Forum.Over.Net

Starševski čvek

Ne znate ali nočete?

Default avatar

Joj, pravopis!

Že nekaj časa berem ta forum in opazila sem, da veliko ljudi ne pozna pri pisanju osnov (pozor, zgolj osnov!) slovenskega pravopisa. Da ne boste spet takoj skočili v zrak zaradi te opazke naj povem, da razumem, da vas veliko piše tudi v slengu, vendar gre za čisto osnovne napake:

- napačno: s izkušnjo,
pravilno: z izkušnjo.

- napačno: droptine,
pravilno: drobtine.

- napačno: nebi,
pravilno: ne bi.

Da ne bo takoj "vstaje delovnega (brezposelnega) naroda" naj dodam: meni je vseeno, kako vi pišete, mogoče pa ni vseeno, če se z nepoznavanjem osnovnih slovničnih pravil "izkažete" pri svojih prošnjah za zaposlitev (verjemite mi, delodajalci le-te izločijo iz nabora potencialnih kandidatov).
Default avatar

Joj, pravopis!

DODATEK

Zgornje sem napisala zato, ker dnevno berem slovnično grozljive prošnje za službo, še zlasti tiste s sedmo stopnjo (to je očitno stopnja izobrazbe večine mon, ki iščejo službo).
Default avatar

šmonca

Avtorica, zdaj se pa pripravi. Se bo vsul nate plaz pripomb , kakšna si ti .....
Ker je vsak MON-ovec/ka , ki malo popravi koga v njegovem izražanju , označen za velikega gnjavatorja, ki se nosi in se ima za nadčloveka.

POTPISALA SE SE PA ITAK NEBO NOBENA ISKUŠENA MONA POD SVOJ POST.
( tole sem pa kar s precejšnjo muko napisala.....šalo na stran).
Default avatar

huda k kača nepr.

Šmonca motiš se, upam se vedno podpisat pod svoj post, ker sem že trdoživa mona:)

Drugače me pa ne motijo pravopisne napake, ker jih tudi sama delam.

Glavno, da se razume bistvo napisanega, vse drugo je zame postranskega pomena..
Default avatar

purpIe fIag

Učas nočemo, učas ne znamo. In kaj zdej? Se jaulaš za prostovolno lektorstvo al?

DVOJINA JE ZAKON!
Default avatar

xxxxxxx

Pa kaj ma veze kako kdo piše in še posebno tle na računalniku,ker sploh ni važn parvopis,očitno ti je dolgcajt v življenju pa nimaš kaj delat da tle gledaš kako pišejo,raj ko to delaš pejt mal s kolesom bo boljše.
micka
Default avatar

xxxxxxx

Joj, pravopis! je napisal/a:
Smo pa tudi taki ki nikol ne beremo prošnje zato da napake iščemo ampak zgolj izkušnje.
micka
Default avatar

kontrol frik

A ti v življenju ločiš med pojmom: uradno in neuradno? službeni čas in prosti čas; pomembno in manj pomembno?

Tale tema je že miljonkrat opevana in komentirana, nisi še tega opazila, si mogoče opazila, da si na forumu, ki se imenuje čvek? Si predstavljaš, da greš na kavo s prijateljico, s katero se želiš pogovoriti o totalno intimnih zadevah in te ona najeda, ker rečeš namesto zelo - ful, in te opominja na vsak izgovor, piko, vejico, slovensko ali neslovensko besedo in govori ves čas pravilno slovenščino, kot napovedovalci ali voditelji dnevno informativnih oddaj?

Sory, men se zmeša, če bi mela tako frendico, a ti očitno sodiš tam..

Da ne bo pomote, v službi me zelo motijo napake, tudi tipkarske, tudi če so napisane v recimo mu navadnem e-mailu, me motijo. Vse prebiram za sabo tudi večkrat in se ful sekiram če najdem kako napako v tekstu, ko sem recimo nek dopis, mail že oddala...

Tukaj na MON, mi pa dejansko dol visi, kaj pišem, kako pišem a so vejice na pravem mestu, niso, to je forum za sproščanje, čvek, debato in poslovni krožki.

Prepričana sem da 90% uporabnikov MON dela in razmišlja enako glede tega.

TI pa si očitno ena kontrol frik, opusti malo te kontrole, boljš se boš počutila....

In spet je čutiti neko 'duvanje' v zraku o izobrazbi....
Default avatar

Joj, pravopis!

Ne, ne bom lektorica, bom pa še naprej izločala slovnično napačne prošnje za zaposlitev (za eno delovno mesto jih dobimo približno 300).

Tole je stavek iz prijave za službo:

"Bila sem pri GOSPEJ Micki Novak v službi in se srečala S izkušnjami, tako da NEBI bila čisto brez. Zato vas prosim (BREZ VEJICE) da me vzamete v službo (BREZ VEJICE) ker sem izredno strokovna."

IMENOVALNIK: gospa
RODILNIK: gospe
DAJALNIK: gospe
TOŽILNIK: gospo
MESTNIK: pri gospe
ORODNIK: z gospo

Opomba: nisem slavistka po izobrazbi, vendar menim, da so osnove pravilnega slovničnega komuniciranja res nujne in prvi odraz našega odnosa do bodočega delodajalca.
Default avatar

prrrrrp

to je pa zanimiu gdo se tebi zdi da piše slabo. zgleda da imajo ljudje z sedmo stopnjo potem dohodke minimalne. zato ker na podarimo.si najdeš take kateri pišejo tako. da imajo dohodke slabe in pišejo kot ti govoriš.
radijo za družino z dvem otrokom glazbeni
avto v manjšem stanju popravila
velik lcd tv ker sem brezzaposlitve
pa hišo u naravi kakeršnokoli z papirji pa to
Default avatar

Joj, pravopis!

prrrrrp je napisal/a:
He, he, he, sem že prebrala take tekste. Tebi pa čestitke za trud, če nekdo želi napačno pisati, mora namreč vedeti, kaj je napačno.:)
Default avatar

se strinjam s pravopisno

xxxxxxx je napisal/a:
To so takšne napake, ki kažejo le neznanje in ne prostočasne dejavnosti na računalniku. In kdor prstočasno napiše tako, bo napisal tudi uradno, saj drugače očitno ne zna. In to je žalostno.
Default avatar

l1

in kdo napiše gdo, bo pisal prav tako :)
Default avatar

Queen

nebi je narečno, oziroma bolj pravilno narečno bi lahko zapisala "nei", ampak to je že težje razumljivo neštajercem ;)
Default avatar

deževna

Mene tudi to moti! Sram bi me bilo oddat post s takšnimi napakami! Krasen primer je neka Zala, ki se je začela pojavljat na Monu in vtikat v vsako temo, pogovor! Maa...tako in tako se bodo vsajale najbolj pametne :))
Default avatar

gdo bo šev zdraven

Še posebaj me moti, da ljudem ne smeš nič rečt ...
Default avatar

l1

kdo bo šel zravn - me ne moti
gdo bo šel zraven - me zelo moti :)
Default avatar

Primož

Bo hitro dodal, vse je predvsem zaradi čimhitrejšega načina pisanja, da lahko čimveč napišeš v kratkem času, in zato velčina napake avtomatično ignorira.

Primož
*************************************************************************************
www.mgc-bistrica.si

Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben.
https://www.facebook.com/med.over.net
Default avatar

xxxxxxx

se strinjam s pravopisno je napisal/a:

Sploh ni res,oziroma ne bo držalo mam zelo dosti opravka z pogodbami in pisanjem...itd pa zelo dobro vem kaj so napake,samo ko tle na monu pišem se pa res ne oziroma na napake in kako je napisano včasih kar v svojem narečju pišem tko da tvoje ne bo držalo.Piše se pravilni pravopis tam ko je potrebno!!!!sploh pa ni potrebno tle na monu.
micka
Default avatar

bwuhahahaa

Joj, pravopis! je napisal/a:
Draga "poznam-slovnico-in-pravopis-zato-sem-boljsa-od-vas", v tvojem zapisu manjkata 2 vejici.
Predlagam ti, da najprej izpopolniš svoje znanje v slovnici in pravopisu, nato šele pišeš protestne prispevke na MON. Predvsem pa, prosim sestopi iz piedestala in začni živeti.