Najdi forum

Ruptura meniskusa

Spoštovani,

Star sem 26 let, rekreativno športno aktiven. Po padcu in poškodbi levega kolena je diagnoza sledeča:

MR:
Majhen izliv, v njem nekoliko zadebeljena med. pika.
Ruptura ročaja košarice med. meniskusa, katerega večji del je dislociran v interkordilarno eminenco. S korpusa ob tem prominira suspekten majhen flab navzgor med med. femoralnim kondilom in MCL. Lat. meniskus je ohranjen. Nekoliko stanjšan MCL, lezija tip I. Lat. lig. kompleks je ohranjen.
Križna lig. sta ohranjena.
Tetiva kvadricepsa in lig. patele sta ohranjena.
Znakov za hrustančno lezijo ni.
Prikazani skelet ima normalen signal.

Mnenje:
Izliv. Obsežna ruptura med. meniskusa. Majhna delna ruptura MCL.

Terapija (kirurg): Glede levega kolena je indicirana artroskopija.
Za katero pravi, da bo glede popravila ali odstranitve razsodil med posegom, da pa verjetno gre za odstranitev. MR slik ni pogledal.

Moja vprašanja:
-Kakšne so možnosti popravila te vrste poškodbe meniskusa?
-Ali se možnost uspešnega popravila zmanjšajo s pretečenim časom od poškodbe? (na poseg bom čakal približno 2 meseca)
-Kakšne so posledice odstranitve (smučanje, tek, kolesarjenje, plavanje, jadranje)?
-Drugo mnenje priznani strokovnjaki v sloveniji ali tujini? (pripravljen sem tudi na večje stroške zdravljenja/operacije)
-Terapija zdaj in po posegu (10x fizioterapijo sem že naredil) priporočila/nasveti?

Hvala za odgovore.

Lep pozdrav,
Ino

-Kakšne so možnosti popravila te vrste poškodbe meniskusa?
Velike, odvisne pa so predvsem od kvalitete tkiva meniskusa.

-Ali se možnost uspešnega popravila zmanjšajo s pretečenim časom od poškodbe? (na poseg bom čakal približno 2 meseca)
Za to ne poznam dokazov.

-Kakšne so posledice odstranitve (smučanje, tek, kolesarjenje, plavanje, jadranje)?
Po odstranitvi pomembnega dela meniskusa se obremenitve sklepnega hrustanca v tistem delu kolena pomembno zvečajo. Meniskus deluje predvsem kot amortizer, tako da v primeru odstranitve večjega dela meniskusa odsvetujem predvsem sunkovite obremenitve kolena (tek, skoke, hojo navzdol),

-Drugo mnenje priznani strokovnjaki v sloveniji ali tujini? (pripravljen sem tudi na večje stroške zdravljenja/operacije)
Lahko se oglasite pri nas (tel. številka za naročanje je 041654330). S seboj nujno prinesite posnetke magnetne resonance!

-Terapija zdaj in po posegu (10x fizioterapijo sem že naredil) priporočila/nasveti?
Do posega vaje za ohranitev mišic, razgibavanje in obremenjevanje kolena LE DO BOLEČINE, nato pa bo potrebno koleno bo pomoči fizioterapevta popolnoma razgibati in nato okrepiti mišice. Če bo poptavilo meniskusa računajte z rehabilitacijo 4 do 6 mesecev, v primeru delne odstanitve pa 6 do 12 tednov.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!
Star sem 47 let, igram nogomet. Opravil sem MR in na izvidu piše.

Mnenje: izliv. Bakterjeva cista. Burzitis burze pes anserinosa.
Susp. periferna separacija medialnega meniskusa.
Stanje po distenziji in psrc. rupturi medialnega kolateralnega ligamenta.
Stanje po delni ali popolni rupturi sprednjega križnega lugamenta.

Zanima me kaj to pomeni za naprej?

Že vnaprej se Vam lepo zahvaljujem za odgovor in Vas lepo pozdravljam.

Tine

Spoštovani,

v izvidu navajajo obrobno raztrganino notranjega meniskusa, razdraženo burso (sluzno vrečko) ob kitah pes anserinusa (lahko tudi posledica poškodbe v tem delu), delno poškodbo notranje stranske vezi in delno ali popolno poškodbo sprednje križne vezi.

V vašem primeru so za odločitev o načinu zdravljenja ključne ugotovitve pregleda – stabilnost oziroma nestabilnost kolena. V primeru ostanka nestabilnosti, bo za povratek v nogomet potrebno operativno zdravljenje.

Priporočam pregled (oceno kolena) po preteku vsaj 8 tednov od poškodbe.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,
Moja 13 letna hči ima težave s kolenom. Na košarkaški tekmi je 3xpadla na isto koleno. Ker so se težave začele stopnjevati, smo odšle na preiskave. Zadnji izvid MR je pokazal: fisura v lateralnem menisku, ki je vertikalno in periferno. Na napotnici za ortopeda pa piše ruptura meniskusa, sveža.
Prosila bi vas za razlago izvida in razlago napotitve, namreč hči si želi naprej trenirati košarko.
Hvala za razlago.

Prijeten preostanek dneva,
KRISTINA

Spoštovani,

tako v izvidu MR kakor tudi na napotnici je navedena raztrganina meniskusa (v izvidu MR še zunanjega). Če se bodo s tem ujemale tudi ugotovitve kliničnega pregleda in hčerkine težave v času pregleda, bo zelo verjetno priporočena artroskopska operacija. Če bo do tega prišlo, priporočam POPRAVILO (ne odstranitev) strganega dela meniskusa!

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close