Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Kampanja za zdravje srca in ožilja pri ženskah, tudi v Sloveniji!

Kampanja za zdravje srca in ožilja pri ženskah, tudi v Sloveniji!

Mednarodna, svetovna kampanja za zdravje srca žensk (Go Red for Women) je največja akcija s to tematiko. Ameriško združenje za srce (American Heart Association) je leta 2004 akcijo zasnovalo v Ameriki. Opozorilni klic ženskam je povzela Svetovna zveza Za srce (World Heart Federation) in ga sedaj slišimo po vsem svetu.

Kampanja je posvečena preventivi, hitrejšemu odkrivanju bolezni srca in ožilja in dejavnikov tveganja, ki lahko privedejo do bolezni srca in ožilja. Letos se ji je pridružila tudi Slovenija.

Bolezni srca in ožilja so najmočnejši ubijalec žensk po vsem svetu. So glavni vzrok umiranja in samo v Evropi predstavljajo 54% smrti pri ženskah. Dobra novica je, da lahko veliko bolezni srca in ožilja preprečimo ali vsaj prestavimo na čim kasnejše življenjsko obdobje. Slaba stran je, da so pri ženskah znaki bolezni srca in ožilja pogosto zelo neznačilni in zato nepravilno ocenjeni.

Ženske obolevajo za boleznimi srca in ožilja 10 let kasneje kot moški. Ne glede na to, da epidemiološki podatki kažejo, da so bolezni srca in ožilja v Sloveniji še vedno večji problem pri moških kot pri ženskah, moramo temu problemu pri ženskah posvetiti več pozornosti kot doslej. Še posebej se moramo posvetiti preventivi v smislu zmanjševanja za zdravje škodljivih vedenjskih dejavnikov tveganja, saj so nekateri vedenjskih dejavniki tveganja bolj prisotni pri ženskah kot pri moških.

Tveganje se povečuje z menopavzo. Ženska, ki zdravo živi je v rodni dobi zaradi zaščitnih učinkov spolnih hormonov estrogena in progesterona, nekoliko zaščitena pred angino pektoris, srčnim infarktom, možgansko kapjo in drugimi boleznimi srca in žil. Vendar ta zaščitni učinek ni zanesljiv pri ženskah, ki kadijo, so debele, se premalo gibljejo, imajo zvišan sladkor v krvi ali so bolehale za sladkorno boleznijo v nosečnosti. Zaščitni učinek estrogena se po menopavzi zmanjšuje in po 65. letu starosti naravne zaščite zaradi estrogena ni več. Pomembno se poveča tveganje za razvoj srčno-žilnih bolezni, ki jih povzroča ateroskleroza, pogosto pa se povečajo tudi vrednosti holesterola in maščob v krvi.

Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije načrtuje v okviru kampanje konec maja in v začetku junija 2011 vrsto aktivnosti namenjenih ženskemu srcu, ki se bodo v prihodnjih letih ohranile in dopolnjevale. Pomagale bodo ozaveščati in spodbujati k zdravemu življenjskemu slogu ter odkrivati dejavnike tveganja tudi z meritvami (nezdrav način življenja, nezdrava prehrana, premalo gibanja, nevarnosti kajenja, povišan krvni tlak, previsoka vsebnost holesterola, trigliceridov in sladkorja v krvi, odkrivati motnje srčnega ritma)

Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije je v ta namen pripravilo novo spletno stran, kjer bomo objavljali vse koristne informacije, napovedi dogodkov glede kampanje o ženskem srcu.

Več na: http://www.zenskosrce.si

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

prosim za nasvet. Zelo sem zbegana …

Že več mesecev me bega strah pred srčnim infarktom. Stara sem 31 let, nekadilka, zdrava (razen slabokrvnosti), rekreiram se dokaj redno (enourni dnevni sprehodi), a me zelo skrbi zdravje mojega srca. Ob večerih (še posebej, ko vem, da bom doma sama), se me polasti občutek strahu in stiska, da bom doživela srčni infarkt. Ne vem zakaj? Začne me stiskati v želodcu, postaja mi slabo, včasih občutim bolečino v levi roki … Od stiske in strahu začnem drgetati. Pristisk imam običajno bolj nizek (cca. 110/60, pulz pa se giblje med 60 in 90). Večkrat sem utrujena in zaspana. Vse to pa so znaki infarkta (kot lahko berem v raznih člankih). Od vesga skupaj sem že utrujena …
Bila sem že pri kardiologu (letos pozimi) in moje srce je BP.
Ne znam si pomagat. Ne znam si razjasniti tega čudnega strahu …

Mislite, da me res lahko ogroža ta bolezen (in da bi se kazala v tako dolgem časovnem obdobju)? Ne vem, kje naj iščem pomoč za svoje težave? Pri kardiologu ali katerem drugem specialistu?

Najlepša hvala za odgovor.

Vsebina vašega dopisa dopušča sum, da ste v zadnjem času preživeli hujše duševne obremenitve, ki so sprožile občutek prizadetosti srca v obliki srčnega infarkta.Ni mi jasno katera od navedenih težav bi lahko šla v sklop simptomatike srčnega infarkta. Pred nekaj meseci ste bili na pregledu pri kardiologu, ki je ugotovil, da imate zdravo srce. Prepričan sem, da je tako tudi sedaj. Še naprej se rekreirajte. Morda bodo potrebna še blaga pomirjevala, da se povrne prepričanje, da imate zdravo srce.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,

najlepša hvala za odgovor.

Verjetno sem res pod (ne)zavednim stresom, kot ugotavljate … In imam stisko. Vse skupaj se je začelo, ko je srčni infark doživel moj oče (lani jeseni).

Zdaj vem, kje moram iskati vzrok svojega nemira.

Hvala in prijazen pozdrav!

Odgovor ni potreben.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

star sem 29 let in pred cca 4 leti se mi je prvič pojavilo hitrejše bitje srca med spanjem. Srčni utrip je bil okrog 130 udarcev na minuto, povišan je bil tudi pritisk cca 140/90. Isto večer sem šel na pregled k zdravniku, kjer so opravili EKG (pb), bil sem napoten tudi v Celje na Urgencu (preventivno), kjer so opravili EKG, slikanje pljuč in krvne preiskave (vse pb). Ta težava je bila povod da sem šel na pregled h kardiologu v Zreče, kjer je bil opravljen UZ srca, razteznost žil, obremenitveni test (zdravnik je rekel da je srce v dobri kondiciji in ni opaziti težav).

Že 4 dni zapored pa se mi dogaja pred spanjem, da mi trzajo mišice. Trzanje traja cca 10 sekund in se najprej stopnjuje ter potem pojenja. Trzanje se je najprej pojavilo v levi, nato v desni roki (enkrat tu, drugič tam), včeraj zvečer pa se mi je trzanje pojavilo po celem zgornjem delu telesa. To trzanje se je pojavilo 4x v istem večeru, takrat ko toneš v spanec in me to prebudi. Ob tem pride tudi občutek vrtoglavice, ki se nato umiri. Včerajšnjo situacijo je spremljal tudi občutek mraza (da te zebe), nakar sem se oblekel in mi je bilo prevroče. Po 4 trzanjih sem zaznal povečanje srčnega utripa. Izmeril sem utrip, ki je bil ponovno čez 130/min; pritisk 135/80. V roku 15 min se je srce umirilo in utrip je padel na 85, pritisk na 125/60. Danes zjutraj sem izmeril pritisk in utrip; 73/min, pritisk 123/73.

Sedaj je počutje dobro, vendar bi rad vedel kaj bi povzročalo takšne težave. Moja služba menim da ni stresna, saj delam v prodaji v turizmu. Ukvarjam se tudi s čebelarstvom in vodim gasilsko društvo. Pred mano so tudi še zadnji izpiti na podipomskem študiju.

V vmesnem času sem imel tudi težave z želodcem, zato sem opravil gastro pregled. Diagnoza rahlo vnetje želočne sluznice.

Za odogovre se zahvaljujem že vnaprej.
Mitja S.

Vsebina vašega dopisa je nenavadna. Težko bi posumil, da so vaše motnje (trzanje mišic, ki se ponavlja v različnih mišičnih skupinah neodvisno od obremenitve) posledica organske bolezni živčevja ali bolezni notranjih organov. Prav tako dvomim, da bi bile posledica motenj srčnega ritma in nihanja krvnega tlaka. Verjetno bi bil koristen pregled elektrolitov v krvi (kalcij, kalij). Ali imate kakšno izkušnjo, da je težav manj če vzamete pomirjevalo? Napisali ste, da nimate stresnih obremenitev, kar daje upanje, da bo težav kmalu konec, v kolikor niso pojav organske bolezni

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za odgovor.

Pomirjeval do sedaj nisem jemal. Težava s trzanjem misic oz. tresenjem telesa (ne vem kako bi to imenoval) se pojavlja že teden dni vsakodnevno. Tudi danes popoldne, ko sem po neprespani noči odšel na počitek, se mi je pojavilo tresenje najprej v desni roki (traja cca 10 sek), nato pa še v zgodnjem delu telesa (tudi minilo po parih sekundah). Takšno tresenje te prebudi iz polsna. Utrip v tem času ne naraste.

Kot rečeno, težav s kondicijo nimam. Telo brez težav obremenim (kolesarjenj, pohodništvo) in je počutje dobro.

Torej predlagate kakšna pomirjevala? Katera?

V večini primerov priporočam le blaga pomirjevala, ki jih bolnik lahko kupi brez zdravniškega recepta (med temi je Persen).Če se stanje še ne popravi je potrebno nekaj časa jemati rahlo močneje delujoče zfdravilo, ki ga predpiše izbrani zdravnik.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Lep pozdrav sem star 16 let in imam velik problem , od rojstva imam povišan krvni tlak oziroma arterijsko hipertenzijo, do 13 leta sem jemal tablete ,potem sem jih pustil , in 3 leta mi ni bilo slabo nič , normalno sem se gibal in nisem imel težav , pred kaksnim mesecem pa se je zacelo , nekaksni trzljaji po celem telesu npr. rokah nogah, pri srcu pri vratu nad ocesom , vglavnem vsepovsod ni me bolelo ali pa kaj vendar ni bilo prijetno , kasneje se je pojavla slabost in hiter srcni utrip odsel sem v bolnisnico pritisk sem imel 194/110 pulz pa 140 predpisali so mi terapijo ENAP 2X 5MG na dan in ORMIDOL 50mg 1x na dan , sedaj se bolje pocutim in mi ni vec slabo , vendar so ti trzljaji še vedno prisotni in največji problem je, nekakšna občasna motnja srca , prvo normalno bije pol pa na 1x cudno vdari in imam obcutek ,da bi mel nekaj v grlu ,to se vecinoma zacne dogajat zvecer ,ali pa ob resnejsem naporu ,zelo me je strah zaradi tega , imam nocne more saj nevem kaj bi to lahko bilo, zdravnica mi je rekla ,da naj grem k psihologu ,vendar jaz mislim ,da nisem potreben psiholoskega zdravljenja,saj ta tezave prihaja od nekje drugje, pregledali so mi tudi scitnico in rekla ,da imam hormone blago povisane in ,da ni potrebno zdraviti , nasli so mi tudi nekaksen vozel v scitnici in so rekli ,da to ni aktivno in morem cez pol leta spet na preiskave, opravili so mi tudi ultrazvok srca in je rekla ,da je z srcem vse vredu in da imam oceno BP kaj to pomeni nebi vedo,vendar je dejala da imam zdravo srce, kaj bi to lahko bilo ,za odgovor bi bil zelo hvaležen , Lep pozdrav!

Glede na vsebino teksta mslim, da so sedanje težave bolj posledica zaskrbljenosti kot pa samega povišanega tlaka. Napisali ste, da imate visok krvi tlak že iz zgodnje mladosti. Iz dopisa nisem mogel ugotoviti ali imate visok tlak “neznanega” izvora (esencialna hipertenzija) ali pa je že ugotovljeno, da je tlak visok zaradi obolenja enega organa (ledvice, nadledvična žleza, itd.). Priporočam, da jemljete zdravila čim bolj redno in da imate krvni tlak v normalnih mejah (pod 140/90 mm Hg). Dodatno bi priporočil, da bi jemali po potrebi,vsaj nekaj časa, pomirjevalne tablete (1 – 2 na dan). Neprijetni občutki v grlu in v prsnem košu in trzljajiso posledica nepravilnih prezgodnjih srčnih utripov, ki jih zelo verjetno boste preprečili s pomirjevali.preprečili. Srečno

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za odgovor, imam zoožano aortno žilo 3 ali 4mm to so mi ugotovili pri 5 ali 6 letih zaradi tega imam težave z visok krvnim tlakom , moram povedat ,da so se ti nepravilni zgodnji utripi malce umirli , trzljaji pa so še prisotni , Lep pozdrav.

Morda boste še obstoječe trzljaje prekinili z nizkimi odmerki blagih pomirjeval (napr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni !

Stara sem 56 let pred približno 2 meseca me je presenetilo razbijana srca , katerega je spremljal seveda tudi strah in slabo počutje. Odšla sem k zdravniku opravili EKG, krvne preiskave vse je bili bp. Zdravnik mi je predpisla tablete za pomeritev lexaurin. Seveda jih nisem redno jemala, dobila ponovni napad, odšla k dežurnemu zdravniku, kateri me je napotil na IPP, vendar je bilo spet vse BP. Nato sem žačela jemati 3x na dan po 1 kapsulu persena, stanje se je malo umirilo, vendar se mi pa sedaj dogaja, da mi v mirovanju ponoči trepeta pri srcu, oziroma me tišči pri srcu (saj ne znam prav opisati) občutki so zelo neprijetni, seveda je prisoten tudi strah. Pa še pritisk mi ob tej težavi naraste 140-100, utrip pa je povišan 110. Sedaj sem žačela jemati po 2 x pol tablete lexsaurina na dan. Seveda je bilo mnenje zdravnikov, da je to živčnega izvora. Sedaj me pa zanima ali bi bilo smiselno opraviti še ultrazvok srca. Naj še povem, da me
ob tej težavi peče tudi v želocu oziroma v trikotniku (šalici) pod prsmi, včasih pa tudi v levi roki.

Hvala za odgovor.

Spoštovani!
Imam težave s srčno aritmijo (zadnje tri mesece). Pojavlja se mi nekako 2* na mesec za cca 4 ure (v mirovanju imam ob aritmiji utrip okrog 130, v normalnem stanju pa pod 70). Družinski zdravnik mi je predpisal tablete Concor in Aspirin. Na pregled pri kardiologu še čakam. Zanima me, če lahko uporabljam Viagro ozir. podobna zdravila za erekcijo? Originalne dobim mimo družinskega zdravnika in tudi zaradi tega o tem z njim ne želim govoriti.
Za odgovor se vam že v naprej zahvaljujem.

Jemanje Viagre odsvetujemo bolnikom, ki jemljejo zdravila , ki vsebujejo nitroglicerinska zdravila (zdravila proti napadom bolečin pri srcu ob naporih), ob napadih nerednega pospešenega bitja srca, po svežih infarktih, itd. Mislim, da pri vas ni kontraindicirano. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani primarij Boris Cibic, najlepša hvala za odgovor.

Odgovor že poslan

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Leta 2011 sem po porodu zbolela za globoko vensko trombozo. Po enoletni terapiji z zdravili za redčenje krvi in raziskavah je dokazana genska nagnjenost k zgoščevanju krvi. Od nastopa stanja redno uporabljam kompresijske žabe.

Zanima me ali grem lahko v infrardečo savno? Ostali tipi so savn so večinoma močno odsvetovani.

Hvala.

New Report

Close