Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija spermatokole in neplodnost

spermatokole in neplodnost

Pozdravljeni!

star sem 25 let.Pred malo manj kot 1 letom sem bil pri urologu,ker sem na desnem modu začutil bulico.Urolog mi je vzel kri, da so mi naredili teste če je kakšen tumor in naredil mi je ultrazvok.
Izvid krvi je bil v mejah normale-normalen, na modu pa se je na ultrazvoku videlo dve manjši spermatekoli.-tak mi je rekel ta ko dela ultrazvok.in tudi na izvidu je tako pisalo.

zdaj pa me zanima : pred 2 letoma je punca zanosila, vendar je potem naredila splav.
zdaj po 2 letih sva se ponovno odločila za otroka, vendar me skrbi, da zaradi manjših spermatekol (upam, da sem prav napisal ) ne boma mogla zanositi.Bojim se da sem lahko neploden zaradi tega, ali da imam slapše spermije.

Je možno, da se je to pojavilo v roku 2 let, ta spermatekola, ali te spermatekole rabijo dalj časa, da nastanejo.
Ker, če je punca zanosila, pred 2 letoma, potem sem takrat bil ploden.Je možno, da so se mi od zanositve punce pred 2 letoma pa do sedaj pojavile te spermatekole, in bom sedaj,ko poskušama zanositi neploden??????

ali te spermatekole nastajajo delj časa??

kako je ta ko dela ultrazvok vedel, da so to spermatekole in ne varikokole ( se opravičujem, če ni prav navedeno ).tudi urolog mi je pogledal sliko od ultrazvoka in rekel, da je spermatekola.

ker sem slišal, da če imaš varikokele, da lahko imaš probleme z zanositvijo. Je to res??

so spermatekole nevarne??

hvala za odgovore.Zelo mi boste pomagali,če mi boste odgovorili na vse.

še enkrat najlepša hvala

Spoštovani!

Testisa sta dva. Spermatokelo imate najbrž na eni strani, drug testis pa normalen? Kako bi torej lahko spermatokela na eni strani kakorkoli motila spermije na drugi, ki je dovolj za oploditev?

Ker sprašujete tako po spermatokeli kot po varikokeli (=varici skrotuma), bom najprej opisal varikokelo, kasneje pa spermatokelo (=cista).

Varikokela pomeni razširjene vene okrog testsa (podobno kot varice na nogah pri starejših – varikokela so varice skrotuma). Ker je kri topla (jajčka so “zunaj” v skrotumu zato, da so na optimalni temperaturi, ki je nekoliko nižja od telesne) in zastaja (zastajajo razne snovi) – to lahko povzroča slabšo kvaliteto semenčic. Zato pri tistih, kjer izvid pregleda semenske tekočine pokaže zmanjšano kvaliteto/število semenčic in ima njihova partnerka težave z zanositvijo, priporočamo tudi izboljšanje okolja za nastajanje semenčic, torej operacijo varikokele (te vene podvežemo).

Spermatokela je cista, ki nastane iz cevke glave obmodka in so v njej spermiji. V glavi obmodka je ogromno teh cevk, ki se na koncu združijo v semenovod. Iz vsake od teh cevk lahko nastane spermatokela. Ostale cevke pa delujejo enako in torej ena sama nima vpliva.

V praksi in klinično ter z UZ preiskavo spermatokele ne ločimo od ciste obmodka in jih obravnavamo enako. Raste lahko dolgo ali zraste hitro. Zraste lahko ena ali več. Nastane lahko kot šibkost v steni semenske cevke, ki se izboči navzven. Ni nevarna. Nima nobene zveze z rakom. Odstranjujemo jih, če zrastejo zelo velike (na primer nekaj centimetrov – da je večja od testisa samega in osebo moti). Če eno ali dve, tri odstranimo, se pogosto ponovijo – cevk je veliko, združijo se v semenovod – iz vsake lahko nastane spermatokela. Potem jih pa včasih spet odstrnjujemo – navadno pri moških, starejših od 50 let.

Vaše vprašanje – kako so to vedeli, za kaj gre, je nekoliko nerodno zastavljeno – pogledali so pač, potipali in videli – če gre za vene, notri kri, ki se specifično odziva na dihanje med UZ pregledom… je varica, če gre za cisto, na določenem mestu, ki zgleda tako, kot mora zgledati, je pa cista.

Spermatokele in plodnost. V večini primerov spermatokela nima nobene zveze s plodnostjo. Operacijo spermatokele načeloma pri moškem, ki želi še zaploditi otroka in je ploden, odsvetujemo, saj pogosto taka operacija poškoduje semenovod, povzroči njegovo zamašitev ali pa poškoduje prekrvavitev in tako poslabša plodnost.

Obstajajo pa primeri, ko so moški neplodni ali slabo plodni (nizko število spermijev na spermiogramu) in imajo hkrati spermatokelo. Spermatokela bi lahko nastala tudi kot neke vrste posledica zapore semenovoda naprej na njegovi poti ali pred oviro. Spermatokela lahko tudi pritiska na druge semenske cevke in tako “ovira” pot semena ali drugače škodi spermatogenezi – nastajanju spermijev. V takem primeru bi lahko spermije, ki so v spermatokeli uporabili za oploditev ali pa celo operirali in povezali semenovod prek tega mesta, kjer je bila zožitev, ki je lahko posledica vnetja ali udarca v skrotum. Odstranitev “pritiska” spermatokele bi lahko izboljšala plodnost (v strokovni literaturi sta bila letos prvič opisana dva taka primera). Seveda bi morala biti takšna operacija opravljena z mikrokiruško tehniko, da bi kar se da zmanjšali tveganje poškodbe in negativnih učinkov operacije spermatokele na plodnost, ki sicer prevladujejo.

Kako bi se to ugotovilo? Če ženska po določenem času rednih spolnih odnosov ne zanosi, se priporoča, da obišče, skupaj s partnerjem, strokovnjaka ginekologa. Ta da, med drugim, pregledati tudi spermo partnerja – napravi se tako imenovani spermiogram. Napotnico za spermiogram vam v nekaterih ustanovah izda tudi urolog. Izliv (sperma) se torej pregleda in potem se vidi – če so notri semenčice, potem je vsekakor spermatokelo smiselno pustiti, v skrajno redkem primeru, ko bi imeli spermatokelo, izvid spermiograma pa ne bi našel semenčic ali bi jih našel bistveno manj, kot je običajno, pa bi priporočal posvet z urologom.

Torej – spermatokela ni nič posebnega in nič nevarnega in nič škodljivega. Sama cista (spermatokela) pa bo lahko izginila ali ostala enaka ali pa se večala. Če se bo večala naprej in zrasla velika (npr. nad 5 cm) in vas bo motila, si jo boste pač takrat dali odstraniti.

Ni verjetno, da bi kakorkoli vplivala na vašo sposobnost oploditve partnerke. Če vas to skrbi, si pač dajte pregledati spermo – napraviti spermiogram. Če bo ta normalen, spermatokela ne vpliva. V primeru slabega izvida spermiograma, pa je smiselno razmisliti, kaj napraviti, da bi ga izboljšali in preučiti vašo spermatokelo s tega stališča.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Najlepša hvala za odgovor!

torej, če sem pred 2 letoma že oplodil partnerko pa, je pol narediila splav, torej če zdaj spet želima otroka nebo spermatokola nič vplivala na plodnost? če sem jo že takrat oplodil?

al po vašem mnenjnu naj grem na pregled spermiograma?

ali prvo probama delati na zanositvi, pa po določenem času grem na pregled???

najlepša hvala za vaš dragocen čas in odgovore

Spoštovani!

Otrok ne nastane po naročilu. Če si želita otroka, pač delajta na tem. Načeloma čim več, ne moreta vedeti, kdaj točno bo. Je pa res, da je nekoliko bolje (boljši parametri semenčic), če seksata na primer 1x dnevno (ne pogosteje) do 1x na dva dni, vmes pa se ne samozadovoljujete.

Otrok ne pride po naročilu. Spermatokela najbrž ne vpliva, lahko pa tudi. Morda bo zanosila, preden boste opravili pregled, morda pa kasneje. Morda bo zanosila, tudi če bo pregled pokazal slab rezultat ali pa ne bo, tudi če bo pregled pokazal, da je vse v redu. To ni tako, kot če bi šli v trgovino po kilo kruha.

Vse skupaj nima zveze z vašimi strahovi (lahko predvsem psihičnimi, neutemeljenimi, lahko pa tudi utemeljenimi). Seksata najbrž čez vikend in zvečer/ponoči, pregled pa si boste organizirali dopoldan… Če ste se odločili za otroka, potem je pač treba delati na tem (seksati, lahko pa ženska natančneje ugotovi, kdaj je to še posebej nujno – ob njenih plodnih dnevih). Ne razumem, kaj bi pridobili, da bi ali ne bi “prej šli na pregled”? In kaj, če bo pregled pokazal slabšo spermo? Še vedno vam bodo rekli, da pač poskušajte.

Na pregled (spermiogram) pojdite zato, da se boste pomirili, saj vaša vprašanja kažejo na nenavadno (pretirano) vznemirjenost, zaskrbljenost v tej zvezi.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

će se pogosto samozadovoljuješ to lahko vpliva na neplodnost? kvaliteto semenčic??

ali je vsakodnevno samozadovoljevanje škodljivo za kvaliteto semenčic?

vala

Spoštovani!

Ne, samozadovoljevanje ne vpliva na neplodnost.

Optimalna pogostnost spolnega odnosa za zanositev je odnos v pravem času glede na ženski cikel (ovulacijo). Jasno pa je, da je v izlivu več semenčic, če ste počakali med dvema izlivoma 1-2 dni in da je bistveno manj semenčic v posameznem izlivu, če pride do izliva večkrat dnevno. Če mine med izlivoma več kot 3 dni, se pa kvaliteta semenčic v izlivu poslabša. Se pravi – če spolni odnos ni mogoč, bi bilo smiselno samozadovoljevanje, vendar ne prepogosto. Če pa imate redne spolne odnose na primer vsak dan ali vsaka dva dni, pa dodatno samozadovoljevanje ne koristi pri zanositvi – zmanša gostoto spermijev v semenskem izlivu.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Hvala za vse odgovore do sedaj!

zanima me samo, če sem z partnerjem lahko zanosila že pred 2 letoma, takrat sem bila stara 20 let on pa 25 let, vendar sem potem naredila splav.

je možno, da je v teh dveh letih in pol partner lahko postal neploden? star je zdaj 25 let. takrat nama je ratalo. Kakšna je verjetnost, da je sedaj po 2 letih in pol neploden?

in iz kakšnega razloga lahko pride do neplodnosti.
Ni pa nič imel nobenih operacij, edino kar ima na desnem modu so manjše spermatokele,ki pa ne vem če so bile takrat že prisotne, ko sem prvič z njim zanosila.

se lahko pojavi neplodnost v takem času ( 2 leti in pol)

hvala za odgovore

Dober dan!

pred par meseci nekje novembra sem imel vnetje obmodka-epydimitis

imel sem bolečine v trebuh,, vse do križa, pogosto sem hodil na blato in imel sem vročino.

Šel sem do osebnega zdravnika, ki mi je pretipal moda in rekel da imam vnetje obmodka in mi pripisal primotren.Rekel je ,da naj jemljem primotren in pridem čez par dni nazaj, da me bo dal v laboratorij.

Ko sem šel v laboratorij sem imel še izvide malenkost povišane.Mislim da levkocite.

Ko je zdravnik pogledal izvid, mi je predpisal še eno škatlico primotrena in seveda mirovanje.

Zdaj pa me zanima, če je lahko kaka nevarnost, neplodnosti,ker sem imel vnetje obmodka.
Bojim se, da ni bilo prav zdravljeno,ker sem jedel primotren,in da bi prišlo do neplodnosti?

sem čital, da če ni pravilno zdravljeno,da lahko pride do kroničnega vnetja obmodkov oz celo d o neplodnosti.

Je to res????

Imam pa še zmeraj občasne bolečine v modih.tu pa tam.Boli me pod modi občasno,kot da bi mi kaj pritiskalo na prostato.

Drugače sem bil pred 8 meseci pri urologu,ki mi je naredil ultrazvok, vzel kri za testiranje proti raku in pregledal prostato.Kri je bila vredu, UZ pa je pokazal dve manjči cisti oz spermatokeli, prostata je bila normalna.Si redno tipam moda in te spermatekole niso na otip še nič večje.
me pa res občasno špika v modih pa ne vem zakaj????

kako je z vnetjem obmodkov in nevarnostjo, da zdaj lahko imam probleme oz sem neploden?
Je možno, da lahko imam zaradi tega slapše semenčice in bom težje oplodil partnerko??

hvala za odgovore

Spoštovani!

Če ne bosta poskusila, ne bosta vedela. Otroka se ne more napovedati, otrok se zgodi.

Ta forum ni vedeževalnica. Nisem čarovnik. V medicini večina stvari ne gre preko interneta. Tudi otroka ne morete narediti s tipkanjem po internetu. Če dvomite glede partnerjeve plodnosti, naj pač gre k zdravniku, ki ga bo napotil na spermiogram – analiza semena bo pokazala, kako in kaj.

Na vaša številna vprašanja, ki se, kot izgleda, ponavljajo, ne morem reči nič novega. Če je bojazen, da par ni ploden, obišče zdravnika (ambulanto za neplodnost pri ginekološkem oddelku bolnišnice) in tam zdravnik pregleda, pretipa in napoti na preiskave. Zgolj s pomočjo preiskav je mogoče odgovoriti na vaša vprašanja.

Vso srečo

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

@gaja-20: Kaj, ko bi vidva manj tuhtala, kaj bi lahko bilo, in se bolj posvetila drug drugemu? Samo sreča ne bo dovolj, potrebno bo še kaj storiti – mobilizirati vojsko in napadati trdnjavo z zdravimi in hitrimi vojaki vsaka 2 – 3 dni v dneh, ko je trdnjava pripravljena na osvojitev. Pa brez zamere in veliko vztrajnosti vama želim 🙂

Matjaž

New Report

Close