Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Concor kot preventiva za AF?

Concor kot preventiva za AF?

Spoštovani,

star sem 30 let in sem do sedaj dvakrat v razmaku približno enega leta imel atrijsko fibrilacijo s hitrim odgovorom prekatov. Obakrat sem bil uspešno elektrokonvertiran.

Napoten sem bil na kardiološke preiskave (UZ srca, obremenitveno testiranje), ki niso pokazale nobenih nepravilnosti, vse je v mejah normale.

Kardiolog je zaradi mejno povišanega krvnega tlaka v času preiskav (140/80 mmHg) eventuelno svetoval Concor v začetni dozi 1,25 mg dnevno.

Moj krvni tlak je sicer običajno 130/80 mmHg, utrip v mirovanju pa 65/min, vendar osebni zdravnik vztraja, da začnem jemati Concor 1,25 mg dnevno kot nekakšno preventivo zaradi dosedanjih epizod AF.

Ker pa AF ne najdem med indikacijami Concorja (bisoprolola), se sprašujem o smiselnosti jemanja tega zdravila, še posebej, ker bi naj bilo po mojem razumevanju jemanje doživljenjsko in ker bi se rad vsaj v sedanji starosti izognil rednemu jemanju zdravil, če to res ni nujno potrebno.

Ali menite, da bi mi Concor v dani situaciji koristil? Kaj pa morebitni negativni učinki dolgotrajnega (doživljenjskega?) jemanja Concorja? Ali je mogoče periodično preverjati, če je jemanje še potrebno ali ne oziroma ali je možno z jemanjem po določenem času prenehati?

Za vaše mnenje se vam že vnaprej najlepše zahvaljujem.

V dopisu ste navedli, da ste že dva krat doživeli napad atrijske fibrilacije, ki je bila uspešno prekinjena z elektrokonverzijo. Izgleda, da kardiologi zanesljivo prave razlage zakaj je AF nastala in se ponovila niso imeli. Menili so, da bi vam koristilo jemanje nizkih odmerkov Concorja, kot zdravilo proti porastom tlaka, ki so morda vzrok za napade AF. Concor je zdravilo z raznimi koristnimi učinki na srce in srčne žile. Morda boste, z rednim jemanjem tega zdravila dejansko zavarovani proti novim napadom AF, ki niso izključeni, če ne boste jemali nobenga zdravila.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani Dr. Cibic,

zahvaljujem se vam za odgovor. Res je, zdravniki pravege razlage za napade AF pri meni zaenkrat nimajo.

Imam pa za vas še eno vprašanje, in sicer, ali obstaja še kakšna preiskava poleg teh, ki so bile že opravljene, ki bi morda prišla v poštev, da bi odkrila ali nakazala vzrok za napade AF? Ali pa je jemanje Concorja največ, kar se da v trenutni situaciji narediti?

Doslej je bilo opravljeno: UZ srca, obremenitveno testiranje, RTG srca in pljuč, laboratorijske preiskave (tudi preverjanje ravni ščitničnih ter ledvičnih hormonov), vse našteto je bp oz. v mejah normale.

Po nekajdnevnem jemanju Concorja opažam nizek utrip – okoli 40, tudi do 37 /min. Se bo to sčasoma normaliziralo?

Naj povem še to, da 3x tedensko pretečem 5-10 km, moj ITM pa je 28 in ga poskušam znižati pod 25.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Pri srčni frekvenci pod 40 utripov v minuti imajo mnogi bolniki težave (omotice, padanje v nezavest), ki so lahko nevarne.Mislim, da bi morali vaši zdravniki menjati zdravila.
Glede povišanega ITM bi smel posumiti, da je količina zaužitih kalorij še vedno rahlo nad dopustno mejo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close