Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Oljčno olje

Oljčno olje

Hrana se draži, prodajajo nam pa vse sorte! Tudi tisto, kar piše na embalaži, očitno ni vedno res. Pa koliko časa nas bodo še imeli za bedake?!
http://24ur.com/novice/slovenija/pri-nadzoru-kakovosti-oljcnih-olj-ugotovljenih-vec-napak.html

A to, da bi pa objavili katero olje je dobro in katero manj pa ne? Meni so testi, ki jih dela Zveza za zaščito potrošnikov ful fajn, in se ravnam po njih.

No končno 🙂 Sama sem te kontrole prav vesela. Prepričana sem pa tudi, da če bi se še bolj potrudili bi ugotovili še marsikaj. Kar manjka je poimenovanje olj, ki ne ustrezajo deklaracijam.
Vsakič, ko grem v trgovino in vidim napise ekstra deviško oljčno olje, cena pa 5€ se sprašujem kdo ima potrošnike za norca. Za tako ceno namreč ni mogoče pridelati tovrstnega olja. Vsaj po kriterijih veljavnih v Sloveniji ne. Če temu dodam še dejstvo, da nobeno olje, ki je nekaj mesecev na policah izpostavljeno svetlobi in nepravi temperaturi ne more ohraniti kakovosti postane vse skupaj še bolj smešno. Ta olja so sicer čisto fajn za kuhanje, bolj zdrava od rafiniranih olj le oznaka je napačna. Prodajajo oljčna olja in ne ekstra deviška oljčna olja. In zaradi tega imamo tisti, ki se res potrudimo, da pridelamo olje najvišje kakovosti težave saj izgleda tako kot, da prodajamo isto stvari za dosti višjo ceno. Resnica je pa daleč od tega.
Me pa zanima kaj se bo pravzaprav sedaj zgodilo. Bodo olja res umaknili iz prodaje ali se bodo taki izdelki veselo prodajali naprej kot, da se ni nič zgodilo.
Je pa isto stanje še marsikje. Uvaža se hrana žnj kvalitete in prodaja kot hrana najvišje kvalitete.

nova
Uredništvo priporoča

Res manjkajo ključni podatki vendar pri oljčnem olju je bil test zveze potrošnikov povsem zavajujoč in zelo pristranski. Zmešali so hruške in jabolka, preverili en sam parameter in potegnili črto. Dejstvo pa je, da veliko tistih olj, ki so jih označili kot dobra niti slučajno po slovenski zakonodaji ne ustrezajo zahtevam za oznako ekstra deviško. Kako je pri ostalih testih ne vem ampak verjetno tudi ni so vsi ravno zanesljivi.

Meni je še vedno najboljše grško olje iz kalamata oliv. Pa sem poskusil že vsega čuda, od naših pridelovalcev, do italijanskih in španskih. Tako da razne etikete o lokalnem, bio, tisoč certifikatov itd., ne ganejo.

hughes pa se menda strinjaš, da ne glede na naš okus mora deklaracija ustrezati tistemu kar narekuje zakon in tistemu kar v embalaži potem dobimo.
Seveda na koncu velikokrat kupimo tisto, kar nam je po okusu najboljše. Včasih pa vseeno želimo dati recimo prednost zdravju in ne okusu. V tem primeru, če kupim ekstra deviško oljčno olje pričakujem, da le to tudi dobim. Sicer naj napišejo oljčno olje in konec. Bom vedela kaj je v steklenici in se posledično odločala na pdtlagi potreb, okusa zahtev in ja tudi finančnih zmožnosti.
Enako velja za vso prehrano, ki je po kakovosti in imenovanju zakonsko določena. Če kupim parmezan pričakujem parmezan in ne en malo bolj trd sir 🙂

Parmezan je verjetno zaščitena blagovna znamka (geografsko poreklo ali kaj imamo že v EU). Ekstra deviško oljčno olje pa ni znamka, temveč lastnost oz. način pridelave. Jaz bi to raje primerjal z balzamičnim kisom, kjer je oznaka ‘di Modena’ (Aceto Balsamico Tradizionale di Modena) ena stvar, način zorjenja kisa pa druga. Zato lahko marsikje piše balzamični kis, čeprav ne bo enakovreden tistemu iz Modene.

Ma lahko primerjamo tudi s kisom 🙂
Eksra deviško je oznaka kakovosti in kot taka točno določena s kupom različnih parametrov. Tako, da dvoma katero je oljčno olje je ekstra deviško in katero ni pač ni. Samo za to se gre. Naj piše na deklaraciji, da je olje deviško ali oljčno, rafinirano, iz tropin itn.
Jutri bomo kupili avto z 2.0 motorjem in dobili 1.1. motor recimo :))) Glih, da ne bo kis he he

Ma lahko primerjamo tudi s kisom 🙂
Eksra deviško je oznaka kakovosti in kot taka točno določena s kupom različnih parametrov. Tako, da dvoma katero je oljčno olje je ekstra deviško in katero ni pač ni. Samo za to se gre. Naj piše na deklaraciji, da je olje deviško ali oljčno, rafinirano, iz tropin itn.
Jutri bomo kupili avto z 2.0 motorjem in dobili 1.1. motor recimo :))) Glih, da ne bo kis he he[/quote]

Še vedno mislim, da mešaš jabolke in hruške. Parmezan je blagovna znamka. Ne pove nič o kakovosti, načinu pridelave, temveč je zgolj zaščiteno ime, ki ga ne sme uporabljati nihče drug. Ljudje pa smo se navadili, da sir ‘Parmezan’ pomeni tako in tako trdoto, okus, …

Oljčnega olja pa res ne kupujem v trgovini, nikoli. Vsako leto ga litre in litre “uvozimo” od našega prijatelja, ki ima zlato medaljo.

--------------------------------------------------------------------------------- Prevajanje: http://www.parisienne.si/ Medved z otoka, zgodba za otroke: http://www.alba2000.si/otro%C5%A1ke-knjige-in-pravljice/96-medved-z-otoka.html

Ma lahko primerjamo tudi s kisom 🙂
Eksra deviško je oznaka kakovosti in kot taka točno določena s kupom različnih parametrov. Tako, da dvoma katero je oljčno olje je ekstra deviško in katero ni pač ni. Samo za to se gre. Naj piše na deklaraciji, da je olje deviško ali oljčno, rafinirano, iz tropin itn.
Jutri bomo kupili avto z 2.0 motorjem in dobili 1.1. motor recimo :))) Glih, da ne bo kis he he[/quote]

Še vedno mislim, da mešaš jabolke in hruške. Parmezan je blagovna znamka. Ne pove nič o kakovosti, načinu pridelave, temveč je zgolj zaščiteno ime, ki ga ne sme uporabljati nihče drug. Ljudje pa smo se navadili, da sir ‘Parmezan’ pomeni tako in tako trdoto, okus, …[/quote]

Saj sem popravila primerjavo 🙂

Sicer pa parmezan ali originalno Parmigiano Reggiano ni le v Italiji zaščitena znamka ampak določa tudi točno določene parametre (kraj pridelave, vrsta mleka, trdota, voda, staranje, določena je teža, višina in oblika in še kup določb, ki jih sama niti ne poznam).
Ekstra deviško oljčno olje sicer ni slovenska blagovna znamka in pa enako zakonsko določene parametre, ki jim olje zato, da dobi ta naziv mora ustrezati ( način pobiranja, stiskanja, temperatura, vonj, okus, kislost itn). Primerjava res ni popolna je pa kar primerljiva.

Pa saj si kljub nepopolni primerjavi razumel kajne :)))

Uvozite? Čez mejo na črnem kalu? :)))) Se hecam seveda…da me ne kregate 🙂

Šavrinka, prav imaš.

Oljčna olja se delijo po kakovosti na več razredov. Naziv ‘ekstra deviška’ lahko nosijo samo najboljša olja, vse ostalo je zavajanje potrošnikov.

Kategorije olja:

1.Najvišja kakovost: ekstra deviška oljčna olja pridobljena izključno z mehanskimi postopki in hladnim stiskanjem (kislinska stopnja mora biti nižja od 0,80 ter ustrezati mora strogim senzoričnim parametrom – to oceni mednarodno priznana skupina strokovnjakov; npr. PANEL v Sloveniji)

2. Nižja kakovost: oljčno olje (kislinska stopnja večja od 0,80 in nižja od 2): olja pridobljena z rafinacijo ali kemičnimi postopki ali s hladnim stiskanjem

3. Neužitna olja: lampante (potrebna je rafinacija ali kemična obdelava)

Uvozite? Čez mejo na črnem kalu? :)))) Se hecam seveda…da me ne kregate :)[/quote]

V bistvu ga res uvozimo iz HR s Cresa, pravzaprav ne vem dovoljenih količin, še nikoli ga nismo prijavili, takole po mesecih od oktobra vsakič po nekaj litrov, da ga imamo za celo leto.

--------------------------------------------------------------------------------- Prevajanje: http://www.parisienne.si/ Medved z otoka, zgodba za otroke: http://www.alba2000.si/otro%C5%A1ke-knjige-in-pravljice/96-medved-z-otoka.html

Uvozite? Čez mejo na črnem kalu? :)))) Se hecam seveda…da me ne kregate :)[/quote]

V bistvu ga res uvozimo iz HR s Cresa, pravzaprav ne vem dovoljenih količin, še nikoli ga nismo prijavili, takole po mesecih od oktobra vsakič po nekaj litrov, da ga imamo za celo leto.[/quote]

:))) ma jaz sem se res hecala. Je bila ravno te dni moja najboljša prijateljica iz Ljubljane na obisku in ker je malo zamujala sem jo hecala, če jo niso čez mejo na Črnem kalu spustili :)))

Za uvoz olja ne vem, ker te potrebe nimamo vem pa, da je recimo pri veliko druge hrane (sir recimo) uvoz iz Hrvaške omejen na 10kg na osebe. Predvidevam, da olje ne more biti daleč od te količine. Sicer pa po mojih izkušnjah, če carinik ni ravno zelo slabe volje 🙂 dovolijo vse za kar je še vidno, da je za osebno rabo.

V bistvu ga res uvozimo iz HR s Cresa, pravzaprav ne vem dovoljenih količin, še nikoli ga nismo prijavili, takole po mesecih od oktobra vsakič po nekaj litrov, da ga imamo za celo leto.[/quote]

:))) ma jaz sem se res hecala. Je bila ravno te dni moja najboljša prijateljica iz Ljubljane na obisku in ker je malo zamujala sem jo hecala, če jo niso čez mejo na Črnem kalu spustili :)))

Za uvoz olja ne vem, ker te potrebe nimamo vem pa, da je recimo pri veliko druge hrane (sir recimo) uvoz iz Hrvaške omejen na 10kg na osebe. Predvidevam, da olje ne more biti daleč od te količine. Sicer pa po mojih izkušnjah, če carinik ni ravno zelo slabe volje 🙂 dovolijo vse za kar je še vidno, da je za osebno rabo.[/quote]

JA, je dobra tale s Črnim kalom:)) Čeprav jaz komaj čakam, da nobene meje več ne bo, sicer izven sezone ni zastojev, ampak čist tako, zarad dobrega občutka.
Praksa je pa taka, da kadar imava zadaj otroke, cariniki samo pokimajo in gremo naprej. Če greva kdaj sama (takrat nič ne voziva čez), pa znajo tudi prtljažnik odpirat. Ampak so notri ponavadi samo kakšni gojzarji pa ruzaki:) Če smo pa 4, pa oljčno olje, ki ga porabimo res za vse priprave jedi (sončnično olje rabim samo za pohat) – saj vem, da je tako dobrega olivca kar škoda za npr. pečen krompir, ampak je takooo dober, posebej paše kot omaka s strtim česnom čez ribe, ki jih tudi vsakič nalovimo za pol skrinje (malo pretiravam:) in potem to vozimo čez.

--------------------------------------------------------------------------------- Prevajanje: http://www.parisienne.si/ Medved z otoka, zgodba za otroke: http://www.alba2000.si/otro%C5%A1ke-knjige-in-pravljice/96-medved-z-otoka.html

A lahko meni kemiku kdo pove, o kaksnih enotah se govori pri kislosti? Ker pH to ni ali pac?

New Report

Close