Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek stalno prebivališče

stalno prebivališče

v primeru deložacije in izgube hiše, kam se lahko prijaviš, denarja za najem stanovanja ni, mogoče kdo ve, kako si urediš stalno prebivališče, za ureditev osebnega dokumenta

Hm, nekje v vsakem primeru moraš bivati – če ne boš ostala na ulici, ti morda pridejo kaj prav naslednje informacije

Naziv storitve
Prijava stalnega prebivališča
(Zadnja sprememba: 07.01.2010)
Organ, ki jo urejaOrgan, ki jo ureja
MINISTRSTVO ZA NOTRANJE ZADEVE
UvodUvod

Posameznik mora prijaviti stalno prebivališče ali spremembo naslova stanovanja upravni enoti, krajevnemu uradu ali ministrstvu, pristojnemu za zunanje zadeve, če gre za prijavo spremembe naslova stanovanja v tujini, kadar se v nekem naselju stalno naseli ali spremeni naslov stanovanja. Stalno prebivališče je naselje, kjer se posameznik naseli z namenom, da v njem stalno prebiva, ker je to naselje središče njegovih življenjskih interesov. To pa se presoja na podlagi njegovih poklicnih, ekonomskih, socialnih in družinskih vezi, ki kažejo, da so med posameznikom in naseljem, kjer živi, dejansko tesne in trajne povezave.

Na naslov stalnega prebivališča je vezano gospodinjstvo. Gospodinjstvo je skupnost posameznikov, ki izjavijo, da stalno prebivajo skupaj in skupaj porabljajo dohodke za zagotavljanje osnovnih življenjskih potreb na primer za stanovanje, hrano, šolanje otrok. Za gospodinjstvo se šteje tudi posameznik, ki izjavi, da prebiva sam v ločeni stanovanjski enoti, ali kot podnajemnik v delu te enote in sam porablja dohodke za zagotavljanje osnovnih življenjskih potreb.
KdoKdo

Posameznik mora prijaviti stalno prebivališče ali spremembo naslova stanovanja pristojnemu organu, kadar se v nekem naselju stalno naseli ali spremeni naslov stanovanja.

Posamezniku, mlajšemu od 18 let, ter posamezniku, ki ni poslovno sposoben, prijavijo stalno prebivališče ali spremembo naslova stanovanja starši ali skrbniki, oziroma tisti, pri katerih stalno prebiva. V primeru, ko živijo starši ločeno, otroka prijavi tisti izmed roditeljev, ki izvršuje roditeljsko pravico in pri katerem otrok stalno prebiva. Pri tem pa velja izjema pri posameznikih, ki so mlajši od 18 let, vendar starejši od 15 let, in ki so po drugih predpisih pridobili popolno poslovno sposobnost. Za te posameznike namreč velja, da morajo sami prijaviti stalno prebivališče.
Območje Območje pristojnosti

Posebnosti pri območju krajevne pristojnosti:
Upravna enota, krajevni urad Republike Slovenije ali ministrstvo, pristojno za zunanje zadeve..
Kje in kakoKje in kako

Posameznik mora prijaviti naslov stalnega prebivališča ali spremembo naslova stanovanja stalnega prebivališča v roku osmih dni od naselitve oziroma od vročitve dovoljenja za stalno prebivanja tujca. To lahko stori osebno na katerikoli upravni enoti ali krajevnem uradu na območju Republike Slovenije ali preko enotnega državnega portala e-uprava s kvalificiranim digitalnim potrdilom. Prijavo prebivališča posameznika lahko z njegovim pooblastilom opravi tudi tretja oseba.

V primeru, da posameznik prijavlja stalno prebivališče ali spremembo stalnega prebivališča osebno na upravni enoti ali krajevnem uradu mora priložiti veljaven osebni dokument, opremljen s fotografijo, in dokazilo, da ima pravico do prebivanja na naslovu, ki ga prijavlja. Kot dokazilo, da ima posameznik pravico do prebivanja na naslovu, se šteje dokazilo o lastništvu, najemna ali podnajema pogodba ali pisno soglasje lastnika oziroma solastnikov stanovanja oziroma upravljavca nastanitvenega objekta, pri čemer soglasja lastnika ni potrebno overjati. Če je nepremičnina, na naslovu katere želi posameznik prijaviti prebivališče, vpisana v zemljiško knjigo, mu ni treba dokazovati lastništva nad to nepremičnino, saj te podatke pridobi organ po uradni dolžnosti, vendar mora v tem primeru sporočiti številko zemljiškoknjižnega vložka, ime katastrske občine ali številko parcele ter ime pristojnega sodišča. Posameznik mora ob prijavi stalnega prebivališča upravni enoti posredovati še naslednje podatke: priimek in ime, EMŠO oziroma datum rojstva in spol, če ta ni določena, kraj rojstva, staro stalno prebivališče, novo stalno prebivališče (za naslov v Republiki Sloveniji mora posredovati občino, naselje, ulico, hišno številko z dodatkom k hišni številki ter oznako stanovanja; za naslov v tujini mora posredovati državo, ulico in hišno številko oziroma naselje in hišno številko, ime in številko province ali kantona, če jih država ima, uradno kratico naslovne države, poštno številko in naziv naslovne pošte), državljanstvo, narodnost, če se posameznik želi o tem izreči, zakonski stan, priimek in ime ter EMŠO posameznika, ki vodi gospodinjstvo, ter sorodstveno razmerje do njega, dovoljenje oziroma prepoved za posredovanje podatkov porabnikom, ki nimajo zakonske podlage za zbiranje teh podatkov, datum prijave oziroma spremembe ter naslov za vročanje, če ima že prijavljeno začasno prebivališče oziroma več začasnih prebivališč. Naslov za vročanje je lahko le v Republiki Sloveniji. Upravna enota na podlagi veljavnega osebnega dokumenta preveri identiteto posameznika, pravilnost naslova, ustreznost dokazil o pravici do prebivanja na prijavljajočem naslovu ter veljavnost dovoljenja za prebivanje. Ko upravna enota evidentira prijavo stalnega prebivališča, izda posamezniku potrdilo o prijavi stalnega prebivališča.

V primeru tako imenovane e-prijave stalnega prebivališča pa mora posameznik katerikoli upravni enoti Republike Slovenije po elektronski poti poslati elektronsko podpisan in izpolnjen obrazec za prijavo stalnega prebivališča in skenirano dokazilo o pravici do prebivanja na naslovu, ki ga posameznik prijavlja. Tudi v tem primeru upravna enota preveri identiteto posameznika, vendar na podlagi uradnih evidenc, pravilnost naslova, ustreznost dokazil o pravici do prebivanja na prijavljajočem naslovu ter veljavnost dovoljenja za prebivanje. Poleg tega pa mora preveriti še veljavnost elektronskega podpisa. Prav tako upravna enota po uspešnem evidentiranju prijave stalnega prebivališča izda posamezniku potrdilo o prijavi stalnega prebivališča ter mu ga pošlje po redni pošti.

Roditelj prijavi stalno prebivališče novorojenčka z izpolnitvijo obrazca za prijavo stalnega prebivališča v porodnišnici. Porodnišnica nato posreduje izpolnjen obrazec upravni enoti, na območju katere se nahaja naslov stalnega prebivališča, ki ga posameznik prijavlja. Prijava stalnega prebivališča velja od datuma rojstva novorojenčka.
Pristojni organi Pristojni organi
Za politiko in razvoj:
Ministrstvo za notranje zadeve

Za izvajanje:
Upravna enota

Pritožbeni (nadzorstveni):
Ministrstvo za notranje zadeve

Dodatne informacijeDodatne informacije

Po spremembi stalnega prebivališča mora posameznik v določenem roku urediti tudi vpis te spremembe v identifikacisjke dokumente oziroma jih zamenjati, kot to določajo posamezni področni zakoni (osebna izkaznica in potni list: najkasneje v 30 dneh, orožne listine: v 8 dneh, prometno dovoljenje: v 15 dneh, vozniško dovoljenje: v 30 dneh).

Na podlagi podatkov o prijavi oziroma odjavi stalnega prebivališča se vodita Register stalnega prebivalstva na upravni enoti in Centralni register prebivalstva. Na podlagi evidence registra stalnega prebivalstva se na zahtevo posameznika izda potrdilo o stalnem prebivališču ali potrdilo o skupnem gospodinjstvu. Zahtevo se izdajo potrdila lahko posameznik vloži na katerikoli upravni enoti ali krajevnem uradu v Republiki Sloveniji.
Takse in drugi stroškiTakse in drugi stroški

Prijava prebivališča je brezplačna.

Eurovoc deskriptorjiPojmi iz evropskega slovarja “eurovoc”
stalno prebivališče
Pravna podlagaPravna podlaga

Zakon o spremembah Zakona o prijavi prebivališča
Zakon o prijavi prebivališča (uradno prečiščeno besedilo) (ZPPreb-UPB1)
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o prijavi prebivališča (ZPPreb-B)

Povezave na vloge za izbrano storitevPovezave na vloge za izbrano storitev

e-prijava stalnega prebivališča
e-prijava stalnega prebivališča za mladoletno osebo in drugo osebo
Prijava-odjava stalnega prebivališča (prijava stalnega prebivališča)

SankcijeSankcije

Z globo od 400 EUR do 1.200 EUR se kaznuje za prekršek posameznik, ki:
– v predpisanem roku ne prijavi stalnega prebivališča oziroma spremembe naslova stanovanja,
– ne prijavi posameznika, mlajšega od 18 let, ter posameznika, ki ni poslovno sposoben,
– ne prijavi otroka v primeru izvrševanja roditeljske pravice.

Več: http://e-uprava.gov.si/e-uprava/dogodkiPrebivalci.euprava?zdid=1428&sid=372

mene zanima kam se prijaviš, ko ustaneš na cesti, brez vsega, kje so prijavljeni klošarji, ker nima ničesar nobenega sorodnika, prijatelja kjer bi ji to dovolili, da se stalno prijavi

nova
Uredništvo priporoča

Ponekod brezdomce prijavijo na naslovu CSD.

http://www.dnevnik.si/novice/slovenija/1042354813

New Report

Close