Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Invalid paraplegik

Invalid paraplegik

Moj brat je imel leta 2002 prometno nesrečo v kateri je postal invalid paraplegik (kasneje so mu tudi amputirali prst na nogi, probleme ima z mehurjem, sečni kamni,…). Moj brat je bil v času nesreče star 16 let in je obiskoval srednjo šolo. Po nesreči mu je finančno pomagal oče, ki pa je žal leta 2005 preminil, star komaj 48 let (možganska kap). Do leta 2005 ni moj brat prejel od nikogar niti centa, od leta 2005 pa prejema moj brat po njem pokojnino, ki pa kot kaže jo lahko letos, ko bo dopolnil 26 let izgubi. Mama je tudi invalidsko upokojena moj brat pa skupaj z varstvenim dodatkom po očetu prejema ? 410,00. Mama dobi za njega še postrežnino približno ?100,00. Finančno mu pomagam jaz in moj partner. Zanima me ali mojemu bratu res ne pripada nič. Oziroma ali bi mi lahko povedali kako se naj bi preživlja? Preko ZPIZ-a ne more uveljavljati invalidske pokojnine, ker nima delovne dobe, statusa invalida ne dobi, ker je še vpisan, da dobiva pokojnino, pravijo tudi, da mu nadomestilo za invalidnost ali invalidnina ne pripada. Ali imamo res tako slabe zakone, da nekdo, ki se je še šolal in se mu je zgodila takšna nesreča ni v naši državi upravičen do ničesar. V vseh letih ni dobil niti ene finančne pomoči od nikogar. Vsi nas samo pošiljajo od enega do drugega, pove pa nihče nič konkretnega.Ima izvedensko mnenje ZPIZ-a, kjer je zapisano:¨Poškodovan v prometni nesreči13.6.2002 kot motorist. Utrpel je težko politravno z zlomom Th4 in poškodbo hrbtenjače. Posledično je ostala trajna tetraplegija z okvaro motorike in izpadom senziblitete pod nivojem Th4, z moteno funkcijo mehurja in motenim odvajanjem blata. Opremljen je z ustreznim invalidskim vozičkom.¨ K temu izvedenskemu mnenju spada tudi odločba v kateri je zapisano, da je bil uveden postopek za priznanje pravice do invalidnine za telesno okvaro, ampak zahteva ni bila utemeljena, saj je izvedenec invalidske komisije podal izvedensko mnenje, da pri zavarovancu obstaja telesna okvara 1.stopnje-100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}(po seznamu telesnih okvar III/4), zaradi poškodbe izven dela. V nadaljevanju je še zapisano:¨Po odločbi 144.člena zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju pridobi zavarovanec pravico do invalidnine za telesno okvaro, ki znaša najmanj 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} in je posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni ne glede na pokojninsko dobo ter za telesno okvaro, nastalo med zavarovanjem, ki znaša najmanj 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} in je posledica bolezni ali poškodbe izven dela, če ima ob nastanku telesne okvare pokojninsko dobo, ki je določena za pridobitev pravice do invalidske pokojnine. Ker zavarovanec do dneva nastanka telesne okvare ne izpolnjuje pogoja dopolnjene pokojninske dobe, nima pravice do invalidnine.¨ Ni mi namreč jasno kako naj ima nekdo, ki še obiskuje sredno šolo, pokojninsko dobo.
Recimo pred nekaj meseci je bil na odstranitvi sečnih kamnov, na rutinski operaciji, po kateri naj bi šel naslednji dan domov,ampak kaj se zgodi. Anasteziolog se je odločil, da moj brat ne potrebuje popolne anastezije, moj brat dobi med posegom spastične krče (ki jih ima skozi) in mu med rutinsko odstranitvijo poškodujejo mehur, kar ugotovijo po posegu, ko se je mojemu bratu stanje začelo slabati in mu je seč tekel v trebušno votlino, so ga naslenji dan ponovno operirali in še v mehuru našli velik sečni kamen. Potem se mu je stanje izboljšalo pa je na intenzivni negi še dehidriral, na žalost nima lepega življenja in se obremenjuje s tem, da je nam v breme, ker ne more nič pomagati. V bistvu ne ve več kako sploh dalje, nima niti možnosti, da bi se osamosvojil, ker si zelo želi, pri vsemu je omejen. Ne vem več kako dalje, kako dolgo še mu bomo lahko pomagali. Moje vprašanje je enostavno kaj pripada mojemu bratu? Bila sem na ZPIZ-u, centru za socialno delo, nič. Nihče mi ne more poagati oziroma je vedno odgovor, da ni do ničesar upravičen. Potem me pa zanima samo kako naj živi in se preživlja?

Lep dan še naprej!

tvoja dolžnost je, da pomagaš bratu. Noben drug mu ne bo. In verjetno je Slovenec, južnjak bi se že nalimal v Iskrice, pa na Tednik, pa prosjačil na Tromostovju…

Ste poskusili pri YHD? Oni nudijo brezplačno osebno asistenco, tako da se lahko brat osamosvoji s pomočjo te osebne asistence…

Prosim, da ne oglašuješ YHD in njegove nesposobnosti. YHD ni vreden nič! Samo oglašujejo, kako pomagajo, v resnici pa ne naredijo nič! Naročiš osebnega asistenta, da bi šla skupaj v trgovino, on pa nima časa drugače kot v nedeljo popoldne, ko so trgovine že zaprte. Za znoret! Iskala sem tudi osebnega asistenta, da bi šla plavat (enkrat poleti, ko se je plavalo zunaj), on pa ni in ni imel časa, ko pa je prišel dež in ohladitev, je pa takoj imel čas! Take osebne asistence ne rabim!

klavdija13: tudi jaz sem sestra paraplegika in moj brat se je poškodoval pri 17ih leta 2001. Prosim, piši mi na [email protected] !!!! LP

na Bezenškovi 1 v Ljubljani. Vsake toliko časa imajo v svoji skupnosti prostor za kakšnega invalida.

Najbrž bi društvo paraplegikov ravno tako znalo kaj pomagat ali vsaj usmerit.
Lucija

Nima čisto veze z izvirno temo, ampak: mene bi bilo sram kaj takega tule lansirat.

Tradicionalni dobrodelni ples ustanov Vrtnica in Ivan Cankar
Monday, 18. 4. 2011

Za pomoč družini v stiski zbranih skoraj 7000 €.

V petek, 15. aprila, je na Bledu potekal že 7. tradicionalni dobrodelni ples ustanove Vrtnica za pomoč ljudem v stiski in ustanove Ivan Cankar za štipendiranje. Sredstva, zbrana s pomočjo dobrodelnega srečelova osebnih predmetov znanih Slovencev, so bila v celoti namenjena za pomoč družini, ki ji je pogorela hiša. S pomočjo odprtih src za druge je bilo zbranih nekaj manj kot 7000 €. Ples so s svojimi prispevki obogatili harfistka Ana Železnik, balerine baletne šole Pirueta, pevki Elda Viler in Nuška Drašček ter glasbena skupina Gianni Rijavec & Big Ben.

Vsi tisti, ki želite prispevati v dobrodelne namene, lahko svoj prispevek še vedno nakažete na:

Prejemnik: Ustanova Vrtnica, Trstenjakova 8, 1000 Ljubljana
Namen: dobrodelni prispevek
Številka račun: 2420 0900 4212 430

Hmmm, žalostna zgodba, sočustvujem s tvojim bratom…in ti polagam na srce, da mu stoj ob strani, morte držat skupaj kot družina! Če bo potrebno, se boste mogli še veliko borit in prekregat, ne vem zakaj, ampak te socialne delavke se tako bojijo za državni denar, kot da bi njim iz njihovega lastnega žepa kaj vzeli!!

Sicer pa – DA, tvoj brat je upravičen do invalidske pokojnine!! =)
Link do člena
Seveda, če je bil takrat vključen v obvezno zavarovanje, kar pa je itak bil, a ne?

Je pa mislim da res, da ne more prejemat hkrati invalidske pokojnine in pokojnine po očetu. Kolikor vem, se izključuje, če bi npr. tvoj brat bil že toliko star, da bi izpolnjeval pogoje tudi za navadno “penzijo”, se bi moral odločit za eno izmed njih, katera bi mu pač bila bolj ugodna. Tako da predvidevam, da je tudi za pokojnino po očetu enako. Da bi vi morali imeti na izbiro, katero pokojnino bi brat prejemal, po očetu ali svojo. Torej vsekakor vztrajajte pri svoji pravici, še prej pa bi bilo dobro, če imate kakega prijatelja pravnika, ki ima morda malo več izkušenj kot jaz, da vam pomaga in ga povprašate za nasvet? Na zpizu vam morajo naredit izračun, do kakšne pokojnine je brat upravičen in če je invalidska višja, pa je napaka na njihovi strani, sploh če imate kak dokaz, da so vztrajno zavračali vaše prošnje, so vam dolžni povrniti tudi razliko za nazaj.

Aha, zdaj sem še malo brala in sem prišla do naslednjega zaključka:

sta dve stvari, ki ju je potrebno obravnavat ločeno:

1. invalidnost – denarno nadomestilo v obliki invalidske pokojnine.
Člen sem ti že citirala zgoraj, pa še tole preberi:

Ko boste imeli v rokah cetlc, da ima brat potrjeno 1.kategorijo invalidnosti, lahko uveljavljate pravico do invalidske pokojnine:

Potem pa je še:

2. Telesna okvara – denarno nadomestilo v obliki invalidnine.

Kar pomeni, da je brat do invalidnine upravičen, enako, kot mlajši invalid do invalidske pokojnine.

In seveda, da ne bo zbeganosti – upravičen je do obojega, tako do invalidnine kot do invalidske pokojnine:

Glede tega tretjega odstavka se sklicujte na 2.odst.143.čl. v zvezi z 1.odst. 69. čl. Poleg tega pa – saj je pa brat bil zavarovan po očetu??? Ne razumem, kaj sploh komplicirajo?? :/

Svetujem ti, da si prebereš člene 67.-79. in 143.-149. ZPIZ, ker boš našla tudi podrobnosti o določanju višine denarnega nadomestila.

Seveda pa najprej vprašajte, kam se morate obrnit, da dobite še potrdilo o invalidnosti, potrdilo o telesni okvari že imate. Zadevi se namreč obravnavata ločeno. Ni logično, ampak tako pač je.

Aja, pa še to – ni nujno, da brat izgubi pokojnino po očetu. Preberi to: 116 in 121 =)

In pa seveda, potrdilo mojega sklepanja že zgoraj – naenkrat lahko seveda prejema le eno pokojnino 177

Evo, tako da same dobre novice. Malo materiala sem ti naložla za študirat, preberi, obrneš se lahko tudi npr. na zvezo Sonček in Sožitje. Pozdravi brata, jaz pa grem sedaj spat =))

Lp, Queen

Ne vem ravno kaj ima tvoj odgovor veze z mojim vprašanjem, ker res nimam veliko možnosti pomagati še drugim, čeprav sem že nekajkrat parim osebam pošiljala pakete s hrano in se trudim po svojih močeh. Lep pozdrav

@Oueen se ti najlepše zahvaljujem za napisano in vso pomoč, zelo si mi pomagala. Grem danes dalje v akcijo, da vidim, če mi bo uspelo zvedeti kaj novega. Sploh kako dobiti potrdilo o invalidnosti. Pa poklicali bomo osebnega zdravnika, da vidimo kako in kaj. Ko bo kaj novega javim. Še enkrat hvala za vso pomoč, nasvete in člene, super si!

New Report

Close