Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Rtv prispevek

Rtv prispevek

Selimo se iz stanovanja in ga prodajamo. Odhajamo k starim staršem, kjer bomo živeli skupaj v hiši, le svojo televizijo bomo imeli v eni sobici. Ali smo dolžni plačevati sami rtv prispevek ali je dovolj, da ga starši. A iz stanovanja pa lahko odjavim rtv prispevek, ker stanovanje je že prazno in ni noter ne tv ne radia. A bodo kaj komplicirali, ker rtv prispevka pač ne bom ”preselila” na nov naslov.

jaz sem pred mnogimi leti bila boj z njimi, ko sem prodajala prazno stanovanje, mislim, da je trajalo kar nekaj mesec, pisma, faksi, telef. klici, po težkih mukah mi je uspelo. baje pa, da bi morala plačevati, ne vem zakaj, mi smo se preselili k babici in ona je to redno plačevala.

Pred kratkim urejal podobne stvari. Lepo si sprintaj obrazec z neta (se mi ne da iskat v tem trenutku, ampak ga ni težko najti) in jim ga pošlji. Morda lahko zraven tudi dopišeš, da se seliš na nov naslov (sam sem zraven celo priložil fotokopijo osebne izkaznice, da so ja videli, da imam novo stalno prebivališče – čeprav mi tega ne bi bilo potrebno narediti). No, nato so me klicali in mi povedali, da je vse v redu, s tem da bom moral čez tri leta znova oddati obrazec (odjava rtv naročnine pač velja samo za tri leta), vendar me bodo o tem še pravočasno obvestili. Ne spomnim se točno kako se obrazec izpolni, bi ti pa svetoval, da jih v primeru nejasnosti pokličeš po telefonu. Tete so zelo prijazne in pripravljene pomagati in odgovorijo na vsako, še tako neumno vprašanje, ki se tiče njihovega dela (sam sem bil zelo pozitivno presenečen).

Na novem naslovu ne potrebuješ prijavljati sprejemnika. Vsako bivališče (oz. odjemalec el. energije) plačuje po eno položnico rtv prispevka, potem pa lahko imaš v hiši 50 televizorjev in sto radijskih sprejemnikov, če se ti zljubi.

IV. ODJAVA SPREJEMNIKOV IN DRUGI NAČINI RAZBREMENITVE OBVEZNOSTI PLAČILA

14. člen

Zavezanec ni dolžan plačevati RTV prispevka, če:

– je po pozivu Radiotelevizije Slovenija, za katerega je le-ta pridobila podatke v skladu s 15.e členom ZRTVS, podal izjavo v roku, določenem v 3. členu tega pravilnika, da nima svojega in da v svojih prostorih tudi ne uporablja tujega radijskega ali televizijskega sprejemnika ter da je seznanjen z zakonskimi posledicami neresnične izjave,

– ga je Radiotelevizija Slovenija oprostila plačevanja prispevka v skladu s 15.a členom ZRTVS,

– je odjavil vse vrste sprejemnikov na način, predpisan v 15. členu tega pravilnika.

Zavezanec ni dolžan plačevati RTV prispevka za televizijski sprejemnik, če:

– je po pozivu Radiotelevizije Slovenija, za katerega je le-ta pridobila podatke v skladu s 15.e členom ZRTVS, podal izjavo v roku, določenem v 3. členu tega pravilnika, da nima svojega in da v svojih prostorih tudi ne uporablja tujega televizijskega sprejemnika ter da je seznanjen z zakonskimi posledicami neresnične izjave,

– nima zagotovljenih tehničnih pogojev za sprejem vsaj enega televizijskega programa Radiotelevizije Slovenija

– je odjavil televizijski(e) sprejemnik(e) na način, predpisan v 15. členu tega pravilnika,

vendar je dolžan plačevati prispevek v višini prispevka za radijski sprejemnik.

15. člen

Zavezanec lahko odjavi svoj(e) sprejemnik(e), kolikor na območju Republike Slovenije nima več svojega(ih) sprejemnika(ov), niti v svojih prostorih ne uporablja tujih sprejemnikov. Vlogo za odjavo sprejemnikov mora zavezanec podati pisno na predpisanem obrazcu za odjavo, ki je sestavni del tega pravilnika, v različici za fizične osebe in pravne osebe oziroma posameznike, ki opravljajo samostojno dejavnost in ki mora vsebovati naslednje obvezne sestavine:

– sklicno številko zavezanca

– ime in priimek oziroma naziv zavezanca

– davčno številko oziroma identifikacijsko številko zavezanca

– naslov oziroma sedež zavezanca

– izjavo, da zavezanec nima več svojega in da v svojih prostorih ne uporablja tujega radijskega ali televizijskega sprejemnika ter da je seznanjen z zakonskimi posledicami neresnične izjave

– navedbo razloga za odjavo sprejemnika

– obdobje, za katerega zavezanec odjavlja sprejemnik

– vrsto sprejemnika (radijski oziroma televizijski sprejemnik), ki je predmet odjave ter za pravne osebe in posameznike, ki opravljajo samostojno dejavnost dodatno še število in vrsto rabe odjavljenih sprejemnikov

– navedbo dokaza, ki utemeljuje resničnost podane izjave

– lastnoročni podpis zavezanca.

16. člen

Omejitve pri odjavi sprejemnikov

Sprejemnik(e) je mogoče odjaviti začasno za obdobje, ki je omejeno na največ tri leta. Po izteku obdobja začasne odjave se šteje, da oseba, ki je podala izjavo, postane zavezanec za plačilo RTV prispevka, razen če je Radioteleviziji Slovenija pred potekom roka odjave ponovno podala izjavo na način, predpisan v 15. členu tega pravilnika. Kolikor ni navedeno obdobje, za katero se odjavlja sprejemnik, se šteje, da je izjava podana za dobo enega leta.

Odjava sprejemnika za nedoločen čas oziroma trajna odjava je mogoča le v primeru trajne izselitve iz Republike Slovenije, prenehanja obstoja pravne osebe oziroma posameznika, ki opravlja samostojno dejavnost, ter v nekaterih drugih izrednih okoliščinah, ki jih je zavezanec dolžan navesti in k svojim navedbam predložiti dokaze, s katerimi je možno ugotoviti dejstva, navedena v odjavi.

Dejstva, navedena v odjavi, se ugotovijo z dokazi, ki jih predloži zavezanec. Kolikor razloga za odjavo s posrednimi dokazi ni mogoče ugotoviti s stopnjo gotovosti in tudi v vsakem drugem primeru, lahko zavezanec kot dokaz predlaga ogled dejanskega stanja na naslovu, za katerega odjavlja sprejemnike. Ogled opravi pooblaščena oseba Radiotelevizije Slovenija, in sicer v roku treh mesecev od dneva pravilno podane odjave.

Kolikor zavezanec na način iz prejšnjega odstavka ne utemelji odjave sprejemnika (ov), je dolžan na obrazcu iz 15. člena tega pravilnika svoj podpis overoviti pri notarju, sicer odjava ni veljavna.

17. člen

Zavezanec plačuje RTV prispevek do vključno meseca, v katerem je podal popolno izjavo oziroma do vključno meseca, v katerem RTV Slovenija odloči o razbremenitvi obveznosti plačila RTV prispevka na podlagi 14. člena tega pravilnika.

Naj samo povem moj primer iz lani:

da sem prodala stanovanje , nekaj časa živela pri tašči (svoj sprejemnik smo imeli), potem pa se odselili v novo stanovanje.
Ker sem odjavila trv prispevek in dala naslov od novega lastnika, niso bili zadovoljni. Ko sem se prijavila na nov naslov, sem dobila opomin za vse mesece nazaj (so me našli sami na novem naslovu v parih mesecih) za plačat. Tudi če smo 4 mesece živeli pri tašči, smo imeli svoj tv, in sem bila dolžna plačat. Prispevka ne moreš odjavit, tudi če tašča plačuje svojega, ker ste ločeno gospodinjstvo in imate TV. Razen če podpišete da nimate več TV niti radia, in baje da gredo preverit.lp

Kakšno ločeno gospodinjstvo, če pa bodo v istem stanovanju samo v drugi sobi!? A potem bi moral jaz plačevati tri rtv naročnine ali kaj? Ali pet, ker imamo še dva računalnika. Če sem lahko jaz uredil odjavo naročnine, ker je stanovanje prazno, ki nimam potrpljenja z birokrati, potem lahko to naredi vsakdo. Je pa fajn, ko urejaš stvari dokazovati (to sem prej pozabil dodati), da boš živel na naslovu, kjer je odjemalec elektrike tainta (povečini potem tudi rtv prispevek prihaja na njegovo ime, ni pa nujno). Jasno da te najdejo na novem naslovu in sklepajo, da tam živiš sam (z družino), če jim ne javiš, da odslej živiš pri starših, ki ŽE plačujejo rtv naročnino. Kako pa naj oni vedo ali se ti seliš v prazno stanovanje ali k staršem, tastu in taščli, stricu in teti ali k sosedom??

Ločeno gospodinjstvo bomo res imeli, ampak bolj zaradi vsega kar iz tega izhaja. Otroški dodatek, plačevanje vrtca, pa še kaj, to se vse gleda na družinske člane v skupnem gospodinjstvu. Živeli pa bomo pod skupno streho in na istem naslovu.

Torej lepo poslušaj mene. Pošlji jim vse potrebne podatke in fotokopije računov, po možnosti tudi dokumentov, morda te bodo celo poklicali kot so mene, v vsakem primeru pa boš na koncu imela urejeno.

Lastno gospodinjstvo v večstanovanjski hiši se prijavi na občini, če tega ne narediš, se smatra, da si v istem gospodinjstvu s taščo.

Tako da tebi ni blo potrebno prav nič plačat!!

Lastno gospodinjstvo v večstanovanjski hiši se prijavi na občini, če tega ne narediš, se smatra, da si v istem gospodinjstvu s taščo.

Tako da tebi ni blo potrebno prav nič plačat!![/quote]
b]prijavi na občini[/bnenene – na upravni enoti , madonca, še to ne veste kje kaj urejate, sram vas bodi!!!!!

Lastno gospodinjstvo v večstanovanjski hiši se prijavi na občini, če tega ne narediš, se smatra, da si v istem gospodinjstvu s taščo.

Tako da tebi ni blo potrebno prav nič plačat!![/quote]
b]prijavi na občini[/bnenene – na upravni enoti , madonca, še to ne veste kje kaj urejate, sram vas bodi!!!!![/quote]

če se tako jeziš bom hitro star/a, zguban/a in grd/a

A kdo ve za koliko mesecev nazaj te lahko iztožijo…..če ti nihče ne pošilja računov, mi se pa tud nismo prijavli? Ne me kregat, ma sami ne silimo v stroške, itak jih ne gledamo.

kolikor vem, če te “dobijo”, ne plačaš nič za nazaj. Pač začneš z naslednjim mesecem plačevat, kot če bi se na “ta dan” prijavila

Pozdravljeni.

Imam problem z tem RTVjem, nič kaj novega.

Zadeva je takšna, da sem se preselil k punci v hišo, kjer že plačujejo RTV prispevek. Tukaj pri njih sem si uredil stalno prebivališče in se prijavil v skupno gospodinjstvo..

Na RTV v LJ sem poslal odjavni obrazec za dobo 36 mesecev in zraven kot prilogo poslal še fotokopijo novega osebnega dokumenta z novim prebivališčem.
Z punco sva izvenzakonska partnerja, brez otrok.

Kaj narediti sedaj, da se znebim te naročnine, saj pri hiši že plačujejo RTV prispevek? Zakaj bi se plačevalo dvojno naročnino, ne razumem logike 🙂

Spodaj sem tudi prilepil kopijo odločbe, kaj sem dobil po pošti nazaj.
Prosim za pomoč.

Že v naprej se zahvaljujem za odgovor.

LP, Tomaž
http://shrani.si/f/13/10O/4DcAdi20/img3890.jpg
http://shrani.si/f/1Q/CT/v8yansK/img3892.jpg

Imate skupno gospodinjstvo s partnerkinimi starsi? Verjetno ne. Torej ste svoje gospodinjstvo in kot taki ce imate sprejemnik, ki omogoca gledanje programa (to i samo TV sprejemnik), je treba placevati narocnino.

Pozdravljeni.

Imam problem z tem RTVjem, nič kaj novega.

Zadeva je takšna, da sem se preselil k punci v hišo, kjer že plačujejo RTV prispevek. Tukaj pri njih sem si uredil stalno prebivališče in se prijavil v skupno gospodinjstvo..

Na RTV v LJ sem poslal odjavni obrazec za dobo 36 mesecev in zraven kot prilogo poslal še fotokopijo novega osebnega dokumenta z novim prebivališčem.
Z punco sva izvenzakonska partnerja, brez otrok.

Kaj narediti sedaj, da se znebim te naročnine, saj pri hiši že plačujejo RTV prispevek? Zakaj bi se plačevalo dvojno naročnino, ne razumem logike 🙂

Spodaj sem tudi prilepil kopijo odločbe, kaj sem dobil po pošti nazaj.
Prosim za pomoč.

Že v naprej se zahvaljujem za odgovor.

LP, Tomaž
http://shrani.si/f/13/10O/4DcAdi20/img3890.jpg
http://shrani.si/f/1Q/CT/v8yansK/img3892.jpg%5B/quote%5D

Če si poslal odjavni obrazec, ni potrebno storiti ničesar več. Oni na podlagi tega nehajo pošiljati položnico.
Lahko pa tel in povprašaš, če je vse ok

Mene pa zanima od kje si vi, prodajalci, jemljete pravico, da na RTV javljate imena novih lastnikov stanovanja. Kako pa ti veš, če bo on imel ali ne rtv??

Gospodinjstvo imamo skupno, tudi punca je v skupnem gospodinjstvu in tudi jaz. Bom poklical še jutri da vidim če je vse ok in javim kaj so mi rekli. Hvala

Živjo spet se oglašam.

Danes sem klical na RTV in ženska mi je rekla, da sem jaz samo odjavil RTV naročnino iz starega naslova, da bodo položnice normalno hodile na novo stalno prebivališče. Da, češ to skupno gospodinjstvo nima dobene veze, da če hočem lahko isto izjavo izpolnim in pošljem še 1x vse skupaj, češ da odjavim RTV naročnino iz novega naslova, da s podpisom soglašam da dovolim kontrolo teh RTV inšpektorjev če uporabljava z punco še kakšen tv in radio, ter da lahko pade globa, če se ugotovi, da se uporablja. Kako forsirajo z to naročnino ne morem verjeti kakšni so to problemi, škoda časa za vse skupaj. Kaj sedaj narediti, malo mi je čudno vse skupaj, zakaj bi plačevali 2x RTV naročnino? Saj smo v skupnem gospodinjstvu in se plačuje 1 RTV prispevek za vse člane v hiši, saj jaz njim dam zraven za tisto položnico 🙂

Odjavi še iz novega naslova

ker RTV.SI to je . komunizem


Ta isti prispevek smo plačevali ,ko je bil pohodnik v jajce oblast.Se pravi ,da je vseeno kdo je gor prispevek se plačuje

Seveda ima skupno gospodinjstvo veze – placuje se samo ena narocnina, lahko pa se ima vec aparatov. Poslji jim dopis, da zivis v skupnem gospodinjstvu, naj ti na upravni enoti izpisejo potrdilo in narocnisko stevilko, prek katere se narocnina ze placuje.

New Report

Close