Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Gibanje, oblikovanje in krepitev telesa Jt Vzroki za prekomerno telesno težo in debelost

Jt Vzroki za prekomerno telesno težo in debelost

Začenjamo z današnjo Jt na temo Vzroki za prekomerno telesno težo in debelost

Vabljeni, da se z vprašajni pridružite tudi vi.

Gostje javne tribune so Nina Grad, mag. Vladimir Pirnat, dr. med., spec. internist, dipl. psiholog in Jožica Petan, dr. med., strokovnjaka iz ambulante za hujšanje Dr. Pirnat, ki bodo z veseljem odgovarjali na vsa vaša vprašanja.

[youtube]abqZU5OVkKk[/youtube] Nikoli obupati 5 sekund pred čudežem ( Maginja Blinkita)

Že celo življenje jem sladkarije, vendar se ne zredim. Kje bi bil razlog?

Teorij o vzrokih za razvoj debelosti je veliko. Osnovni vzrok ostaja neravnovesje med vneseno in porabljeno energijo. Pridobivanje na telesni teži je tesno povezano z nepravilno prehrano, nezadostno telesno dejavnostjo in nerednimi obroki.

Večinoma je debelost povezana z nepravilno prehrano, ki je lahko nepravilna po sestavi (zaužijemo preveč maščob, sladkorja, slaščic) ali pa je nepravilna po količini hrane, ki jo zaužijemo. V obeh primerih je telo v energijskem presežku. Dodatni in nemalokrat glavni vzrok debelosti je odsotnost ali nezadostnost telesne dejavnosti. Za vzdrževanje telesne teže ali za hujšanje je telesna dejavnost zelo pomembna. K prekomerni telesni teži in debelosti vpliva tudi okolje v katerem posameznik živi in dela. Veliko vlogo pri poseganju po hrani predvsem takrat, ko nismo lačni, ima tudi psihično počutje človeka (slaba samopodoba, psihosocialni problemi, stres v službi in doma, nezadovoljstvo v partnerskem razmerju).
Tudi nekatera bolezenska stanja (obolenje ščitnice, nadledvične žleze) in nekatera zdravila (določeni antidepresivi, kontracepcijske tabletke, nekatera zdravila za zdravljenje epilepsije in sladkorne bolezni) lahko posežejo v procese presnove. Za nastanek debelosti pa je kljub temu v največji meri odgovoren neustrezen način prehranjevanja in telesna neaktivnost.
Edino zagotovilo za uspešno hujšanje, ki vključuje ohranjanje zdrave telesne teže, je zdrav življenjski slog z zdravo prehrano in dolgoročno redno telesno dejavnostjo.

___ Dr. Pirnat, Ambulanta za hujšanje in oblikovanje telesa Ljubljana 01/519 35 54, Maribor 02/252 32 55, Ankaran 05/652 81 84 http://www.pirnat.si Forum na med.over.net: http://med.over.net/forum5/list.php?429
nova
Uredništvo priporoča

Žena je predebela, kaj lahko naredim?

Odvisna sem od hrane. Z njo tolažim tako svojo nesrečo, kakor tudi frustracije. Seveda je to začaran krog. Kaj mi svetujete, da naredim? Kako si lahko pomagam?

Je seks dobro sredstvo za hujšanje? Argumenti za? Hvala.

Imam podoben problem. Jem, ko mi je dolgčas, jem, ko sem žalostna, srečna, ma, dejansko brez potrebe. Še najmanj jem, ker bi bila dejansko lačna. Sicer konkretnih težav s kilogrami še nimam (imam 5 kil preveč), samo sem pa na dobri poti, da jih pridobim. Pomoč prosim,kak nasvet.

Ali je debelost povezana z nastankom raka?

Zakaj se ljudje po srečo zatekamo v hrano in svoje zadovoljstvo iščemo v okusih hrane ter se zato prenajedamo? Kako se temu izognit? Kako sebe pripraviti do tega, da spremeniš svoje sprejemanje hrane in si zadovoljstvo poiščeš kje drugje? Pazite, ta dejavnost pri nekaterih deluje že 30-40 ali več let! Kako spremeniti tako dolgo trajajoč vzorec?

Je možno, da je to prirojeno? Ker pri enem od svojih otrok sem že pri novorojenčku opazila, da se prenajeda in da se doji toliko časa, dokler ni poln do vrha, da tudi pogoltnit več ne more. Zdaj je star 15 let in ima ves čas težave s težo, ki jih rešujemo tako ali drugače, opazila pa sem, da zadovoljstvo išče v hrani. Pomanjkanje pozornosti in ljubezni ne bi bil temu vzrok.

Pozdravček

Priznati moram, da nisem predebela in tudi ne presuha. Sem ravno prav. Čeprav si nekako želim, da bi lahko imela kakšen kg manj. Ali obstajajo vaje, ki bi pomagale samo na določenem delu telesa, ali se moram lotiti projekta celostno? V smislu, da moram hujšati celostno, ne pa samo ciljno naravnano? In kako naj se tega lotim?
Hvala za odgovor

Pozdravljena!

Glede na prehrambeno piramido naj bi bil vnos sladkorja in sladic zelo majhen. Če imate ostale obroke nizkoenergijske in ste telesno dovolj aktivni, je lahko kljub temu, da pojeste veliko sladkarij, energijski vnos v telo ravnopravšnji (vzdržujete telesno težo in se ne zredite). Vam pa priporočam, da ostale obroke prilagodite potrebam vašega organizma in da vključite v vašo prehrano dovolj snovi, ki so nujno potrebne za zdravo delovanje telesa.
Na uravnavanje telesne teže pa vpliva tudi bazalni metabolizem, ki je značilnost vsakega posameznika.
Lahko pa se bo čez čas povišala telesna teža ob vztrajanju takšne prehrane.

___ Dr. Pirnat, Ambulanta za hujšanje in oblikovanje telesa Ljubljana 01/519 35 54, Maribor 02/252 32 55, Ankaran 05/652 81 84 http://www.pirnat.si Forum na med.over.net: http://med.over.net/forum5/list.php?429

Ireland, pozdravljen!

Obstajajo raziskave, kjer so dokazali, da prekomerna telesna teža res zvišuje verjetnost za določena maligna obolenja (npr. na prostati, maternici, dojki) najpogosteje kot posledica hormonskih motenj, ki se pojavijo v sklopu debelosti.
Poleg tega debelost poveča verjetnost za nastanek mnogih drugih bolezni. Pripomore k motnjam v presnovi maščob, višjemu krvnemu tlaku, k razvoju sladkorne bolezni, povečuje nevarnost ateroskleroze in vseh z njo povezanih bolezni, zlasti koronarne bolezni srca in srčnega infarkta, možganske kapi in zapore arterij na nogah. Pri preveliki telesni teži je nekajkrat večja nevarnost srčne in možganske kapi. Nevarnost prezgodnje smrti je še večja, kadar spremljajo debelost še visok krvni tlak, povečanje maščob v krvi ali sladkorna bolezen. Pogostejše so bolezni hrbtenice in sklepov, dihal in žolčni kamni. Ženske s prekomerno telesno težo imajo večkrat moten menstrualni ciklus, več je zapletov v nosečnosti in med porodom.

___ Dr. Pirnat, Ambulanta za hujšanje in oblikovanje telesa Ljubljana 01/519 35 54, Maribor 02/252 32 55, Ankaran 05/652 81 84 http://www.pirnat.si Forum na med.over.net: http://med.over.net/forum5/list.php?429

Hujšanje je danes precej v modi in tudi sama sem podlegla skušnjavi, da bi zgledala bolj suha. Zakaj ženske pri hujšanju najprej izgubimo prsa in kolikšen del ima pri hujšanju vlogo genetika? V smislu, končnega rezultata? Ne glede na to, koliko in kako hujšam, čez določeno podobo ne bom nikoli šla?

Kri, pozdravljena.

Če želite izgubiti še kakšen kilogram in ne samo preoblikovati telo, potem je nujno potrebno prilagoditi prehrano in povečati telesno aktivnost. Načeloma se je smiselno lotiti problema celostno, kar pomeni da je potrebno na daljši rok spremeniti način prehrane in slediti ter vzdrževati nove dobre navade (redni uravnoteženi obroki 5x/dan, redna telesna vadba). Obstajajo tudi vaje za oblikovanje določenega dela telesa, vendar jih je seveda potrebno izvajati redno.
V naši ambulanti izvajamo tudi terapije lipoliz, ki so idealne za oblikovanje telesa na predelih, kjer je maščobe največ oziroma kjer se jo najtežje znebimo (zadnjica, boki, trebuh). Vendar pa je tudi pri teh terapijah potrebno prilagoditi prehrano, saj drugače same terapije nimajo večjega estetskega učinka.

___ Dr. Pirnat, Ambulanta za hujšanje in oblikovanje telesa Ljubljana 01/519 35 54, Maribor 02/252 32 55, Ankaran 05/652 81 84 http://www.pirnat.si Forum na med.over.net: http://med.over.net/forum5/list.php?429

Prenehala s kajenjem v 8 mesecih dobila gor 8 kg. Ne želim, da gre več gor, želim spraviti vsaj 6 kg dol, ker so mi res odveč. Pričela še jesti hormonske tablete-mena in se srenično vrtim v začaranem krogu. Tekanje odpade, ker imam težave z nogami. Kako najuspešneje odpraviti teh nekaj odvečnih kg in jih predvsem nehati pridobivati. Naj še povem, da nič kaj več ne jem kot prej, ko sem bila kadilka.

Ali je lipoliza nevarna? Obstajajo morda kakšne kontraindikacije?

Nisem sicer predebela, vendar moram za normalno težo garat – se pravi pazit pri hrani in migat. Imam počasno presnovo, nizek krvni tlak, nizko telesno temperaturo (pod 36). Mi ni težko pravzaprav (pa še prišparama, kajne), me pa vseeno zanima, ker na tem forumu v temah o hujšanju pogosto preberem, da gre telo na “varčevalni program” in porabi še manj kalorij, če jemo premalo in premalo obrokov. Koliko resnice je pravzaprav na tem? Jaz namreč jem zelo malo in imam največ tri obroke na dan, večinoma pa samo dva. Vendar mi tako ustreza. Po teoriji o varčevalnem programu pa sem verjetno že 20 let v njem … Je to res?

Že nekaj let jemljem antidepresiv Zoloft. V času jemanja sem se kljub enaki prehrani in povečanju fizične aktivnosti zredila za 8kg. Ali je to lahko zaradi zdravil?

1. Že več imam sladkorno bolezen. Zdravniki mi ves čas govorijo, da moram shujšati, pa mi kljub preizkušanju številnih diet ne uspe. Kaj mi vi svetujete, kako naj shujšam?

2. Diagnosticirano imam srčno popuščanje. Jemljem Concor Cor se mi zdi, da sem se zredil. Žena misli, da preveč jem, jst pa mislim, da so kriva zdravila. Kaj mislite Vi?

3. Ali je debelost povezana z nastankom raka?

Hvala za odgovor

New Report

Close