Med.Over.Net

ARHIV - zdravstvo

Prehrana za booljše počutje, odvajanje vode in počasno nižanje teže

Default avatar

Meta.Jurecic

ZDRAVO KOMBINIRANJE HRANE (PO HAYEVI DIETI).

Gre za življenjski slog zdravega prehranjevanja in ne za shujševalno dieto. Če si debel, pa s takšnim prehranjevanjem tudi počasi shujšaš na normalno težo.

Tako naj bi se prehranjevali vsi,
- ki bi si radi okrepili zdravje,
- ki se kljub prizadevanju ne morejo držati shujševalnih diet
- ki jih muči dolga vrsta nepojasnjenih težav…..
- itd..

Nekaj povzetkov iz knjige (poiščite si jo v knjižnici - Zdravo kombiniranje hrane : Osnove Hayeve dijete ):

Glavni princip diete je ta, da ne mešamo hrane, ki se ne prenaša. Škrobne hrane, kot sta npr. kruh in krompir, nikoli ne uživamo s koncentrirano beljakovinsko hrano kot sta npr.meso in sir.. Ker imajo ta živila pri prebavljanju nasprotne zahteve, jih je treba uživati ob različnih obrokih.

Prebava škroba je alkalna in se začne v ustih. Pri temeljitem žvečenju se hrana pomeša s slino in ta začne spreminjati škrob v sladkor. Slina je alkalna in nadaljuje prebavo škroba, ko pride hrana v želodec. Če nismo s škrobom jedli tudi koncentriranih beljakovin, v želodcu ni toliko želodčne kisline, da bi nevtralizirala slino. Želodec hrano samo premeša in jo postopoma spušča v tanko črevo, kjer poteka glavna prebava škroba.
Beljakovine pa se prebavljajo v kislini. Ko pridejo v želodec, spodbudijo izločanje zadostne količine želodčne kisline, da jih razkroji.
Če jemo beljakovine in škrob v istem obroku, se vsebina želodca nevtralizira (alkalno/kislo) in nepopolno prebavljena hrana fermentira v prebavnem sistemu, kar sproži spahovanje, napenjanje in vetrove. Velike molekule nepopolno prebavljenih beljakovin preidejo v kri in povzročajo raznovrstne alergične reakcije. Praznjenje želodca je upočasnjeno, kar pogosto vodi v zaprtost.

Kdor preizkusi kombiniranje hrane, takoj opazi boljše počutje. V nekaj mesecih gredo dol tudi kile… Smisel je, da se tako prehranjujemo stalno. Goto vsak med nami pozna tisto »lenost« po kosilu, ko bi samo še zalegel in se ti nič ne ljubi? To je trenutek, ko se naš želodec trudi prebaviti kar smo nametali noter…. Če kombiniraš hrano kot piše zgoraj, se po jedi NIKOLI ne počutiš tako. Ravno tako izgine zadrževanje vode, oblivanje vročine, bolečine v sklepih itd....

Glede izbire je stvar zelo preprosta- nobena hrana ne vsebuje koncentriranih obeh – škrobov in beljakovin. Vedno ena prevladuje in po tem se orientiramo.

Pri sadju pazimo le na banane, rumene hruške, grozdje, datelje in fige- ti ne gredo k beljakovinskemu obroku… Zelenjava gre k obojemu, razen krompirja, ki se šteje za škrobno živilo.
Maslo in smetana vsebujeta v glavnem maščobe in zelo malo beljakovin, zato se jih lahko kombinira z obojim…

To je seveda zelo na kratko in poenostavljeno povedano o kombiniranju. Potem gre tu še za alkalotvorno in kislinotvorno hrano, presno in predelano hrano itd….. V bistvu kar zanimivo branje in izziv za prehranjevanje …

Časovni razmik med škrobnim in beljakovinskim obrokom naj bi bil 3 do 4 ure.
Glavna prebava škroba namreč poteka 30 do 45 minut po zaužitju hrane.
Beljakovine prebavljamo 2-4 ure, v želodcu ostanejo veliko dalj časa kot škrobi, ker se v njem prebavljajo.
Meta Jurečič

Društvo za pomoč pri obolenjih ščitnice
www.metuljcica.si

Naj nam bo dan pogum, da spremenimo, kar lahko spremenimo.
Naj nam bo dana moč, da sprejmemo, kar ne moremo spremeniti.
Naj nam bo dana intuicija, da ločimo med enim in drugim.
Default avatar

Meta.Jurecic

OSTALA PRIPOROČILA

Za izgubo vode iz telesa oziroma njeno nezadrževanje je po mojih izkušnjah nadvse učinkovito, če za zajtrk jemo samo sadje, po možnosti citruse – rdečo grenivko ali ananas..., ali sok iz citrusov in zraven grenivmo ali ananas v kosih, pa seveda pravo kavo (jaz pijem vedno grenko - sladkor absolutno ni vredu – saj se navadiš grenke) z malo mleka (črne ne zmorem in ne maram).
Kadar tako zajtrkujem, grem tekom dopoldneva najmanj 4x na vodo in vidno »kopnim«.

Kruh naj bo take vrste, da ne spodbuja apetita (z nizkim GI), meni ustreza koroški ali rženi hlebček (Mercator) ker je gost, težek in odrežem tanke rezine (več rezin :) in jih namažem z MU lahkim namazom (navadni, zeliščni, hrenov, včasih v navadnega zamešam mlete olive...) in pa po možnosti nasujem gor sveže kalčke..
Kruh jem za zajtrk, kadar ni potrebe po odvajanju vode (večinoma nisem več otečena, razen če »grešim« - nekaj več sira za večerjo ali kaka goveja juha izjemoma ali celo kak kos šunke – posledice so neizbežne. Ampak za včasih ni panike...).

Človek se vsega navadi, še sploh če ugotovi, da se bistveno bolje počuti. Če bi mi pred leti kdo rekel, da bom jedla manj slano (ne pa neslano !), grenko (regrat brez vsega, radič), vse brez sladkorja, manj mastno, bolj naravne okuse, bi ne verjela. Danes mi je to super in drugače ne morem. Danes sem recimo za kosilo jedla brokolijevo kremno juho (brokoli, sol, poper, olivno olje, česen) in šparglje (malo pokuhani, malo masla in naribanega parmezana..).. super.

Sladkor in bela moka in te zadeve so seveda čisto mimo in naredijo škodo (otekanje, slabo počutje). Seveda pa z veseljem pojem tudi kak piškot, sladico in predvsem sladoled s smetano, katetega obožujem...... ni panike.. :)

Tako nekako.. kosila izgledajo recimo takole: gora pečenega krompirja s popečenimi bučkami in malancanom ter papriko, zraven skleda solate.... ali pečene piščančje prsi, zraven kaka zelenjava (kuhana na hitro brez vsega ali v sopari- kako se fino navadiš na naraven okus zelenjave :) in skleda solate (čisto normalno zabeljene) itd...

Poiskusite in napišite svoje izkušnje. Morda telo ne odreagira prvič, a po nekem času bo počutje zagotovo boljše in tudi kile bodo šle, čeprav zelo počasi, navzdol.
Meta Jurečič

www.metuljcica.si

Default avatar

amri

Mene pa zanima, če lahko za zajtrk jem kosmiče (ovsene, ržene) s kefirjem (suhec 1,3 maščobe) v katere pa zmeljem še 1 žličko prosa, pol žličke sončničnih semen, ter zrežem 1 jabolko, včasih pol banane, kadar pa brez sadja, pa osladkam s pol žličke medu. Tak zajtrk mi je super, saj mi pomaga pri prebavi, pa tudi lasje, koža in nohti so se mi izboljšali. Ne vem pa, če so to prave kombinacije. Meta, ker imaš veliko izkušenj te prosim, če mi lahko kaj svetuješ.
Lep pozdrav!
Default avatar

Meta.Jurecic

Če prav razumem je edino vprašljiv kefir, ki pa ne bi smel biti tak problem, ker je fermentirean, je pa beljakovina...
Vsekakor je tvoj zajtrk zdrava hrana in če ti odgovarja je super.
Ne vem pa kako to vpliva na zadrževanje vode. Ko sem bila mlada in smo se punce hotele znebiti celulita vem da nam je ena kozmetičarka govorila, da tudi jogurt zadržuje vodo.. kosmiči, proso, med, banane... ne vem, ker nisem strokovnjak ampak vse to so hidrati... po eni strani to ni ravno hrana za hujšanje, podrugi pa če sicer nimaš prebave, je škoda še dosti večja. Urejena prebava je na prvem mestu .

Najbolje je da ugotoviš sama, če je kaka razlika med tvojo in kakšno drugo vrsto zajtrka... Zelo slabo bi bilo, če ni zaradi menjave zajtrka postala zaprta in podobno - potem bi bila škoda še večja... Če sicer nimaš večjih problemov s težo in vodo, se nikakor ne odpoveduj zajtrku, ki ti odgovarja.

Dejstvo je, da je treba poizkušat in se poslušat in najti zase individualen recept kako in kaj ti najbolj odgovarja.. Dober dietetik napiše pacientu dieto na kožo... jaz pa seveda to niti slučajno nisem :))))))) Govorim le iz lastnih izkušenj, morda pride kaka ideja komu prav.. Treba je res prav poizkusit, se malo testirat in opazovat reakcije telesa...
Meta Jurečič

www.metuljcica.si

Default avatar

tatty

Glede hrane bi jaz dodala tole:

Diete so dobre, če se jih držimo celo življenje. Vseeno pa se, po prenehanju uporabe diete, zgodi, da se kg hitro naberejo.

Sploh pri ščitnici je težava tudi škrob, beljakovine in ogljikovi hidrati. Odvisno pač od napredka bolezni. V Sloveniji žal ni dovolj znanstveno-medicinskih raziskav o tem s strani znanstveno-medicinskega osebja.

kako si pomagati?
Pri ščitnici je potrebno upoštevati bolezen (hipo ali hiper) ter ostale značilnosti žleze same. Denimo avtoimnske bolezni ščitnice so nihanja med enim in drugim, pri hipo pa praktično redi vse. Morda, z dietami, res ostanete na neko konstantni teži, vendar na dolgi rok tudi to škoduje. Zakaj? Po nekaterih raziskavah telo proizvaja celice. Ker se celicem, zaradi zakisanosti telesa, ne zmorejo več obnavljat, se pojavijo bolezni. Za nektare vrste živil telo porabi več encimov in s tem tudi energije, zato se preveč utrudi. Posledično so obdobja, ko bolezen bolj napreduje.

Rešitev lahko najdete v kratkotrajnih mesečnih postih s sadnimi in zelenjavnimi sokovi, ter vsaj 1 obrok presne zelenjave in 1 obrok presnega sadja. Veliko stvari se lahko pripravi s presnim sadjem in zelenjavo, tudi sladkih in prav tako se lahko od tega tudi zredite.

Zelo dober sok za odvajanje vode iz telesa je pitje blage limonade (nesladkane) - 1 limona na 1 liter vode - zjutraj, na tešče (cca v dopoldanskem času, ko je prebava najhitrejša, 1,5 litra) ali pa presni zelenjavni sok razredčen z vodo (ne kupljen v trgovini!).

Torej nasvet glede prehrane:

1) za odvajanje vode limonada (brez dodatkov)
2) kruh brez soli (pirin neslan od mlinotesta, denimo) ali presni esenski kruh (rahlo kisel)
3) če se je slano (meso denimo), bo voda pač zaostajala, saj sol zadržuje vodo, ta se pa veže na maščobne obloge (porast teže, celulit)
4) prečiščevalni čaji (zelo dober v trgovini vita_care) so učinkoviti, vendar če spijete več kot 2 litra tekočine.
5) namesto sladkih prigrizkov jih lahko zamenjate z oreščki, suhimi marelicami ipd (spletna trgovina planetbio ima veliko izbire)
6) večerje ne jest oziroma sadje, pa boste zjutraj šle na wc
7) namesto čokolade iz trgovin lahko kupite presno čokolado (spletna trgovina planetbio). Je veliko bolj zdrava in manj redi.
8) mleko zamenjajte z drugimi napitki, ki ne vsebujejo soli. Sploh pa kravje mleko ni zdravo.

Veliko je možnosti, čas za diete pa je škoda. Lahko jeste vsega, vendar po več obrokih, predvsem pa ne zvečer. Treba se je tudi izogibati živilom (industrijsko pripravljenim, kupljenim), ki vsebujejo sol. Ko boste zmanjšali vnos soli v telo, boste začutili okus hrane. In je čudovita. Pa še lepše se boste počutile.
Default avatar

tatty

Glede kefirja je tako - raje ga naredi doma. Obstajajo recepti, kjer lahko narediš domač kefir. Namreč kupljen kefir, kakor vsi ostali mlečni izdelki (tudi mleko) vsebujejo sol. Na dolgi rok ti tudi mleko in mlečni izdelki (mednje spada tudi kefir kot stranski produkt le-tega) zadržujejo vodo v telesu.
Default avatar

lanit

Glede na to, da sem sama po zamenjavi tablet padla v krizo kar se tiče kilogramov, sem začela tudi sama malo bolj raziskovati to področje...in bolj kot prebiram pa to dieto, pa drugo dieto, itd. vedno bolj se mi zdi, da sem prišla na skupno točko: Torej, drage moje, dragi moji, point sploh ni v dietah (lepo je, če ti je le-ta vzpodbuda), temveč sam način življenja in nekako sm si utupila v glavo, da nobena, ampak res nobena (niti sol, niti čokolada, niti mleko) v normalnih količinah ne škoduje in vsako stvar telo določeno stvar potrebuje! Telo je enostavno gledano nekakšna piramida in če nekaj manjka, se lahko vse podre. In ne morem si kaj, da se ne bi spomnila na svojo sosedo, ki pri 50 letih obsedeno hujša (že sedaj ima verjetno komaj 55 kil, izgubila bi jih rada pa še 5?!), ne je več mleka, kruha, sira itd. ko pa jo pogledaš v obraz, izgleda pa ko da bi jih imela 80, ob vsakem padcu si nalomi kakšno zapestje ali prste, tako da...cena hujšanja je lahko visoka, sploh pri ženskah, ki prehajajo v meno. In njej gotovo ne bi škodlo, da bi popila kakšno skodelico domačega kravjega mleka na dan. :)
Sama sedaj gledam le na to, da so količine manjše, da jem tisto, kar pridelamo doma in da se skušam izogibat predelani hrani iz trgovine...in pa seveda veliko, veliko gibanja dnevno in popite vode. In to je moja filozofija kar se tiče hrane in mojih kilogramov, ki jih vztrajno, a počasi topim. Nenazadnje ne hujšam, ker bom izgledala ne vem kako lepo suha, ker to ne bom, ker nimam več 20 let, ampak zato, da se sama bolje počutim. Suhica pa tako ali tako nisem nikoli bila in ne bom.

Pa lep dan vsem! :)

Tiina
Default avatar

NevaM

lanit, vse lepo in prav in z večino se celo strinjam. AMPAK, če si redno zaposlen na delovnem mestu, ki ni definirano z delovnim časom, ampak z delovnim procesom (kar pomeni ene 9-11 ur na dan) in k temu še prištej vožno, če imaš doma še 2 otroka, pa gospodinstvo itd, ne vem, kam bi umestila to "veliko, veliko gibanja na dan".

Jaz zase lahko rečem, da resnično nimam časa za rekreacijo med tednom. Če bi si hotela vzet čas za rekreacijo, bi ga morala trgat spanju in ker že itak spim po 5 ali max.6 ur na noč, bi bil to samomor, glede na to, kakšno že imam zdaj stanje ščitnice.

In, zato si nekateri pomagamo z dietami. Tvoji sosedi bi pa svetovala dodatke vitaminov in mineralov. Po tvoji izjavi sodeč ji manjka vitaminov in mineralov, ne "veliko, veliko gibanja".
Default avatar

lanit

hehehehe Meta, tut jaz sem na istem, pa mislim, da nisva edine;), no edino otrok še nimam, to je pa res!...delo od 8 - 5,6, zvečer skoraj vsak dan, vožnja 2 uri na dan na delo in iz dela, doma dosti zemlje za obdelat, čebelarjenje, zidanje svoje hiške pri fantu, vlivanje optimizma bolnemu očetu - rakav bolnik (slednje mi pobere še največ energije)...pa še bi lahko naštevala...pa še bi lahko našla izgovore, da nisem aktivna skoraj vsak dan...in z veliko veliko gibanja nisem mislila, da morš pa vsak dan tečt 1 uro in pol...:))) resnično nisem mislila tako! mišljeno je, da gibaš...delaš doma kar koli...čistiš hišo, obdeluješ zemljo, greš na sprehod, v službo s kolesom, če lahko in če vreme dopušča...karkoli, res ni potrebno veliko, pa je že očitna razlika! Je pa res, da nekateri rabijo gibanja več (verjetno sama sodim med te), saj drugače ne zdržim v službi.... za kakšne večje rekreativne podvige pa tako ali tako ljudem s službo res ostane samo vikend...no al pa tut ne, če nam jo vreme zagode :)
Da ne bo pomote, tut jst sm na dieti (sicer na neki svoji, če se lahko temu sploh reče dieta? :))...Ker drugače ne gre več na žalost zaradi jemanja euthyroxa...to kar sem hotela rečt je, da je važno, da prisluhniš sam sebi! Vsi napotki, ki ste jih punce dale tukaj, so zlata vredni za dober začetek...ampak prej ali slej ugotoviš, da dieta ni nekaj kratkotrajnega, ampak da je treba spremeniti celoten način življenja in prehranjevanja...In ja, hehehehe ko smo že pri moji sosedi...včeraj sem jo vidla, zdej že en mesec uživa samo še zelenjavo in sadje...bog ji pomagaj! :)
Default avatar

Meta.Jurecic

Lanit, jaz pravzaprav nisem pisala o dieti ampak ravmno o spremenjenem načinu prehrane, ko noben jedilnik ni predpisan, le jesti je treba malo drugače. In to za zmeraj, ne samo za nekaj časa.
In seveda vsak pogrunta kaj mu paše, čeprav moram povdarit, da ravno zdravo kombiniranje hrane odgovarja VSEM in ne poznam nikogar, ki mu ne bi to koristilo. Tudi vedno več zdravnikov in dietetikov priporoča tak način prehranjevanja. Še bolj se zadnej čase povdarja PROTIVNETNA prehrana - nizek GI in še nekaj dodatnih "pravil" - kar daje nedvoumno boljše počutje in zdravje (in je fuil koristno tudi pri vseh avtoimunih boleznih).Če to "skombiniraš", si "na konju".

Ne strinjam se, da če ješ vsega po malo je OK in hujšaš in se dobro počutiš. Morda dokler si mlad in ti nič resnega ne fali. Kasneje pa to nikako ne daje dobrega počutja. Razen če delaš celo življenje kje na kmetiji, svežemn zraku itd... taki pa itak živijo sto let ne glede na to kaj jedo :)))

P.S. :
Malo sem zamočila - sem mislila, da smo tule, v tem postu - tule smo pisali malo več o načinu prehrane:
http://med.over.net/forum5/read.php?402,6930963
Meta Jurečič

www.metuljcica.si

Default avatar

tatty

Lani ima deloma prav, kakor sem tudi sama že napisala.

Bistvo je spremeniti življenski slog, ne pa delat diete. Z dietami lahko shujšate, ko pa se pregrešite, se zredite. Zakaj? yo-yo učinek.

O Meta seveda se da. Pri ščitnici je težava, da ne deluje prav, a ne? Torej, če veš, da primer pica redi, namesto cele poješ en kos za kosilo in ne večerjo ali pop.malico. itn. Torej, bistvo je tudi v glavi. če se ne želiš žrtvovati, ne moreš pričakovati uspeha. in sploh, škoda časa za jokanje, če nisi pripravljena ničesar spremeniti. a ne?

In rekreacija drage ženske je mogoče, ampak vam se ne da, izgovore pa skrivate za polnim delavnikom.
Default avatar

Meta.Jurecic

Tatty, strinjam se da se da VSE, če imaš dovolj močno voljo in da zadeva v končni fazi tudi deluje.

Ampak ne vem, zakaj bi se bioo treba odpovedovat in trudit ter mirit žlezuo slinavko in inzulin, če ni potebe. Lahko jemo VSE - tu mislim na CELO PICO, ni se ji treba odpovedati pol, če jo skombiniraš pravilno.
Štos pri ščitnični bolezni je nareč ta, da če že imaš malo prenizko dozo hormonov, te tare močna lakota in presnova je počasnejša, hujšanje težje.

JA, vem da se da še manj jesti (vse in manj kot praviš), a ko te enkrat zagrabi ta kemija, skombinirana še s kemijo nihanja inzulina n(zaradi nepravih kombinacij), potebuješ za pičli učinek ogromno težkega odpovedovanja (pol pice in še kaj...) . Ne vem, če te je že kdaj zagrabila ta "telesna kemija". Takrat je odpovedovanje hrani blazno težko, ker ne gre samo za moč volje ampak za močne potebe telesa. Sama začutim to lakoto že pri majhnio spremembi količine tablet navzdol... takrat moram še bolj pazit kako kombimniram prehrano.

In ravno to razlagam, kako se temu maksimalno izogniti, da lahko jemo praktično vse (tudi celo pico :)))) Samo pravilno in ob pravem času. Resda moja pica izgleda najbrž malo drugače kot tvoja (normalno testo, paradižnik, kapre, kaka zelenjava, sveža paprika, nič salame, na koncu še rukola itd... in bolj malo sira (mora pa biti ker brez sira pa zame pice ni:))n ampak lahklo pojem celo in potem nimam posledic v smislu jo-jo efekta lakote.

Zjutraj se lahko dobesedno napokam koroškega rženega kruha, MU namaza, gor dam včasih še alfa kalčke, pa kave z mlekom in za začetek vodo z limono ali grapefruitov sok... pa je vse OK. Če pa pojem beli kruih, maslo z medom in kakao (kar dobim recimo zdaj v ustanovi kamor morah hodit -za zajtrk) sem že po pol ure lačna in se ne počutiom dobro (zato si sedaj nosim s seboj svoj zajtrk in sem OK ))))

Kdor ne verjame, naj poizkusi. Bistveno je lažje, če se ni teba odpovedovat in zmanjševat količin. Da o počutju in zudravju ne govorim :)))

Zato res menim, da jesti vse samo manjše količine, brez ozira na to kako kmbiniramo hrano in kdaj jo jemo, pomeni trpljenje odrekanja - za mazohiste.Jaz to nočem več biti. Been there:))) Stokrat.
In zdaj končno jem in uživan :))
Meta Jurečič

www.metuljcica.si

Default avatar

tatty

Js mam avtoimuno tireopatijo,scitnica evtireoticna. Brez TPo,scitnica se ze unicuje. Ne morem jest kuhane hrane - pic,sladkega,mesa,mleka. Nic. Danes sem jedla cokoladico,mh7 je bilo slabo. Mlajsa sem od tebe,veliko stvaRem sem se odpovedala,zato zame to,kar ti navajas kot razlog,da ne mores, JE IZGOVOR. Samim sebi se smilite tisti,ki nimate pred seboj tezkih odlocitev. Verjemi,ce ne bi mogla jest,bi tudi pico opustila. In bi te lakota grabila zgolj na zacetku. Neumno je,da fizioloski problem izrabljate za zagovarjat tisto,kar vasa zavest zmore,vendar NOCE.
Default avatar

Meta.Jurecic

Tatty, ne sodi drugih, sanja se ti ne kaj je kdo dal že skozi in kakšne odločitve je kdorkoli od nas moral sprejemati v svojem življenju. Kdor je starejši, je morda moral iti skozi toliko več preizkušenj in odločitev.
Življenjske izkušnje in dognanja kako si pomagati pa ne moreš enačiti z izgovori. Ne vem zakaj bi ljudje trpeli in se mučili brez potrebe. Samdokazovanje? Ko dozoriš v izkušnjah tudi tega ne potrebuješ več...
Meta Jurečič

www.metuljcica.si

Default avatar

Mry

Nisem želela odpreti nove teme.
Pred kratkim sem se končno po 6 letih postavila na noge in uredila svoje prehrambene motnje. Zelo si želim preklopit na zdrav način življenja, tudi na zdravo prehrano. Zato načrtujem obisk dietetika, vendar na internetu nič "pametnega" ne najdem. Kje bi lahko prišla do diatetika, ki se ukvarja z odraslimi (in njihovo zdravo prehrano), v Ljubljani?

Hvala za odgovor!
Default avatar

Perhonen

Moje vprašanje na temo pa je sledeče:

zasledila sem, da pri hashimotovi bolezni upočasni potek bolezni izključtev mleka in mlečnih izdelkov ter glutena iz hrane. Koliko je na tem resnice? Ali so mogoče tudi kakšni izsledki, koliko pri zaviranju bolezni pomaga športna aktivnost (npr. da tek trikrat na teden pomaga ščitnici, da bolje dela)? Ali je intenzivna športna aktivnost zjutraj "agresija" nad telesom in je za nas bolje, da se telo najprej sploh požene v tek z zbujanjem ali je vseeno, kdaj se gremo kardio-vaskularne podvige?
Res me zanimata zgolj odgovora na vprašanji, ker o zdravem načinu življenja in učinkih športnega udejstvovanja na telo že precej vem. Pa sem tudi ena od srečnic, ki nimam težav s težo, kljub temu, da moja ščitnica vztrajno crkuje in to precej hitro, zato se načeloma nekih diet ne držim oz. kar jem, jem, ker je dobro zame, ne zato da bi shujšala ...
Sicer pa se strinjam z zgoraj napisanim: vsi imamo željo po boljšem stanju - tako fizičnem kot psihičnem in res volja premika gore, ampak ne moremo soditi, kako kdo funkcionira. Ne glede na moje stanje, zdravje itd. se tudi jaz ne morem vedno upreti čokoladi, pa naj bo razlog, da se ji je bolje upreti, še tako dober.
Default avatar

Meta.Jurecic

Veliko smo se razpisali o glutenski intoleranci v naši lkepetalnici, pa mislim da ni šlo vse v pravo smer. Naenkrat so vsi mislili, da imajo netoleranco in se vrgli v diete. Pa ni bilo dosti bolje vsaj pri večini - seveda, ker niso imeli netolerance :) Ravno zadnjič nam je pravila ena naših metuljćIc kako se je držala diete, pa ni bilo ućinka. Ko smo jo vprašali, kako ve, da sploh ima netoleranco, pa je odgovorila, da ne ve....

Osebno menim, da je zelo pomembna protivnetna dieta, ki je sicer kar precej podobna (hrana z glutenom ima ponavadi tudi visok GI). Avtoimunski proces je vnetni proces in s pravilno prehrano ga lahko zelo dobro blažimo / bremzamo. Tak način prehrane je zelo dobro opisan v knjigi Anticancer - linke najdeš tule : http://med.over.net/forum5/read.php?402,6769788
Tudi mleko (nefermentirano) spada med hrano, ki pospešuje vnetne procese in zasluzi organizem.

Avtoimune bolezni so posledica stanja irganizma in zato se jih dostikrat pojavi več naenkrat (ali postopoma) še kaka alergioja, dermatitis, astma, revmna itd.... Zatpo je prehrama bistvenega pomena.

Glede konkretnega delovanja športa na delovanje ščitnice ne poznam kakih študij, laično pa bi rekla, da nima vpliva na večje ali manjše delovanje. Kvečjemu na potrebo po hormonih, koliko pa to vpliva na proizvodnjo le teh prti okvarjeni ščitnici.. ?? Morda vprašaj strokovnjake na forum Hormonske motnje ?
Meta Jurečič

www.metuljcica.si

Default avatar

perhonen

hvala za odgovor :) glede športa: po mojih izkušnjah je bilo tako - če sem tekla zjutraj ali preveč intenzivno, me je potem vedno tiščalo v žlički in bila sem noro utrujena, težko sem dihala itd. ko pa sem tekla pod večer in zmerno, sem se počutila odlično, tako da sklepam, da srednje intenzivna vadba pomaga telesu, da se malo bolj spravi v tek, vključno s ščitnico, če je vadba seveda takrat, ko je telo že ogreto, zbujeno ... namreč, moj največji problem je neizmerna utrujenost (samo spala bi ...), vrtoglavice in resnično presušena koža, šport pa mi pomaga te znka blažiti ... in seveda humor :)
res bi bilo super, če bo kdo našel ali vedel za kakšno povezavo na raziskavo ščitničnih bolezni in športa.
Default avatar

Meta.Jurecic

Ursulla, tole ni odelek za reklame. Če želiš komu sporočiti, da naj te kontaktira, mu to napiši na ZS.
Meta Jurečič

www.metuljcica.si