Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Bolezni prebavil (gastroenterologija) bolečine na desni strani trebuha

bolečine na desni strani trebuha

Spoštovani,

Stara sem 43 let. Približno dober mesec čutim bolečine na desni strani trebuha, pravzaprav gre za občasno zbadanje, ki se širi v križ in v kolk. Blato odvajam vsako jutro ob istem času, pri prvem odvajanju je bolj trdo in kompaktno, nato grem po približno 15 minutah še enkrat, takrat pa je mehkejše, svetlejše barve, debeline svinčnika. Krvi v blatu ne opažam. Tekom dneva večkrat čutim pritisk na blato, vendar ne gre skoraj nič odvajati. Pred enim tednom sem bila pri osebnem zdravniku, ki mi je predlagal pregled pri ginekologu, napotil me je tudi v laboratorij (urinske preiskave in K-SR, K-levkociti). Izvidi so bili v redu, prav tako pregled pri ginekologu (opravil mi je tudi vaginalni ultrazvok). Sedaj me je zdravnik napotil na ultrazvok trebuha in slikanje desnega kolka, na kar še čakam. Včeraj sem imela povišano temperaturo 37,5, ponoči pa sem se prebudila vsa preznojena (to se mi je v zadnjem letu že večkrat zgodilo). Zelo me skrbi, rada bi opravila tudi kolonoskopijo, vendar je osebni zdravnik 3 tedne na dopustu. Ali se na ultrazvoku vidi, če gre v črevesju za kakšno zaporo? Zelo me namreč skrbi ta občutek, da me tišči na blato, odvajati pa ne morem.
Za vaš odgovor se vam najlepše zahvaljujem

Spoštovani!

Ultrazvok bi pokazal, če bi šlo za zaporo črevesa, vendar nimate znakov zanjo. Vodilna je namreč klinična slika. Pregledati vam želijo ledvice z izvodili, jetra z žolčnikom, predel slepiča. Koloskopija je preiskava notranjosti debelega črevesa, ki jo delamo ob sumu na spremembe črevesne stene, ki je tako tanka in skrita, da je druge preiskave ne pokažejo. Zanjo pri vas ne vidim razloga. Če gre za siljenje na blato, bi morda predlagala rektoskopijo.
Če imate temperaturo, bodite pozorni tudi na pojav zlatenice, temnega urina ali aholičnega, sivega blata. Lahko so vzrok bolečinam žolčnikove bolezni, na primer žolčni kamni. V vsakem preimeru pa jejte lahko prebavljivo hrano v majhnih pogostejših obrokih, do 5x na dan.

Lep pozdrav! Marija Š. Gašperšič

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close