Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Otroci s posebnimi potrebami in dolgotrajno bolni otroci Pravica delavca – starša prizadetega otroka do izbire delovnega časa

Pravica delavca – starša prizadetega otroka do izbire delovnega časa

Sem mama hudo prizadetega otroka.Koristim prvico do štiri urnega delovnika in delno nadomestilo za izpad dohodka.Ker pa sem zaposlena v trgovini me zanima ali moram delati izmensko delo ali imam zaradi tega kakšno pravico samo dopoldanskega oprvljanja službe.Zanima me tudi kako je z delom med vikendi.
Lepo vas pozdravljam in se zahvaljujem za odgovor.

manca

Spoštovani!

Podajamo odgovor na vaše vprašanje.

Pravice delavca – starša, ki ima otroka, mlajšega od sedem let ali hudo bolnega otroka ali otroka s telesno ali duševno prizadetostjo, in ki živi sam z otrokom in skrbi za njegovo vzgojo in varstvo, ureja Zakon o delovnih razmerjih (ZDR, Ur.l. RS, št. 42/2002, 79/2006, 46/2007 – Odl. US, 103/2007, 45/2008 – ZArbit, 83/2009 – Odl. US) v 190. členu. Ta določa, da se sme takšnemu delavcu naložiti opravljanje nadurnega dela ali nočnega dela samo po njegovem predhodnem pisnem soglasju. Kolektivna pogodba dejavnosti trgovine Slovenije (Uradni list RS, št. 111/2006 z dne 27. 10. 2006), pa določa tudi, da delavcu oziroma delavki, ki neguje hudo prizadetega otroka in živi sam oziroma sama z otrokom, ni dovoljeno naložiti nadurnega dela, nočnega dela, dela ob nedeljah in dela ob dnevih, ki so z zakonom določeni kot dela prosti dnevi.

Iz tega izhaja, da delavcu oziroma delavki, ki izpolnjuje zgoraj navedene pogoje, delodajalec ne more naložiti dela ob nedeljah. Kolektivna pogodba pa ne vsebuje nobene določbe o izmenskem delu in delu v soboto.

S pogodbo o zaposlitvi je mogoče določiti večje pravice delavca, kot jih določajo predpisi, pri čemer pa mora biti konkretna pogodba z veljavnimi predpisi usklajena. Pravico do dopoldanskega dela in pravico do dela zgolj v dneh od ponedeljka do petka si lahko delavec zagotovi zgolj individualno z dogovorom med delodajalcem, kar se nato doda v pogodbo o zaposlitvi.

Odgovor pripravil:

Gregor Kumer, član Skupine za pomoč staršem bolnih otrok

Zlatka Markovič, univ. dipl. pravnica Predstavnica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

New Report

Close