Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija slabšanje dioptrije – do katere starosti?

slabšanje dioptrije – do katere starosti?

Spoštovani zdravniki,

imam 31 let in -1 dioptrije ter -0,75 (180) astigmatizma na obeh očesih.
Od lanskega junija se mi dioptrija ni spremenila, zato nameravam kmalu na lasersko operacijo (morda še ta mesec).

Zanima pa me naslednje:
– do katerega leta približno se dioptrija in astigmatizem lahko spreminjata? Vem sicer, da je eden od pogojev za laserski poseg vsaj 1 leto konstantna dioptrija. Vendar, ali je možno, da se morda moja dioptrija vendarle še ni ustalila…? Namreč, ne bi se rada prenaglila.
– Na raznih forumih berem tudi o negativnih izkušnjah s to operacijo. Kar je verjetno normalno, saj je to vendarle operativni poseg z nekaterimi riziki. Ampak, kaj storiti, če bom res imela pooperativne težave (vrnitev dioptrije ali celo slabše stanje kot pred operacijo), ki se ne bodo končale v napovedanem roku kirurga? Se takšne težave dajo rešiti? Se v račun prvotne operacije vštevajo tudi eventuelni naknadni popravki…?
– nažalost se ne spomnim točno, kdaj so mi prvič izmerili dioptrijo, ki jo imam še danes. Ali je vse te podatke potrebno predložiti kirurgu v papirni obliki ali kako drugače…?

Vljudno prosim za vaše čim prejšnje cenjene odgovore.

Lp,
Lidija

Res je, da je pred operacijo pomembno, da je dioptrija vsaj eno leto stabilna, ker lahko tako napovemo, da se ne bo slabšala. Kar pa zadeva vrnitve dioptrije: v kolikor bi po operaciji oko še raslo in se bi zaradi tega spremenila dioptrija je operacija dodatne odstranitve dioptrije vključena v ceno prve operacije. Pri tako majhni dioptriji je to malo verjetno, je pa mogoče.
Iskreno povem, da je pred operacijo potreben temeljit pregled in šele na tem pregledu lahko dokončno rečemo ali ste primeren kandidat ali je bolje še slediti Vašo dioptrijo in na ta način ugotoviti ali je res stabilna – to je sigurno najbolj točno in pravilno. Pri nas opravljamo prve informativne preglede (ki so brezplačni in neobvezujoči), ki so zgolj informativni, kot pogovor in niso namenjeni pregledu, brez izvida ali podatkov o stanju Vašega očesa, na osnovi dioptrije pa se lahko pogovarja katera od operacij bi pri vas lahko prišla v poštev. Za domov dobite vsa potrebna navodila in informacije o operaciji, da se lahko po opravljenem podrobnem pregledu (ta je samoplačniški in stane 100Eurov) odloči ja ali ne za operacijo.

mag. Kristina Mikek, dr.med. spec. oftalmologije Morela okulisti d.o.o. Center za očesno refraktivno kirurgijo Tehnološki park 21, stavba D, 3.nadstropje Ljubljana Tel: 01 5102340 www.morelaokulisti.si

New Report

Close