Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Minimalna plača ali manj???

Minimalna plača ali manj???

Sodelavka dobila novo pogodbo o delu, plača znaša za pol delovni čas 670€ bruto.
Kaj ni to manj od minimalne plače ?
Kako lahko delodajalec potemtakem izplačuje manj od mimimalca ?

Še ne veš, da je v tej državi vse mogoče? Z navadnimi neukimi ljudmi pa itak delajo, kar hočejo, ker vedo, da si ne znajo pomagati.

Sem na istem, z dodatki (brez malice in potnih stroškov ter nad ur) bo dobila nekaj nad minimalcem, kar je pa dovoljneo. Žalostno ampak resnično. Luknja v zakonu.

nova
Uredništvo priporoča

Saj ne izplačuje manj kot je, lepo izplača 531 evrov neto. Če je to starejši delavec-ka, lepo v minimalno vključi še delovno dobo ( to je celo pa zakonu), pa če je res nepošten še popoldansko delo, morda še kakšne nadure ali nočno delo, kar seveda ni ravno po zakonu. ( in če so delavci tiho-drugače pa po možnosti malo ustrahovanja, če se ne pustiš, pa mobing) Če pa ni delovne dobe, in se celo še nekako drži zakona, pač da zraven dodatek k minimalni plači.
Vse se da, če so luknje v zakonu, ljudje pa tiho in pravijo, ja hvala bogu, da imamo vsaj službo. Žal, tako je v veliki večini podjetij…
Tudi jaz sem zgrožena. 🙂

Za POL delovni čas??!!! če si hotela s tem povedati, da za poloivčni delovni čas, potem ima krasno plačo.

Tudi če je delodajalec prijavil in dobil soglasje za postopno zviševanje minimalne plače, je od 1.1.2012 minimalna plača 748,10€.

http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/delovna_razmerja_in_pravice_iz_dela/socialno_partnerstvo/minimalna_placa/
V prvem letu, od 1. marca 2010 do 31. decembra 2010, je najnižja dovoljena raven minimalne plače 654,69 evrov, v drugem letu, od 1. januarja 2011 do 31. decembra 2011, pa 685,25 evrov, povečanih za rast cen življenjskih potrebščin, kar dejansko znaša 698,27 evrov bruto oziroma 539,66 evrov neto (ob upoštevanju splošnih olajšav po predpisih o dohodnini in brez upoštevanja morebitnih vzdrževanih družinskih članov). V začetku tretjega leta, to je od 1. januarja 2012, je za vse delodajalce določena najnižja dovoljena raven minimalne plače 734,15 evrov, povečanih za rast cen življenjskih potrebščin v minulih dveh letih.

Na žalost pa je Zakon o minimalni plači zapisan tako, da je lahko osnovna plača nižja od minimalne, z vsemi dodatki (dodatek za izmensko delo, na delovno dobo…) pa mora doseči minimalno zakonsko plačo.

Za ta denar dela 40 ur s srednjo Ekonomsko šolo!!! Ni ravno neuka punca.
Z vsemi dodatki delovna doba npr pride ven čisto malo čez 500€ . Kako naj živi? Kako naj dobi kredit na banki??? Smilijo se mi sedaj ti mladi, nobene perspektive.
Poznam dekle, ki ravno tako dela za minimalca, ima 12 letnega sina, ločena, pa dela še vse dni v tednu še eno službo, čez vikende pa streže v lokalu, da imata za preživetje… se namreč še šola na višji šoli, ker s to službico ni prihodnosti.Sine je tačas pri njeni mami. Smo pa res socialna država.

Trditve Barke so točne. MINIMALNA PLAČA OD 1.1.2012 je 748.10 eu. Moramo pa govoriti, kako je sklenjena kolektivna pogodba, oziroma kaj v njej piše. Naprimer moja plača po pogodbi je 500. eu bruto. Zaradi tega bom z 1.1.2012 dobil od podjetja še razliko do zajamčene minimalne plače. Torej 248.10 eu. Sedaj pa je odvisno od podjetja, kako ima zapisano v kol. pod. pogodbi. Pri nas smo imeli srečo, ker smo se pred leti tako izpogajali, da se dodatki ne prištevajo tvoji plači, kot naprimer, delovna doba, os. ocena itd. Nekatera podjetja pa seštevajo vse skupaj in kaj hitro pride zaposleni do zajamčene plače.

Imam visoko izoborazbo, v privat podjetju in tudi minimalca. Žal je tako. Še to ne vem kako dolgo bo sploh služba 🙁

To je pa svinjarija, ki jo pri nas zakon dovoljuje! Če nič drugega, bi bilo zaradi tega treba na ulice!

To je pa svinjarija, ki jo pri nas zakon dovoljuje! Če nič drugega, bi bilo zaradi tega treba na ulice![/quote]
Dragi svinče, folk nima jajc, da naredi kaj takega. Še svoje sence se boji. Meni so tudi jamrali, ko pa sem jim rekel, ajde gremo, sem ostal sam. Upam in si želim, da se bo folk en dan dvignil, a kljub temu me skrbi, da ne bo prišlo še do večje katastrofe. Štrajk bi morali narediti v času konjukture. Takrat smo imeli priliko.

Žalostno je to, da smo imeli tako nizke plače tudi v časih debelih krav, sedaj pa imajo te pijavke še fajn izgovor, češ, recesija je………


Sami smo si krivi.

Tale zakon velja od februarja 2010, prej so bili bistveno nižji zneski – v letu 2010 so minimalno plačo dvignili za 23{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, prej se je dvigovala po 3-5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.

Minimalna plača: http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/delovna_razmerja_in_pravice_iz_dela/socialno_partnerstvo/minimalna_placa/

od 1. marca 2010 do 31. decembra 2010: 734,15 evrov

od 1. avgusta 2009 do 28. februarja 2010: 597,43 evrov

od 1. avgusta 2008 do 31. julija 2009: 589,19 evrov

od 1. marca 2008 do 31. julija 2008: 566,53 evrov

od 1. avgusta 2007 do 29. februarja 2008: 538,53 evrov

od 1. avgusta 2006 do 31. julija 2007: 521,83 evrov (125.052,00 SIT)

od avgusta 2005: 122.600,00 SIT -> 511,60 €

od avgusta 2004: 117.500,00 SIT -> 490,32 €

Ne pozabit koliko so zrastle cene ob uvedbi evra !!!
Po mojem mnenju je minimalec sedaj celo nižji, kot je bil leta 2004, realno gledano.

Preberite si še zakon o minimalnih plačah.

Nočno delo in drugi dodatki (2. člen) NE sestavljajo minimalne plače.

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO5861

Med te dodatke se nadure ne štejejo, ravno tako ne malica in potni stroški. Vsi ostali dodatki pa, če se ne motim. Vsak zaposlen bi moral prebrat pogodbo, panožno kolektivno tudi in kake anekse in podobno. Fajn je bit seznanjen, sploh v današnjih časih…

Prekajen meso dl cajt gvera;)

Tema je iz leta 2011 (!) in takrat so veljali drugačni predpisi kot pa veljajo danes.

Tema je iz leta 2011 (!) in takrat so veljali drugačni predpisi kot pa veljajo danes.
[/quote]

Uf, pa res…nisem bil na datum pozoren.

Lp

Prekajen meso dl cajt gvera;)

New Report

Close