Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Prehrana v bolnišnicah

Prehrana v bolnišnicah

Mogoče mi bi znal kdo, od usposobljenih povedat ali je taka prehrana v bolnici res vredu oziroma ali ne bi bil mogoče čas, da se medije opozori na ta zame kar resen problem.

Zadnja leta sem bila kar precej po bolnicah tako, da ne pišem o enkratni izkušnji. Sedaj v nosečnosti sem odležala že nekaj več kot mesec dni v splošni bolnici na oddelku za nosečnice. In to zgleda takole:
3 obroki dnevno
6x tedensko 2x na dan je na jedilniku meso
1x tedensko 2x dnevno je na jedilniku riba od tega je ena kuhana

V enem mesecu nisem za obrok videla enega samega košča svežega sadja, enega jogurta ali karkoli podobnega.

Primer:
zajtrk
dva kosa kruha, 3 fete piščančje salame, proja kava
kosilo
juha, golaž in pašta, 3 listi zelene solate
večerja
krompir in zrezek

zajtrk
dva kosa kruha, žlica puste nepasirane skute, proja kava
kosilo
juha, piščanec s krompirjem, 3 listi nezabeljene solate
večerja
polenta z golažem

zajtrk
dva kosa kruha, 2 fete sira, proja kava
kosilo
juha, kuhana riba s krompirjem, rdeča pesa
večerja
brodet (beri kuhana riba z malo paradižnika), polenta

zajtrk
dva kosa kruha, mini košček masla in marmeladica
kosilo
juha, zrezek s kuskusom (zrezek je seveda brez omake), 3 listi nezabeljene solate
večerja
piščanec s krompirjem

In tako se ponavlja.
Kje je tukaj zdrava prehrana? Kje je sadje? Kje je zelenjava? Kje je 5 obrokov o katerih dnevno beremo v medijih in na katere opozarja celotno zdravstvo?
Meni so potem nekako dnevno nosili hrano v bolnišnico ampak to vseeno ni prav. Vem, da z malo volje se da pripravit dobre in zdrave obroke in konec koncev gre za naš davkoplačevalski denar.
Sama imam sedaj v 4 mesecu 2 kile manj kot na dan zanositve. Pa nisem debela. Tudi izbirčna nisem in jem v bistvu vse. Ampak postrežena hrana je bila kratkomalo neužitna. Zame in vse s katerimi sem v bolnici ležala.

Ne vem, v kateri bolnišnici si bila, a sama sem ravnokar štirinajst dni ležala v Kliničnem centru. Res je, da je za moj okus meso prepogosto na jedilniku, a sem ga preprosto spustila, saj so bile priloge čisto dovolj nasitne. Jedilniki so dnevno vsebovali zelenjavo in pogosto tudi sadje. Skratka, nimam pripomb na prehrano v ljubljanskem KC, zame je bilo tako kvalitativno kot kvantitativno čisto ok.

Jaz sem en mesec ležala v eni izmed bolnišnic, ki bi jo radi ukinili in čez hrano nimam nobenih pripomb. Mi je šla zelo v slast. Vsaki nosečnosti je enkrat na dan pripadal jogurt, pa tudi sadje je bilo, čeprav smo ga imele vse že od sorodnikov prek zadost.
Morate pa vedeti, da bolnišnica ni hotel s štirimi zvezdicami in da nikoli ne bo prav za vse. Če bi bilo manj mesa, bi šli pa mesojedci v luft, da se ne najejo. Nihče pa te ne sili, da ga poješ.

Če veš, da je to bolnica, v kateri se kuha zadeva v kotlih, ne pa hotel a la carte, potem je tam hrana glede na razmere odlična. Jamrajo le kronični godrnjavci, ki jim v življenju itak vse preseda.

jaz imam sicer izkušnje samo s Porodnišnico Ljubljana (leta 2000 in 2005), Pediatrično kliniko (od leta 2000 do 2011 kar (pre)pogosto), Infekcijska klinika (že kar nekajkrat, nazadnje 2009) Nevrološka klinika (2009)…

povsod je bila hrana podobna – meni zelo dobra, sicer bi lahko bilo mesa za moj okus veeeliko manj, ampak sadja in zelenjave je bilo pa vedno dovolj, jogurtov prav tako…

meni se je vsakič zdelo, da kar naprej jemo… sem se morala prav nazaj držat, ker bi se v primeru, če bi vse pojedla, krepko zredila…

Jaz sem bila nekajkrat za par dni v bolnišnici (do enega tedna), moja hči nekaj tednov na pediatriji v zadnjih par letih v Mb. Sinu sem bila spremljevalka, ko je bil operiran na ljubljanski ORL kliniki. Hrana je bila čisto ok, pripombe smo imeli edino v porodnišnici in to zaradi izbora hrane, ki je novorojenčkom povzročal krče (fižol, paradižnikova solata s čebulo, praženec,…) To je napenjalo še nas mame, ne da ne bi tistih nekaj dni starih bebik.

V Mb skoraj vsak dan pri kosilu dobiš jogurt, ki je namenjen popoldanski malici ali sadje. Sicer res ni pet obrokov, so pa štirje.
To, kar gori naštevaš v jedilnikih, se meni ne zdi nič sporno. Ne vem sicer kakšne so porcije, ampak ko ležiš v postelji, imaš dejansko manjše energijske potrebe kot doma, kjer si aktivna. Zato potrebuješ tudi manj hrane.

Da pa niste dobili nobenega sadja, jogurta – to pa je problematično. Povej za katero bolnišnico gre. In mislim, da bi bilo veliko bolj koristno, če bi pritožbo naslovila na vodstvo bolnišnice kot MON.

To, da imaš v 4. mesecu nosečnosti 2 kg manj kot pred zanositvijo, ni čisto nič posebnega, niti neobičajnega in temu zagotovo ni kriva nezadostna prehrana. Nemalo je žensk, ki jim mnoga hrana v začetku nosečnosti smrdi in začnejo hujšati. Če bi v bolnišnici dobivala premalo hrane, bi si lahko sama kupila sadje, sladkarije. Bolj se mi zdi, da hujšaš zaradi spremembe apetita ali izbirčnosti, kot pa zaradi nezadostne ali nekvalitetne hrane v bolnišnici.

Ali ni možnost izbire vegetarijanske prehrane???

Na srečo ne vem, ampak se mi zdi samoumevno, da izbiraš med dietami: običajna hrana, vegi, diabetes, celiakija….

si pač razvajena.
bi šla kdaj v bolnico v Italijo, kot se je meni pripetilo, pa bi drugače piskala…..pri tem, da so pa raziskave na nivoju.

Vmes sem ležala tudi v kc in to drži. Hrana je bila okusna, meso ni bilo 2x dnevno na jedilniku, imeli smo tudi sadje in zelenjave. Imeli smo tudi 5 obrokov dnevno. Pohvalno.
Tokrat sem ležala v Izoli. In ne nisem ne razvajena ne izbirčna.
Preprosto se mi 12 mesnih obrokov tedensko ne zdi normalno. Pa sem vsejedka in meso pravzaprav rada pojem. Še večja težava se mi zdi, da v enem tednu ne vidiš enega koščka sadja (v času, ko sadje mečejo z nami) in zraven ni nobene zelenjavne priloge.

Res bolnica ni hotel. Res je pa tudi, da v hotelu greš lahko mirno na kosilo kamorkoli, ko en mesec ležiš v bolnici ne moreš nikamor in si prepuščen njim.

Bom pa drugače vprašala. Zakaj je prehrana v kc okusna, vsebuje 5 obrokov dnevno, vključuje sadje in zelenjavo in zakaj recimo v eni drugi bolnici je prehrana podobna pomijam?
Smo državljani razdeljeni v več razredov? Plačujemo na obrobju za davke in zavarovanje manj?

Lahko še tako pljuvate čez mene. Ostaja dejstvo, da je to nezdravo in da smo v bolnici zato, da se pozdravimo. Bi rekla, da je prehrana še toliko bolj pomembna v času nosečnosti.

Na srečo nimam veliko izkušenj s hrano v bolnišnicah ampak če je to res, potem ni avtorica ni nobena razvajenka, ampak ima čisto prav. Jaz recimo kruha, salam, zrezkov in podobnega skorajda ne jem in ob treh listih solate in nezabeljeni polenti bi tudi jaz shirala.

Pa ne gre za to, da bi hotela postrežbo za štiri zvezdice in jastoga s kaviarjem, ampak nekaj, kar je vsaj od daleč podobno zdravi prehrani (se pravi sadje, jogurte, žitarice, zelenjavo, kaše itd.) Ne pa en sam kruh in šnicle.

Mogoče pa je ta “njena” bolnišnica samo izjema in drugod res malo bolj gledajo na to, kako pitajo paciente.

Za avtorico bi rekla da nima drugega dela kot da gleda kaj je dobila za jest in koliko minut potrebuje medicinska sestra do nje, ko pozvoni.

Meni je dosti bolj problematični “pladenj” način hrane v bolnišnicah. To ti pripada – papirji so urejeni – vse o.k..

V nebo vpijoče pa je da na onkološkem inštitutu dobijo ENAKO hrano kot ostali.

Pa ti po kemoterapiji jej za zajtrk marmelado in kruh.

Tam bi morala biti drugačna – bolj fleksibilna kuhinja. Če tako hudo prizadet bolnik obdrži v želodcu samo miksano hladno sadje, je prav da mu to tudi ponudimo.
In to ne smo 5 x dnevno – ampak tudi na dve uri tudi ponoči če je bolnik voljan pojesti žličko ali dve.

To je pa res grozljivo metanje denarja skozi okno ker se 3/4 hrane zmeče v smeti – bolniki pa niso nahranjeni.

Tudi to je bila že tema strokovnih razprav, sploh hrana je pri hudih bolnikih zelo pomembna za okrevanje in bi morali biti pozorno na to … Pa niso. V bolnišnicah jih to, da bi s prehrano bolnik verjetno hitreje okreval, ne zanima.

(In seveda hrana za hitrejše okrevanje ne pomeni meso na meso, kot včasih zmotno priporočajo zdravniki.)

To je en od problemov. Drug problem je, da je za cel KC enaka hrana in da 3 letnik na PK dobi enako hrano, v enaki obliki, kot jo dobi nek odrasel, nosečnica ali porodnica pa tudi enako hrano, kot vsi drugi. V lj porodnišnici sem prelažala 3 mes pred porodom, sem daleč od izbirčnega jedca, dejansko jem vse po spisku, ampak meni se je res uprlo meso za lep časa. Medo, meso, meso, meso na meso. In to najslabše vrste: klobase, prekajeno, razni ocvrtki in res zelo malo svežega sadja in zelenjave. Če je krvavica in prebranac ustrezna hrana za porodnico 24 ur po porodu, potem sem jaz papež, majke mi. Točno to sem dobila, 2. kosilo po porodu je bila francoska solata. In otrok dejansko ne rabi 14 x v tednu mesa!!!!

Lahko ap ohvalim jeseniško bolnico, kjer smo obtičali po golem naključju in če bom še kdaj potrebovala bolnišnico in imela možnost izbire, se bom vsekakro usmerila tja. Hrana vredna hotela s 5 zvezdicami, meniji na izbiro za vse obroke, sadje, zelenjava, sveža solata, kompoti, osebje pa izredno prijazno in po moji čaični presoji tudi zelo strokovno. Lahko bi bili za zgled marsikomu!

saj kc ima hrano po želji ,no vsaj hematološki odelek jo ima
za paciente med kemoterapijo in res z znižanim apetitom
oni si po jedilnem listu naročajo hrano ,tako vrsto ,kot količino

Jaz pa vem, da hrana v bolnišnicah ni za vse ista. Imajo lahko od treh pacientk v sobi vsaka drugačne obrake, sem že videla tudi to. In če so tebe tako futrali z mesom, so že vedeli, zakaj. Jaz sem dobivala sadje pri vsakem obroku, tudi za zajtrk, ampak sadje v kompotu, ker svežega nisem imela. Pa meso je bilo samo enkrat na dan.

V bolnišnici v NM so na moje vprašanje, ali se da dobiti 5 obrokov dnevno namesto 3 (moja navada pač) odgovorili, da se da brez problemov. Le da v tem primeru ne bo šlo za običajne jedi ampak za dietne. Ker niso restavracija ampak bolnišnica imajo ti dve osnovni varianti. Tako je bil vmes za malico kakšen jogurt in kruh ali kaj podobnega, lahkega. Ne glede na to, so nekateri v sobi dobivali rahlo spremenjene jedilnike, glede na priporočilo doktorja pač in na njihove bolezni. Verjamem, da imajo tak način tudi v Izoli, le da se je avtorici zdelo pametneje da tukaj pljuva, kot pa da bi se tam zmenila za zamenjavo menija.

Jaz sem pa bila navdušena nad individualnim pristopom dietetičarke v lj. ukc. Kar dolgo sem ležala na nezgodi po operaciji nisem imela apetita. Nič mi ni pasalo. Sestre so mi prinesle hrano in jo čez 10min odnesle skoraj nedotaknjeno. Prišla je dietetičarka in mi svetovala, katera hrana mi bo koristila, katero bom lahko pojedla. In zakaj rabim beljakovine in ne smem hujšati. Vzela si je čas zame in bila je zelo pijazna. Z njeno pomočjo – sestavila mi je dieto, ker veliko stvari tudi ne smem jesti – sem počasi začela jesti, najprej malo, potem več. Spremljala me je ves čas. Res sem ji bila hvaležna.
Pa moja teta je prav tako ležala v ukc lj. na žilnem oddelku in tudi k njej je prišla ena dietetičarka.Vse sta se zmenili. Spomnim se, da je bila čisto navdušena nad njenim prijaznim in strokovnim pristopom. Pa še raje je jedla potem, tako da ji nismo več nosili hrane od doma :))) Baje ji je dietetičarka zamenjala dieto in ji nekaj dodala zraven in je s tem zelo osrečila mojo teto.
Po mojem je stvar v individualnem pristopu. Videla sem, da se v lj.ukc marsikaj da narest glede prehrane (če imaš res težave). Kako je v drugih bolnicah, tega ne vem. Morda kdo ve?

Lažeš. Na abdominalni v KC skoraj vsak je nekaj drugega, odvisno od bolezni.

Jaz sem ležala na gastro Japljevi večkrat. Nazadnje letos poleti junija in julija.
Diet je veliko – žolčna, želodčna, jetrna, stroga …. sem že pozabila. Skratka – vsako obolenje ima svojo dieto.
Še glede dietetičrke – poleti je bila res ena pri meni. A bolje da je ne bi bilo. Tako vzvišena, ohola “gospa” ….žalost, kakšne izbirajo.
Niti sledu o prijazbosti, kaj šele strokovnosti. Praktično nič ni vedela.
Po moje jih imajo več v ukc, ker ta res ni imela nobenega občutka …
No, meni so potem nosili kompote in drugo hrano od doma.

Ma sigurno ni bila ista dietetičarka.

Moji je bilo ime Vesna, tetini pa ne vem, jo bom vprašala.

Kako pa je bilo ime vaši?

Tudi jaz sem žal že bila veliko po bolnišnicah.

Vedno smo vsaj pri kosilu dobili sadje in večkrat tudi jogurt. Velikokrat je bil jogurt tudi pri večerji, pa tudi pri zajtrku sadje.

Tako, da se s prvim postom ne morem strinjati.

Res pa je nekoliko manj okusna hrana, ker se pač držijo pravil, maj maščob, manj soli, manj sladkorja in ne preveč začimb.

Pa mogoče, če si dlje časa se ti res upre, ker se kar ponavlja.

https://www.facebook.com/actio.si

KC Ljubljana ima jabolk na tone, tudi dobi vsak pacient, kje je pa sezonsko sadje. Sploh starejši težko jejo jabolka vsak dan.

Moj oče je bil pred kratkim operiran na mehurju in je bil zelo zadovoljen s hrano. Najprej ne, ker je bilo vse isto, potem je k njemu prišla ena gospa za prehrano in je dobil še jogurt in banano in mlečne jedi za večerjo, in veeeelik problem je bil rešen. Moj oče je še cel čas govoril o njej. Pa ne vem kako ji je bilo ime.

nč, treba bo vege bolnico odpret, ker to je pa absurd, da zdravniki predpisujejo meso na jedilnike…

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.


V izolski bolnici nisi dobila sadja razen, če si sladkorni bolnik. Jogurta ne dobi nikoli noben pacient.
Tako, da brez zamere ampak lažeš.

Res ni za vse ista. V izoli imajo sladkorni bolniki drugačno prehrano, po operacijah drugačno, eni imajo neslano. Tukaj se konča. Ker nisem sladkorni bolnik mi sadje ni pripadala…razlaga dietičarke. Vsi ostali so brez sadja, brez zelenjave, brez jourtov ipd.

Pa prosim ne mešajte. Ni sporen okus prehrane. Jasno, da ne kuhajo kot sama ali moja babica. Sporno je število obrokov in hrana sestavljena izključno iz mesa in ogljikovih hidratov.
Se lahko še tako trudite…..to je nezdravo in povsem neprimerno za vsakega.

Še vedno trdim, da si v bolnici vsi, neglede na diagnozo in neglede na starost zaslužijo zdravo prehrano bolezni primerno pripravljeno. In pika.

New Report

Close