Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ortodontija – čeljustna in zobna ortopedija Fiksni aparat in puljenje zob

Fiksni aparat in puljenje zob

Pozdravljeni,

že kar nekaj časa se odločam za fiksni zobni aparat. Imam namreč premajhne čeljusti zato vseh zob nimam v ravni liniji. Najbolj izstopata zgornji trojki, ki sta nad ostalimi zobmi postavljena višje. Tudi dvojka je pomaknjena malenkost bolj navznoter. Spodnji zobje so sicer v liniji vendar niso postavljeni naravnost, ampak stojijo vsak po svoje, enki se celo prekrivata. Ortodont mi je svetoval puljenje vseh štiric, da se naredi prostor za ostale zobe. Tudi modrostnih zob nimam več, saj sem si jih odstranila, ker so mi rasti postrani.
Najhujše pri vsem tem mi je puljenje štirih zdravih zob. Kakšna je praksa pri ortodontski terapiji glede puljenja zob? Ali je to kar pogosto potrebno?
Zobozdravnica me je opozorila da nepravilen ugriz lahko pripelje do izpada zob v starejših letih. Ali je to pogosto? V primeru da se za aparat ne odločim ali lahko kaj takega pričakujem?
Stara se 34 let.
Najlepša hvala za vaš odgovor

Spoštovana,
kljub sodobnim tehnikam ortodontskega zdravljenja je puljenje zob včasih še vedno neizbežno, čeprav se ortodonti za to odločamo veliko redkeje kot včasih. Očitno je vaš ortodont ocenil, da so v vašem primeru zobje tako na tesnem, da jih je nemogoče uvrstiti v lep in skladen zobni lok. Včasih je diskrepanca med velikostjo čeljusti in velikostjo zob pač prevelika in res ni druge možnosti. Res je, da pravilna postavitev zob omogoča njihovo pravilno obremenitev in omogoča pravilno čiščenje in s tem ohranja njihovo zdravje. Ne morem trditi, da boste brez ortodontske terapije v starosti ostali brez zob, vsekakor pa boste lažje skrbeli za njih in jih ohranili zdrave, če bodo pravilno postavljeni. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

New Report

Close