Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek kako velika rana za na urgenco

kako velika rana za na urgenco

Moja 5-letrnica si je prebila arkado, oz. na koncu obrvi si je presekala. teče kri, nastala precejšnja oteklina. Ranica dolga enih 7 mm.
Bi vi v tem primeru šli na urgenco?
Hvala

Najprej se gre po napotnico k dežurnemu zdravniku (če se ti zdi, da bi mogoče šivali) in če on presodi, da je potrebno šivanje, bo dal napotnico. A nimate pri vas takega sistema? A vsi kar na horuk na urgenco? A ne rabite napotnice, drugače ste samoplačniki, če ne gre za življenje ogrožujoča stanja?

Jaz bi šla. Na rano lahko dajo trak, rano “zlepi”. Odvisno, koliko je globoko…

nova
Uredništvo priporoča

Ja seveda! Morda bo treba šivat. Kar na urgenco z njo!


Sedaj zvečer pediatra ni v ZD.
Kam bi torej lahko šla drugam kot na urgenco?

Seveda bi šla k dežurnemu v zdravstveni dom. Pri nas nekateri rečejo dežurni ambulanti urgenca, tako da je možno, da je avtorica mislila to…

Potrebno je šivanje, če rana ni pregloboka in razcefrana lahko v lekarni kupiš šive, ki jih potam prilepiš na rano. Rana mora biti skupaj. Pokliči v zdravstvei dom, te sive naj bi imeli tudi oni. Vprašaj jih za nasvet ali k njim ali na urgenco ali pa kupi te šive in sama uredi. To bi dobila mogoče en šiv na urgenci. Imajo pa otroci prednost pred čakanjem.

ebeš napotnico, ko gre za otroka! po napotnico lahko greš jutri!


Sedaj zvečer pediatra ni v ZD.
Kam bi torej lahko šla drugam kot na urgenco?[/quote]

Drugega zdravnika pa ni? Saj ni nujno, da otroka pregleda pediater. Moja je mogla it na šivanje v bolnico in tam so jo oskrbeli splošni zdravniki na urgenci.

Ce se je nezgoda zgodila danes ne rabiš napotnice, rabiš jo će se je zgodilo včeraj ali prej.


Sedaj zvečer pediatra ni v ZD.
Kam bi torej lahko šla drugam kot na urgenco?[/quote]

No, zato sprašujem, kako imate pri vas. Tudi če ni dežurnega pediatra, so vedno v Zdravstvenem domu (pri nas na Obali) dežurni zdravniki, tudi za otroke. Mi gremo tja, če je kaj takega, dobimo napotnico in potem na urgenco v bolnišnico Izola. kako pa imate pri vas to urejeno, ker kolikor vem, je urgenca samo za stanja, ki ogrožajo življenje, drugače moraš imeti napotnico. Mogoče pa imate dežurnega zdravnika, ki izda napotnico kar v urgentnem bloku??

??? Kje pa imate tak sistem? Pri nas rabiš napotnico v vsakem primeru, razen, če gre za nujno medicinsko pomoč. Pa a ni tako v zakonu zapisano?


Sedaj zvečer pediatra ni v ZD.
Kam bi torej lahko šla drugam kot na urgenco?[/quote]

Za take poškodbe greš k dežurnemu v ZD, tudi z otrokom. Če popoldne ni nobenega pediatra ga bo sprejel drug dežuren zdravnik. Oskrbeli bodo rano, po potrebi zalepli ali vas napotili na šivanje.

Nikoli ne hodim v domač ZD zaradi šivanja, ker nikoli ne šivajo tam, vedno pošljejo naprej v UKC brez napotnice, ker itak ni minilo 24ur od nesreče. Otroci do 5 ali 7 let imajo na urgenci v Lj prednost in moj je bil enkrat v uri in pol od prebitja že zašit. Lahko dajo tudi v ukc flajšter gor, samo mojemu se vseeno pozna, sicer so takrat rekli, da se šivi bolj vidijo, pa se brazgotina glih tako. Takoj, da pojdi na urgenco, pa bodo tam zrihtali.

Kaj ni en možakar v Celju (al kje že) umrl, ker so ga z urgence poslali po napotnico?
A se še niso naučili, da so človeku dolžni nuditi nujno pomoč?


mislila sem tako.

Predlagam, da pokličeš v vaš ZD in kar tam vprašaš, bo najbolj sigurno.


Sedaj zvečer pediatra ni v ZD.
Kam bi torej lahko šla drugam kot na urgenco?[/quote]

No, zato sprašujem, kako imate pri vas. Tudi če ni dežurnega pediatra, so vedno v Zdravstvenem domu (pri nas na Obali) dežurni zdravniki, tudi za otroke. Mi gremo tja, če je kaj takega, dobimo napotnico in potem na urgenco v bolnišnico Izola. kako pa imate pri vas to urejeno, ker kolikor vem, je urgenca samo za stanja, ki ogrožajo življenje, drugače moraš imeti napotnico. Mogoče pa imate dežurnega zdravnika, ki izda napotnico kar v urgentnem bloku??[/quote]
Ej al potem bi morali mi poleti, kosi je otrok prerezal celo dlan, najprej priti do enga ZD, pa potem v Izolo, al kako? Ker potem še dobro, da smo šibali direkt v Lj, pa je bil hitro zašit, no uro je trajalo, da smo prišli do Ljubljane. Prosim povejte, če je to res, da ne bom slučajno potem v sili razmer vozila do Portoroža, pa potem v Izolo oziroma še huje, najprej v Izolo, pa nekam po napotnico, pol pa še nazaj?

V Ljubljani je drugače urejeno kot drugod. V Ljubljani greš lahko direkt na urgenco kot je opisala raglja, te ne vprašajo za napotnico, če je od poškodbe minilo manj kot 24 ur, povsod drugod (ne vem, če tudi v MB) pa je potrebna napotnica tudi za šivanja. Na Obali je že tako, pa v Celju itd.

Ja, seveda! Pri nas v Izoli kar lepo rabiš napotnico tudi za otroka, drugače si samoplačnik. Če lahko vi v istem trenutku dirjate na urgenco, to še ne pomeni, da velja za vse.

Avtorica, če tukaj sprašuješ, zadeva že ni tako zelo huda. če jo pelješ na urgenco, jo bodo štirje držali, da ji bodo injekcijo direkt v rano nabili in potem šivali. Brazgotina bo pa potem ista. Se je moji zgodilo prav tako, ko je imela 2 leti, sem jo peljala na šivanje, vreščanje in histeričen jok, ko so ji tisto plahto potegnili čez glavo, pa injekcijo v rano, pa šivali ene 15 min, zdaj ima pa kar veliko brazgotino, bi imela isto, če ne bi naredili nič. Tam ji obrv več ne raste.

No, zato sprašujem, kako imate pri vas. Tudi če ni dežurnega pediatra, so vedno v Zdravstvenem domu (pri nas na Obali) dežurni zdravniki, tudi za otroke. Mi gremo tja, če je kaj takega, dobimo napotnico in potem na urgenco v bolnišnico Izola. kako pa imate pri vas to urejeno, ker kolikor vem, je urgenca samo za stanja, ki ogrožajo življenje, drugače moraš imeti napotnico. Mogoče pa imate dežurnega zdravnika, ki izda napotnico kar v urgentnem bloku??[/quote]
Ej al potem bi morali mi poleti, kosi je otrok prerezal celo dlan, najprej priti do enga ZD, pa potem v Izolo, al kako? Ker potem še dobro, da smo šibali direkt v Lj, pa je bil hitro zašit, no uro je trajalo, da smo prišli do Ljubljane. Prosim povejte, če je to res, da ne bom slučajno potem v sili razmer vozila do Portoroža, pa potem v Izolo oziroma še huje, najprej v Izolo, pa nekam po napotnico, pol pa še nazaj?[/quote]

Ja, je res. Razen če presodijo, da gre za nujno stanje. V bolnici Izola je urgenca samo za nujna stanja in imaš napisano na vratih, kaj vse so nujna stanja (same take skoraj predsmrtne zadeve) in poleg je z velikimi črkami napisano, da če nimaš napotnice s seboj, si samoplačnik, če ne gre za nujno stanje. No, z otroki sem že večkrat pozno zvečer hodila tja in so se našli tudi primeri, ki so prišli brez napotnic (zvini, udarci, krvavitve….) pa so jih gladko poslali nazaj. Ena gospa je s sinom prišla, ker je padel, noga mu je zelo zatekla, ni mogel stopiti, bil je čisto bel v obraz, pa so se pregovarjali glede napotnice, no potem so se zmenili, da jo bo takoj jutri zjutraj prinesla, ampak bo moral sin še enkrat v ZD drugi dan.

NI RES!!! Pri poškodbah NI treba k dežurnemu! Dobro je prej poklicati urgenco. Itaq vedno rečejo: “Ja, pridite.”

NI RES!!! Pri poškodbah NI treba k dežurnemu! Dobro je prej poklicati urgenco. Itaq vedno rečejo: “Ja, pridite.”[/quote]

A si prebrala vse poste? V Ljubljani je drugače kot drugod! Nimamo vsi teh privilegijev. Jaz sem vedno klicala dežurnega zdravnika v ZD. Potem šele smo z napotnico šli na urgenco.

Napotnico lahko prineseš naslednji dan! Pojdi na urgenco, otroka ti bom kirurg zašil, ti pa povej da boš prinesla napotnico takoj jutri zjutraj. Otroka pa le pelji šivat, čeprav je tana dolga samo 7mm. En lep šivček in ne bo brazgotine. Zna se zgoditi, da bo zdravnik poslal otroka še na slikanje glave, ampak mislim da samo v primeru, če se deklici vrti, ima hude glavobole, megleno vidi… Je pa odvisno od zdravnika! LP

Glej, naš petletnik si je prejšnji teden razbil arkado, v ZD so mu zalepli tiste “flajštr šive”, vse skup prelepli. Po 1 tednu smo lahko glavo prali (vmes smo bili malo pujsasti) in vse skup odlepli. Brez kompliciranja.
Pri nas gremo vedno najprej v ZD, če ne zaradi drugega, ker je dosti bližji od bolnišnice. Če se mi zdi poškodba velika ali pomoč zdravnika nujna letimo k zdravniku TAKOJ, tudi v pidžami smo že šli. Kadar pa cincamo, ali je sploh treba iti, takrat menda ni dvoma, da greste prvo v ZD.

New Report

Close