Najdi forum

Hujšanje z zadahom po acetonu

Hčerka, stara 13 let in težka 75 kg se je odločila, da ji je debelosti dovolj in je začela hujšati. Nekaj malega telovadbe in bistveno manj hrane: za zajtrk jabolko ali kakšno drugo sadje, za malico v šoli vse, razen mesa oz. salame, za kosilo veliko zelenjave in malo priloge ali 2 jajci, potem pa še kakšno sadje. V enem mescu je izgubila 5 kg.
Ima pa ves čas zadah po acetonu, kar je jasen dokaz, da je dehidrirana. Kljub temu, da spije vsaj 2 litra vode ali nasladkanega čaja dnevno. Ampak očitno zaradi premajhnega vnosa soli tekočino v celoti izloči.
Kakšen nasvet, prosim!
Poleg neizbežnega, naj bomo previdni, da je ne odpelje v anoreksijo.

13 letna punca? Tako hujšanje ni primerno za njo.

Nujno pod zdravniškim nadzorom. Ker se še razvija, ker rast še ni končana. Lahko si nakoplje težave za celo življenje.

Tudi sama tako mislim. Hvala!

Ti želim veliko energije in sreče, da boš hči lahko prepričala v to, kar je zanjo najboljše. Res, pojdita enkrat k zdravnici skupaj. Ti ji moraš pa predvsem psihično stati ob strani.

Bi bilo pa dobro, če ugotovite, zakaj je močneje postave? Je to v rodu, je to kompulzivno prenajedanje, je to čustveno mašilo, je na nagnjena že od malega…. . Vrzokov je veliko, treba jih je ugotoviti in jih zgrabiti za roge!;-))

Čim zaduhate tak vonj, to pomeni začetek sladkorne.

Kako pa je hči prišla do take kilaže? Koliko je visoka? Je imel kdo v družini sladkorno, je debel kot pujs?

Poleg napačnih prehranjevalnih navad v družini – vsi smo absolutno pretežki – ji je v zadnjih letih, ko nam je bolezen v družini postavila življenje na glavo, postala hrana tudi čustveno mašilo. Ker je bila v predšolskem obdobju drobna.
Situacija v družini se je stabilizirala, starša sva še vedno gurmana – torej o kakšnih dietah in o suhosti kot najpomembnejši vrednoti doma ni govora – sama pa se je odločila, da želi biti preprosto lepa. No, zame je tudi zdaj popolna, ampak všeč bi rada bila še komu, jasno. 🙂
Upam, da najdemo neko srednjo pot in da bo pripravljena sprejeti tudi dejstva glede zdravja, ne slediti le svojim idealom. Tudi starša sva pripravljena slediti njej in smo doma vsi nekoliko spremenili jedilnik.
Hvala za dobre želje!

Če se prav spomnim – je že leta tega – je to znamenje, da telo dobi premalo glukoze, sladkorja. Se pravi, da je na prestrogi dieti.

Če pa ima slučajno sladkorno (huh, 13 let in 75 kg, koliko pa je velika?), potem pa je to hujši problem. Naj si da pri osebni zdravnici pregledati kri in naj jo zdravnica napoti na diabetolško ambulanto, kjer ji bodo svetovali, kako se pravilno prehranjuje ob hujšanju. Dve jabolki na dan, zelenjava in dve jajci zagotovo niso zdrava in uravnotežena hrana. Telo potrebuje tudi maščobe, ogljikove hidrate in vse ostalo – samo v pravi meri.

Ja, jaz sem debela kot pujs – če se že temu tako reče.
Hči je visoka 160 cm.

men se pa zdi,da bi bilo dovolj,če bi manj večerjala in več gibala in seveda veliko potrplenja,ker kilce ne gredo hitro dol.
Z vstrajnostjo pa bo uspešno .

naj je še kakšne bobipalčke,ker imajo tudi sol ,da zadrži vodo……

To je edino, za kar jo – poleg že navedega – še prepričam zadnje dni. Hvala!

Hčerkina mama, tega posta ne upoštevaj.

Zadah po acetonu je res znak sladkorne, ampak ni nujno, da jo kdo v družini ima. Lahko je sladkorna tip 1, pri kateri ni noben debel!
Koliko je velika pri tej teži?

Če je res sladkorna tip 1, bi hujšala zaradi visokega sladkorja v krvi, ker se začnejo delat ketoni, tudi če ne bi imela nobene diete.
Pojdi k njenemu zdravniku zjutraj na tešče naj ji izmerijo sladkor, pa boste hitro videli, pri čem ste.

Znaki sladkorne so tudi utrujenost, brezvoljnost, slaba volja, veliko pitja in velikokrat greš lulat. Paniko zaženi takrat, ko bo ponoči začela hodit lulat.

Kako to, da debeluhi niso izumrli? Kako debela ženska lahko privlači moškega? Pa saj to je tako, kot bi vtikal v puhlo repo!

Žalostno, da imaš že izkušnje s puhlo repo!

Hčerkina mama, tega posta ne upoštevaj.

Zadah po acetonu je res znak sladkorne, ampak ni nujno, da jo kdo v družini ima. Lahko je sladkorna tip 1, pri kateri ni noben debel!
Koliko je velika pri tej teži?

Če je res sladkorna tip 1, bi hujšala zaradi visokega sladkorja v krvi, ker se začnejo delat ketoni, tudi če ne bi imela nobene diete.
Pojdi k njenemu zdravniku zjutraj na tešče naj ji izmerijo sladkor, pa boste hitro videli, pri čem ste.

Znaki sladkorne so tudi utrujenost, brezvoljnost, slaba volja, veliko pitja in velikokrat greš lulat. Paniko zaženi takrat, ko bo ponoči začela hodit lulat.[/quote]

Hvala ti! 🙂 Ne samo, da ne hodi lulat ponoči, še zjutraj, ko nič ne kaže, da bi se ji mudilo na WC, jo včasih iz heca spomnim, da jo mogoče po celi noči že kaj lulat tišči. 😉

Saj veš, mene, odrasle, takšne pripombe ne vznemirijo. Ker komu drugemu pa ne pašejo suhi, tretjemu pegasti, pa tisti z očali ali plešasti ali z brki, pa premalo ali preveč poraščeni, pa barva las zna iti komu v nos, itd.
Mojo hčerko – in še mnoge druge najstnice – pa žal ravno izjave tako ubogih, kot si v svoji izjavi ti, spravljajo v obup. Še dobro, da ima moja najstnica ob sebi zadovoljno debelo mamo – kot tolažbo, da bo, če ji ne bo uspelo shujšati in postati vitka lepotica, lahko še vedno srečna debeluška. 😉

Poleg napačnih prehranjevalnih navad v družini – vsi smo absolutno pretežki – ji je v zadnjih letih, ko nam je bolezen v družini postavila življenje na glavo, postala hrana tudi čustveno mašilo. Ker je bila v predšolskem obdobju drobna.
Situacija v družini se je stabilizirala, starša sva še vedno gurmana – torej o kakšnih dietah in o suhosti kot najpomembnejši vrednoti doma ni govora – sama pa se je odločila, da želi biti preprosto lepa. No, zame je tudi zdaj popolna, ampak všeč bi rada bila še komu, jasno. 🙂
Upam, da najdemo neko srednjo pot in da bo pripravljena sprejeti tudi dejstva glede zdravja, ne slediti le svojim idealom. Tudi starša sva pripravljena slediti njej in smo doma vsi nekoliko spremenili jedilnik.
Hvala za dobre želje![/quote]

gurmani se ne prenažirajo in jniso zavaljeni kot prasci!!!
to je tko kot če bi reku da ima pjanc kulturo pitja.. no go!!

Kot že rečeno, je za odraščajočo punco dobro, da se hujšanja loti pod strokvnim nadzorom. Vnos hranil mora biti pravilen, saj se telo še gradi. Ob zadahu po acetonu sicer najprej pomislimo na dehidracijo, morda tudi diabetes, a če dovolj pije, je vzrok verjetno v spremenjeni presnovi, posebno če gre za neuravnoteženo dieto. Poenostavljeno: maščoba v telesu se “topi,”, nastajajo škodljvi produkti (ketoni), ki jih telo ne more sproti izločati in se kopičijo v krvi. Dobro bi bilo narest osnovni laboratorij, potem bo situacija bolj jasna.
Hujšanja pa se je najbolje lotit z rekreacijo, po možnosti takšno, ki vključi vso družino. Poleg izgube teže pomeni to koristno in prijetno preživljanje prostega časa in ustvari dodatno vez med družinskimi člani.

Lahko je izgubila 5 kg tudi zato, ker jih je imela res malo preveč. In prvih 5 gre hitro dol.

Jaz na tvojem mestu bi jo opazovala. Dokler spije (samo) 2 l na dan, je vse ok. Če pa bi pila 5, 6 l na dan in še bila žejna, to je pa že alarmantno in za takoj k zdravniku.

Govorim ti iz lastnih izkušenj, moja je dobila sladkorno pri 12,5 letih, pa ni bila pretežka. In ja, nisem opazila nobenega znaka razen brezvoljnosti, dokler ni pristala na intenzivni. Pa še takrat mi ni bilo jasno, kaj se dogaja.
Danes vem precej o tem, takrat nisem imela pojma.

Nihče v naši družini po nobeni strani nima tega.

Glede debelih in suhih:
moja sestra je bila kot otrok debela in so jo velikokrat zafrkavali, jaz sem bila zelo suha in so me še bolj!!!
Ona je še danes debela in jaz še danes suha :))))
Je pa to hudo v najstniških letih, ko je svet že tako ali tako ves čuden okoli tebe in te hormoni preganjajo in skratka, čas dozorevanja je naporen.

Mislim, da se z zadevo spopadate zrelo in pohvalno je, da hčerki stojiš ob strani pri njeni odločitvi. Vseeno bi se jaz zadeve lotila drugače. Morda bi se lahko vsi podučili o zdravi prehrani in tako tudi ostali pridobili kaj pozitivnega iz tega. Če bo hčerka namreč hujšala po neprimerni dieti in potem začela spet “normalno” jesti, iz tega ne bo drugega kot jojo efekt s plusom kilogramov.
Preštudiraj Montignaca in začni kuhati zdravo za vse – črtaj belo moko in uporabljaj polnozrnate izdelke, črtaj krompir in raje uporabi polnovreden riž, stročnice, piro, itd. Tudi ob zdravi prehrani je človek lahko gurman.
Mimogrede – bobi palčke sploh niso ok. Spet bela moka, veliko kalorij in nihanje glukoze v krvi. Raje naj poje kos polnozrnatega kruha (ali wasa PZ kruhki) s pusto skuto in kako zelenjavo, pa se bo bolj najedla, pa še zdravo je.
Pri nas cela družina je PZ izdelke, pa se noben ne pritožuje, da bi bilo kaj manj dobro. Krompirja porabim mogoče 1 kilo na leto …

New Report

Close