Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe Re: Izvid MR – koleno – športnik

Re: Izvid MR – koleno – športnik

Pozdravljeni,

zaradi problemov z desnim kolenom sem obiskal ortopeda. Ne spomnim se, da bi imel neko resnejšo travmo, problemi so se nekako stopnjevali do te mere, da me omejujejo pri vsakdanjih dejavnostih. Verjetno je stanje povezano z intenzivnim ukvarjanjem s športom (košarka, v veliki meri po trdi podlagi, gorsko kolesarjenje …) Star sem 29 let. Opravljena je bila MR, izvid se glasi:

Prejeli smo izvid MR desnega kolena, manj kot 5 mm izliva, kolateralna ligamenta sta v redu, prav tako patelarna in zadnji križni. Sprednji križni ligament je stanjšan, dopustna je manjša parcialna lezija , blaga deg.sprememba zadnjega roga medialnega meniska. Kondilarni hrustanec j v redu, patelarni predvsem v medialnem delu je deg.spremenjen.

Mnenje:
Pri pacientu gre za hondropatijo patele.

Svetujem konzervativno terapijo in sicer osebnega zdravnika naprošam, da pacienta napoti na FHT, kjer naj izvaja vaje za propriocepcijo in krepitev stegenske musklature s poudarkom na mišici vastus medialis. Doma naj te vaje tudi redno izvaja.

Kontrola pri osebnem zdravniku in pri nas po njegovi presoji.

Hondropatija patellae dex. M22.4

Za Vas imam nekaj vprašanj, upam da jih ni preveč:

1) Problemi so se začeli z pokanjem v sklepu. Kaj je vzrok pokanja ? Ali ga povzroča pogačica ko se premika v sklepu, ali se sliši pokanje hrustanca ? Zdi se mi da je pokanja precej manj, ko je sklep ogret. Poka in boli kakšen dan več kak dan pa manj. Ali se pri tem povzroča dodatna obraba ? Poleg kolen se pojavlja pokanje tudi v drugih sklepih, komolcu, občasno rami in hrbtenici. Ali to pomeni, da me čakajo težave tudi s temi sklepi ?

2) Imel sem 2 tedna fizioterapije, vaje zdaj izvajam sam, izvajam jih približno 3 mesece. Poleg tega jemljem glukozamin sulfat. V določenih segmentih vaje pomagajo, sklep se zdi bolj stabilen, pokanje in bolečine so približno enake, koleno me včasih boli po enournem lažjem sprehodu. Nikakor se mi ne zdi, da bi bil sklep pripravljen na ukvarjanje s športom.Bolečine sicer niso neznosne, se pa bojim da z neukrepanjem situacijo poslabšujem. Ali menite, da je trenutna terapija ustrezna ?
Ali bi bila smiselna še kakšna alternativna terapija recimo MBST (Celična magnetno resonančna terapija), ali injeciranje plazme bogate s trombociti. Kakšne so možnosti zapletov pri slednji ?

3) Ali je smiselna kakršnakoli operacija. Koleno sicer ni polno uporabno, vendar se zavedam da bi bile bolečine lahko hujše. Prav tako koleno ne zateka.

4) V medijih se pojavljajo novice o uspehih z avtologno presaditevijo hrustanca.
Ta operacija se izvaja samo pri določenih tipih poškodb. Ali bi pri mojih težavah ta operacija sploh bila mogoča ? Kolikor razumem sta potrebni dve operaciji pri čemer je druga odprta operacija kolena. Kolikor vem se trenutno prizadevajo, da bi bile obe operaciji artroskopski. Ali je to mogoče pričakovati v doglednem času ?

5) V katerih primerih se pri nas izvajajo avtologne transplantacije, kolikšna mora biti stopnja obrabe ? Ali mogoče poznate približno oceno stroškov, če bi se za njo odločil samoplačniško ?

6) Kateri od naštetih športov so primerni pri moji poškodbi ? Igre z žogo najbrž odpadejo, nekje sem zasledil da je lahko zelo škodljivo plavanje(žabica). Ali ostane še kaj razen kolesa ? Mogoče rolanje ?

V naprej se zahvaljujem za Vaš odgovor.

1) Problemi so se začeli z pokanjem v sklepu. Kaj je vzrok pokanja ? Ali ga povzroča pogačica ko se premika v sklepu, ali se sliši pokanje hrustanca ? Zdi se mi da je pokanja precej manj, ko je sklep ogret. Poka in boli kakšen dan več kak dan pa manj. Ali se pri tem povzroča dodatna obraba ? Poleg kolen se pojavlja pokanje tudi v drugih sklepih, komolcu, občasno rami in hrbtenici. Ali to pomeni, da me čakajo težave tudi s temi sklepi ?

Vzrokov za pokanje v sklepih je veliko. Le nekateri vzroki so bolezenski. Na pokanje postanemo pozorni predvsem takrat, ko je s pokanjem povezana tudi bolečina.

V primeru vašega kolena je pokanje zelo verjetno povezano z neravno sklepno površino pogačice.

2) Imel sem 2 tedna fizioterapije, vaje zdaj izvajam sam, izvajam jih približno 3 mesece. Poleg tega jemljem glukozamin sulfat. V določenih segmentih vaje pomagajo, sklep se zdi bolj stabilen, pokanje in bolečine so približno enake, koleno me včasih boli po enournem lažjem sprehodu. Nikakor se mi ne zdi, da bi bil sklep pripravljen na ukvarjanje s športom.Bolečine sicer niso neznosne, se pa bojim da z neukrepanjem situacijo poslabšujem. Ali menite, da je trenutna terapija ustrezna ?
Ali bi bila smiselna še kakšna alternativna terapija recimo MBST (Celična magnetno resonančna terapija), ali injeciranje plazme bogate s trombociti. Kakšne so možnosti zapletov pri slednji ?

Za zadnji dve metodi (MBST in injiciranje plazme bogate s trombociti) še ni prepričljivih dokazov o učinkovitosti (ne poznam kvalitetne študije, ki bi to dokazovala). Menim, da lahko največ naredite s svetovano okrepitvijo vastusa medialisa, kar pa je le z vajami zelo težko doseči. Priporočam dodati mišično elektrostimulacijo (pokličite na tel. 041753913, kjer lahko dobite dodatne informacije).

3) Ali je smiselna kakršnakoli operacija. Koleno sicer ni polno uporabno, vendar se zavedam da bi bile bolečine lahko hujše. Prav tako koleno ne zateka.

Najprej usmerjena mišična rehabilitacija.

4) V medijih se pojavljajo novice o uspehih z avtologno presaditevijo hrustanca.
Ta operacija se izvaja samo pri določenih tipih poškodb. Ali bi pri mojih težavah ta operacija sploh bila mogoča ? Kolikor razumem sta potrebni dve operaciji pri čemer je druga odprta operacija kolena. Kolikor vem se trenutno prizadevajo, da bi bile obe operaciji artroskopski. Ali je to mogoče pričakovati v doglednem času ?

Da. Zaenkrat je operacija uporabna pri omejenih pretežno poškodbenih defektih sklepnega hrustanca.

5) V katerih primerih se pri nas izvajajo avtologne transplantacije, kolikšna mora biti stopnja obrabe ? Ali mogoče poznate približno oceno stroškov, če bi se za njo odločil samoplačniško ?

Operacijo izvajamo pri omejenih defektih hrustanca. Pri vas okvare glede na opis še niso tako napredovale. Orientacijska cena dveh za to potrebnih operativnih posegov vključujoč tudi vzgoja hrustančnih celic laboratoriju je 12.000,00 EUR.

6) Kateri od naštetih športov so primerni pri moji poškodbi ? Igre z žogo najbrž odpadejo, nekje sem zasledil da je lahko zelo škodljivo plavanje(žabica). Ali ostane še kaj razen kolesa ? Mogoče rolanje ?

Hoja in nordijska hoja po ravnem, plavanje (ne prsno), kolesarjenje, smučarski tek (klasična tehnika) in eliptični trenažer.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close