Najdi forum

pozdravljeni

že večkrat sem se oglasil tu na forumu.sedaj pa me zanima kako vpliva mrzel zrak na poslabšanje kopb-ja?kolikšna temperatura zraka naj bi bla primerna za sprehod?kaj pa megla in vlaga?
Vem, da si me ne obeta kaj lepa prihodnost glede na to da se mi je poslabšalo.kadim že 2 leti ne.imam pa tudi blago astmo.
po inhalaciji bronhodilata ni bilo nobenih sprememb na spirometriji.

lep pozdrav

Spoštovani,

hvala za zanimva vprašanja, ki mi jih pošiljate.
Tudi zadnje ni slabo. Opisanih je bilo namreč kar nekaj pravih epidemij poslabšanj KOPB v času mrzlega in meglenega vrmena. Vendar so bila ta poslabšanja povezana s smogom, torej z onesnaženji v megli.na primer z dimom iz kurišč na premog.
Celo se da sklepati, da je bilo megle več ravno zaradi množice trnih delcev, ki sestavljajo dim.
Vsekakor je v sedanjem času centralnega ogrevanja ali ogrevanja na plin ali nafto megle bistveno manj in je obenem precej bolj čista. In zato manj nevarna za bolnike s KOPB.
Sluznica bronhijev je pri KOPB kar vemo močno vneta. Zato je logično, da jo je treba varovati. Saj kisa ne polivamo na svežo rano!
Kar se megle tiče je vsekakor pomembno kje živite. Nedvomno je na redko naseljenem podeželju bistveno manj neprijetna za bolnike s KOPB kot v urbanih središčih, kjer je onesnažena tudi z izpušnimi plini avtomobilov.

Seveda je tudi bolje, da se izogibate vdihovanja zelo mrzlega zraka, ki lahko pospeši vnetje brohijev.
Po drugi strani pa se morate gibati-tudi zaradi KOPB. In ne morete celo zimo presedeti doma.
Vsekakor pa v zelo mrzlem – temperatira zraka krepko pod lediščem- in vlažnem vremenu raje -če se le da- ostanite doma.

lep pozdrav
prof.dr. Stanislav Šuškovič

prof.dr.Stanislav Šuškovič

pozdravljeni

lepo vas prosim,da mi poveste vaše mnenje glede zadnjih rezultatov spiromerije.

FVC 67%
FEV1 56%
index tiffenau 65

rečeno mi je da ne rabim še nobenih zdravil(mislim na spirivo),doma imam samo ventolin in ga uporabljam samo po potrebi,

hvala za odgovor

lep pozdrav

Spoštovani,

vaša spirometrija ni docela značilna za KOPB, ker je tudi vrednost FVC dokaj znižana.
Kakorkoli. Imate diagnozo KOPB.
Kako KOPB zdravimo?
Ne samo po izvidih spirometrije, ki ne povedo vsega o vaši bolezni. Ob enaki spirometriji so nekateri bolniki komaj kaj zadihani, drugi zelo. Ob enaki spirometrji imajo nekateri bolniki malo, drugi pa veliko akutnih poslabšanj KOPB.
Zdravljenje KOPB je torej večplastno-omilitev zapore dihal, omilitev težke sape ter zmanjševanje števila poslabšanj bolezni.

Če imate nič ali kvečjemu eno poslabšanje na leto, vam svetujem vsekakor nadaljevati s spirivo. Če je poslabšanj več, pa svetujem da vam vaš zdravnik spirivi doda indakaterol ali salmeterol ali formoterol. To so dolgodelujoči simpatikomimetični bronhodilatatorji.

Lep pozdrav

prof.dr. Stanislav Šuškovič

prof.dr.Stanislav Šuškovič

Pozdravljeni

Prosim za razlago preiskave pljučne funkcije

VC 4110 ml (113 %), FEV 1 2700 ml (95 %), TI 66 %, TLCO 55 %.

Hvala

Spoštovani!

Verjetno je prisotna blaga zapora dihal (odvisno od vaše starosti). Imate kar pomembno zmanjšano vrednost difuzijske kapacitete pljuč.
Za slednje je možnih več razlogov – emfizem, pljučna intersticijska bolezen itd.
Za bolj natančno opredelitev vašega zdravstvenega stanja bo treba opraviti nekatere dodatne preiskave.

Lep pozdrav
prof.dr. Stanislav Šuškovič

prof.dr.Stanislav Šuškovič

New Report

Close