Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

ali je shisofrenija dedna?

Default avatar

lokec

Moja hči ima fanta, katerega babica, mama in sestra so zbolele za shizofrenijo okrog 30 leta starosti..

zdaj je nekje slišala, da se to lahko deduje po ženski linji oz. če bo imela hčerko, je povečana nevarnost, da tudi hčerka zboli za to duševno bolezijo...

zdaj razmišlja samo še o tem, da mora nujno imeti sina, ne pa hčerke...
Default avatar

poznamprimer

Poznam primer, ko je imel shizofrenijo ded, oče, strici in oba sinova... prenaša se očitno tudi po moški strani.
Default avatar

zanesljivo je dedna

Shizofrenija se deduje, vendar pa je samo dedovanje bolj kompleksno kot recimo pri modrih očeh ali hemofiliji, saj je vpletenih več genov. Dedovanje ni vezano na spol, zgolj na nesrečno kombinacijo podedovanih genov.
Default avatar

Aredhel

Tudi njen fant jo še zmeraj lahko dobi.
**********************************************************************************************************
If more of us valued food and cheer and song above hoarded gold, it would be a merrier world.

by J. R. R. Tolkien
Default avatar

2233

Shizofrenija je dedna v določenem odstotku vendar ni vezana na spol. To pomeni, da imata fantek ali punčka čisto iste možnosti, da podedujeta gen. Enako velja tudi za fanta tvoje hčere. Bolezen se pri moškem navadno razvije do 25 leta (ženski do 35) vendar seveda obstajajo tudi izjeme, ko pride do bolezni kasneje. Mogoče malo previdnosti ni odveč kar pa seveda ne pomeni, da je potrebno zapaničarit:)
Default avatar

Ja, je.

lokec je napisal/a:
Moja hči ima fanta, katerega babica, mama in sestra so zbolele za shizofrenijo okrog 30 leta starosti..

zdaj je nekje slišala, da se to lahko deduje po ženski linji oz. če bo imela hčerko, je povečana nevarnost, da tudi hčerka zboli za to duševno bolezijo...

zdaj razmišlja samo še o tem, da mora nujno imeti sina, ne pa hčerke...
Da.
Lahko pa preskoči kakšno generacijo.
Default avatar

ni tako

Moja mama jo ima. Sama imam 53 let in sem njena hči. Nimam shizofrenije. Tako da ...ni rečeno...
Default avatar

ne ga sratt

Nehajte sratt o tej dedni shizofreniji. A včasih je pa noben ni imel? Spomnim se samo tiste device Orleanske, ki je zmagala, ki je vodila vojsko.... ki je danes čaščena, inkvizitorji pa so razglašeni za krivoverce.

Pa zdravilce, ki zdravijo s pomočjo entitet, glasov, mistike itd.

A nimate čisto nobene pameti, da bi znali malo logično sklepati? Kr vsak ta drug jo ima a ne?

Psihopatske opice pa ne obstajajo, ki hočejo absolutno oblast in denar. To je pa privid očitno in halucinacija.
Default avatar

Invega

Shizofrenija je heterogena bolezen različnih oblik, z različnimi vzroki in simptomi.
Default avatar

odvisno od vzroka

Sorodnica jo je imela. Od njenih 14 otrok, nečakov in nečakinj je nima nihče. Vsi so že krepko preko starosti, ko se pojavijo simptomi.Tudi noben od vnukov je nima. Ti so stari 25 do 35 let.

Mislim, da bodo sčasoma razdelili shizofrenijo na več različnih bolezni, ne tako kot danes, ko jo ločijo po tipih glede na simptome, ampak glede na vzroke za bolezen. Takrat se bo izkazalo, da velja nagnost k dednosti le za določene vrste shizofrenije.
Default avatar

Oh neznanje

ne ga sratt je napisal/a:
Nehajte sratt o tej dedni shizofreniji. A včasih je pa noben ni imel? Spomnim se samo tiste device Orleanske, ki je zmagala, ki je vodila vojsko.... ki je danes čaščena, inkvizitorji pa so razglašeni za krivoverce.

Pa zdravilce, ki zdravijo s pomočjo entitet, glasov, mistike itd.

A nimate čisto nobene pameti, da bi znali malo logično sklepati? Kr vsak ta drug jo ima a ne?

Psihopatske opice pa ne obstajajo, ki hočejo absolutno oblast in denar. To je pa privid očitno in halucinacija.
Vsaka psihična bolezen je tudi dedna. Ni nujno, da zboliš. Lahko si samo prenašalec.
Default avatar

takoj naj ga pusti

Kot so ti že povedali, je dedna bolezen. Ni vezana na spol. Če je tvoja hči pametna, bo pustila tega fanta. Ni vredno. Zelo dobro poznam en primer enega tipa, ki uničuje celo družino s svojo boleznijo. In ena kura se je celo poročila z njim. Zdaj se ločuje. Gluha in slepa je bila za nasvete mame in sester, naj ga pusti. Zdaj pa ima reva z njim dva sinova. Samo čaka, ali bo kdo od njiju zbolel. Fantje zbolijo prej, tam nekje okoli študija, punce ponavdi doštudirajo in potem zbolijo.
Default avatar

potrošniška družba

takoj naj ga pusti je napisal/a:
Kot so ti že povedali, je dedna bolezen. Ni vezana na spol. Če je tvoja hči pametna, bo pustila tega fanta. Ni vredno. Zelo dobro poznam en primer enega tipa, ki uničuje celo družino s svojo boleznijo. In ena kura se je celo poročila z njim. Zdaj se ločuje. Gluha in slepa je bila za nasvete mame in sester, naj ga pusti. Zdaj pa ima reva z njim dva sinova. Samo čaka, ali bo kdo od njiju zbolel. Fantje zbolijo prej, tam nekje okoli študija, punce ponavdi doštudirajo in potem zbolijo.
Itak, vse je bolezen, tudi vera in vse, a ne?
Samo krut, brezčuten, brezobziren kapitalizem, ki je iz vas naredil nakupovalne, potrošniške robote je ok?
Bog ne daj, da kaj čutiš, ali imaš celo kakšno mistično doživetje - to je lahko samo bolezen. Delat 24 ur na dan, čim manj otrok po službi pa nakupovat in nakupvat in trošit, ker vam mora kronično manjkati ljubezni, prijateljev, družbe, kajti samo tako lahjko uteho najdete v nakupovanju.... in Bog ne daj da kaj kdaj začutiš in doživiš, si že duševno bolan. Sploh pa kakšno mistično izkušnjo....
Bolna družba.
Default avatar

Pred smrtjo

"Namesto obljubljene poroke pogreb, namesto pred oltar me je porinil v grob. Zakaj sem umrla? Ker me je Brane Križman psihično izčrpal do konca, saj mi ni več niti malo vračal ljubezni, za katero sem dobesedno umirala. Ker me je varal, pa tega ni priznal. Postal je neverjetno hladen, brezčuten, do mene se je obnašal kot do smeti, brez mene hodil tudi na večdnevne izlete, prosila sem ga, ampak njega to ni ganilo, poniževal me je, grdo ravnal z mano ... v obraz mi je govoril, kako mu je vseeno za mene, da me nima rad, da ga ne privlačim, to sem prenašala več tednov, nato sem sklenila, da naredim temu konec."
Default avatar

burningstar

Shizofrenija je seveda dedna, a kot vse dedne bolezni, se ne manifestira pri vseh potomcih bolnika.

V družini, o kateri govoriš, mora iti za zelo močne gene, glede na število družinskih članov, ki so zboleli zanjo. Jaz se tega ne bi šla, ne bi vzela fanta, katerega skoraj vsi družinski člani imajo to bolezen. Po vsej verjetnosti bo zbolel tudi on sam, a se mu znaki še niso pojavili. Shizofrenija zna biti zelo nevarna bolezen za svojce, kar nekaj primerov je bilo v Sloveniji v zadnjih letih, ko je shizofreni bolnik ubil svoje družinske člane, ker je bil prepričan, da mu želijo škoditi.
Default avatar

Nkeichi

burningstar je napisal/a:
Shizofrenija je seveda dedna, a kot vse dedne bolezni, se ne manifestira pri vseh potomcih bolnika.

V družini, o kateri govoriš, mora iti za zelo močne gene, glede na število družinskih članov, ki so zboleli zanjo. Jaz se tega ne bi šla, ne bi vzela fanta, katerega skoraj vsi družinski člani imajo to bolezen. Po vsej verjetnosti bo zbolel tudi on sam, a se mu znaki še niso pojavili. Shizofrenija zna biti zelo nevarna bolezen za svojce, kar nekaj primerov je bilo v Sloveniji v zadnjih letih, ko je shizofreni bolnik ubil svoje družinske člane, ker je bil prepričan, da mu želijo škoditi.
Ali jih lahko navedeš? Pa še primere zdravih morilcev. Neverjetno, kako se ta mit o nasilnosti propagira.
Default avatar

ja očitno se

Ja, očitno se deduje. Poznam moškega, ki ima shizofrenijo, zbolel je pri nekje 22ih ali nekaj takega, sedaj je 40+. Tudi njegov oče je imel to bolezen, kdaj se mu je pokazala pa ne vem. Pa mislim,da tudi njegov star oče. Samo to ni ziher, vem, da je bil nasilen psihič, ampak ne vem ali je šlo za bolezen ali samo za pač beden karakater.

Potem poznam še enega, njegova mama je ok, za očeta ne vem, bratje in sestre tudi zdravi. Potomcev pa nima.
Pa še enega moškega poznam, potomcev nima. Ni pa omenil nikoli, da bi njegovi starši ali bratje oz. sestre tudi imeli shizofrenijo tako, da ne vem. Mislim pa, da je nihče od bližnjih nima, ker ga starši kar nekak nočejo imet za svojega.

Ne poznam pa nobene ženske s shiozfrenijo. Kar ne pomeni, da je ni. AMpak pomeni pa, da moški nikakor niso imuni na shizofrenijo. Mislim celo, da jih je več moških kot žensk.
Default avatar

to so resne stvari

Avtorica, če želiš hčeri dobro, poskusi nekako doseči, da ga bo pustila. Če ga ne bo, bo obsojena na životarjenje ob bolniku. In še huje, lahko je tudi otrok bolan, če pa ni, pa je nosilec bolezni.
Default avatar

burningstar

Marko Abram iz Krasa je ubil dva družinska člana. Kakšno leto nazaj. Ima shizofrenijo
https://www.dnevnik.si/1042710934

Pa en fant iz Kopra je ubil svojega očeta, tudi približno eno leto nazaj. Tudi diagnoza shizofrenija.
https://www.dnevnik.si/1042710934

Za več ne vem, ker nisem spremljala umorov, ki so jih zagrešili duševni bolniki v Sloveniji. Vem, da je v Ameriki ena ženska ubila vse svoje otroke, ker je bila prepričana, da jih bo tako rešila pred hudičem.