Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Življenje v coni zdravja

Življenje v coni zdravja

Zdravo!

Je že kdo bral in se prehranjeval po zgoraj navedeni knjigi? Mika me, da bi jo kupila, pa me zanima kakovost le-te.

Hvala!

jaz, imam “kuharica v coni”

misliš to:
Odvečni kilogrami so opozorilo za povečan tlak, holesterol, sladkor …

Hujšanje v coni
Ko se telo zaradi pravilne hrane hormonsko uravnovesi, postane bolj zdravo in hkrati »odvr­že« vso nepotrebno maščobo. Vsak teden se, do svoje popolnosti, znebi po­lovice kilograma maščob. To so znan­stvena dognanja ameriškega biokemika in nutricionista dr. Barryja Searsa. Ta je svojo teorijo prehranjevanja v co­ni razvil na podlagi znanstvenih razi­skav, ki so dobila Nobelovo nagrado za medicino. Dejstva povzemamo po knji­gi Življenje v zoni zdravja.

Dr. Sears je svoje znanstveno delo bio­kemika najprej usmeril v raziskovanje bolezni srca in ožilja, saj mu nikakor ni šlo v glavo, da so njegov oče in vsi trije strici umrli za srčnim infarktom že pred štiriinpetdesetim letom starosti, čeprav so se ukvarjali s športom in se zdravo prehranjevali – pač tako, kakor so mislili, da je zdravo. Bal se je, da tudi njega čaka enaka usoda.

Strah je bila vzpodbu­da, da je po vsem svetu iskal znan­stvena dognanja, ki bi mu pomaga­la živeti dlje.
Med proučevanjem znanstvenih del je našel informacije o do tedaj še nepoznanih hormonih eikozanoidih. Za njihovo odkritje je bila leta 1982 skupina britanskih in švedskih znanst­venikov nagrajena z Nobelovo nagrado za medicino. Prav ti hormoni so ključ do pravega zdravja. V telesu pa nastajajo le, če se hranimo pravilno.

BOLEZNI V KOMPLETU
Med proučevanjem delovanja teh na novo odkritih hormonov in bolezni je ugotavljal, da se skupina bolezni pojavlja nekako »v kompletu«; kdor ima slabo srce in ožilje, ima ponavadi tudi visok holesterol, povečan tlak, povišan sladkor in odvečne kilograme, kar kaže na nek skupni vzrok.

Ugotovil je, da je teorija, češ da debelost povzroča ostale bolezni iz »kompleta«, popolnoma na­pač­­na, saj imajo vse te bolezni skupnega povzročitelja – to pa je hormonsko nerav­novesje. Odvečni kilogrami so samo vidni opozorilni znaki za ostale prihajajoče bolezni na stara leta ali še prej.
Če bi dosegli ravnovesje hormonov v telesu, bi lahko izginili tudi odvečni kilogrami!

Ko je ugotovil, da je ravnovesje hormo­nov močno odvisno od vsakodnevne hra­ne, se je osredotočil na hrano in na vse zna­ne teorije o zdravem prehranjevanju. Ra­zo­čarano je ugotovil, da tisto prehranjeva­nje, za katero je mislil, da je zdravo (veliko ogljikovih hidratov, malo beljakovin in še manj maščob), sploh ni zdravo! Namreč, prehrana z veliko oglji­kovih hidratov povečuje raven hormona inzulina, ki pa meče iz ravnovesja do­bre in slabe eikozanoide!

Ko pa je prou­če­val pre­hrano z veliko beljakovin in malo oglji­kovih hidratov (beljakovinske diete), je dognal, da tudi taka prehrana ni uravno­težena in da prav tako povzro­ča hormonsko neravnovesje. Odločno je razglasil, da so vse novodobne prehranske teorije napačne in se zatekel po informacije v stare čase, ko takih hudih bolezni ni bilo.

HRANA PREDNIKOV
Ugotovil je, da so naši predniki lahko vzdrževali hormonsko ravnovesje, ker so se držali naravnega načina prehrane in naravnega razmerja beljakovin, ogljikovih hidratov in maščob. Kaj po­meni »naravna« prehrana? V resnici nič posebnega; vsega pač po malo, bi lahko rekli!

Ta naraven način prehranjevanja je poimenoval »cona«, ker tak način uravnotežene in raznovrstne prehrane povzroči, da se počutimo lah­kotno, polni energije in življenjskega veselja, kar je značilno za stanje, ki ga včasih dosežemo ob sicer redkih trenutkih posebnih podvigov, uspehov in sre­če – na primer športniki v zanosu, ko zma­­gujejo in se nekako znajdejo v po­seb­nem čustvenem in telesnem stanju, ki mu enostavno rečemo »cona«.

Torej, »cona« je danes Searsova meto­da zdravega prehranjevanja in obe­nem je to stanje našega duha in telesa, ko se ob takem prehranjevanju odlično poču­ti­mo, smo zdravi, vitalni in polni ener­gije. Ob tem pa, če imamo preveč kilo­gra­mov, naša teža polzi navzdol do tis­te, ki je za telo najbolj primerna.

Značilno za hujšanje v coni je to, da je hujšanje le stransko dogajanje. Nam­reč, cona ni shujševalna dieta, ampak se v coni telo počasi znebi odvečnih maš­čob in postane zdravo. Hujšanje je po­čas­no, na teden telo »odpusti« kake pol kilograma maščob. Zelo pomembno je, da v coni ne izgubljamo mišične mase, ampak samo maščobne zaloge, kar za ve­čino shujševalnih diet ne moremo reči. Zagotovo nihče ne želi shujšati na račun svojih mišic (tudi srce je mišica), las, nohtov in zdravja nasploh.

ZDRAVILA SO HRANA SAMA
Namesto da bi kupovali prehranske dodatke za hitro, kdo ve če tudi zdravo huj­šanje, se je za uspešno in zdravo huj­šanje treba držati le bistva cone. In kaj je bistvo cone? To je pet načel, s katerim ohranjamo eikozanoide, pravijo jim tudi superhormoni, v ravnovesju.

Teh načel se lahko držimo dokaj eno­stavno, ne glede na to, ali smo doma, v službi, na potovanju ali v šoli. Ta načela govorijo o obrokih in telesnem gibanju. Bistvo je, da obvezno jemo pet uravnote­ženih obrokov, zadnjega tik pred spa­njem, da lahko telo ustvarja hormone tu­di med spanjem. Pripravljeni morajo biti ta­ko, da je odnos med ogljikovimi hidrati, beljakovinami in maščobami 40 : 30 : 30. Pri tem nam je lahko v pomoč knjiga Kuha­rica v coni, v kateri je opisana natančna priprava prav takšnih obrokov.

Obroke pa včasih, denimo med poto­vanjem ali ob drugih priložnostih, ko več časa ne moremo do hrane, nado­mesti­mo tudi z okusnimi izdelki EnerZona. To so okusne conske ploščice, keksi, juhe in napitki, ki za razliko od navadnih energijskih ploščic ne vsebujejo le ogljikovih hidratov, temveč imajo vsi consko razmerje beljakovin, ogljiko­vih hidratov in maščob.

Izdelki EnerZona so posebej priročni za malice in prigrizke, saj jih lahko damo v torbico in otrokom za v šolo. Poseben pomen ima prečiščeno ribje olje EnerZona Omega-3, saj je obvezen del conske prehrane; maščobne kisline omega-3 so glavni gradbeni material za nastanek dobrih eikozanoidov.

Naj tu pripomnim, da je cona idealna tudi za hujšanje otrok in mladine, ki so v razvoju in potrebujejo vsa hranila vsak dan. To pa jim cona omogoča. Po coni lahko hujšamo in živimo vsi, ne glede na to, ali smo vsejedci, vegetarijanci, presnojedci itd.

V coni nikoli nismo lačni, kar je pri hujšanju zelo pomembno. Če želimo hujšati, moramo jesti. In če že jemo, je bolje, da jemo zdravo. Če pa že hujšamo, je tudi bolje, da hujšamo zdravo in za vedno.

nova
Uredništvo priporoča

mogoče? ali lahko sedaj strneš, ker še vedno ne razberem, kakšno hrano naj jem. Je to vsega po malem?

Zdravo!

Prehranjevanje po Zoni je zelo učinkovita stvar, pravzaprav ni dieta, je le sprememba načina prehranjevanja in seveda s tem življenja. Bolj se posvetiš prehranjevanju, izbiri živil in v telo vnašaš veliko več sadja, zelenjave, s tem potrebna makrohranila in vitamine, minerale.
Sama sem bila vzdržna 3 tedne, kar pomeni, da sem bila dosledna pri pripravi hrane in vsega, a vendar je prevladalo terensko delo, katerega zaradi načina dela sem popustila :(…Drugače pa sem tekom teh treh tednov imela veliko več energije in volje, kar mi je pa največ pomenilo. Da nisem bila kot cunja, ko sem prišla domov iz službe, ampak sem imela energije še za veliko drugih stvari. Imam knjigo Kuharica v coni in Zaposleni v coni, kjer sem našla veliko napotkov. Nekaj časa sem potrebovala, da sem znala pravilno razporediti bloke, in že na oko videti približno, koliko znese posamezen blok. Najbolj zanimivo mi je to, da stalno nekaj ješ in nisi nikoli lačen v coni. Seveda je tudi šport neizogiben. Zdaj sem bom zopet lotila cone, saj sem padla ven, in me zopet muči utrujenost, brezvoljnost….Zavedati se moramo, da imamo zelo močno orožje v rokah in to je hrana, le pravilno jo moramo skombiirati!!! Pa srečno vsem!

New Report

Close