Med.Over.Net

Hujšanje

Odgovarjajo: Sebastijan Nemanič, fitnes trener FZS • Mirjana Frankovič, transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj

Pomoč strokovnjakov pri vnosu / porabi

Default avatar

AnaBanana

Pozdrav.

Vidim, da tukaj aktivno sodeluje nekaj strokovnjakov, zato bom še sama vprašala par stvari.

Nekako me najbolj zanima - kako pravilno držati razmerje med vnosom in porabo.

Torej, če jaz vnesem recimo v telo cca 1500 kalorij dnevno (čeprav sploh ne vem a je to malo ali veliko), koliko jih moram porabit, da se ne pričnem rediti, oz. da še izgubim kakšen kilogram? In tudi recimo kakšna (okvirna) poraba kalorij se zgodi v recimo:
- eni uri hoje ali
- pol ure teka ali
- 20 min pilatesa + pol ure intenzivne vadbe (Nike Training Club -> odlična aplikacija)

Meni ni do nobenih blaznih diet ... bi pa rada malce postala pozorna kaj in koliko česa sploh vnašam v telo, in kako to na drugi strani s športom v pravilni meri to smiselno pokurit.

S tem drugače res nimam izkušenj, prebrala sem v parih dneh mnogo člankov, a noben ne da prav nekih enostavnih navodil (komplicirati se mi pa ne da - imam raje "posluh telesa" in nek zdrav, "kmečki" razum) :)

Drugače - stara sem 32 let, načeloma celo življenje zadovoljna s svojo postavo. Zadnjih 10 let sem imela isto kilažo (165cm / 55 kg), po tridesetem pa se je začelo malo poznati in sem pridobila nekaj kg plusa. Ni drame, nameravam pa vseeno malo popazit na telo, da ne zaidem v višje konfekcijske razrede po nepotrebnem. Plus mi zadnje čase zelo paše bit fizično aktivna, zato se tega veselim. :)

Hvala za pomoč & lp,
AB
Default avatar

GoranP

AnaBanana je napisal/a:
Torej brez kompliciranja. Če se rediš ješ preveč. Malo zmanjšaj vnos pa bo, ali pa povečaj aktivnosti.

Lp
Default avatar

AnaBanana

Okej GoranP, lepa hvala za odgovor, ampak iskreno - tole vseeno ni bilo baš nekaj v pomoč.

Lepo sem se potrudila napisat tisto, kar se mi je zdelo pomembno in prijazno vprašala po informacijah, ki mi nekako falijo do "prave slike".

No, bom vesela, če se bo komu dalo odgovorit še kaj bolj konkretnega.
Default avatar

vesna100

pozdravljena med nami :)

sama na tvojem mestu ...glede na to, da nisi pretirano pretežka ...samo pazila, da je zadnji obrok v dnevu B + nadzemna zelenjava ...

štetje kalorij je pri izgubi kg šele na tretjem mestu ... prvi mesti pripadata pravilni prehrani (uravnoteženi) in rekreaciji ...
torej če se uravnoteženo hranimo in smo aktivni nekako 1h dnevno, potem štetje kalorij nima smisla, ker človek hitro zapade v enolično prehrano ...

B niso samo meso in jajca, ampak tudi stročnice ...pa tofu, če ga imaš rada, sir, mleko, ribe ...
izbira je pestra, le navaditi se je treba na večerjo brez OH ...

koliko kalorij se pokuri pri različnih dejavnostih, pa je odvisno tudi od telesne teže ...na netu je kar nekaj tabel, kamor vpišeš svojo težo in dolžino trajanja rekreacije... pa ti naredi vsaj približno ok izračun ...z rekreacijo naj bi pokurili nekako 3500 kcal na teden ali po domače pol kg maščobe ...

http://www.qulinarica.com/articles/kurj ... s-porabimo

http://www.hujsanje.net/osebnitrener/po ... ri-sportu/

pa srečno :)
Default avatar

GoranP

AnaBanana je napisal/a:

Probal sem ti pomagati z čim manj kompliciranja. Če se rediš potem veš, da si preveč pojedla, tako enostavno je.

lp
Default avatar

AnaBanana

GoranP, nisem. Dejansko ne jem več kot običajno, kvečjemu manj ... zato malo krivim (že) emšo. No, hvala vseeno :)

vesna100, super lepa hvala!!
Bom šla v smeri tvojih navodil, pa da vidim, kako bo čez čas. Slej ko prej pridem pa sigurno še kaj vprašat.

Pozdravček! :)
Default avatar

GoranP

AnaBanana je napisal/a:
Za zdaj ti je vesna že lepo svetovala. Ko naslednič sporočiš stanje pa ti bom poskusil pomagati kaj več.

lp

Moderatorji

Sebastijan Nemanič , fitnes trener FZS
sebastijan - osebni trener
Mirjana Frankovič , transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj
MirjanaFrankovic