Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek KAJ MISLITE-brunarica ali zidan vikend?

KAJ MISLITE-brunarica ali zidan vikend?

Sva v dilemi ali naj zidava vikend ali bi postavila brunarico seveda malo bolj kompaktno!
Meni je sicer bolj všeč brunarica,vendar ne vem kako je potem glede izolacije pa bihanja lesa.Malo naju skrbi tudi potem zaščita lesa in pa zajedalci…

S pravilno predhodno obdelavo lesa ne boš dobila zajedalcev v brunarico.
Meni so definitvno lepše, tudi midva jo imava, sva pa “pretiravala” v izolaciji. Posledica tega je, da je sedaj kljub sončni legi poleti notri in tudi v mansardi, kjer so ležišča, lepo hladno, pozimi pa lepo drži toploto. Pod streho sem npr. dal 20 cm izolacije.
Cenovno niti ne vem, kakšna je primerjava med obema, naju je nakup brunarice prišel (takrat še v tolarjih) ca. 10.000 EUR, mere 4×4 m + nadstrešek. Osnovno ploščo smo delali sami, prav tako vso notranjo opremo, inštalacije za sončno elektriko itd. tudi.
Če ne računam ogromno lastnega dela, je prišlo vse skupaj nekje 20.000 EUR.

Bivanje v lesenem objektu je zame neprimerno boljše kot v zidanem. Pejta kam na dopust,kjer ododdajo tako grajene objekte, pa bosta videla če vama potegne.

Jaz imam vikend brunarico cca 80m2 pritlično. Ko pridem tja se mi zdi sicer zanimivo, a sčasoma začne ves tisti les pritiskati, da se počutim ko en lubadar! In potem je vrnitev v zidano stanovanje prava osvežitev! 🙂 Vsa ta belina visokih zidov…
Problemi sicer so. Recimo mravlje… Se jih ne znebimo. Pa miši pod tlemi in nad stropom. Barvanje ne zadošča, ker je treba prej staro barvo dol brusit. Notri sicer ni treba barvati, se pa za vekomaj poznajo lise, kjer je bila kdaj kakšna slika obešena. Za hišo smo imeli posajen en bršljan in je vrag se vrasel v hišo, enkrat se tuširam in je bila kar ena vejica v kotu, živa. Itak smo potem ves bršljan odstranili, ampak prijetno pa ni. Pa problem kopalnice je še, ker les plesni in se ga ne da očistiti. Je sicer visoko tlačno zaščiten, da ne gnije, lepo pa ni videti. To se sicer da sanirati tako,da za oblogo kopalnice uporabiš epoksi plošče, zakitaš stike in je.
Bivalno ugodje je pa sicer čisto ok, če odšteješ, da les pač poka, ko se širi/krči.
Mislim, da je bil nasvet, da greš na dopust v kakšno leseno hiško, odličen. Boš sama videla, če ti ustreza.

“FDA”a sta uporabljala kakšen posebni premaz oz.zaščito?Ker nekdo nama je rekel,da so v Avtriji neki posebni laki,ki držijo dlje časa.

Mal je pa vseeno odvisno, kje bo hiška stala, se ti ne zdi? Če bosta imale vikend na krasu ali primorskem, je verjetno drugače kot na gorenjskem, na doljenskem? Hribovito ali ravnica …

sicer pa prisegam na lesene vikende …

srečno

Nama je že mizar, ki je hiško oz. obod delal, les impregniral. Čez to je potem prišla še barva. S čim točno je impregniral, pa ne vem povedat. Ampak glede na to, da stoji tik ob gozdu oz. na jasi sredi gozda, nimava nobenih problemov z mrčesom, samo s polhi 😉

mi2 sva misliha leseno hišo najprej, iz brun, to so bile najine sanje, potem komprolis montažna, potem kmpromis kompromisov zidana. Lesena so le okna in vrata

če bi delala oz če bom delala kdajkoli še karkoli les les les

Definitivno zidano. Sem bila že v enih parih lesenih – KATASTROFA. Izgled nikakav, res se počutiš kot neka biba v tistem lesu, vonj drugačen, starinski…fuj, to ni zame. Imam preveč rada čisto in lepo, enostavno..Les je lep samo na začetku, pa lesena okna so tudi ok. Nikakor pa zidovi, obloge, stoli, mize…če bi rada bila v takem pojdi raje kdaj na različne lokacije, počitnice…pa te bo zihr minilo..razen če si stara že 70+:))))

Sploh ni res, očitno si bila v starih in opremljenih še v socializmu, ko je bil moderen temen les. Če imaš v natur lesu, z brezbarvnim lakom, samo malo potemni. In izgleda božansko. So pa variante tudi lužen les, ki izpade bel itd., izgled nekoliko starinski itd.
Vsak ima pač svoj okus. Meni sterilne stene, pohištvo visoki sijaj in steklo ne pričaraje neke topline doma. Definitvno pa mi ga les z vsemi grčami, natur kamen in podobno. In nisem star 70+ ampak 30+.

Sploh ni res, očitno si bila v starih in opremljenih še v socializmu, ko je bil moderen temen les. Če imaš v natur lesu, z brezbarvnim lakom, samo malo potemni. In izgleda božansko. So pa variante tudi lužen les, ki izpade bel itd., izgled nekoliko starinski itd.
Vsak ima pač svoj okus. Meni sterilne stene, pohištvo visoki sijaj in steklo ne pričaraje neke topline doma. Definitvno pa mi ga les z vsemi grčami, natur kamen in podobno. In nisem star 70+ ampak 30+.[/quote]

Hahahaha…pol si pa staromoden:) Meni je vseeno. In res, vsak ima svoj okus, a ne de?

Nikjer mi ni tako super kot v naši leseni brunarici. SUper toplina in prijetno spanje. Potrebna je le dobra izolacija. Če bi še enkrat gradila vikend bi bil prav tak lesen. Lahko pa daš v notranjost knauf in prebeliš, vendar potem ni to ni lesa, ni topline. Fajn si je omisliti še kamin, ki pa mor abiti zidan in seveda dimnik zidan in so še zime super prijetne. Mi smo pozimi bolj malo na vikendu, ogrevamo pa s plinsko pečjo.

New Report

Close