delujočo zapiralko,ampak vse ok-čeprav me grozno peče že od sredine januarja,je sluznica normalna v požiralniku. Zmerili so mi tudi PH-bil je 7. normalen.

Gastroenterolog mi je svetoval 8 tedensko jemanje Persena. Plus zjutraj en emoprazul-če jih jem dvakrat na dan,mi žal povzročajo stranske učinke-krče v trebuhu. Tako da se izogibam dvojni dozi.

Persen mi tudi malo povzroča občutek napihnjenosti,pa tudi učinek ni tako zelo močen-me manj peče,ampak ni pa čisto dobro. Zato me zanima katero zdravilo od teh anksiolitikom bi Vi osebno priporočali da bi jemala.

Sama imam pač nenehne strahove,preveč razmišljam v naprej,nenehno sem zaskrbljena o vsem kar se dogaja in kar se bo…..in vse to vpliva na to kislino in želodec. Kateri bi bil najboljši?

Najlepša hvala in lep dan!

Pozdravljeni!

Jaz napišem ponavadi Xanax (Helex) ali Lexaurin.

Lp,Nataša Smrekar

New Report

Close