Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Ljubezenski nasveti, partnerska intima in nezvestoba Ločitev / preživljanje ‘partnerja’ zaradi brezposelnosti….

Ločitev / preživljanje ‘partnerja’ zaradi brezposelnosti….

Z ženo živiva ločeno (še vedno uradno poročena ) že tri leta. Od takrat sva prijavljena vsak na svojem naslovu. Odkar živiva ločeno redno plačujam (280€) preživnino za dva otroka. Stike z otroci imava urejene…..
No, napočil je čas,ko sva se odločila, da urediva najino ločitev še uradno, a ravno v tem času je žena izgubila službo. Je na zavodu, od delodajalca prejela odpravnino v višini 8000€….
Zanima me, sem dolžan skrbeti za ženo ne glede na to, da že tri leta ne živima skupaj, ima podporo na zavodu, 8000€ na TRju + 280€ mesečno iz naslova preživnine ?????

Hvala za odgovor!

lp,štef

Podporo na zavodu bo dobivala le (predvidoma) šest mesecev. Če bo žena predlagala preživnino tudi zase, boste o tem razpravljali na sodišču in samo šlogarca ti lahko pove, ali bo njeni zahtevi ugodeno. Zakonska podlaga vsekakor je.

Se ti zdi 280 evrov dovolj velikih prispevek za otroka? Ti zmoreš preživeti s takšno vsoto na mesec, kolikor se ti zdi, da ima za preživetje dovolj tvoj otrok – se pravi, če si stroške z ženo delita na pol in vsak prispeva po 140 evrov? Ta znesek pokrije ravno hrano in položnico za šolo, za vse ostalo (stroške stanovanja, oblačila, šolske potrebščine, športno opremo, treninge, ekskurzije, šole v naravi, glasbeno šolo, žepnino, frizerja, priboljške in tako dalje in tako dalje) mora poskrbeti nekdo drug. Skratka, jaz sem mnenja, da bivše žene morda res nisi dolžen vzdrževat, vsekakor pa si dolžan dostojno poskrbet za svoja otroka, S tem zneskom se nisi ravno izprsil kot oče, upam, da si na drugih področjih uspešnejši.

ločevalka hvala za izčrpen odgovor, a vseeno moram priponiti, da sem spraševal nekaj povsem drugega, kar ste odgovorili……za tisto v drugem odstavku večinoma poravnam jaz, pa ne zato, da bi takmoval za ‘očka leta’ temveč zato, ker imam svoja otroka rad! da ne bo dvomov 280+….. in tistega + ne obešam na ‘veliki zvon’.
lp,sstef

veš kaj? 600 eur mesečno pa mislim,da je dovolj za 2 otroka! koliko je treba? 2000 eur? on da slabih 300 in ona ravno tak znesek.če pa to ni dovolj?? saj niso Jankovičevi sinovi,da rabijo nekaj sto eur dnevno.

veš kaj? 600 eur mesečno pa mislim,da je dovolj za 2 otroka! koliko je treba? 2000 eur? on da slabih 300 in ona ravno tak znesek.če pa to ni dovolj?? saj niso Jankovičevi sinovi,da rabijo nekaj sto eur dnevno.[/quote]

Od 600 do 2000 je kar skok.
Če bi bilo tristo evrov čez glavo dovolj za enega otroka, potem bi družina z dvema minimalcema in dvema otrokoma živela ko bubreg v loju, smo rekli včasih. Otroci stanejo veliko več kot odrasli.

Hecno, da se ti je zdelo vredno obešati na zvon teh 280 evrov.

Kaj pa, če ženo vprašaš, ali bo finančno zmogla in kaj lahko narediš, da bo njej in posledično tudi otrokom lažje?

Me prav zanima, če bom dočakala dan, ko bo preživninski zavezanec (ona ali on) postavil vprašanje, ali mislite, da je to, kar plačujem, dovolj?

nikoli ni dovolj… vse pa je odvisno od zmožnosti,ločevalka…..pri plači 993€ si ne znam predstavljat, da bi plačeval 600€ mesečno, edino, če grem pod kakšen novo zgrajeni Ljubljanski most.
zakaj sem obesil, kar tako,recimo, ker mi zneska za preživnino ni določila še nobena odločba, in pri takšnem ODju smatram, da je ta znesek korekten, s tem, (plus)da za vse dejavnosti,opremo za dejavnosti in za šolske potrebščine plačujem jaz-za obe.
takrat, ko sta pri meni in izrazita kakšno potrebo, če je le možno jima to tudi omogočim. plačujem kredit, ki je je bil porabljen za naše skupne potrebe, a danes ga plačujem izključno samo jaz ‘potrebo’ vozi pa ona…..se pravi po tvoje dam še gate? kako bi pa to izgledalo, da me srečaš na avtobusu na poti v službo brez gat?

Malo narobe sva se razumela. 600 evrov nekdo omenja kot prispevek obeh staršev za dva otroka – se pravi ti daš 300 evrov in žena 300 evrov, jaz pa pravim, da je to premalo.

280 evrov za dva, se pravi 140 evrov na enega otroka, bi bilo ob tvoji plači okej, če bivša zasluži jurja in pol. Sicer pa, glede na to, koliko plačaš še zraven, ti je jasno, da z 280 evri na enega otroka človek težko pride skozi mesec. Ko bosta na sodišču, se zna zgodit, da ti bodo isto razložili tudi tam, da je 140 evrov za enega premajhna preživnina (je pa to dejansko odvisno od sodnika do sodnika). Bi pa glede na težko situacijo bivše žene morda bilo bolje, da otroka prideta živet k tebi?

Kar se tiče gat: marsikateri skrbnik mora z 900 evro na mesec in manj (in v tem znesku je tudi že preživnina) preživeti tri ljudi, pa ima vseeno čez gate kaj oblečeno. Čarajo, tako kot bo morala čarati tvoja bivša.

Premoženja in kreditov pa ne povezuj z otroki, lepo te prosim. Če si pač privolil v tako ureditev, ne prelagaj zdaj to na pleča otrok.

Mi je čisto jasno, razmišljanje obojih sedaj.
Ampak, kar me zmoti je, da vsi govorite o tem, koliko naj bi “šlo” na otroka PO LOČITVI. In itak skoraj nikoli ni dovolj.
Ja, ljubi bog, kaj pa PRED LOČITVIJO? A takrat pa so se kopali v denarju? Če je bilo takrat dovolj, pa mora biti še zdaj (sorazmerno). In oba starša morata po ločitvi, sorazmerno s svojimi prihodki, prispevati delež za otroke; tudi mama, če je ona ostala skrbnica.
Kje piše, da mora biti zdaj, po ločitvi dovolj za vse luksuz stvari (in dejavnosti) dovolj, če prej tudi ni bilo?
Ni prav, da razmišljamo tako, da morajo po ločitvi imeti VSE (materialne dobrine), prej, ko so bili pa še skupaj, je bilo pa vse ok in ni nikogar nič brigalo, tudi če niso imeli.

Morda sem napisala malo zmedeno, ampak res tako mislim. Upam, da – ko si bom ustvarjala družino – ne bom v taki situaciji, hkrati pa upam, da bom, če bom, ohranila trezno in razsodno glavo.

In ne obsojajte tega Steffa kar povprek. Čisto korektno je vprašal za mnenje, tu pa se hitro najdejo neke prenapete ženske (povečini), ki bi od moškega izsesale vse, kar se da. Ja, še gate.

Naj te ne skrbi, da bi kak otrok po ločitvi živel bolje kot prej. Velika večina preživnin v Sloveniji je namreč nižja od 200 evrov, pravzaprav je višjih od 199 evrov kaka desetina, ostale so vse nižje.

Zanimljivo bi bilo slišati če bi recimo bila otroka bila pri Štefu.. In bi on dobival za 2 otroka 280 evrov.. Če bi jih seveda dobil.. Mislim da bi se on zavedal, a tudi razumel da pač ne gre drugače…da je to kar v redu
Kdo sem da si upam sploh govoriti..
Moški sem, ki enako kot Štef dobi tak znesek plače, pa da za 2 otroka 350 evrov.. Seveda ni to vsota ob kateri bi človeku jemalo sapo, je pa veliko drugih dejavnikov. In na veliko teh tudi nisem imel vpliva.. Pa še nekaj.. Svoje otroke imam zelo, zelo rad.. Pomagam in trudim pa se kolikor lahko..
Moj predlog dati 150 za enega in še vsak mesec kupiti nekaj za 50 evrov+ to kaj pač ob srečanju z otrokom daš zaradi tega ker ga imaš rad, pa je bilo gladko zavrnjen….
Niso vsi očetje brezbrižni in jih ni za metati v isti koš..

Še moj odgovor..

Nisi dolžan vzdrževati ženo ker je izgubila službo.. Lahko pa ji če želiš pomagaš sam, saj si jo nekoč imel toliko rad da sta imela otroke in skupen dom.

Kar se tiče zakona, ni ravno tako, “Lahko ji pomagaš”.
V zakonu lepo piše, če je zakonec izgubil službo (ne po lastni volji), mu pripada ob ločitvi preživnina – jo pa mora zahtevati, ni avtomatsko dodeljena.

@ločevalka
Očitno sem med tistimi 10%, ki plačujejo več kot 199€, pa ne zaradi tega, ker bi mi sodišče določilo takšno preživnino, ampak ker sem jo sam predlagal (si jo lahko tudi privoščim, vsaj zaenkrat).

matr ste ene…. res olupit do konca…

sej ta zenska poleg teh slabih 300 eur dobi se otroske dodatke..

tko da 300 njegovih
300 njenih
150 otroskih
je pa ze 650 eur, kar je ma ze minimalna placa

ce jih pa ne more prezivljat nej da pa otroke ocetu….

vso sreco ti zelim

Če se boš ti ločila, bo lahko tvoj mož zelo vesel, ker ne boš zahtevala praktično ničesar za preživljanje otroka. On bo lahko sebi privoščil luksuz, hodil naokrog, vsake par let nov avto, ti boš pa borbala.

Veš kaj, oče, ki se je že v času zakona ukvarjal z otroki in imel pregled nad tem, kaj koliko stane, dobro ve, da je 150 evrov prispevka malo. Tak oče se ne upira dostojni preživnini, če le ima denar. Tudi mu ni težko dati več, “kot je treba”. Bumbarji pa seveda po svoje.

Tale dotični oče v tej temi, pa še kakšen, z veseljem skrbništvo prepusti mami. A misliš, da je lahko biti frišno zaljubljen in skrbeti tako rekoč vsak dan še za otroke? In a misliš, da so ta nove navdušene nad tem, da imajo loverja samo zase vsak drugi vikend, pa še takrat sigurno otroke vsaj pokliče in večkrat pomisli nanje? Zlika njihove cunje, jim preobleče posteljo, mogoče skuha kako jed za v skrinjo za rezervo, omete pajčevine v otroških sobah pa še kaj.

morda je to napisal moj ex mož???
ker je marsikaj podobno, tudi opredeljen čas….
do ločitve naj bi plačeval 240 za obe, v resnici je 50 za vsako.in tudi v ločitvi je želel plačati največ 50 za otroka, gospod arhitekt….
kakorkoli:
bivši mož je po zakonu dolžen še 1 leto plačevati bivši ženi preživnino, če je ta brezposelna v času ločitve in če to v ločitvi zahteva.jaz sem zahtevala preživnino zase, seveda.vendar sem morala zaradi izredno žleht sodnice ( kazensko so jo namreč premestlili na to delovno mesto) na žalost odstopiti od tega…ker se je v postopku ločitve odvrnila od mene ( prepričal jo je ex mož, ker je rojen govorec),ki se je na sodišču pojavil oblečen v cape, neumit, neobrit, igral je reveža,..ves čas ločitve je igrala njegovega odvetnika: preselili ste se nazaj k staršem, saj jim sedaj plačujete del stroškov, a ne da? “ja, seveda!””Koliko pa, 150 mesečno sigurno, a ne?””ja”…jaz pa sama vem, da oni plačujejo njemu vse stroške preživetja, razen za ženske plača sam….XD
sodnica mi je rekla, da gre očitno meni samo za denar in da sedaj nastopi vprašanje skrbništva.moje skrbništvo je tako padlo pod vprašaj in če se preživnini zase nebi odrekla, bi ga izgubila….si predstavljate? medtem ko moj k sreči zdaj že dolgo ex ni niti do konca ločitve vedel, kaj pomeni beseda skrbništvo! kljub večkratnim razlagam sodnice, ki je bila na njegovi strani!!!!
no, na koncu je moral pristati na 360 preživnine za 2 hčerki, ker sva se tako dogovorila v mediaciji.pa ni hotel potem plačevat, dokler ga ni pričakala izvršba….in potem še kazenska ovadba
“pa tako rad imam hčerki”-dragi moj, otroci tudi stanejo!
kot brezposelna mama sem jima je vedno nakupila VSE! vse za šolo, nova oblačila, plačala vse dejavnosti, vse počitnice,…In še njemu sem napisala sporočilo: če ti gre tako zelo slabo, kot opisuješ na CSD in drugje, samo da bi dobil čimnižjo določeno preživnino, ti lahko ponudim prvo pomoč: vsak dan lahko prideš k nam na kosilo, lahko si tačas opereš oblačila, plačam ti prašek in še mehčalec za perilo! ;-)))))

@hnmlik, rada bi popravila tvojo navedbo o preživnini za nepreskrbljenega bivšega zakonca. Rok ni omejen na eno leto, v bistvu sploh ni omejen, pač pa mora bivši zakonec zahtevek za preživnino podati v enem letu po ločitvi, potem je ne more več. Preživnina se lahko določi za določen ali nedoločen čas.

81a. člen

(1) Nepreskrbljeni zakonec sme zahtevati preživnino v postopku za razvezo
zakonske zveze, lahko pa tudi s posebno tožbo, ki jo mora vložiti v enem letu, odkar
je bila zakonska zveza pravnomočno razvezana.

(2) S tožbo iz prejšnjega odstavka sme zakonec po koncu postopka za razvezo
zakonske zveze zahtevati preživnino le, če so pogoji za preživljanje obstajali že v
času razveze in obstajajo tudi, ko zakonec zahteva preživnino.

(3) Sodišče lahko zahtevek za preživnino zavrne, če bi bilo plačilo preživnine
upravičencu glede na vzroke, ki so pripeljali do nevzdržnosti zakonske zveze,
krivično do zavezanca ali če je upravičenec pred ali med postopkom za razvezo
zakonske zveze oziroma po razvezi zakonske zveze storil kaznivo dejanje zoper
zavezanca, otroka ali starše zavezanca.

Preveč preprosto razmišljanje. Glej recimo samo 82c. člen.
POzabi preživnino bi jaz rekel….

Mene pa zanima, ali obstaja tudi kakšen uraden postopek za določitev “preživnine” v času zakonske zveze. Moja situacija je takšna, da nimam nobenega dohodka. Sem poročena, brezposelna. Mož dela v tujini, veliko potuje in temu primerna je tudi plača. On tudi uveljavlja otroški dodatek. Skozi moje roke ne gre niti cent. Z vsem denarjem razpolaga on.
Imam vse, kar si večina žensk želi. Otroke, hišo, vrt, okolico, hišne živali, avto in plačane račune. Delo pa je razdeljeno še iz prazgodovine. Skrbim za otroke in dom, perem, likam, kuham, kosim travo, urejam vrt, okolico in rože. Ker nimam denarja, ne grem nikamor in si nič ne kupim. Za vsako stvarco ga moram prosit. On je večino časa v službi in v prostem času hodi sam z otroki na bazen, v trgovino, jim kupuje igrače in oblačila, na igrišče, tudi na izlete, večeri so namenjeni športu. Seveda sva se o vsem tem pogovarjala na vse možne načine. Pogovor se vedno konča s stavkom, da mi nič ne manjka. Seveda mi je vsega dovolj, nisem nora, zato intenzivno iščem službo, doma pa opravim le najnujneša dela. Ko dobim službo, pa se zavedam, da plača še vedno ne bo niti petino tako visoka kot je njegova, bom pa imela denar za odvetnika… še prej pa bi rada dosegla manjši mesečni dohodek, da si lahko napolnim avto in se zapeljem do njega.
A je kdo ali pozna koga, ki je v podobni situaciji. Za vsak odgovor bom zelo hvaležna.

…si v zlati kletki.Sama sem bila v podobnem, le da sem imela službo.Ne zavidam ti, res ne, ker , kaj pomaga zlata kletka, če ni razumevanja, ljubezni, topline, spoštovanja in to, da si partner vzame čas zate in da si slišana.
Sicer nisi točno napisala, kaj bi rada dosegla: da ti mož nakaže vsak mesec denar ali da se ločiš?
Boš zadovoljna, če ti vsak mesec nakaže denar in naprej živiš v zlati kletki, v hiši, na vrtu , odnosi z možem pa bodo še naprej na psu?

Ti več pomenijo v življenju materialne stvari ali partnerjev odnos do tebe?
In da ti mož reče, da ti nič ne manjka?
Mogoče ON tako vidi, da ti nič ne manjka.
Ampak ON nisi TI.
Ti očitno čutiš drugače.
Da ti manjka marsikaj.
Zanesi se nase in na svoje občutke.Nikoli te še niso prevarali.In ravnaj se po njih.

Preživnina zate bo uradno določena le, če boš brez službe in se ločiš.
Sicer pa pojdi na Center, tam močno upam, da sedi kakšna pametna (v našem koncu imamo tako), da ti bo svetovala.Ampak to naredi potiho.Zase.

…v takem zakonu ne bi zdržala.
Da ne bi imela svojega denarja, da moža po cele dneve ne bi bilo doma, potem bi pa sam z otroki hodil naokrog?
Živita drug mimo drugega , ne drug z drugim.To zame ni zakon, on ne mož. Samo tujec, ki plačuje stroške, prihaja in odhaja.
Kaj si sploh njemu? Ima v tujini ljubico?
Jaz bi se počutila deseto kolo.
On te ne upošteva, on te nima za svojo ženo.
Kje je ljubezen? Smeh? Pogovori?
Da imaš vse materialno. Manjka pa še sto drugih stvari.Pomembnejših.
No, zaradi takih stvari sem se jaz ločila.Točno, zaradi takih stvari.
Meni je pa tašča rekla, da mi nič ne manjka.Ampak tašča nisem jaz.Kaj pa tašča ve, kaj jaz rabim.

Spokala sem in šla.In nikoli mi ni bilo žal.Bivši se je potem vozil v mercedesu.Obiskoval z drugo tuje kraje.
Hvala. Dobila sem drugega.Moškega, ki me ima rad, me ceni in spoštuje.Se z menoj pogovarja, smeje, mi pripoveduje šale.
Lepo mi je.Sicer sem pri njem v hiši in ničesar mi ne manjka.Res ničesar.Prav posebno pa ne ljubezni in spoštovanja.

Veš, kaj ti hočem povedati , ne?
Da je materialnost zelo prazna, če ni ljubezni.

New Report

Close