Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Katera hrana sem vam zdi, da ne sodi v šolo ali vrtec?

Katera hrana sem vam zdi, da ne sodi v šolo ali vrtec?

Sedaj, ko imate vi otroke v šoli ali pa, ko ste še bili v šoli.

Jaz se spomnim ene situacije, bila sem menda v 3jem razredu OŠ.
Nikoli nisem bila preveč ješča, nekaj stvari ne mara itd. Starši so me zmeraj morali z majonezo podkupiti, da sem kaj pojedla:)

No, v glavnem. V šoli za kosilo smo imeli VAMPE!! Že tako mislim, da je tole malo ekstremna hrana za šolo, sploh za to, ker, če želiš, da so dobri jih mora pripraviti dober kuhar oz. nekdo z izkušnjami ne pa neka šolska kantina (pa takrat je bilo to že bolj tako tako)…v glavnem zgledali so sivo, kot, da bi neke dlake ven štrlele…uhh… :/ no jaz prosim, da naj mi ne polije vampov in omake po pireju, da bom samo pire jedla…no kuharce se mi nasmehne in seveda celo zajemalko vlije čez krompir, jaz se vsedem nočem jesti…nekaj pacam po krožniku, nakar pride do mene vzgojiteljica in me fizično prisili vsaj nekaj pojesti….zrinila mi je 3 žlice v usta, nakar sem jo pobruhala….bila je cela štala nato iz tega.
Za to mislim,d a takšna hrana ni za šole in vrtce, sploh pa ne,d a te fizično silijo nekaj jesti… Drugače je, če se otrok spakuje pri kakšni normalni hrani, ne pa takšni….

Kaj mislite?
Imate kakšne podobne zgodbe?

meni se je zgodilo pri ričetu:) , me je tudi fizično prisilila jest, ga še danes videt ne morem. Pa še debela sem bila.

Drugače bi pa jaz takoj čtrala krofe, čokoladno mleko in ostalo stranje iz tetrapakov, maslene rogljičke, pica kruhke in vso ostalo industrijsko pripravljeno sranje. Naj jim raje mlečni gris skuhajo, pa čaj in benko, kruh z marmelado, vse to je bol zdravo.

kar je smrdelo po čebuli, po česnu, poru, peteršilju, popru,…

Iz bližnjega vrtca smrdi po navedenem. To ni za otroke!

Madona, to se naj kuha v Domu za obnemogle, tisti tam nimajo več okusa, poper pa bi nekaterim še lahko dvignil tička :).

Joj, jaz se še spomnim teh žgancev z belo kavo….uhhh, v tej pločevinasti šalčki smo dobili žlico pacastih žgancev, prelitih z belo kavo – maščoba je kar plavala po vrhu…so me tudi to silili jesti, pet mi niso želeli mleka oz. te kave odliti, dooolgo nisem potem hotela jesti žgancev – do takrat, ko sem jih začela sama kuhati.

Pa kaj mislite – je bila boljša hrana kaj vem 10 – 15 let nazaj v šolah ali sedaj?

ja seveda jim je bolj dobro jesti pice, čokoladne krofe in rogljičke, pa čokoladne rezine in ledene čaje iz tetrapaka kot pa zelenjavne juhe, žgance, črn kruh s skuto in čaj. Ampak zdravo ni niti približno tako, kot je bila naša skuhana malica. Ampak danes so še kuharce bolj komot.

Edina stvar, ki se je iz šole spomnim je bila zaska za na kruh namazat. In to taka, z velikimi kosi, ki so bili trdi in se jih ni dalo pregriznit. Bljak!

Takšna hrana, kot je bila v OŠ pred 25 leti, ko sem jaz hodil v OŠ, takšna je ok in bi jo vrnil v šole. Tisto, kar imajo otroci zdaj, pa nikakor ne spada v šole, npr.:
– hamburgerji,
– pice,
– čokoladni krofi (navadni morda – za pusta, čokoladni pa nikakor),
– čokoladno mleko (navadno mleko ali normalen kakav lahko),
– gazirane pijače,
– …

Mi smo celo dobivali navadni jogurt za malico 🙂 Pa vsake dva meseca enkrat je bil štrukelj in to je bilo vauuuuu.

Mislim, da je veliko stvari neprimernih, vsaj kolikor mi otroci poročajo, vsaj enkrat na teden se zgodi, da malice ne pojedo. Dobili so tudi že plesnive zadeve s pretečenim rokom trajanja. Pice ne pojedo, ker pravijo, da je totalno mastna in neokusna. Burek jim tudi ni glih, večkrat dobijo kake rogljiče in drugo sladko pekovsko pecivo. Menda je to cenejše od navadnih štručk.

Upam, da tvoji tole berejo in te bojo na stara leta filal z vso mogočo svinjarijo, saj “ti tam itak ne boš imela več okusa”.

Zakaj čebula, česen, por, peteršilj ne bi bili za otroke?

Meni so v OŠ zagabili vampe in jetrca v omaki, fuuuj.

Zdaj pa edino kar vem, da dobijo in mi ni všeč – riba Panga.

Sin je v jaslični skupini dobil vampe. No to zame ni primerna hrana. Ravno tako jetrca niso. V bistvu vsa hranilno prazna hrana ne spada v vrtce in šole.

OMG vampi v vrtcih, ma ja saj za to drobovino filajo, ker je poceni…

Na splošno – ocvrta oz. hitro pripravljena. Večinoma se šolske kuhinje poslužujejo tega načina priprave, ker je enostavno najhitreje. Odpret konzerve, pogret, zmetat v fritezo ali pečico.
Kar se pa tiče osebnih preferenc, kaj je komu ogabno ali ni, pa nima smisla debatirat.

http://5.mshcdn.com/wp-content/uploads/2012/10/felix-jump-640-watermark-640.gif

Kakršnakoli drobovina.
Grozno, meni so se jetrca in podobno sranje, uprli že v vrtcu. A je res treba silit otroke s tako pizderijo?!

ki misli, da čebula in česen in por niso za otroke. Ali jih nimaš, ali pa se delaš norca…Nič ni bolj zdravo od zelenjave kot zgoraj omenjene stvari. In naša tamala jih dobiva že od 8 mesecev, v juhci, pireju, kakorkoli že. Nimaš pojma. Res, ubogi tvoji otroci. Kako jim boš delala golaž, z čokolado?????Ene ste res zelo zelo zelo čudne.

Hrana danes je sicer bolj pestra, več ponudbe, bolj polnovredna, so pa včasih jedilniki tako sestavljeni da ne veš ali jih je sestavljal kak abstraktni umetnik ki je živila kombiniral po barvah, ali kak ekstremno lačni klošar ki ni videl hrane že 5 dni pa je dal na jedilnik vse kar je sanjal. Pride dan ko je na jedilniku izjemno bogata in kalorična malica ki ji sledi enako bogato kosilo, pride pa dan ko je za malico nek maslen rogljiček s čajem, za kosilo pa enolončnica z sladico.
Hrana ki bi jo umaknila z jedilnikov so sigurno razni masleni in čokoladni rogljički za malico – to je po moje bolj sladica za po kosilu – in pa razne eksotične sorte kruha ki jih veliko otrok ne je ker so pač navajeni na bel ali črn kruh brez raznoraznih semen in orehov v njem. Cenene jogurte bi zamenjala z kvalitetnimi , saj včasih res dobijo neke vodene sadne jogurte, brez okusa ali koščkov sadja. Iz jedilnikov pri kosilu bi umaknila tiste vrste hrane, ki so take da jih nekateri obožujejo, drugi pa na smrt sovražijo pač zaradi specifike okusa ( vampi, pasulj ), tudi razne zelenjavne enolončnice, jota, rićet se mi ne zdi primerno kosilo za otroka ki intenzivno raste in je cel dan pri pouku, še posebej če je bila tudi malica bolj skromna. Tudi hrenovke se mi ne zdijo primerne za kosilo. Bolj dobrodošla je sigurno kranjska klobasa ali pečenica, vendar pa veliko ljudi okus za takšno hrano razvije šele kasneje v odrasli dobi.
Z leti se okus za hrano spreminja, otrok ki danes sovraži čebulo ali paradižnik ga bo kot odrasel na tone jedel kot prilogo k jedem z žara, otrok ki danes viha nos nad ričetom ali joto bo z veseljem prav to pojedel v družbi ko bo šel v hribe, tisti ki bi danes jedli samo McDonalds menije pa bo kot odrasel z veseljem segel po martinovem kosilu čez leta. Pomembno je da je hrana ki jo dobijo danes ko rastejo in rabijo dovolj energije predvsem kakovostna in mešana.

V šoli se mi je zagabilo ogromno stvari najbolj pa špinača in ajnprajnana juha (ne vem če sem prav napisala) notri so plavale ogabne jajce pa neka enolončnica s plavajočimi koščki mastnega mesa. Joj kako mi je šlo na bruhanje. Kuhali so tudi ogaben mlečni riž in pa kava na kateri se je naredila smetana. Fuj Še zdaj mi gre na bruhanje, ko se spomnim na to hrano.

Ko gledam šolske jedilnike, se mi zdijo sicer pestri in fajn. Problem je, če hrana ni okusno pripravljena. Pri nas je en otrok izrazito izbirčen, drugi je vse. Ampak nad šolsko prehrano se pa pritožujeta oba, da je zanič. V glavenm hodita domov lačna …

Drugače bi pa jaz črtala iz jedilnikov hrenovke in puding. Mislim, da ni večje svinjarije …

ko je sine prišel iz vrtca, je bruhal cele koščke krompirja, ki ni bil kuhan

Tudi sama spremljam tele jedilnike za malico na šoli: mlečna rezina, čokoladi rogljički, čokoladno mleko, piščančji hamburger…

Zanima me, kako lahko pristopiti k stvari, da bi se zadeve spremenile? Ker samo gledat in se pogovarjat ni nič, treba bi bilo nekaj naredit! Po drugi strani pa me je strah, da me bodo v šoli “skenslali”, češ, da nisem strokovnjak za prehrano.
Mogoče kakšna peticija? Da bi se zbralo več staršev in udarilo z predlogom?

vsaka skupin svojega zastopnika v svetu staršev…kaj je tam za okras….V našem vrtcu je zelo zdrava hrana res . Nimam pripomb, in teh pizz in hamburgerjev ni na jedilniku. Da ne omenjam čokoladnega mleka, ga še tud nisem opazila, pa že več kot 1,5leta hodim tja in vsak dan berem jedilnik. Edino enkrat je bil problem, ker so jedli grozdje in posledično skoraj vsi bruhali. Ampak to nisem nikakor vzela za hudo kuharici, ker se pač zgodi, saj ni ona kriva…Pa jedo ričet, repo, vse. Kar naša vse poje tudi doma, kjer ji dam tudi ričet in joto, ker ima rada takšne stvari. Zakaj pa ne. Stara je dve leti in pol.

Težko.

Imam kolegico v Angliji. Je učiteljica.
No, v glavnem Angilja je imal isti problem s šolsko prehrano kot ima trenutno Slovenija. Hrano na jedilnikih, ki ni nič drugega kot navajate tukaj – samo kalorična nič polnovredna.
No torej, vsi vemo kdo je Jamie Oliver, on je v angleški šolski sistem vpeljala zdravo hrano, ministrstvo je predlog sprejelo, ker je bil prehrabeni načrt res dober…no, vrli straši, mislis bi si, da bodo veseli – NE, otroke so izpisovali iz šol in se pritoževali kaj za vraga jim dajejo za jesti, da njihovi nočejo teh zdravih stvari jesti in da ne bodo plačevali niti otrok v šolo spustili, ker itak ne pojedo… Upam si trditi, da bi bilo pri nas isto!

Prepovedala bi vse kar je iz soje, seitana in tofuja, ker to je pa res nezdravo, gensko spremenjeno in nesprejemljivo, predno, se kdo začne razburjati, naj povpraša kakšnega kvalitetnega dohtarja okoli tega.
Je pa že boljše, da otroci jedo žgance in mleko pa klobaso zraven. 😉

Ja vsem ustreč je pa res hudo. Eni so za domačo hrano ala ričet jota, dugi jo pa ne prebavljajo.

Zdrava hrana je draga hrana drage moje.

Prehrana v šoli in vrtec kot slišim je draga, zato izbirajo tudi čim cenejšo. To pa ponavadi ni najboljše od najboljšega.

No pa ko to berem, kako vsi vi zdravo prehranjujete otroke ne razumem zakaj se potem proda toliko čipsa in smokijev, če so otroci navajeni drugačne hrane.

Mislim, da otrokom takozvana sedaj moderna nezdrava hrana v zmernih količinah ne škodi preveč.

Vsi se pač obregnemo/te ob hrani, jaz pa mislim, da veliko več škode naredi naše napeto/živčno
življenje. Otroci doživljajo tudi stres o tem pa nič. To je normalno, za današnji čas kajne. Mislim, da je to hujši problem, vendar se tega nočemo/te zavedamo.

Jap, sojo bi tudi jaz ukinila. Pa vampe in ričet. Pripravljene “rezine” in reči iz tetrapakov. Jetrca tudi ne vem, če so prava stvar za malčke.

New Report

Close