Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje Antidepresivi v nosečnosti

Antidepresivi v nosečnosti

Pozdravljeni.

Noseča sem 20 tednov in po prekinitvi jemanja Cipralexa (jemala sem ga zaradi posttravmatskega sindroma, ki se je manifestiral v anksioznosti in paničnih napadih) se mi je stanje poslabčalo. S prekinitvijo terapije sem končala takoj, ko sem izvedela, da sem noseča. Zdaj, po treh mesecih brez zdravil, se je stanje močno poslabšalo. Trudim se po svojih najboljših močeh vzdržati brez zdravil, vendar ne vem, če bo šlo. Naj povem, da sem prej na 5 mg Cipralexa živela popolnoma normalno, lepo življenje.

Kakšne so farmakološka stališča o uporabi antidepresivov po dopolnjenih treh mesecih nosečnosti? Do tedaj vem, naj se zdravil ne bi jemalo. Kako je s tem v drugi polovici? Zasledila sem, da so SSRI-ji varni. Vendar saj veste – nobena informacija ni odveč.

Hvala za osvetlitev tematike vsem, ki se spopadamo s podobnimi težavami!

K.

Spoštovani!

Depresija, posttravmatski stresni sindrom, anksioznost,… v nosečnosti so resna obolenja, ki jih nikakor ne gre podcenjevati. Kako pomembno je na primer samo zdravljenje depresije v nosečnosti, potrjujejo nedavna odkritja britanskih znanstvenikov ki so potrdili, da ima depresija pri nosečnicah negativen vpliv na kognitivni razvoj otroka (gre za procese mišljenja, sklepanja, učenja, pomnenja, reševanja problemov, logike,…). Raziskava je pokazala, da je depresija v nosečnosti povezana s 34% večjo možnostjo za počasnejši kognitivni, čustveni, socialni in fizični razvoj otroka od 18 meseca starosti naprej. V kombinaciji s poporodno depresijo je faktor tveganja za počasnejši otrokov razvoj še večji, celo 50%.

Nezdravljena, ankisozna nosečnica vsekakor manj pazi nase, se slabše prehranjuje, pogosteje zapade v različne razvade, kot sta kajenje in pitje alkohola, manj redno hodi na kontrole h ginekologu… Še posebno so lahko problematični panični napadi. Duševno zdravje matere vpliva na razvoj ploda, potek nosečnosti in poroda in na razvoj novorojenca. Novorojenec lahko trpi, ker depresivna ali anksiozna mama ne zmore enakovredne skrbi za otroka.

Prav imate. Antidepresivi so sicer kljub temu zdravila, katerih jemanje ni povsem brez tveganja. Vendar v zadnjem času, vse več študij dokazuje, da je njihova uporaba tekom nosečnosti, upoštevajoč vsa razpoložljiva dejstva, relativno varna. Največ študij v času nosečnosti je bilo narejenih z antidepresivi iz skupine ponovnega privzema serotonina – SSRI (sem sodi tudi escitalopram – npr. Cipralex) in pri otrocih mater, ki so jih jemale, niso ugotovili pomembnih razlik v telesnem razvoju, inteligentnosti ali psihološkem razvoju. Za relativno varna sta se izkazala predvsem fluoksetin in sertralin. Pri majhnem številu novorojenčkov mater, ki so jemale SSRI, so po porodu sicer opazili razdražljivost in nemir, ki pa se je v nekaj dneh umiril.

Torej, za enkrat resnično še ni bilo izvedenih dovolj kontroliranih kliničnih študij na nosečnicah, vendar proučevanja vpliva SSRI na razmnoževanje pri živalih niso pokazala tveganja za plod. Zato se uporaba SSRI med nosečnostjo smatra za relativno varno. Je pa res, da je nekoliko bolj problematična njihova uporaba v drugi polovici nosečnosti. Pri nosečnicah, ki so v drugi polovici uporabljale SSRI je bila nekoliko večja verjetnost za pojav pljučne arterijske hipertenije pri otroku (okrog 12 primerov na 1000 novorojenčkov). Primeri tovrstnega obolenja so sicer redki, imajo pa lahko zelo resne posledice, med drugim tudi smrt otroka.

Uporaba SSRI med nosečnostjo je po drugi strani upravičena še posebej če upoštevamo, da nezdravljena depresija, posttravmatski stresni sindrom, anksioznost,… često predstavljajo bistveno večje tveganje tako za otroka kot tudi za mater. Torej, če zaključim: vedno je potrebno pretehtati med morebitnimi koristmi in tveganji in nato, na podlagi dejstev sprejeti pravo odločitev. Svetujem vam, da se o upravičenosti uporabe antidepresivov tekom nosečnosti v vašem konkretnem primeru posvetujete z vašim zdravnikom.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Najlepša hvala za Vaš čas in odgovor!

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni vsi!

Rada bi podala še povratno informacijo glede antidepresivov in nosečnosti. Vem, da ena lastovka ne prinese pomladi in, da ne gre vsesplošno sklepati po enem (mojem) primeru, ampak vseeno… Morda bi kateri, ki se spopada s tem vprašanjem pomagalo in vem, da je malo informacij o tem.

Torej, moja punčka se je rodila zdrava, brez kakršnihkoli odtegnitvenih simptomov po rojstvu. Jemala sem pa zadnji mesec na vsak drugi dan 5 mg Cipralexa, do zadnjega meseca pa 5 mg vsak dan.

LP, K.

Spoštovani!

Tudi sam se zahvaljujem za tovrtsne informacije.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

New Report

Close