Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Re:kri v blatu

Re:kri v blatu

Pozdravljeni!

Sem 22letna mamica,ki se pred 14.dnevi rodila v 32.tednu nosečnosti.Ob rojstvu je sinek tehtal 2300g in velik 45cm.Zaradi težav z dihanjem so ga iz naše porodnišnice premestili v EIT v Ljubljano.Kar se tiče dihanja je zaenkrat vse uredu in je trenutno na KO za neonatologijo,včeraj pa so ugotovili, da ko odvaja blato da je pomešano z krvjo,povedali so mi da ima vnetje čreves.Sicer mi je zdravnica povedala da je stabilen a me vseeno skrbi.

Je vnetje čreves nevarno?

Hvala

Spoštovana,

pojav krvi v blatu je pri novorojenčku lahko zlovešč znak, saj je morda prvi znak tim. nekrotizantnega enterokolitisa, ki pomeni vnetje s stanjšanjem stene črevesja in posledičnim puščanjem črevesne vsebine v trebušček (kar pripelje do vnetja trebušne mrene) ter hkratnim vsrkavanjem strupov iz črevesja v kri. Nekrotizantni enterokolitis (kratica je NEC) je pri nas sicer redka bolezen, ki se jo zdravi z antibiotiki, podporo obtočil z zdravili (včasih tudi s plazmo) ter razbremenitvijo prebavil na način, da dojenčka hranimo samo v žilo. Izjemoma (če se pojavijo znaki, da določen del črevesja začne puščati) je zdravljenje tudi kirurško (z operacijo odstranijo del črevesja, ki ima “luknjico” in zato pušča).
Drug “zoprn” razlog krvi v blatu je nagnjenje h krvavitvam (tim. hemoraška bolezen novorojenčka) – v tem primeru se kaže nagnjenost h krvavitvi tudi v drugih delih telesa (sluznice, vbodne rane po odvzemih krvi ipd.).
Lahko sem označila z debelim tiskom zato, ker sta tako NEC kot hemoraška bolezen res redek zaplet.

Kri v blatu pa včasih ne pomeni nič alarmantnega – zlasti, če so pred tem preverjali prehodnost črevesja s kakšno cevko ali če so želeli dojenčku pomagati pri kakanju s klistrjem…

Vsekakor je v takih stiskah zelo pomembno, da čim več sprašujete – tako zdravnike kot medicinske sestre. Pri tem naj vam ne bo nerodno – kar vam ni jasno, vprašajte še enkrat, dvakrat… Nezadostna informiranost staršev je lahko razlog za hude stiske in prekomerno zaskrbljenost, ki ni v korist nikomur – ne nazadnje tudi nam, ki skrbimo za komaj rojene drobižke.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni

Pred kratkim, ko sem vam pisala se bila zelo zaskrbljena in nisem vedela kaj bo,vendar so me zdravniki na odelku pomirili,da ni nič hudo narobe,sinček je jemal teden dni antibiotike in bil skoraj tudi teden dni na karenci, zdaj počasi jeva in se imava lepo, vse se je dobro končalo in včeraj sva prišla domov.

Nevem kako naj izrazim hvaležnost zdravnikom ter sestram,ki so tako lepo skrbeli za nas,res poskrbite za nas enkratno ter vedno najdete pomirjajoče besede ko nam je to najbolj potrebno.

HVALA

Evo, konec dober, vse dobro. Naj bo ta zgodba v pogum vsem, ki jih bo doletelo kaj podobnega…

Vam pa srečno, uživajte v materinstvu!

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Sem že čisto obupana in Vas prosim za mnenje.
Imam pet mesečno hčerko. z njo smo zaradi hudih krčov bili v pediatrični na pregledu ko je bila stara 14 dni, kjer so ji vzeli kri zaradi suma na alergijo. alergija ni bila dokazana. že od samega začetka oz.rojstva ima bolj zelenkasto blato. približno 2 do 3 krat je imela temno zeleno blato z malo nitkaste krvi. včeraj je bila pokakana zelo temno zeleno z malo krvi ki je bila videti “tekoča” ne v nitkah. je ne dojim več ampak je novalac ac in malo dodajava zelenjavo. pet dni po vrsti je jedla bučko in cvetačo, tako da mislim da od zelenjave to ni. imam še starejšo hčerko ki, ki ima alergijo na mleko, prav tako moja mami.
kaj mi priporočate?
Prosim za odgovor ker me zelo skrbi in sem obupana

Spoštovana,

zelena barva blata je nekaj povsem normalnega, medtem ko prisotnost krvi (če je bilo to, kar ste videli v blatu, res kri) v njem nikakor ni. Zato bi morala biti prva pot do izbranega pediatra, ki mu nesite pokazat tudi pokakano pleničko.

Primes krvi v blatu ima lahko zelo veliko vzrokov, med njimi je tudi alergija na beljakovine kravjega mleka. Negativen test v zelo zgodnji starosti (1. mesec) ni dokaz, da alergije ni.

Alergija na KML sicer ni dedna, a genetski dejavnik (to, da v družini že imate alergijo) močno poveča tveganje – kar pomeni, da obstoja velika možnost, da je razlog tokratnih težav prav alergija.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,

Imamo 3mesečnega doječka, ki se mu krvave nitke in sluz v kakcu stalno pojavljajo. Sama sem na dieti brez KM, jajc ter pšenice že zelo dolgo (pšenica: 3 tedne, ostalo vsaj mesec in pol), pa ni nič kaj bolje. Danes popoldne je bilo v plenici spet (četrtič do sedaj v roku meseca in pol) za moje pojme veliko krvave sluzi (npr. 3 rdeče sluzaste pike velike pol kvadratnega centimera).
Naj povem, da smo bili pred 14 dnevi na Jesenicah na testiranju za alergije – izvidi negativni (kožni in krvni), krvna slika v redu, otrok normalno razvit. Blato je bilo takrat negativno na kri ter rota in adeno viruse. Kožnih izppuščajev nima, je pa nemiren in sploh preden kaka zelo razdražljiv in ga moram imeti ves čas v naročju.
Jutri bom seveda spet takoj klicala pediatrinjo, ampak, ker me skrbi, bi bila res hvaležna za kakšen namig, kaj bi to lahko bilo. Pleničko sem spravila, pišem tudi dnevnik moje prehrane, ampak sama ne uspem iz tega priti do nobenih zaključkov.
Naj še povem, da smo imeli pri starejšem bratcu podobne težave pred uvedbo diete brez jajc (imel dokazano alergjio na beljak) ter mleka. Potem krvi ni bilo več. Pri tem otroku kar traja in traja…
Mogoče še to – sama trenutno prebolevam virozo z vročino in bolečinami v sklepih in mišicah in sem v zadnjih dveh dneh vzela 3 lekadole. Bi mogoče to bilo lahko povezano s toliko krvi v blatu (zdaj si ga kljub vročini 38,7 ne upam vče vzet)

V naprej se vam zahvaljujem za mnenje.

Spoštovana,

po tem, kar ste zapisali, zelo težko zapišem karkoli pomirjujočega ali zaskrbljujočega. Srage krvi v blatu so sicer lahko tudi povsem nedolžne (posledica kakšne drobne ranice na sluznici notranje strani zadnjika), a so (sicer redko) tudi povezane z vnetno boleznijo črevesja (tudi zaradi alergij, viroz, celo določenih bakterij v blatu). Vaš Lekadol ni krivec za pojav krvavih srag, prej viroza – če ima tudi dojenček kakšno težavo, npr. redkejše blato, nerazpoloženost ipd.

Pot k pediatru je tisto pravo, vzorec kakca in sragic krvi v plenički pa prav tako.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,

Najlepša hvala za pojasnila. Jutri nesem vzorec blata na preiskavo za noroviruse (taka je namreč napotnica). Mislite, da bi bilo pametno, da doplačam še test za kri (ker je bilo danes spet malo krvavih nitk v sluzi in sem vzela tam, kjer je bilo krvavo) in za bakterije? Po pravici povedano sicer mislim, da bo na bakterije in viruse negativno, ker se cela stvar vleče že vsaj 2 meseca.
Sicer je res, da je bil otrok prejšnji teden cepljen, pa tudi malo prehlajen (malo smrkljčka in malo je pokašljeval), mogoče je pa res to še bolj poslabšalo sliko (ker malo srag je ves čas, samo ko pridemo do zdravnika, ne ;-)).

Še enkrat hvala za pomoč, bom sporočila, ko/če pridemo stvari do dna. Me pa res že žre tale stvar – predvsem me skrbi, da ne bi imel otrok dolgoročnih posledic na črevesu.
lp.T.

Spoštovana,

če nesete vzorec blata neposredno v laboratorij, kaj drugega ne bodo naredili (določanje krvi v blatu poteka drugje kot izolacija virusov). Če pa nesete blato v dispanzer, bi bilo koristno, če bi določili tudi prisotnost krvi (pa ne samoplačniško, to je normalna preiskava v primeru težav, kot jih ima vaš dojenček).

Tudi jaz si ne bi preveč obetala od rezultatov, še zlasti zato, ker v primeru virusne okužbe specifičnega zdravljenja itak ni, najpomembnejši je čas.

Pač pa bi v primeru, ko bi se težave ponavljale (ali celo stopnjevale) pediatra prosila za napotnico za gastroenterologa na Pediatrični kliniki (če ste iz osrednjega konca Slovenije) oziroma v Mariboru. A je za to še dovolj časa, še zlasti, če je dete živahno, dobre volje in rado je. Sitnoba, krčki, zahtevnost – to pa gre bolj skupaj s starostjo kot s spremembami v blatu.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spšoštovani,

Res ste prijazni in hvala Vam, ker ste me tako pomirili. Otrok je živahen in zelo rad je, človek mu ne bi mu pripisal nobenih težav. Je pa res, da ko vidiš kri v blatu, sploh če jo je več, tudi sitnobo avtomatično pripišeš temu (ne pa npr. temu, da je večer in je utrujen).
Lep dan še neprej.

Pozdravljeni,

tudi naš 4 mesečnik ima že 14 dni kako črtico ali dve krvi v blatu. Po obrazu je imel kako pikico sem in tja, ki so se pojavlile s prvim slinjemenjem, po prvem obveznem cepljenju + rotarix so se pikice množile, v tem času pa smo se začeli tudi malo bolj zadrževati notri in začeli prižigati centralne peči-v tem času se je suhost po obrazu z mozoljčki slabšalo. Po cepljenju je pogosteje in malo bolj tekoče kakal, mogoče tudi nekoliko sluzasto. Po 3 tednih pa sem ga ušpičila in jedla lešnikovo čokolado in potem bum pikci po obrazu-v roku 3,4 dneh pikic poln obraz. Jaz pa takoj na dieto samam od sebe brez jajc in mleka, jutri bo sicer 2 tedna totalno brez mleka in jajca-tudi tistih v sledovih. v tistem tednu po čokoladi je bolj suho kakal in veliko neprebavljenega mleka(svetlo rumeno-belo z ogromno kupčki mlečka), nato pa sem jedla krompirjevo juho po katerem sem že 2x ugotovila, da ga malo napenja in se potem bolj tekoče malce zeleno pokaka. Naslednji dan pa se je pojavila kri v blatu, testi so 2x pokazali negativno, 3-tič pa pozitivno, naslednji dan po 3 odvzemu v drekcu ni bilo prisotno krvi, s tem da sem mu zadnjik dobro namazala,ker se mi ves čas zdi, da ima pokico-ranico. kri ni prisotna pri vsakem kakanju, običajno takrat, ko bolj eksplozivno kaka ali pa bolj hitro zaporedno. Običajno ap ima bolj kot ne eksploziven kakec. Ta teden sem bolj mazala z bepantenom okoli zadnjika in luknjice pa je bilo dosti bolje 3dni brez vidne krvi. Kakal je 5x dnevno, nato pa je včeraj kakal samo 2x in seveda bolj eksplozivno in spet črtica krvi, danes prvo kakanje brez krvi potem pa 2 x s črtico krvi. Močno upam in sem prepirčana, da ima ranico na zadnjiku, ker ko se ritka odpre je močno rdeče vijolično in videti so razpokice. Mislim,d a mu je zaradi tistega bolj suhega kakanja povzročiloranico v uzadnjiku. Je polno dojen in akkec je bolj tekoč, vmes malo zelenih lis in včasih malce bolj zelene običajno pa rjavo-rumeno, včasih tudi malo bolj sluzasto. testirali so ans na parazite in je bilo vse ok. Zanima me ali se za viruse testira posebej? Je zelo živahen, redko ga napenja, nima krčev, vesel,..zelo pa se nepanja, ker bi na vso moč najraje sedel in se z glavo dviguje od površine, da sploh ne vem kako naj ravnam. V treh mesecih je napredoval iz porodne 300g, 50 cm na 6270 g in 64 cm. Zdaj ima okoli 6800 ali 6900 zagotoov in okoli67 cm. Mislim,da dobro napreduje! Mislim,da bi mu zaradi tega napenjanja tudi lahko povzročilo ranice v zadnjiku, kaj menite? Itak, da sem čisto prestrašena, upam,da se čimpreje ugotovi kaj in zakaj. V petek imamo kontrolo.

Upam,d a se vsem uredi, da bodo naši pikeci skupaj s straši in maljšimi bratci, sestricami uživali v odraščanju predvsem malo bolj brezskrbno.

Hvala za odgovor!
Stari smo 19. tednov, drugo dozo rotarixa naj bi prejel do 24. meseca, kaj če se vmes zadeva ne diagnosticira, kako je potem s drugo dozo cepljenja?

Spoštovana Vasilija,

ranice (ragade) ob ritki so pri dojenčkih in malih otrocih pogosta tegoba. Dovolj je, da malo trše kakajo ali se napenjajo (ob tem pritisk v žilnih pletežih okrog zadnjika močno naraste in lahko drobne vene in kapilare hitro začnejo puščati), pa se sluznica že zatrga in zakrvavi. Pogosto se tudi zelo počasi celijo – pri čemer mazanje z raznimi kremami lahko zdravljenje celo upočasni, saj delci v kremi (še zlasti v tistih, ki vsebujejo npr. cinkove soli) delujejo kot tujek.

Po opisu sodeč je izvor “krvavih črtic” takšna ragada – ki je praviloma povsem nenevarna, a dolgotrajna in marsikdaj boleča zoprnost. Cepljenje proti rotavirusom je le pogojno lahko vzrok krvi v blatu – cepivo vsebuje oslabljen virus, ki lahko povzroči po cepljenju blažje vnetje črevesja. Razlog bi bila seveda lahko tudi alergična reakcija – še zlasti zaradi vašega slikovitega opisa vseh kožnih in drugih težav dojenčka ob vaših “pregrehah”. Čisto možno je tudi, da gre za normalne variante barve in trdote blata in da ima bistveno večji vpliv razmerje med količino mleka, ki ga popije in količino tekočine, ki jo izgubi (z lulanjem, preko kože – še zlasti, ko mu je vroče in preko dihal – še zlasti v suhem okolju stanovanja s centralno). Če popije manj in izgubi več, bo kakca manj in bo bolj suh, v bobkih.

Testi na prisotnost krvi v blatu (še zlasti takšni v “kitih”, kot jih imajo v laboratorijih zdravstvenih domov) so v otroški dobi slabo občutljivi in nezanesljivi (tako lažno negativni kot lažno pozitivni). Da bi bili pri 4-mesečnem dojenčku razlog krvi v blatu paraziti, pa si (vsaj če otrok živi v Sloveniji) težko predstavljam. Na viruse blato izjemno redko testiramo – malo zato, ker itak za viruse nimamo učinkovitih zdravil, malo zato, ker praviloma ne povzročajo usodnih prebavnih motenj (z izjemo nekaterih, ki pa ogrožajo otročka z dehidracijo ob hudi driski in ne z izgubo krvi), še zlasti pa zato, ker so testi izjemno dragi in često premalo natančni.

Naj povzamem – bodite potrpežljivi in z debelejšo “kožo”, saj so težave vašega dojenčka zoprne, a nikakor niso nevarne. Opazujte ritko še naprej (ne brskajte po njej!), negujte jo nežno (ne drgnite po njej, robove zadnjika popivnajte in pustite suhe, brez slojev krem), izogibajte se milom in kopelim ter fanta pogosto previjajte v primeru, ko je blato redkejše.

Drugi odmerek Rotarixa pa lahko ne glede na opisane težavice dobi kadarkoli, vsekakor pa pred 24. mesecem.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Tudi nam težave ne prizanašajo…naš fantek je star 5,5m (kor. 3,5m) in do sedaj sem 2x opazila v blatu krvave nitke. In danes spet. To smo dali skozi že pri starejši sestrici, vendar niso nikoli nič ugotovili (v alergološki amb.). Bila sem na dieti brez KML in jajc, pa ni bilo nič bolje, še vedno so bile občasno prisotne krvave nitke.

Tokrat jem vse in do sedaj so se krvave nitke pojavile 3x, zadnjič danes. Že 1 teden zelo slabo spimo, ne vem ali ga napenja ali kaj, iz spanja se zbudi z jokom in potolaži ga le dojenje, včasih božanje. Zbuja se mi na 1h do 1,5h, redko potegne 2h skupaj.

Ne vem kaj ga muči in kaj bi lahko naredila. Naj grem na dieto brez KML? Jajc tako ali tako ne jem, jem pa jedi, ki vsebujejo jajca.

Bi morala peljati fantka na kake preiskave? Dosedaj je bil samo dojen, ravno se pripravljamo na uvajanje GH. Počasi mi zmanjkuje idej, kaj naj naredim. Ne bi ga pa rada vozila na kake invazivne preiskave, če to ni nujno potrebno.
Drugače lepo napreduje edino siten je ker je zaspan saj se ponoči ves čas zbuja. Kaj mi predlagate?

Spoštovana,

kot lahko razberete iz prejšnjih odgovorov, je razlogov za srage krvi v blatu ogromno. In le nekateri so povezani z resnejšimi boleznimi, ki zahtevajo ukrepanje / zdravljenje.

Za kaj gre pri vašem fantku, bolj ugibam. Glede na vaša opažanja bi lahko šlo tudi za prebolevanje lažje črevesne okužbe (z virusi), ki povzročijo vnetje črevesne stene in pospešeno luščenje sluznice, ki lahko tudi zakrvavi. V to “hipotezo” bi šla tudi njegova sitnoba in manjša ješčnost.

Druga možnost je vnetje črevesja zaradi preobčutljivosti na katerega od alergenov v mleku (tudi na jajca). Ta možnost je težko dokazljiva, je pa zanjo značilno, da se težave stopnjujejo.

Če je pojav “krvavih” nitk le občasen pojav, bi jaz z obiskom pri zdravniku in preiskavami počakala. In mirno začela uvajati gosto hrano. Še zlasti, ker ste že pri hčerki imeli podobne težave, pa se je (očitno) vse dobro končalo.

Če pa bi se težave stopnjevale (tako krvave srage kot sitnoba), z obiskom pri pediatru ne bi odlašala.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni!
Obračam se na vas, ker me skrbi za svojo hčerkico. Začelo se je z ogromno mozoljčki po obrazu ko je bila stara okoli 3tedne, na prvem pregledu pri pediatrinji (stara 1 mesec) so se mozoljčki sušili in je bila koža zelo suha in hrapava. Zdravnica je posumila na alergijo na KM in jajca – odšli smo na krvne teste, ki pa so bili negativni. Jaz nisem bila na nobeni dieti – mozoljčki pa so v večini izginili (pri starosti mesec in pol), ostale pa so majhne rdeče pikice/mozoljčki, ki se še vedno pojavljajo in so na trenutke bolj ali manj opazni. Pred dobrimi 3tedni sem opazila krvavo nitko v blatu (starost dobra 2 meseca) takoj sem šla na dieto brez KM in jajc – vendar po 3 tednih diete se nitke oz majhne pikice še kar pojavljajo, sicer so zelo majhne (moram po plenici dolgo ”brskati” in pod dobro lučjo da jih opazim). Tudi blato smo dali testirati na kri (vzorca oddana 10. in 17. dan diete) in je bilo pozitivno (zdravnica je rekla, da so sicer zelo nizke vrednosti). Hčerkico samo dojim, ponoči lepo spi (zbudi se 1-2x na noč da se podojimo in zaspi nazaj), pri 3 mesecih je težka cca5,2kg in 61cm (rojena 3,1kg in 52cm). Zanima me v kolikšni meri naj me skrbi… naj grem še na dieto brez pšenice – malo me skrbi, da ne bom izgubila mleka? Je možnost da gre za kakšne virusne, bakterijske okužbe? Naj poskusim spet normalno prehrano (tudi jajca in KM) da vidim ali bo šlo stanje na slabše? Pediatrinja je omenila, da bo dala pregledati kakšna je imunost pri hčerkici (pregled krvi na protitelesa – ne vem točno igA ali igE…) preden jo damo cepiti – ali nam bodo ti testi kaj povedali glede krvi v blatu?
Najlepša hvala za odgovore,
lep pozdrav!!

Spoštovana,

sodeč po vašem opisu so mozoljčki na obrazu najverjetneje še nezrele žleze znojnice in lojnice. Nezrele zato, ker se njihovi izločki še ne praznijo pravilno in lahko zastajajo, pri čemer lahko pride do vnetja. Razen “časa” največ pomaga nežno umivanje (brez dodatkov mil ali kopeli) in mazanje z zelo vlažilno kremo (torej ne z olji ali mastnimi kremami; v lekarnah priporočajo npr. Bepanthen Plus).

Druga možnost je seveda alergija na kakšno od sestavin hrane – a je po mojem malo verjetna, saj so se težave začel prekmalu po rojstvu in ob dieti niste opazili izginotja težav.

“Krvave” nitke v blatu so lahko povsem normalne – čisto verjetno je, da gre le za odluščeno sluznico črevesja (ki se obnavlja in lahko odluščeni skupki celic dajejo lažen vtis primesi krvi; na to kaže tudi mejno pozitiven test na kri v blatu; po mojih izkušnjah je ob pravih krvavitvah iz črevesja ta test zelo pozitiven).

Glede na prebrano menim, da vas nima kaj veliko skrbeti, saj se malčica krasno redi ob dojenju. Ob pravi alergiji in še zlasti ob prebolevanju kakšne okužbe je prvi učinek neuspevanje ali celo izguba teže.

Imunski testi so zelo moderni, povedo pa malo, še zlasti če je dojenček zdrav. V njeni starosti so koncentracije imunoglobulinov (protiteles) praviloma nizke, naraščati začno po 6. mesecu in še zlasti po cepljenjih ali preboleli okužbi, ki sta nekakšen sprožilec za prebujanje imunosti. Priznam, da me vedno malo “pogreje”, ko slišim, kako zdravim, uspevajočim dojenčkom (še zlasti nedonošenčkom) jemljejo kri za presojo imunosti pred cepljenjem – in ko dobijo nižje vrednosti, odložijo cepljenja, kar te otroke izpostavi vioskemu tveganju za bistveno težji potek bolezni, proti katerim naj bi bili cepljeni.

Prehod na mešano prehrano se mi zdi modra in uporabna varianta – še zlasti, če boste hraniva nazaj uvajali stopenjsko – najprej izdelke iz jajc, po kakšnem tednu pa še iz KML (pri tem začnite s fermentiranimi izdelki, kot so jogurt, skuta, s “čistim” mlekom malo počakajte).

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni. Imam eno vprašanje in sicer punčka je stara 10 mesecev. Porod je bil normalen tt 3460 in 52 cm. Še vedno je dojenja + gosta hrana. Teža pri 10 mesecih je 7600 in 54cm. Pri njej se je pojavil problem ko je začela z gosto hrano in je kakec postal trd, ob kakanju je jokala tako da jo od 5 meseca dalje držim nad kahlico da se pokaka. Ta jok se je sicer sedaj umiril ni več tako hudo. Dajem ji sirup lectacon ampak kljub temu ima na koncu blata ko pride zadnji kakec ven kri. Včeraj in danes se ji je ko je kakec potisnila ven na koncu pocedila kri. Zanima me ali je možno da je od napenjanja, ker se res zelo napenja ali ima mogoče bolj leno oziroma počasno prebavo. Dokler je bila samo dojena ni bilo nobenih težav. Kri je svetlo rdeča. Naj povem, da pokaka res ogromno količino in kakec je tudi debel, da se še jaz čudim od kje toliko. Odvaja blato redno včasih kakšen dan ne.

Lep pozdrav.

Spoštovana,

glede na opis ima vaša dojenčica razpoko (fisuro) ob zadnjiku (anusu), ki vsakič znova poči in zakrvavi, ko kaka debelo in tršo klobaso. Poskusite lahko z večjim odmerkom Lactecona, z dodatkom Donata Mg (mlačnega, brez mehurčkov, vsaj 5 ml na kilogram teže), tudi kakšen probiotik bo uporaben. V hrani pazite, da dobi dovolj tekočine. Če pa stanje v kakšnem mesecu ne bo dobro, bo vseeno treba na pregled k specialistu gastroenetrologu, ki si bo ranico tudi ogledal in se morda odločil za kakšno dodatno zdravljenje.
Če odvaja veliko in vsak dan, pa zanesljivo nima lenega črevesja ali kakšne motnje v vsrkavanju hrane.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani!

Deček je trenutno star 4 mesece.
Pri starosti 1m so se občasno začele pojavljati krvave nitke v blatu. Kmalu se je v blatu pojavil krvav sluzast čep v premeru 2cm. Takrat sem šla k pediatru, ki naju je napotil v bolnišnico. Ostala sva na opazovanju, vzeli so mu kri za krvne teste na alergije (vse negativno), vzeli so mu tudi vzorce blata iz vseh pokakanih pleničkah ( v vseh so dokazali prisotnost krvi). Domov so naju poslali z diagnozo suma alerije na živalsko mleko in jajca.
Ker so se krvave nitke še vedno pojavljale, smo v starosti 2 mesecev šli na diagnostično terapijo na bioresonanco. Od takrat naprej sem na dieti brez svinjine, pšenice, kokosa, oreščkov in kakava.

2 tedna nazaj se je v blatu pojavilo zopet več krvi, vendar nisem takoj odšla k pediatrinji, saj smo prejšnji teden imeli kontrolo pri gastro-enterologinji na Jesenicah. Povedala sem ji, kakšno dieto imam, pokazala slike blata. Menila je, da je nesmisleno ponovno vzeti kri, saj bodo testi skoraj zagotovo zopet negativni. Rekla je, da bo poklicala v Lj in se zmenila tam za datum, saj meni, da bodo tam lahko otroku naredili več preiskav. Danes sem dobila klic, da se je posvetovala s kolegico iz Lj in da menita, da bi bilo najbolje ukiniti dojenje in preiti na adaptirano mleko za alergike.

Sem v veliki dilemi: želim si dojiti. Z AM v bistvu ne dokažemo ničesar, razen tega, da je otrok na nekaj alergičen. Vzorka pa še vedno ne poznamo.

Gastro-enterologinji sem dejala, da si želim izključno dojiti do 6.meseca, predlagala je še dieto, ki izključuje med, morske ribe in govedino (povezava s KM). Sama bom temu dodala še gluten.

Prosila bi za vaše mnenje: Se vam zdi ukinitev dojenja smiselna? Bi predlagali še kakšno drugo preiskavo? Kolikor vem, mu v blatu niso iskali nobenih virusov ali bakterij. Bi bilo to smiselno?

Hvala za vaše mnenje in odgovor!

New Report

Close