Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Doba fakulteta

Doba fakulteta

Zanima me, na kakšen način se izvajajo izpiti, gledam predmetnik za dipl. ekonomistko, bolj mi leži pisanje seminarjev in priprava raznih pisnih izdelkov, kot pa izpiti…
Kako je to preko neta dejansko in real life?

piši mi na ZS, pa ti povem iz lastnih izkušenj, drugače bo tukaj spet izlito veliko negativizma glede tega.

…pa vseeno par besed tukaj ? še za nas ostale.

sama se trenutno odločam med Dobo in Zarisom. Ima kdo izkušnje?

nova
Uredništvo priporoča

Evo sem ravno diplomirala, ti odkrito povem da je študij na nivoju srednje šole, predavanja časovno super, e-študij no, je pa to neka kvazi fakulteta, meni je zelo zelo žal, znanja nisem odnesla kaj dosti ker teste pišeš kot za telebane, ponavadi imaš on line test kjer imaš vprašanja direkt po poglavju v knigah, knjigo lahko imaš seveda zraven odprto:) če si že zaposlena in rabiš izobrazbo zaradi napredovanja ok, drugače pa ni šans da dobiš službo z tem “faksom”. Je pa fajn da imam sedaj 1.st. po bolonjsi in lahko grem drugo delat kam drugam tako da čista zguba časa pa le ni bila:) Drugače tedenske vaje, večina seminarske v obsegu malo daljšega eseja, na koncu on line izpit. Pri parih predmetih imaš virtualne posentke predavanj. Skratka ne priporočam.

Pozdravljeni,

sem že nekajkrat napisal na to temo, pa bom še enkrat: sem predavatelj na eni izmed teh/takih višjih/visokih strokovnih študijev, sočasno pa sem tudi delodajalec (opravljam dve službi). Tak študij je relativno lahek v primerjavi z klasičnimi univ. študiji, površen in se ga (ob plačilu šolnine) z gotovostjo naredi. Iskreno rečeno je predvsem je namenjen iztiskanju šolnin iz študentov, ki si s svojo novo pridobljeno izobrazbo VI ali VII ne bodo mogli kaj veliko pomagati, v kolikor že nimajo delovnega mesta s to zahtevo in samo formalno še pridobijo izobrazbo. S stališča predavatelja se veselim velikega vpisa in vplačila šolnin ter mojega honorarja. Poseben lari fari je študij na daljavo, ko pa to še omenite bodočemu delodajalcu, pa vedite, da niste v spisku potencialnih kandidatov za službo, čeprav vam tega ne bo nihče rekel.

Kot delodajalec lahko rečem, da so ti ljudje s VI ali VII večinoma nezaposljivi, ker ne znajo ničesar narediti v smislu lastnega produkta, kot to npr. zna zdravnik (zdravi), pravnik (napiše pogodbo, odločbo, svetuje), strojnik (sestavi stroj)… na kratko in poenostavljeno rečeno. Kakšen produkt znajo narediti dipl. ekonomisti, poslovni sekretarji? Rezultat je, da so veliko časa in denarja vlagali za malo izkupička. Največ od njihovega študija imamo iskreno rečeno predavatelji, ker si lahko z denarjem njihovim šolnin in posledično našim honorarjem lahko vsaj privoščimo počitnice, kupimo avtomobil….

Povedano zelo zelo iskreno. Če že resno razmišljate o študiju, se vpišite na kakšno univ. stopnjo Univerze oz. ekvivalentni bolonjski študij, ki ima priznano veljavo. Še to: delodajalci zelo pogledamo celo, s katere Univerze istega študija prihaja tisti, ki se je prijavil na delovno mesto. Kdo ima prednost, ne bom govoril. Veste kje so šele vse visoke in višje strokovne šole.

Zaposlena sem že 10 let v finančni instituciji in dejansko samo potrebujem papir o izobrazbi.
Donatello kam pa ti lahko pišem na zasebni naslov?

Bla tam: kako pa otekajo ustni zagovori…sama sem namreč iz Kopra in bi mi bilo ras daleč v Mb se vozit….

Hehe….iskrenemu pisatleju iz prve roke se zahvaljujem, namreč zelo cenim iskrenost kot sem že rekla delam in sem zaposlena, čeprav bi si mogoče trenutno želela zamenjati del. mesto, zgolj zato, da sama sebe nagradim. Prepričana sem, da mi študij ne bo spremenil trenutnih pogledov na svet financ, ker sem si ga na žalost ali na srečo v 10 letih sama svojega izoblikovala. V kolikor pa bi morebitni moj bodoči delodajalec postavil na tehtnico nekoga z diplomo iz npr. ljubljanske fakultete ali mene, bi pa še kako z veseljem zagovarjala, da je to samo oblika papirja, važne pa so moje izkušnje…Se motim?

ps: avto dobro gre? malo za šalo malo za res

Spoštovani,

ja, v bistvu se motite. Primarno je zelo pomembna oblika in predvsem vsebina “papirja” – diplome. Le-ta nam povem, kako zahteven študij je opravil študent, kakšne so njegove reference, kdo so bili njegovi profesorji, pri komu je diplomiral….. Izkušnje: so zelo dobrodošle v isti stopnji izobrazbe, kot je študent diplomiral, torej, za delovno mesto pravnika je zelo pomembno, kje in kakšna pravna dela je opravljal, če pa bi recimo nekdo delal 10 let kot trgovec v trgovini, diplomiral pravo in kot izkušnje navedel delo v trgovini, pa to ni primerljivo oz. grdo rečeno ni nič vredno.

Glede izkušenj delodajalci pričakujemo priporočila prejšnjih delodajalcev, pozanimamo se v prejšnjih službah, po pravici povedano tudi “poguglamo” za bodočimi kandidati in z veseljem pogledamo kakšne na Facebooku, si ustvarimo vtis o tem človeku. Sledi druga faza in sicer pisanje testov ter ustni zagovor iz področja dela, na katerega kandidat kandidira. Ti testi so relativno težki, kajti kandidat še ne ve, kaj ga v službi čaka, mi pa pričakujemo, da se bo o tem pozanimal in poznal. Vsekakor je testiranje naravnano na splošno izobrazbo določene smeri, kot primer: pravnik, ki kandidira za delovno mesto v gospodarski družbi, bo testiran iz organizacije te družbe, zakonodaje SLO + EU, preverili bomo, če spremlja sodne primere s tega področja…… Tako da zgolj naštevanje nekih izkušenj ni dovolj. Tako pač je v današnjem času.

Malo za šalo, malo zares: avto deluje odlično, vendar je star že tri leta in komaj čakam, da dobim nov honorar od študentskih šolnin…. je letos prišel že nov model…A je dobil še brata/sestro sedmico….:))

Pri nas v službi je tako, da ko izbiramo kader za nove sodelavce, se najprej izloči vse, ki niso študirali na univerzi, do ljudi z končanimi raznimi dopisnimi šolami se sploh nihče ne zmeni.

No, točno o tem sem pisal zgoraj. Res je tako. Diplomanta ene od teh višjih/visokih šol ni hotela zaposliti niti matična višja/visoka šola češ, da je to preslaba izobrazba, pa oni so mu jo “dali”. Toliko v razmislek.

Huh….veliko ste mi napisali v razmislek, se mi pa vseeno spet zdi na kakšnem področju dela delaš. Kot je že navedeno, verjetno je razlika ali gre za pravnika ali ekonomista, moje delo je 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} čisto trženje, to pa ali ti gre ali pa ne….Lahko se ga priučiš, vendar je za vsem tem človek, ker prodajamo na koncu sami sebe, priučeni pa se takoj opazijo-ni naravno- o tem sem govorila, da potrebujem zgolj formalni papir.

Še direktno vprašanje:
Odločam se med Doba in VŠUP v Novem mestu…katero bolj priporočate, ali bo moja diploma iz ene ali druge romala v isti koš?

Hvala res za izčrpne informacije

ps: pa naj ne bo odgovor Doba, samo zato, da bo honorar višji še za mojo šolnino 🙂

Jaz sem tudi ena diplomantka Dobe. Za tako vrsto študija se ne bi še enkrat odločila, ker je čisto preveč dela. Jaz sem bila še tista generacija, ki je hodila izpite pisati v študijska središča, ampak to sploh ni pomembno. Kot sem že napisala, sproti moraš delati in to vzame veliko časa, ker je ogromno SN, projektnih nalog, samostojnih nalog itd. Tako da lahko odmisliš proste popoldneve in vikende. Je že res, da se najde v vsaki skupini kakšen, ki se je “šlepal”, njemu je bilo veliko lažje, ampak mislim, da je ali pa še bo, takim odklenkalo. Prednost takega študija je samo v tem, da delaš od doma in se ti ni treba nikamor voziti. Samo časovno si pa na istem. Za izpite na koncu se je potrebno učiti, samo ker si ves čas v gradivu in se ves čas učiš iz njega (skozi naloge), je dovolj učenja par dni pred izpitom. Tukaj ne gre za kampanjsko učenje, ampak za učenje sproti.

Mislim, da nisem osvojila nič manj znanja kot nekdo, ki se je izobraževal na klasičen način. To se kaže predvsem v praksi;)

Je pa tako, da šola ti ne da pameti, če si butelj si butelj in ti noben naziv, žal, ne more pomagati.

Itak da je debilna šola, kako naj nekdo resno vzame nekoga, ki je končal neko šolo, doma iz kavča? Ko kaj takega sliši, se ponavadi folk samo nasmehne in si misli svoje, kdo bo vzel takega v službo, pomojem noben. Še srednja šola je težja od tega “vrtca”.

Ustih sem imela enih par, približno isto kot pisni samo da nimaš knjige pred sabo. pri nemščini tri vprašanja, predstvai se, povej kaj o sebi in o kakem članu družine ( v srednji ni bilo nič drugače), pri pravu sem imela sicer malo več vprašanj ampak mi je nosilec predmeta besede spolagal v usta, no v bistvu skoraj nisem prišla do besede, padla je seveda 9-tka. Če rabiš samo zaradi papirja je čisto ok, seminarske copy-pase, malo preurediš pa je, itak ne komplicirajo.

Če je to vprašanje namenjeno meni, vam žal ne morem odgovoriti, ker bi s tem nehote dal prednost eni pred drugo, kar pa ne želim. Reciva, da so vse enake, pa se boste sami odločili, kje boste študirali. Odgovor na tisti del vašega vprašanja pred vprašajem pa je odgovor DA.

Lepo pozdravljeni. Kar se boste odločili, se boste odločili zase. Srečno.

No, tole je resnična izpoved študentke. Točno tako je. Na žalost za skoraj neznanje res pade devetka, potem pa se ta človek hvali z velikim povprečjem pred nekom, ki resno študira na Univerzi in je srečen, če pride čez s šestico po par mesecih trdega študija dan in noč za en sam predmet. To je groza, ja. Zato se te šole tudi tako nizko vrednoti v praksi.

Očitno vsi tisti, ki pišete, kako je izy itd. in da lahko seminarske koopiraš…nimate pojma in žal ni res:))) Zavrnili ogromno SN sošolcem, ker je bilo več kot (ne vem koliko) {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} kopiranega. Sedaj imajo, menda, sistem, ki preveri tvojo SN z vsemi SN in drugimi zapiski (članki, diplome magistrska dela itd.), ki jih najdeš na spletu.

Jaz vem, da sem se trudila za stopinjo, ki jo imam sedaj. In se ne bi še enkrat odločila, ker je preveč sprotnega dela in ne zato, ker ni priznana itd.

Delodajalci, ki ne sprejemate ljudi iz takih šol, je lahko žal pa samo vam:) Koliko dobrih (celo najboljše ocenjenih:) delavcev vam je ušlo drugam!

Ne, ne… ni res… doker se za 1 delovno mesto pravnika prijavi 30 diplomantov PF Univerze v Ljubljani in 80 diplomantov PF Univerze v Mariboru, nam gotovo ni žal za kader, kot ga vi navajate. To je povsem druga raven, liga……

Moram še sama nekaj napisati…

Iskrena hvala “predavatelju” za njegov pogled na šolstvo. Sama se zgrozim, ko berem tako samozavesten in samozadosten spis o tem, kako je slabo in kako so drugi manjvredni. Upam in verjamem, da omenjeni predavatelj svoje znanje prostodušno širi na študente, se tedensko pripravlja na svoja predavanja in ima vsa področja up-to-date. In če vse to obvlada in stresa prakso in teorijo in roka, mu iz srca privoščim “novo sedmico”.

Tudi sama nimam ravno pozitivnega mnenja o vseh teh višješolskih in visokošolskih inštitucijah. Sama sem diplomantka ljubljanske univerze. Mislim, da je zelo zelo pomembno, kakšen je človek- zna logično razmišljati, ima delovne navade, kmečko pamet itd. Danes se vsi obešamo na stopnjo izobrazbe, nihče pa na svoje sposobnosti. Če bi preleteli nekaj ponudb za delo, bi ugotovili, da vsi imajo papirčke iz šol, vsi so pridni, delovni in zanesljivi, drugih pridevnikov pa je že bolj malo.

No, tudi sama sem se iz firbca vpisala na e-študij, 2. stopnja bolonjskega. Čisto drugo smer od svoje dodiplomske univerzitetne stopnje. Lahko rečem, da res ni težko. Če prej ne bi študirala na “boljši” fakulteti, tega ne bi vedela. 🙂
Je pa res, da je sprotnega dela zelo veliko. Jaz sem cele dneve pisala seminarske, brala literaturo, veliko smo klepetali tudi z drugimi študenti. Me je pa snov zanimala in dobila sem neko širino o vsebinah, ki mi do sedaj niso bile blizu. čaka me še zagovor in konec.
Vse skupaj sem vzela kot nek “daljši” seminar, težko pa govorim o fakulteti. 🙂
Če vidiš samo stopnjo izobrazbe, se da narediti brez večjih težav (tako kot večino naših fakultet-žal), če pa želiš nekaj veš, pa je odvisno od tebe, koliko boš v študij vložila.

Zdaj, kako konkretno je na 1. stopnji bolonjskega težko govorim, ker ne poznam.

Mislim pa, da se mora vsak, pred vpisom na faks vprašati, zakaj gre študirat. Če so cilji jasni, tudi kasneje zaposlitev ne bo problem. Samozavesten človek vedno najde svoje mesto. 🙂

Glede dileme, kako vse skupaj izgleda preko neta…super! Samo to ne pomeni vedno, da delaš kadar želiš. Imaš določena predavanja na daljavo, veliko je timskega dela, tako da težko pustš druge čakati na svoj del-razen, če si tak tip človeka, da ti je vseeno.

a misliš, da na rednih faksih pa tega ne počno? še bolj rigorozno.
in če so seminarske zavračali zgolj zaradi tega, ker so bile prekopirane…. očitno na kvaliteto lastnega dela ni bilo treba gledat. samo da je in samo, da ni skopirana.

no ja. na faksih pa ni treba delat seminarskih? ni treba naštudirat gradiva po par sto strani naenkrat?

Spoštovana,

ne vem, ali veje iz vašega prvega odstavka sarkazem ali očitek, da se morebiti ne pripravim dovolj dobro za svoja predavanja. Kakorkoli. Tudi sam sem diplomiral na univerzitetni stopnji Univerze v Ljubljani, na isti fakulteti tudi magistriral in doktoriral, zato zelo dobro vem, o čem sem zgoraj pisal in da se univ. študij ne da v ničemer primerjati s temi današnjimi šolami. Pred tremi leti je na isti fakulteti kot jaz diplomirala tudi moja hčerka, sedaj je v zadnji fazi doktorskega študija na isti fakulteti in moram vam povedati, da so po diplomi dobesedno deževale ponudbe za službo. Izbrala je tisto, za katero je menila, da jo najbolj zanima.

Torej, kot ste sami ugotovili, ni niti najmanjše primerjave v intenzivnosti dela na “klasični” fakulteti in na višji/visoki strokovni šoli. Temu primeren je tudi rezultat. Je pa res, da tudi jaz vržem tisto devetko študentu, ki dvakrat odpre usta in izreče prva dva samoglasnika. Sem pač plačan za to, da naredijo in z denarjem se kupi vse. Kot je nekoč nekdo dejal: z denarjem ne moreš kupiti edino zdravja, lahko pa boljše zdravljenje in oskrbo. Tak je pač kapitalizem.

Kako pa delodajalci gledate na nekoga, ki je prvo stopnjo končal na eni taki kvazi faks šoli, drugo pa na univerzi. Isto kot na nekoga z končano 1. stopnjo na univerzi in potem še drugo ali še vedno kot enega kvazi potencialnega delavce, nevrednega vašega časa.

Ja, ja, se povsem strinjam. Kot sem že rekla, imam tudi sama pomisleke. Ampak tudi študentje ljubljanskih fakultet govorijo, kako so vse izpite naredili “u izi” in da ta faks se da pa res z levo roko narest (pa ne govorim o FDV, da ne bo pomote:)).

Mislim, da ne ločujemo, da smo srednje šole nadomestili z višjimi… Kaj bomo pa zdaj z diplomanti 1. bolonjske stopnje? Oni so pa ja že nekaj več. Jaz osebno bi želela, da bi mi družbo delali prav te diplomanti, ne pa da bi za vsako delovno mesto potrebovala že novega magistra. In dokler se bo privatne fakultete (ne samo šole) spodbujalo, kvaliteta pa bo šepala tako kot na “državnih” univerzah kot tudi zasebnih,… bo velik kaos. Sicer pa verjetno (upam) samo še javna in državna uprava gledata stopnjo izobrazbe, a ne ? 🙂

No, glede mojega šolanja. Morda pa mi ta diploma “iz drugorazredne šole” samo odpre vrata do doktorata na smeri, ki me zanima, a mi žal dodiplomska stopnja preprečujeje direkten vpis :))

Veliko uspeha vam in hčerki. 🙂 Bravo!
Tudi jaz sem takoj dobila ponudbo za delo…res dobri občutki.


Tak pride en krog naprej. 🙂

Resno: veliko je odvisno za kakšen profil gre. Ali govorimo o samostojnem strokovnem sodelavcu ali pač enemu od zaposlenih. Ali gre za administrativno osebje ali kaj specifičnega. Vsaj pri nas se res pogleda, kaj človek zna, kaj je do sedaj naredil in zelo cenimo samoiniciativnost.

New Report

Close