Najdi forum

Ureme

Zakaj, sploh pri dnevniku to največkrat slišim, govorijo UREME, URATA, … namesto V…? Je še komu to grdo? :S

Ker je taka izgovorjava pravilna.

Grozno mi je. Sliši se popolnoma umetno.

nova
Uredništvo priporoča

Jaz grem zjutraj na ulak, pa mi je useen. 😉

Ko oči zaspijo Se angeli zbudijo (Jan P.)

ne, čisto normalno se sliši… v teh primerih se VR pač bere UR in ne VR ali celo FR 😉

južnakov pri nas, nimaš kej. Slovencev skoraj več ni, zato pa bereš:

bojo, peška, stražnica, računica, za 10 minut, dve kave, bolana, fuzbal, Ejnštajn, Luter, Ljubljanski Nebotičnik je bila takrat najvišja stavba na Balkanu, Bežigrajska gimnazija je bila najbolj moderna gimnazija na Balkanu in podobne neumnosti, ki niso zrasle na slovenskem zelniku.

A res? kaj gledaš kakšno lokalno tv? Na TVS in Poptv namreč ne govorijo tako. Vedno rečejo Vreme.

in težek bolnik! v glavi. pardon – u glavi.

Ja, tudi meni je to grdo. Baje je izgovorjava pravilna tako z “u” kot z “v”, ampak teli naši televizijci zgleda da se počutijo bolj fensi-šmensi, če izgovarjajo “u”. Drugje nikjer tega ne slišim in mi je čisto grdo.

Na Valu 202 pogosto slišim “ureme”. Pa “ulada”, to šele zveni trapasto.

Po pravorečnih pravilih slovenskega knjižnega jezika je prav tako. In na nacionalki se teh pravil velikokrat držijo. O POP-u in slovenščini pa raje ne bi.

Ja, in kakšno ureme bo drug teden?

Ja to se je kar naenkrat spremenilo, ker so se slavisti ozvemokdo spomnil, da je pa zdaj to bolj pravilno. To je umetno spreminjanje jezika. Celo življenje sem govorila vreme zdaj pa naj spremenim v ureme, če hočem govorit pravilno slovensko ?!?!?! Tako delajo še večji razkol med pogovorno in pravilno slovenščino, ki je že tako velik.
Si predstavljate, da pridete jutri v službo in rečete: Danes je pa res grdo ureme. No, tok o umetnem jeziku.

Tako so nas učili govoriti in brati že pred več kot dvajsetimi leti, tako da to sploh ni nič novega.

Ureme, Ulada, Ulak, Urata,

pravzaprav velja tu isto rpavilo kot pri: voliUci, prišeU, podrU, pojedeU, popiU …

Res je. Uradno velja U. Govori pa tega nihče. Ampak ni bil na svetu najprej jezik, zatem pa so se pojavili ljudje ki so ga prevzeli, ampak obratno. Jezik se skozi zgodovino ves čas spreminja in prevzema formo večinskega prebivalstva. To, da si je pred desetletji nek nadobudni slavist postavil spomenik s zahtevami po U-ju je čisto njegov problem. Ljdstvo tega ni nikoli sprejelo (razen nekaj gorenjskih hribovcev, ki tako govorijo že narečno) in nikoli ne bo. Pa če se na TV še tako trudijo. Torej – namesto V – U, ne. Namesto L – U, da. In tako že kako stoletje. Oboje.

govorim narobe, ker rečem vreme, pa vrata, pa vlomilec, itd. in mi ta v sploh ne dela težav. me pa moti ko nekdo – sploh napovedovalci na radiu aktual – non stop poudarjajo tisti Ureme.

Jaz še svoj živi dan nisem v pogovornem jeziku slišala človeka reči ureme ali ulada. Sicer dopuščam možnost, da kje kakšno tako narečje obstaja, ni jih pa veliko. Se prav spomnim, kdaj je to pravilo nastalo, ker smo se še en mesec zafrkavali na račun te izgovorjave pri poročilih.

Meni je totalno brezveze in umetno ustvarjena izgovorjava.

ni res, pridi v Škofjo Loko, pri nas je U zelo popularen 😉

New Report

Close