Prehrana in kulinarika

Kako naredite res dobro rižoto?

Default avatar
Nikoli mi ni bilo preveč do riža. Imam raje krompir in testenine.
Otroka pa obožujeta riž in rada bi naredila nekaj res dobrega, pa imam občutek, da to ni TO.
Kako jo naredite, da je najboljša? :)
Default avatar
Stvar okusa. Meni je recimo dober "basmati" riz, moja tasca in svakinje prisegajo na "parboiled". Glede dodatnih sestavin pa ravno tako stvar okusa, moja mama ne da nobene zelenjave razen paprike in paradajza, tasca pa namece vse zivo, pa sta obe rizoti dobri.
Ravno danes bom delala rizoto z ostanki: bucka, paprika, par gobic, en korencek, malo zelene, erjetno se kaksen sotane zelenjave, malo puranjega mesa, malo govedine, skratka vse, kar je ostalo od vikenda gre danes v rizoto.
Default avatar
Mi rižote obožujemo. Tole je najbolj simpl recept in tudi moji otroci jo obožujejo:

Na ol. olju popražim narezan por (1 cel velik), dodam narezano korenje (2-3) in 1 papriko. Nato dodam oplaknjen riž (Arborio je najboljši) in ga posteklenim. Zalijem s polovico vode in pokuham. Nato počasi dolivam preostalo vodo in mešam, na koncu dodam še petršilj, dve žlički sladke smetane in pokuham do konca. Ko serviram dam še nariban parmezan.

Namesto paprike dam včasih tudi šampinjone, šparglje, bučke,...po žellji.

Dober tek!
Default avatar
Vija vaja ven je napisal/a:
Samo še dodatek. Vreti mora zelo zelo počasi, parmezan pa je mišljen tisti v kosu, ki se ga sproti nariba :)
Default avatar
Ja ne vem, jaz jo delam takole:

zelenjavna ali pa kombinirana s piščanjčjim filejem, teletino, svinjino:

prepražim čebulco, gor dam piščanjčje meso na male koščke narezano, malo popražim, dodam korenček, kakšno bučko, včasih brokoli, kar vam paše, pa potem malo zalijem in kuham kakšnih 10 minut, dodam riž in potem zalijem najbolje z juho, če pa je nimam, pa kar z vodo.
Potem moraš ful mešati, da se ti riž ne prime, ker voda zelo hitro shlapi. Proti koncu dodam še grah iz konzerve in ko je riž kuhan je gotova, a ja pa včasih že kakšen paradižnik na drobno narezan dam zraven - odvisno, kako vam paše, našemu ne paše, da je preveč rdeča in moram pazit glede paradižnika ali pa včasih žlica pasiranega paradižnika in tako.

morska rižota zopet: čebulca, pa morski sadeži gor in pražiš ene 10 minut, potem pa daš gor riž, zalivaš in ko je riž skuhan je fertik.

Črna rižota: čebulca, česen, lignji na kolobarčke narezani, včasih sojina omako gor malo prelijem, potem riž, pa črnilo in isto, ko se riž skuha je gotova, tu pa še notri paše belo vino.

Mah čisto lahko, jaz vse delam bolj od oka.

Z gobicami ali šampinjoni samo, isto, čebulca, česen, gobice, olivno olje, pri morskih rižotah isto, riž...
Če pa ne marate olivnega olja pa lahko z maslom npr...
Default avatar
ni treba. na rahlem ognju, samo malo potresem . ko pa enkrat začneš mešat, potem moraš pa res do konca.
Default avatar
ful mešat je napisal/a:
A ja no, meni se je dostikrat zgodilo, da se je že pošteno začela prijemat, mogoče sem imela preveč ognja, no skratka, treba je pazit tistih par minut, da se ne zažge ravno.
Default avatar
Tule je primer za pripravo špargljeve rižote, sicer je pa postopek isti pri kakršnikoli, samo da namesto špargljev uporabiš kaj druga. Res obstaja nekaj zakonitosti za pripravo dobre rižote - ni vsaka rižota dobra...
Default avatar
Moja dva bi rižoto jedla vsak dan :-). Na malo olivnega olja posteklenim čebulo in dodam precej paprike. To dobro popečem, da paprika zadiši. Potem dodam še korenček, bučke in paradižnik. Vse skupaj dušim. Posebej popečem na trakove narezanega piščanca ali purana. Dodam zelenjavni mešanici. Potem dodam riž in enkar grah, drugič gobe. Tik preden je riž kuhan dodam košček masla in veliko nasekljanih svežih zelišč (peteršilj, zelena, majeron, komarček, luštrek, timijan). Dodajam še po malo čilija, curya in žafranke.
Živi in pusti živeti
Default avatar
Kar dolgo sem delala rižoto po nekaterih zgornjih receptih: torej popekla čebulo in meso ter zelenjavo, ko je bilo to popraženo sem dodala riž, ki sem ga še malo cmarila in nato zalila. Potem sem opazovala mojo mamo kako to počne in sedaj uporabljam njen način. še vedno popražim čebulo, meso in zelenjavo, vendar sedaj to zalijem in nekaj časa kuham, da se meso zmehča, da se zelenjava malo razpusti in šele nato dodam riž ter ga zalijem. Riž gre (menda) v razmerju 1:3, tako dam eno skodelico riža in tri skodelice vrele vode, tisto, kar sem spodlila v meso, zanemarim, ne upoštevam v razmerje, pa se mi vseeno riž (parboiled) ne razkuha. Dodam tudi kos masla in začimbe (sol, drobnjak, sladka paprika, morda malce majarona, timijana). Nikoli se mi nič ne prismodi, v posodi ga največkrat potresam in ne mešam s kuhalnico. Proti koncu kuhanja pa imam navado dodati še malo sveže zelenjave, ki jo na drobno drobno naribam in celo malo posekljam in vržem notri tik pred koncem kuhanja. Ne vem, tako imam občutek, da ohranim kak vitaminček.

Druga varianta (spet po moji mami) je ta, da dam v posodo riž in vodo, maslo ali žlico olivnega olja ter pristavim na štedilnik. To je t.i. beli riž, ki ga po lastni presoji potem pustim takega (če je kot priloga k mesu z omako) ali ga obogatim z naribano in nasekljano zelenjavo tik pred koncem kuhanja, dodam nariban parmezan, včasih pa imam kako meso od kosila in naredim rižoto za otroke za večerjo (obožujeta) in sicer tako, da meso nasekljam na drobno, dam v krožnik in čez riž takoj ko je kuhan ter lepo energično premešam.
Default avatar
Tudi sama kuham približno tako, kot je opisala "Dolga leta". Potenstam zelenjavo (občasno tudi piščanca), dodam riž, zalijem z vodo (razmerje 1: 2).... In kuham 25 minut - brez mešanja! Kupujem Scott-ijev riž. Se ne razkuha.
Me pa nekaj bega.... a nobena ne doda v riž kocke? Ker jaz jo. In to izdatno. Ja, vem da je nezdrava, ampak zaboga, rižota mora biti vsaj malo slana. Dodam pa kocko takoj v vodo, ko zalijem riž.
LP
Default avatar
Motorola je napisal/a:
Jaz iz kocke in vode a zalivanje skuham juhico in potem s tem zalijem.
Default avatar
Motorola je napisal/a:
Jaz kocke ne uporabljam, seveda pa solim.
Default avatar
GRETKA je napisal/a:
Aha! Ti imaš moj zvezek z recepti, jaz sem ga pa tako iskala!;-))))))))))))))))))))))))))))))
Default avatar
Jaz pa vedno riž skuham posebej. sem poskusila tudi drugače, pa rižota ni bila nič boljša. Tako mi je manj kompliicirano.

Jo pa delam ali s puranom ali piščancem, ter dodam zelenjavo: korenje, papriko, grah, začimbe, svež peteršilj.

Velikokrat pa jo naredim tudi s karijem.

Glede riža pa čist odvisno od financ (ali je basmati ali pa navadni riž). Nam pa je drugače z basmatijem boljša.
Default avatar
moj recept za dobro rižoto, zelo podobno delam kot zgoraj,vendar:
- nam ni dobra brez PAPRIKE, več kot je ostale zelenjave boljše
- vedno damo malo več vode, da ne pride suha, ampak še vedno precej mokra /ne pa preveč
Default avatar
Jaz vedno riž naredim posebej. Najprej sesekljam nekoliko česna, ga dam v posodo z oljem (odvisno, kaj delam, olivno ali katero od jedilnih olj), dodam riž, posteklenim, zalijem z vodo ali jušno osnovo (spet odvisno, kaj delam - zelenjavno ali mesno), dodam začimbe. Pustim brez mešanja na rahlem ognju, dokler riž ni al dente.
V drugi posodi pripravim pripadajočo "omako".
Ko je gotova, vmešam riž in na rahlem ognju pokuham še cca 5 minut, potem pokrijem in pustim 5-10 minut, da se okusi prepojijo.
Default avatar
Rižotke so zakon:-)

Moje izgledajo takole:

rižota z repki škampov ali morskimi sadeži: olivno olje, popražim česen da se postekleni, dodam repke da se malo zapečejo, dodam narezan paradižnik, da se spusti, zalijem z belim vinom ali penino, pustim 5 - 8 minut, dodam riž, zmešam, sol, poper, peteršilj ter na koncu ko je že gotovo predenj izklopim stistnem pol limete ali limone.

rižota z mletim mesom: olivno olje, popražim pol čebule dodam mleto meso, konzervo graha in narezano korenje. Ko se korenje malo omehča dodam riž zalijem z vodo, sol, poper, peteršilj, žafran.

zelenjavna rižota: obvezno polnozrnati riž - olivno olje, prepražim česen, čebulo, dodam papriko, paradižnik, bučke, zalijem z vodo da se zelenjava zmehča, dodam riž, dve žlici currya, veliko žlico gorčice, sol, kajenski poper, svež peteršilj, ...

rižota z gobami. na olivnem olju popražim čebulo in česen, dodam gobe, riž, sol, poper, zalijem z vodo, ko voda izhlapi in je že skoraj kuhano, pa dam po občutku smetano za kuhanje.

Riž je pri nas kar pogosta prehrana, veliko kuham azijsko kuhinjo, uporabljam vok, ena izmed mojih najljubših kombinacij pa je indijski riž s cimetom, koriandrom kuhan v pomarančnem ali limoninem soku v kombinaciji z indijskim bombay curryem. Ta jed je precej posebna, doma sem jih nekako navadila na tako hrano.