Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja tema o treh ali več otrok…

tema o treh ali več otrok…

po dolgem času sem prišla mal pokukat na forum in berem kako ena ne vidi družin s tremi otroki, da kje da ste. Čudno, jaz pa jih ne le vidim, celo slišim, čutim in se vsakič vedno znova zgrozim nad takim obnašanjem otrok iz velikih družin. Ravno včeraj sem zavila v eno večjo trgovino, ki jih ne maram ravno zato, ker je v takih centrih vedno veliko mladih mamic in malih otrok in samo vse vrešči, frči, da človek nima miru, da bi nabavil po kar je prišel. In opazujem, mama tri male otroke, ne sfolga sama sebe, kaj šele njih, otroc pa po celi trgovini, obleke so letele po luftu, mama za enim, pa drugim, nato pa jih je pustila in mirno nakupovala, naj se pa drugi unadajo z njimi, če jih moti. Gledam, bo ukrepala ali ne, kajti otrok jo kliče, tuli, se valja po tleh, stanje je bilo res grozno, tak vpitje, da je mene minevalo, pa sem mama dveh otrok in navajena malih otrok, rada jih imam. mama nakupuje dalje, ne pusti se motiti. Ko sem želela do nje, jo vprašat, če naj jaz umirim njene otroke, me je prehitela prodajalka, in jo ona prosila, kar sem jo želela jaz. Mati pa surlo do tal in so šli, le kako se grdo obnašajo v teh trgovinah prodajalke, da jih podijo, njene sončke in njo… da bi pomislila, da nismo dolžni prenašat njeno posiljevanje nje in njenih nevzgojenih otrok, ma kaki, to ji ni prišlo na misel…

Punce drage, za bruhat, resno, pa to ni ne le po trgovvinah, grem na kavo, želim mir, sedim in polno razpuščenih otrok, staršev nikjer, dokler kak ne odleti kam in tuli, da je že čisto na koncu. Greš v ZD, zgodbe enake, greš kamorkoli, vedno se najde kaka mati z otroci, ki jih ne sfolga…lepo vas prosim, zakaj imate toliko otrok, če jih ne obvladate in zakaj zaboga nas posiljujete nato z njimi, zakaj moram jaz poslušat in gledat vse vaš teater, ostanite doma dokler se ne boste znali kulturno obnašat. Bodite vi starš, ne pa da so otroc postal starši in vi otroci!

Da ne bo pomote, rada imam otroke, sama sem mati, ampak zadnje čase mi pa tako obnašanje nevzgojenih, nekulutrnih, ma to so divjaki res dvigujejo pritisk. Sprašujem se, kako lahko mirno sediš ali nakupuješ, ko tvoj otrok dela vse kar ne bi smel?

Najhuje pa je, ko nato poslušamo razlago kake matere o njenem dveletniku;” Moj mi to ne pusti, noče, kaj naj potem naredim?” A Kaj, madona no, ne pozabi, da si ti starš in ti postavljaš pravila, meje, moraš jih, če ljubiš svoje dete! Ker pa tega ne delaš, ti raste čez glavo …

Zanimivo, mi kot številčna družina imamo stike z nekaj podobnimi družinami, pa takšnih primerov kot jih omenjaš, ne poznam.
Se mi še nikoli ni zgodilo, da bi me kjerkoli kakšen tuj otrok nadlegoval, ali me motil pri opravilih.

Se strinjam z napisanim, ampak imam kar nekaj družinskih prijateljev s tremi in tudi več otroki, pa so zelo lepo vzgojeni. Saj ni pravila, koliko otrok. Lahko je samo en, pa razvajen do konca.

nova
Uredništvo priporoča

najbolje, da vprašaš avtorico spodnje tem za priporočilo, kje se gibati, ker ona nima takih problemov, nasprotno, ona sploh ne sreča družin z več otroki:)

Trgovino, kraj in čas dotičnega dogodka prosimo, sicer te bomo velike družine tožile zaradi zlonamernega podtikanja.

Ne strinjam se z avtorico, ki kot problematične izpostavlja velike družine. Videla sem že mamice z enim otrokom, ki je bil nemogoč za tri, in obratno: mamice s tremi, ki jih sploh nisi opazil, pa tudi vse variante vmes.
Še najbolj pri problematičnih otrocih me pravzaprav moti, ker kričijo, da bolijo ušesa, in ker tako nepremišljeno divjajo, da se mimogrede v koga zaletijo. Ko skušaš posredovati, pa so starši na smrt užaljeni in zahtevajo, da pustiš njihove otroke pri miru. Hja, dokler njihovi otroci vplivajo name, jih lahko vzgajam tudi jaz!

Tudi meni se zdi zanimivo, da nikjer ne srečujem takšnih otrok in njihovih mater. Seveda je kdaj v kakšni trgovini kakšen jokec in pa stokec, ko otroku mati pač noče kupiti pol trgovine, ampak takšnega kravala, kot ga pa ti opisuješ pa nikjer. Zanimivo, le kje jaz živim?!? Pa da ne bo pomote imam “samo” dva otroka.

Tud jaz opažam enako povsod, v trgovinah, lokalih, v domačem bloku … Otrokom se vse dovoli, zgleda, ali pa jih starši enostavno ne znajo/ne zmorejo spravit v red. Ne posplošujem, da so vsi taki, ampak jih je pa kar nekaj. Dovolj, da na nedeljsko kosilo v oštarijo pride ena taka familija, pa noben ne more v miru jest.
Hvala bogu, da je tole napisala ena mamica, ker če bi jaz, ki to nisem, bi se usulo po meni (no, saj po njej se bo najbrž tudi).

Jaz bi samo še dodala, da poleg nevzgojenih otrok srečujem tudi čedalje več odraslih, ki se ne znajo obnašat. Od gužvanja po štacunah do neokusnega obnašanja po lokalih, brez bontona v gledališču ali kinu, da ne omenjam tuljenja pijanih Slovenčkov (tastarih, ne mularije) po istrskih kampih pozno v noč itd. itd. Ja, iz nevzgojene mularije zrasejo nevzgojeni odrasli, itak.

Se mi zdi, da tale avtorica večkrat nekaj podobnega napiše … iskal nazaj po forumu ne bom, se mi ne da.

Otroci so taki in drugačni. Tudi starši so taki in drugačni. Število otrok ne igra vloge. In vleči vzoprednico med šetevilom otrok in nevzgojenostjo … je kratko malo neumno. Bi napisala, da osebno prej vidim nevzgojene edinčke, kot pa nevzgojene sorojence (res je pa tudi, da enega sončka komot primeš, nosiš, mu kupiš, kar si revček takrat zaželi, ker bog ne daj, da bi bil ob kaj prikrajšan, se pogajaš in diskutiraš do nezavesti, kot pa z več njimi, in je mir), pa ne bom, ker je to enako grešeno posploševanje …

Meni se zdi, da število otrok ni vedno premosorazmerno s hrupom, ki ga povzročajo.

Posploševati pač ne moreš, ker to ni odvisno od števila otrok, ampak od vzgoje staršev. Sem videla stokrat hujše edince kot pet sorojencev. Ni pravila. Kakršni starši, takšni otroci. Bila sem že priča izbruhu enega otroka, treh ali štirih skupaj pa še ne.
Pa roko na srce… ga ni sončka, ki ne bi kdaj potrmaril, najraje seveda v javnosti. Oba moja sta generalno pridna, vljudna, prijetna otroka, se je pa zgodila tudi že kakšna scena v trgovini ali pa pred sosedi. Takrat se seveda vsi tako zgražajo, kot da se njim pa seveda to ni še nikoli zgodilo. Be normal!!! Otroci in skupaj z njimi starši moramo tudi čez takšne stvari.

S kje pa si? Da ti bomo lahko lepo svetovale, kje nakupovat, da ne boš takih srečala. Res bi bilo fino, če bi se z avtorico spodnje teme povezala, da ti ona pove, kam celo na izlete itd. hodi, da nobenga ne sreča.

Sicer za Ljubljano ti pa lahko povem, da recimo v Cityparku v Sparu, takih res hudih izgredov jaz še nisem nikoli doživela. Pa ponavadi hodim sama po trgovinah. Tudi v Lidlu in Hoferju, tam blizu, ni nikoli nič niti podobnega ni bilo.
Potem gremo naprej, recimo tudi Leclerk ali supernova na Rudniku. Moram rečt, da bi kakšen otrok divjal, se drl, vpil, jaz še nisem opazila.

Tam okrog je tudi nekaj kafičev, brez težav tam lahko piješ. Picerija Boccaccio je recimo ena takih, kjer redko kdaj srečam otroke. Tko, da… morda bi ti naredili seznam. Sploh, če nisi iz Ljubljane.

Maja, dokler nate vpliva? :-)) To se mi zdi tolk hecen. Se pravi, če pa ti name vplivaš, da mi ni všeč tvoje obnašanje, te bom pa jaz nadrla, da tako pa ne? Če ti za mizo sediš s telefonom recimo, pa mene to moti in name to vpliva negativno, potem te lahko jaz vzgajam?
Tukaj bi jaz predlagala, da tisti, ki nočete nič od otrok niti slišat, niti videt, pejte v tja, kjer otrok ponavadi ni. Menda se najde kje kakšen kotiček, kjer ni nobenga. Ker dejansko ne moreš od drugega človeka zahtevat, da ostane doma, samop zato, ker tebi njegovo obnašanje ni všeč. Klinc, javnost je javnost. Za mir bo treba nekam drugam. Recimo ostati kardoma. 😉

Malsproščanja;)), temu ne bi rekla tako. Napisala si bolj, kot bi komu želela zagrenit dan.
In pa seveda, posplošuješ. (Imam “samo” dva otroka.)

Če te moti kaj, kar počnem, me lahko opomniš. Kaj si pa drugega pričakovala?

KOSILO KUHAT URA JE 12. KAJ BOMO CEL DAN NA MONU? JAZ ŽE LETIM, DA BO JUŽNA OB PRAVEM ČASU NA MIZI!

Ste že slišale , da je otrok ogledalo staršev ? Prosim, ne posploševat nevzgojenost s številom otrok, ker to ni res. Kmalu se bo še našel in začel trditi, da je pamet stvar premoženskega stanja človeka.
Pomirite se.

Če te moti kaj, kar počnem, me lahko opomniš. Kaj si pa drugega pričakovala?[/quote]

Potrpljenja in “spreminjajnja sebe” in ne drugih? 😉

Če otrok kriči in se zaletava vame, staršev pa ni od nikoder oziroma se delajo, kot da nič ne vidijo, lahko otroka opozorim, naj preneha. Če odrasla oseba kadi v prostoru, kjer je to prepovedano, ji lahko rečem, naj preneha ali pa naj gre kam, kjer se to sme početi.
Po tvojem mnenju pa bi morala mirno požreti cigaretni dim, potrpeti in spremeniti svoj odnos do kajenja.

Če otrok kriči in se zaletava vame, staršev pa ni od nikoder oziroma se delajo, kot da nič ne vidijo, lahko otroka opozorim, naj preneha. Če odrasla oseba kadi v prostoru, kjer je to prepovedano, ji lahko rečem, naj preneha ali pa naj gre kam, kjer se to sme početi.
Po tvojem mnenju pa bi morala mirno požreti cigaretni dim, potrpeti in spremeniti svoj odnos do kajenja.[/quote]

Ne, to se pa strinjam. Če se otrok zaletava vate, je ga seveda ustaviš. Ok, enkrat je lahko po nesreč, ampak če vidiš, da ni, komot kaj rečeš. Bolj sem mislila na to situacijo, kao, otrok matki trmari, ti pa si primorana ob trmarjenju nakupovat. Je pač lažje svoj voziček v drug konec trgovine peljat (če že durhcuga ne moreš naredit v ušesih), kot pa prevzgojit.

Vidim pa jaz kot velik problem res starše, ki se sploh ne trudijo, da bi svojo mularijo ustavili. In ja, taki gredo tudi meni na živce. Pa ne samo malo. Lih 14 dni nazaj smo z enimi priajtelji bili na skupnem kosilu. Jaz sem mojim vsakemu nekaj s sabo vzela, da medtem ko so čakali na hrano, niso lih dolgčas pasli. Ta prijatelja, svojemu triletniku pa nič. Ok, je od nas nekaj dobil. Moji otroc so sedeli na klopi, triletnik zraven. In kar naenkrat vstal in začel po klopi tekat, se zabijal, enkrat v enga od mojih, enkrat v drugega. In to medtem ko so jedli juho. Mamica pa samo: Joj, a ne bi nehal? Ta mal po moje njenih besed še slišal ni. Mislim, bi rada vidla, človeka, ki ga to ne bi motilo.

Vidim, da sva se res narobe razumeli. Seveda nisem mislila, da bi se vtikala v vzgojo tujega otroka, ki ga ima “v rokah” že kateri od staršev. A včasih pride do situacije, kot jo opisuješ. Podobno namreč opažam pri otrocih svoje svakinje, ki ves čas ostro poudarja, da bo svoje otroke vzgajala sama in nihče drug. A takrat, ko bi morala vzgajati, se ali smeji, češ kako fletno nagajivi so njeni otroci, ali pa klepeta, kot da se nič posebnega ne dogaja. Med kosilom se tako skoraj ne moremo pogovarjati, ker je toliko kričanja, naokoli letijo teniške žogice, ki jih v naključne smeri (in ljudi) meče 2-letnik, 7-letnik boksne babico, ker mu je (po nesreči) prevrnila igračo, 4-letnica udari brata, ker ji zastira pogled na televizor…
Želim ti še naprej veliko veselja s petimi sončki! 🙂

Mirijam, pri vas je večkrat sodni dan z otroki, ne? Nič zato, dokler ne motite drugih! Ko boste motili druge, pa nič ne bit užaljeni. Družine z veliko otroki res povzročate hrup in razdejanje kamor greste.

New Report

Close