Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Arhiv Zdravje Arhiv Zdravstvo hidrocefalus

hidrocefalus

Spoštovani!
Po slikanju CT in MRI so mi postavili diagnozo hidrocefalus. V izvidu je navedeno: Supratentorialno so ventrikli , tudi temporalna roga stranskih ventriklov izrazito razširjeni. Korpus kalozum in nukleus kavdatusa so stanjšani. Nevrokirurg priporoča operacijo vstavitev VP drenaže. Vem, da bi lahko vprašanje, ki vam ga bom zastavila vprašala tudi njega. Zanima me ali stvari,ki sta stanjšani tudi lahko vplivata na težave z koncentracijo in spominom ali to povzročajo veliki likvorski prostori , ki pritiskajo na možgane. Stara sem 40 let . Vesela bom tudi, če bo kdo od odraslih s to boleznijo napisal kakšno izkušnjo.
Najlepša hvala za odgovor in kakršno koli mnenje.

Spoštovana,

v vašem primeru gre verjetno za kroničen hidrocefalus, ki lahko dolgo časa ostane neopažen, saj ne daje nujno izrazitih simptomov oziroma kliničnih znakov.
Vzrok za hidrocefalus je lahko motnja v resorbcoji možganske tekočine, zapora oz. ovira pri njenem kroženju ali prevelika proizvodnja možganske tekočine.
Hidrocefalus lahko povzroči različne težave, od glavobolov, tudi motenj spomina, težav pri gibanju, lahko pa so bolniki brez težav.
Z drenažo vam bodo počasi sprostili povečano količino možganske tekočine in s tem sprostili pritisk na možganske strukture, ki so sedaj videti stanjšane oziroma odrinjene.
Pri tem bojo upam izvenele tudi vaše trenutne težave.

Lepe pozdrave in veliko sreče,

doc.dr. Katarina Šurlan Popovič dr. med.

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Spoštovana,
Najlepša hvala za odgovor in dobre želje. Rada bi vprašala še naslednje. Pred operacijo bom opravila zaporedne lumbalne punkcije na podlagi izvidov se bo nevrokirurg odločil za poseg. Točno si ne predstavljam, kako to izgleda in seveda me je tudi malo strah. Ravno tako operacije, a ,če bo potem bolje oz. se stvari vsaj ne bodo slabšale sem pripravljena tudi to prestati. Vem,da bom vse to izvedela , ko bom v bolnici, do takrat pa mi vsaka informacija pomaga.
Še enkrat najlepša hvala.

Pozdravljeni,

lumbalna puncija je razmeroma pogost in preprost postopek, ki se opravi pri sumu na meningitis, določitvi intrakranialnega tlaka (znotrajlobanjskega), razbremenitveni punkciji (to bo v vašem primeru). Poteka tako, da vbodemo iglo med dve ledveni vretenci in odvzamemo vzorec cerebrospinalnega likvorja. Področje punkcije omrtvičimo tako, da je lumbalna puncija manj boleča. (napogosteje med L3 in L4). Z iglico pridemo v subarahnoidalni prostor v katerem se nahaja likvor. Likvor ali cerebrospinalno tekočino pošlje zdravnik na nadaljne preiskave.
Po preiskavi je potrebno nekaj časa ( več ur) ležati, ker ob odvzemu možganske tekočine pride do znižanja intrakanialnega tlaka. Po punkciji se lahko pojavi glavobol.

Lepe pozdrave,

doc. dr.Katarina Šurlan Popovič dr. med.

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Pozdravljeni!
Še enkrat se obračam na vas in prosim za še eno razlago.
Opravila sem razbremenilno punkcijo po kateri so testiranja pokazala, da operacija stanja najbrž ne bi izboljšala. Na pregledu so ugotovili tudi , da je na zg. okončinah pozitiven Watenberg in Tremner desno in živahnejše kitne reflekse. Na sp.okončinah spastično povišan tonus s fenomenom žepnega noža, tandemska hoja negotova.
Zanima me, ali so tudi te nepravilnosti povezane z hidrocefalusom.
Najlepša hvala za odgovor!

Pozdravljeni,

znaki , ki jih naštevate so najverjetneje povezani z vašo osnovno boleznijo. Ker gre za nevrološke znake, ugotovljene pri nevrološkem pregledu bi bolj natančen odgovor dobila, če bi se z vašim vprašanjem obrnila na nevrologa.

Lepe pozdrave,

doc.dr. Katarina Šurlan Popovič dr. med.

doc. dr. Maja Mušič, dr.med.,spec. radiologije

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close