Najdi forum

Živjo!

Že nekaj časa me punca ponoči zbuja,ampak ne vsak dan,glede smrčanja.To jo rahlo moti,ampak ne prehudo,vendar mene to moti čedalje bol ker vem da je neprijetno.
Rad bi to smrčanje odpravil ampak ne vem kako!
Če mi lahko kdo svetuje bi ga naprosil za nasvet in se mu že v naprej lepo zahvaljujem!

Lep pozdrav!

Kopiram:

SMRČANJE – NEZABAVNO, A NE BREZUPNO!

Ste mogoče ena/eden izmed 300.000 Slovenk/Slovencev, ki preživlja noči brez spanja zaradi smrčanja vašega partnerja/partnerke? Že izgubljate potrpljenje in razmišljate o ločenih spalnicah? Ne obupavajte! Čeprav se nočno brenčanje in žaganje zdi neobvladljivo, pa sodobna medicina danes že pozna načine za njegovo utišanje.

Kaj je smrčanje?

Smrčanje je glasno dihanje, ki se pojavi med spanjem. Dobro znani zvoki so posledica nihanja tkiv v žrelu, zlasti mehkega neba in jezička, ki se pri dihanju med spanjem pomikata sem in tja.

Vzroki smrčanja

Smrčanje lahko povzroči zamašen nos zaradi alergij, polipov, okužb obnosnih votlin, oteklosti sluznice zaradi prehladov in gripe, upognjenost nosnega pretina ali spremembe v velikosti in obliki tistih delov žrela, ki povzročajo smrčanje. Torej k smrčanju dodatno prispeva vse, kar oži žrelni prehod in zmoti pretok zraka: povečani mandlji, dolg jeziček, otekel jezik in odvečno tkivo v gubah oz. robovih mehkega neba.

Kdo smrči?

Smrčanje je približno desetkrat pogostejše med moškimi kot ženskami. Deloma je vzrok temu bolj izraženo kopičenje odvečnega tkiva v žrelu pri moških, ki z leti postane ohlapnejše ter nalaganje maščevja v predelu ramen, vratu in trebuha, pod vplivom njihovih spolnih hormonov. So pa na splošno smrčanju bolj izpostavljeni debeli ljudje, kadilci, ljudje, ki uživajo večje količine alkohola ter zdravil, kot so uspavalne tablete ali mišični relaksanti. Povedati pa je treba, da neredko ta problem pesti tudi športnike z dobro kondicijo, otroke z povečanimi mandlji in polipi v nosu ter nosečnice z preeklampsijo.

Utišajte smrčanje

Ustrezno zdravljenje lahko smrčečega partnerja vrne iz pregnanstva v skupno spalnico. Kdor smrči, vendar nima nočne apneje (odsotnost dihanja), si lahko najprej skuša pomagati z nekaterimi načini za samopomoč. Če to ne zaleže, se velja pogovoriti z zdravnikom o drugih možnostih, npr.: o operaciji.

Načini za samopomoč:

· če ste pretežki, shujšajte in bodite redno telesno aktivni,

· vzravnajte vrat med spanjem, tako da spite, če se le da, na ravni vzmetnici,

· poskusite spati na boku, ne na hrbtu,

· izogibajte se zdravilom, ki med spanjem sproščajo mišičje (uspavalne tablete, mišični relaksanti),

· prenehajte kaditi ter se izogibajte pitju alkohola vsaj štiri ure in obilni hrani vsaj tri ure pred spanjem,

· proti zamašenosti nosu si lahko pomagate s kapljicami za nos (le 3 do 4 dni zapored) ali s kapljicami fiziološke raztopine (lahko uporabljate neomejeno dolgo),

· uporabite poseben obliž (najdete v lekarnah), ki razširi nosnice in omogoča, da pride v telo več zraka.

Operacije:

Kirurški posegi pridejo v poštev, če se zgoraj opisani načini izkažejo za neuspešne.

Glede na vzrok smrčanja, se lahko opravijo operacije nosu (odstranitev polipov, uravnavanje zvitega nosnega pretina), lahko da gre za odstranitev mandljev ali še dodatno za odstranitev odvečnega tkiva jezička in mehkega neba ter za napenjanje ostalega tkiva (uvulopalatofaringoplastika). V zadnjem času izredno uspešno izvajajo lasersko uvulopalatoplastiko (lasersko odstranijo odvečno tkivo mehkega neba in jezička), ki naj bi smrčanje odpravila v več kot 90 odstotkih.

Sklep: Je lahko smrčanje nevarno? Odgovor je pritrdilen, tako s socialnega vidika, kjer smrčač lahko predstavlja predmet posmeha ali celo osovraženosti od okolice, zlasti pa tudi iz medicinskega vidika, saj moti vzorec spanja in nas prikrajša za počitek, dolgoročno pa lahko povzroči resne zdravstvene probleme (npr.: nočna apneja, visok krvni tlak, srčni infarkt,…).

Anita Ritonja, mag.farm.

New Report

Close