Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija povišani levkociti in afte

povišani levkociti in afte

Pozdravljeni!

Sin je star 16 mesecev. Že celo zimo ima zamašen nos, posledično mu hropi v prsnem košu. Ko se izkašlja je za nekaj časa bolje. Delamo inhalacije, spiramo nosek, vendar se stanje ne izboljšuje. Pediater mu je velikokrat poslušal pljuča, vedn je bilo vse ok, le enkrat januarja je imel bakterijsko vnetje dihal (levkociti 21, CRP 70). Naročeni smo na slikanje pljuč in ORL pregled, ker se stanje že več kot pol leta ne izboljša.

V ponedeljek zvečer je imel povišano temperaturo 37, bil je bolj umirjen in rad se je cartal, stiskal. Tudi nosek je malo bolj poln kot sicer. V torek mu je TT naraščala, zvečer je imel 39. Včeraj sva šla popoldne k pediatru, ušesa, grlo in poslušanje pljučk je bilo ok. Menil je, da je najverjetneje prehlad. Ker je imel pomoči spet 38,6 TT sva šla zjutraj v laboratorij. Levkociti so 21, CRP pa 47 (večina stvari na izvidu krvne slike je bilo povečanih, čeprav vem, da vam s tem nisem veliko pomagala:-). Danes ga je še enkrat pregleda dežurna, ker pediater ne dela, pa ji ni jasno, za kakšno vnetje bi šlo. Mu je pa odkrila afte v ustih. (danes sem opazila, da se zelo slini, zajoče ko da hrano v usta…). Že dva dni je zelo neješč.

Zdavnica mu ni dala AB, ker je rekla, da je možno (čeprav majhna možnost), da je takšna krvna slika posledica virusnega vnetja v ustih. Zjutraj morava spet v laboratorij. Danes je imel zjutraj 38,1 TT, opoldne 37,7, popoldne 38,4, zvečer 37,7 – nisem mu dala nobenih zdravil proti vročini, le sprej za afte.

Je možno, da ima zaradi aft tako povečane levkocite? Ima lahko vnetje dihal ne da bi se slišalo s poslušanjem pljuč?

Hvala za vaše mnenje. Lp

Lahko ima povišane levkocite in afte. Najverjetneje gre za virusno vnetje, slinavka, ali kakšna enteroviroza.

Pozdravljena!

V zgornjem vprašanju sem pisala o tem, da ima 16 mesecev star sin afte. Najprej visoka vročina, nato afte, veliko se je slinil. Takrat sem malo pobrskala po internetu in prebrala tole: “Ker afte niso nalezljive, se vam ni treba bati, da bi jih prenesli na koga drugega.” (vir: vizita.si) Tudi zdravnica me ni nič opozorila, sama pa sem 100% verjela temu stavku, tako da nismo posebej pazili, da se ne bi s sestrico dotikala. Zdaj (3 dni po zaključku fantkove blezni) pa je zbolela še hčerka. 3 dni visoka vročina, zdaj pa zelo pordele in vnete dlesni (fantek jih ni imel) in mozoljčki, pikice po ustih (po jezičku, dlesnih, nebu). Fantek je imel večje bele “fleke”, punčka pa ima le mozoljčke (bela pikica, okoli malo rdeča), ki pa jo tudi bolijo. Tudi slini se ne.Je pa z njo veliko bolje, še kar dobro je, pitje sploh ni problem.

Iz vaših odgovorov sem zdaj razbrala, da so afte nalezljive, kajne? Mislite, da gre za enako okužbo? Imata oba herpes virusno okužbo, le da je pri fantku prešla v slinavko, pri punčki pa ne? Slinavko otrok dobi samo pri prvi okužbi. Kaj pa virus herpesa? Je zdaj bolj dovzeten za okužbe, ko je enkrat že prišel v stik z njim?

Hvala za vaš čas! Lep večer!

Pri punčki tudi najverjetneje gre za herpetični gingivostomatitis. Posamezne afte katere se javljajo v ustni sluznici brez spremljajoče vročine niso nalezljive. Tudi okužbe z določenim enterovirusima pokažejo afte in po telesu spremljajoči izpuščaj- nalezljivo..
Visok postotek populacije je prekužen z herpes simplex virusima, ponavadi pri padcu imuniteta (recimo, ob prebolevanju drugih okužbah) se reaktivira virus…

New Report

Close