Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek ZOISOVE ŠTIPENDIJE

ZOISOVE ŠTIPENDIJE

Recimo da otrok dobi Zoisovo za gimnazijo.
Kdaj bo znano, kolikšno povprečje je potrebno, da jo obdrži naslednje leto, ne vejo.
Razumem, da je ne dobi več, če ne izpolnjuje pogojev.
Zanima me, ali jo je potrebno vseeno vrniti, če ne izpolni pogojev, kljub temu, da se ob začetku šol. leta ne ve, kakšni bodo. In, ali res računajo zamudne obresti.
In še, kakšni so običajno pogoji za ohranitev Zoisove v srednji šoli?

Mislim, da ZŠ podeljuje Javni sklad RS za razvoj kadrov in štipendije.
najbrž boš več odgovorov dobila na njihovi strani.
Jaz bom letos prijavila novopečeno dijakinjo – če prav razumem, se podeljujejo na podlagi dosežkov preteklega leta – dvomim, da bo v gimnaziji dosegla enako blesteč učni rezultat, bi bilo pa škoda, če štipendije ne bi dobivala vsaj 1 leto.

Ob koncu šolskega leta predložiš spričevalo in na podlagi tega se ti štipendija za naslednje šolsko leto odobri ali zavrne.
Zakaj bi vračala tisto, ki si jo prejela zaradi preteklih dosežkov, pa ne vem.

Mislim, da mora biti v SŠ povprečje ocen vsaj 4,10…

sem na nekem forumu zasledila, da se tudi Zoisove vračajo in tudi meni ni jasno zakaj in v katerih primerih, zato sprašujem.

nova
Uredništvo priporoča

Zoisovo štipendijo dobiš z nekim namenom. Ta namen je, da te država, kot pridnega študenta in še prej pridnega dijaka in učenca financira in spodbuja, da boš doštudiral in potem s svojim znanjem pridno prispeval nazaj.

Če ne doštudiraš, nisi izpolnil namena, s katerim si dobil štipendijo in jo moraš seveda vrnit.

nobena monovka ne zna odgovorit?
ka vaši sončki nimajo Zoisovih štipendij?

Ja, 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} moraš vračati, če ne končaš študija. Za srednjo šolo pa ne vem, najbolje, da pogledaš v pogodbo, ki ste jo morali podpisati.

Sedaj sicer ne vem, kako je. V preteklosti si za vsak letnik dobil novo odločbo in ob končanem letniku si izpolnil zahtevo pogodbe. Torej, če si prejemal štipendijo v tretjem letniku, pa tega nisi končal, si dobil pol leta po preteku statusa opomin, da nisi predložil dokazila, da si tretji letnik zaključil in da moraš skleniti pobot za vračanje štipendije. So bile pa takrat štipendije iz zavoda za zaposlovanje.

moja ma Zoisiovo, samo pravkar končuje četrti letnik. Zaključeno ima vse 5.
Samo maturo še dokonca.

In ni skrbi, da je tudi za študij ne bi dobila.

Aja, seveda si vračal le štipendijo za nedokončani letnik, ne tudi za dokončane letnike.

na straneh sklada za razvoj kadrov je 1.6. objavljen razpis, z vsemi pogoji za pridobitev.
Glede pogojev za naslednje leto pa še ni nič znanega, znano bo predvidoma 1.6. prihodnjega leta.

Letos so pogoji enaki lanskim, pogoj za nadaljevanje prejema štipendije je uspeh 4,1, za uspeh višji od 4,5 pa dobi še dodatek.

Vračilo pa ni potrebno če gre v naslednji letnik, če ne doseže ocen 4,1 jo izgubi a jo vračat ni treba. Tako to jaz razumem.

v srednji šoli je potrebno vračati štipendijo le v primeru, da upustiš šolanje, pa še to za tekoči letnik, npr. če prekineš s šolanjem v 3. letniku, jo vrneš le za tega, za prva dva pa ti je ni treba vračati.

če pa letnik izdelaš in nimaš povprečja vsaj 4.1, potem je naslednje leto ne dobiš, ampak ti jo za eno leto zamrznejo in če naslednje leto dosežeš pogoje, ti jo vrnejo. V takem primeru ti ni treba vračati štipendije za tisti letnik, ko nisi izpolnil pogoje. Zaplete se le, če v zadnjem letniku srednje šole ne zadostiš kriterijev, ker takrat se ti pa ne zamrzne za 1 leto štipendija, ampak je treba od začetka vse urejat, če jo hočeš dobit-in res so redki primeri, da jo dobijo na fakulteti.

Celotno štipendijo pa moraš vrniti v celoti, če ne doštudiraš in te pristojni za to potem terjajo. Ponavadi pa vračaš samo za absolventsko leto, ker štipendija se izplačuje za tekoče leto, in je vsako naslednje odvisno od prejšnjega. Ampak nekako 2,3 leta od takrat, ko izgubiš status študenta se da nekako zmenit s centrom, da ti zaradi takšnih in drugačnih razlogov ni uspelo (še) doštudirati in velikokrat vračilo denarja ni potrebno tudi za absolventsko leto.

Tako kot je napisala drrrrrrr.

Sicer pa povprečje bo znano septembra, ko bodo nehala sprejemati prijave, oz. odločbe pridejo oktobra.

Lansko leto, ko je vlagala moja hči je bilo uradno, da si vlogo lahko oddal, povprečje 4,5 in status nadarjenega učenca ali pa posebni dosežki. Na koncu je bilo potreno povprečje 4,94, kar pomeni, da so morale biti vse ocene v spričevalu 5.
Enako je pričakovati tudi letos.

Da štipendijo obdržiš v gimanziji, potrebuješ povprečje 4,1.

https://www.facebook.com/actio.si

Moja hči je v prvem letniku dobivala Zoisovo štipendijo. Sedaj ji je povprečje 4,083. Zanima me, ali se to povprečje zaokroži na 4,10 ali pa ni upravičena v naslednjem šolskem letu do štipendije?

Ocene se žal ne zaokrožujejo navzgor.

New Report

Close