Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Prvi dve cepljenji v Franciji

Prvi dve cepljenji v Franciji

Pozdravljeni!

Mi imamo dvo mesečno dojenčico, ki je bila cepljena prvič s cepivom Infanrix hexa, ko bo dopolnila tretji mesec pa bo cepljena z enim bolj generičnim cepivom, ki se od Infanrix hexe razlikuje po tem, da nima hep B. Tukaj je namreč tako, da je drugo cepljenje pač brez hep B, potem tretje cepljenje je pa zopet Infanrix hexa, torej s Hep b. Problem je v tem, da se konec meseca, po drugem cepljenju, selimo nazaj v SI in kolikor sem uspela prebrati vidim, da se v SI uporablja Infanrix penta, ki je brez hep B.
Zanima me, če to še vedno drži, ali pa je tudi SI že prešla na Infanrix hexa? V primeru, da ni, kaj je možno storiti? Tukaj imamo vaškega zdravnika, ki pač napiše recept, potem pa cepivo v lekarni kupimo mi in prinesemo s seboj na pregled. Ena varianta torej je, da prosim doktorja, naj napiše recept in Infanrix hexa prinesem s sabo – ampak sumim, da to ni ravno legalno. 🙂
Upam, da sem dovolj jasno opisala problem in se zahvaljujem za odgovor. 🙂

lp, Urša

Spoštovani, cepljenje s prinešenimi cepivi pri nas nikakor ni dovoljeno. Ampak za nadaljevanje cepljenja pri vas sploh ne bo problema, ker bo hčerkica poleg penta cepiva (di-te-per-IPv-HiB) prejela še mono cepivo proti hepatitisu B. Edino, kar bo za hčerkico bolj neprijetno,bo, da prejela 2 cepivi in ne enega, kar bo pomenilo 2 vbodni mesti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala lepa za odgovor.
Ampak sedaj vidim, da sem se zmotila. V opisu cepiva Infanrix penta piše, da:

“INFANRIX® PENTA vaccine is a sterile suspension which contains diphtheria toxoid, tetanus
toxoid, three purified antigens of Bordetella pertussis [pertussis toxoid (PT), pertussis filamentous
haemagglutinin (FHA) and pertactin (PRN)] and the purified major surface antigen (HBsAg) of the hepatitis B virus (HBV), adsorbed on aluminium salts.”

Torej vsebuje Hep B, ne pa Hib. Torej predvidevam, da bo za Hib dobila dodatno injekcijo? Se opravičujem, da še enkrat sprašujem, ampak tole me je res malo zmedlo.

In pa še to, naša hči je bila prvič in bo tudi drugič, cepljena proti pneumokokom, kar šele sedaj ugotavljam, da ni obvezno cepljenje, pa nas doktor ni sploh nič vprašal niti razložil za kaj gre. Jaz sem pa tudi smotana, da slepo zaupam dohtarjem, očitno. Torej, ali je sploh smiselno cepiti proti pneumokokom, ali je to pač še en farmacevtski nateg? In če je smiselno nadaljevati s cepljenjem (cepljena naj bi bila še pri 4 mesecih in med 16 in 18 mesecem), ali se bo možno cepiti v SI?

Hvala lepa še enkrat za vaš odgovor.

lp, Urša

nova
Uredništvo priporoča

Lepo, lepo prosim še za eno pojasnilo: če se odločimo v SI cepiti otroka še s trejim odmerkom pneumokokov, ali je na razpolago identično zdravilo, t.j. Prevenar 13 (za 13 vrst pneumokokov)?

Hvala lepa! 🙂

Spoštovani!

Mislim, da morava še enkrat razčistiti celo zadevo:
V Sloveniji se za rutinsko cepljenje otrok uporablja Pentaxim (ki vsebuje komponente Di-Te-Per:Hib-IPV) in ne vsebuje komponente hepatitisa B. Včasih smo uporabljali tudi pet-komponentni Infanrix-HiB-IPV, ki je vseboval Di-te-per_IPV-Hib, skratka je bil primerljiv s Pentaximom.
Infanrix-Penta nismo nikoli imeli, občasno pa je na voljo šest valentni Infanrix-hexa, ki vsebuje di-te-per-Ipv-Hib in hepatitis B in je izključno samoplačniški, zdravstvene ustanove pa ga skoraj ne naročajo (oz. le ena občasno v Ljubljani).

Vaša deklica bi bila torej cepljena s Pentaximom in dodatno proti HiB.
Cepljenje proti invazivnim pnevmokoknim okužbam je zelo koristno; pri nas ga plača zdravstvena blagajna tistim otrokom, ki so bolj ogroženi (kronične bolezni dihaj, imunske motnje, stanje brez vranice, …), ostali se lahko cepijo samoplačniško. Zelo priporočam nadaljevanje cepljenja proti pnevkoknim okužbam. Cepivo Prevenar13 je v Sloveniji na voljo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close