Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Za mamice oz. starše šestošolk

Za mamice oz. starše šestošolk

Naša šestošolka je danes iz šole prinesla obvestilo o cepljenju proti raku na materničnem vratu in že v ponedeljek ga je potrebno vrniti nazaj v šolo z jasnim odgovorom DA ali NE. Tudi na roditeljskem sestanku v sredo so nam povedali enako, ne bomo imeli nobenega seminarja, delavnice, pogovora o tej temi, jaz sem pa zelo zaskrbljena, ker ne vem ali je bolje deklico cepiti ali (še) ne.

Lepo prosim tiste, ki ste že šli skozi vse skupaj, da poveste kako in predvsem ZAKAJ ste se odločili kot ste se.

Hvala za pomoč pri odločitvi.

Za začetek se informiraj sama:
http://www.kala.si/fileadmin/user_upload/publikacije_in_clanki/priloga_viva.pdf

Ti sama se moraš informirat, ne čakat, da ti kdo na pladnju prinese.

nova
Uredništvo priporoča

Prvo punco v Sloveniji je cepil pokojni Sašo Baričević. Odgovora na zastavljeno vprašanje nimam, saj imamo dva sina.

Sama imam sina v 7. razredu in ko so lansko leto imeli tudi zdravniški pregled, se je le 6 deklic oz. staršev odločilo za cepljenje. Naše hčere so starejše, pa nismo nobene cepili. Res, da tega še ni bilo takrat. Za starejše je sedaj to samoplačniško.

Svakinja medicinka po poklicu pravi, da je zelo malo oz. nič potrjenega, da to cepljenje preprečuje raka na materničnem vratu. Ko so začeli s tem cepljenjem , je preteklo premalo let, da bi videli, če res pomagajo.

Moje mnenje je NE, NE in še enkrat NE! Pro in kontra boš pa našla na obeh straneh. Že to, da vam ne dajo časa da razmislite ali pred tem pripravijo predavanje, bi me zelo motilo.
Cepila se je nečakinja in ko so slišali še za drugo stran, so rekli, da če bi vedeli, da se ne bi nikoli cepila. Tudi jaz svojega otroka ne bi cepila – samo tisto kar je nujno, ostale kemije pa čim manj!

Mene pa skrbi, da bi ji zdaj cepljenje odrekla, potem bi pa kasneje dobila virus in zbolela za rakom na materničnem vratu. Mislim, da bi si očitala, da nisem nič naredila??? Vendar pa se tudi sama ne morem odločiti ali DA ali NE.

Delam v zdravniških krogih. Vprašala sem 3 ginekologe 2 sta rekla da, eden Ne, odločila sem se ZA! V razredu se samo ena deklica ni cepila.

@vrtičkarca vesela, tvoja svakinja medicinka nima prav – cepljenje dobro dokazano preprečuje raka materničnega vratu, je pa res, da ne 100% , ker ni vsak povzročen z genotipom HPV, ki je v cepivu.
Jaz bom svoji hčerki dala cepit, ker si ne bi odpustila, če bi se jim potem zgodilo, da bi imeli takega raka, ki bi ga lahko preprečili. Ampak odločitev je čisto tvoja, informiraj se..

Saj, ravno tu je keč! Komaj kakšen genotip je v cepivu od množice njih, ki so nevarni. Mogoče pa je kaj na tem, ko trdijo (moja ginekologinja!!!!), da nune ne obolevajo. Samo “zakaj ne”, se pa nihče ne vpraša Oziroma si zatiskamo/te oči! Tisti del je namreč v teh časih nemoderno slišat! Mogoče bi bilo pa za cepit kaj drugega v glavah mamic in bi se to preneslo tudi na hčerkice. Samo za tisto ni cepiva….

@mamicahčerkice: seveda je nekaj na tem, da naj nune ne bi obolevale – ne vem, zakaj si povedala kot da bi bilo to nekaj skrivnostnega..hpv se namreč prenaša s spolnimi odnosi..
Vcepivu pa so štirje najpogostejši genotipi virusa – prepreči se okoli 70%, meni se vseeno zdi kar visok odstotek.

Ravno iz razloga, ker si ne bi odpustili, da bi zbolela za rakom, ki bi ga lahko preprečili, smo se pred dvema letoma odločili za. Samo ena hčerina sošolka ni bila cepljena.

Moje mnenje je, da je to pretirana preventiva, ki nima nujno želenega učinka. Izhaja verjetno iz podatkov, koliko najstnic prične z aktivnim spolnim življenjem pri 14. letu in koliko jih uporablja katerokoli zaščito sploh.

Menim, da je potrebno otroke izobraziti o odgovornosti do svojega in partnerjevega telesa ter o varni in odgovorni spolnosti. Kaj pomaga, če bodo vse deklice cepljene, če ne bodo hodile na redne PAP teste, ker bodo mislile, da so 100% zaščitene. Kaj pomaga, če se ne bodo okužile s HPV, če se bodo okužile s HIVom.

Ob tem je moj pomislek tudi, da bo učinek cepiva do pričetka aktivnega spolnega življenja pri večini deklic že popustil. Menda večina staršev ne pristane na cepljenje z idejo, da bo njihova deklica pričela z nezaščitenimi spolnimi odnosi pri štirinajstih letih.

V glavnem – informiranje in osveščanje. Nato pa se naj dekleta sama, preden pričnejo s spolnimi odnosi, cepijo ali ne cepijo proti HPV.

Res sem nevedna, pa me zanima . Ali lahko cepimo dekleta stara 15, 20 let? Do katerega leta se naj bi sploh cepila?

No, povejva oz poudariva še to, da ne bomo preveč skrivnostni, da je se problem veča tudi s pogostostjo menjavanja partnerjev!

Šolska zdravnica moje hčere mi je lansko leto pripovedovala o tem, da je največ(!) različnih partnerjev zamenjanih v povprečju pri 13 letih! Govorimo o zdravnici z Metelkove v Ljubljani! Tako, da ne se slepit! In še enkerat pravim: pravo cepivo bi bilo v glavo, samo tistega ni! Še posebej ker spodaj berem v temi, da jenpr. pri 13 nujno treba pustiti otroka na ritem mladosti (pa še kam….).

Sicer pa – dokler bo preventivni brezplačni PAP na voljo vsake ušive 3 leta, (poznam pa osebno kar nekaj primerov, ko je šlo iz nič do resnega zapleta z rakom na matrnici/vratu, v manj kot pol leta), tako dolgo bo tudi cepljenje ena navadna poceni nategancija!

No, povejva oz poudariva še to, da ne bomo preveč skrivnostni, da je se problem veča tudi s pogostostjo menjavanja partnerjev!

Šolska zdravnica moje hčere mi je lansko leto pripovedovala o tem, da je največ(!) različnih partnerjev zamenjanih v povprečju pri 13 letih! Govorimo o zdravnici z Metelkove v Ljubljani! Tako, da ne se slepit! In še enkerat pravim: pravo cepivo bi bilo v glavo, samo tistega ni! Še posebej ker spodaj berem v temi, da jenpr. pri 13 nujno treba pustiti otroka na ritem mladosti (pa še kam….).

… podpišem tole.

Sicer pa – dokler bo preventivni brezplačni PAP na voljo vsake ušive 3 leta, (poznam pa osebno kar nekaj primerov, ko je šlo iz nič do resnega zapleta z rakom na matrnici/vratu, v manj kot pol leta), tako dolgo bo tudi cepljenje ena navadna poceni nategancija![/quote]

sem v veliki dilemi ali naj dam hčerko cepiti ali ne.

Začelo se je z velikim pozitivizmom (kot ga vidimo tudi iz prispevka društva Kala- glej link zgoraj), sedaj pa je po nekaj letih rutinskih cepljenj na zahodu in v Avstraliji nešteto dvomov ali zadeva učinkuje in dosega pričakovanja sli ne, ali pa je celo zdravstveno nevarna.

Najbolj grozljivo pa se mi di delovanje slovenskega IVZ (tudi poseben forum v okviru MON), ki prav zatiska oči pred dejstvi in ne ukrepa, njegovi strokovnjaki pa le pleteničijo o nekih procentih precepljenosti populacije – stare prežvečene zgodbice kadar je potrebno prikrivati neučinkovitost in osebne tragedije posameznikov!

Prav bizarne so vse tele trditve, da je otroke nujno potrebno cepiti pri 11tih letih. Ali res ne bi mogli dati opcijsko cepljenja do npr. 18 leta??? Do takrat bodo še 7 let lahko “testirali” cepivo na prostovljcih in bo odločitev lažja mar ne?

Razmišljam, da bi s tem cepljenjem res počakala, pa čeprav ga bo potrebno kasneje plačati. Če bi sprožili ustrezno medijsko akcijo in ozaveščanje staršev bi morda le obrnili statistike o prezgodnji spolni aktivnosti mladostnikov (in potem se npr. 25 letnice na forumu ljubezenski nasveti ne bi spraševale kako naj se vednar “znebijo” svoje nedolžnosti!!! Višek bizarnosti! Dekleta moje generacije so bile v teh letih kvečjemu malce deprimirane, če še niso srečale nobenega princa in morda če niso imele resnega fanta, nedolžnost pa jim ni bila odveč :)))

Z zanimanjem čakam na nadaljevanje debate.

No, povejva oz poudariva še to, da ne bomo preveč skrivnostni, da je se problem veča tudi s pogostostjo menjavanja partnerjev!

Šolska zdravnica moje hčere mi je lansko leto pripovedovala o tem, da je največ(!) različnih partnerjev zamenjanih v povprečju pri 13 letih! Govorimo o zdravnici z Metelkove v Ljubljani! Tako, da ne se slepit! In še enkerat pravim: pravo cepivo bi bilo v glavo, samo tistega ni! Še posebej ker spodaj berem v temi, da jenpr. pri 13 nujno treba pustiti otroka na ritem mladosti (pa še kam….).

Sicer pa – dokler bo preventivni brezplačni PAP na voljo vsake ušive 3 leta, (poznam pa osebno kar nekaj primerov, ko je šlo iz nič do resnega zapleta z rakom na matrnici/vratu, v manj kot pol leta), tako dolgo bo tudi cepljenje ena navadna poceni nategancija![/quote]

Ne mi reči, da šolska zdravnica ve koliko partnerjev je imela ena 13-letnica. Prav pošteno se dekleta lahko tudi zlažejo, da so imela pri 13-letih toliko in toliko partnerjev. Sama sem prepričana, da jih je vsaj 60 % še nedolžnih in sploh niso imela spolne odnose, sploh, da so že imele 10 spolnih partnerjev. Dej, dej,dej. Raje jim povejmo, da ne bodo nič zamudila, če bodo začele s spolnimi odnosi pri 17., 18., letih in da imajo enega partnerja in da uporabljajo kondome. Po mojem v tem primeru tega cepiva ne potrebujemo tako nujno.

Se mi zdi enako :)) Saj so rezultati o spolni aktinvosti 15 letnikov v slo prav bizarni, saj naj bi bili spolno aktivni v precej večji meri fantje kot pa dekleta! Sedaj pa mi ni jasno kje dobijo tiste, ki hočejo to prakticirat z vsemi temi mlečnozobci :)) Dekleta so si vendo nabirala spolne izkušnje s pretežno s starejšimi fanti (ali celo moškimi – preko 20 ali 30), ki so jih “očarali” s svojo zrelostjo in izkušenostjo in ji nagovarjali naj se jim predajo… Ostale pa so ostale nedolžne do prvega resnega vrstniškega fanta, kar pa je redko pred 16, 17 letom :))

Se absolutno strinjam z odebeljenim tekstom! Še bolj kot otrokom se je namreč dandanes strgalo staršem, ki se jim zdi tako zgodna spolna aktivnost nekaj popolnoma normalnega in sprejemljivega…

Najbolj pa je butasto, da otroška zdravnica trdi, da pri 13. letih dekleta najbolj menjavajo fante.
Ni treba , da si kak strokovnjak, je ta povprečje višji vsaj za 10-15 let. Menjavajo se pri 23. in naprej.
Učinek cepljenja pa do takrat pa že izgine. Država je kupila to zdravilo, zdaj ga pa mora prodati, saj red , da mi ne plačamo, plača pa zavarovalnica. Primer me spominja na nakup cepiva za prašičjo gripo lansko leto.

New Report

Close