Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Rumene rutke – dilema

Rumene rutke – dilema

Pozdravljeni,

moj prvošolec je občasno v šoli brez rumene rutke in ena od učiteljic ga zato kaznuje npr. ima prepoved igranja na vrtu v podaljšanem bivanju, namesto tega mora čakati v razredu.

Glede na to, da so rutke namenjene varnosti v cestnem prometu (93. člen ZVCP) ne pa čemu drugemu, se mi take sankcije in maltretiranje otroka zdijo neupravičene, krivične.

Kako o tem mislite vi in kako bi se odzvali? 😉

Hvala, lp

jaz jo nosim ko za v šolo

Naša je nima nikoli. Se mi zdi neumno, ker jo v šolo in iz šole spremljamo.

Da bi dobila zaradi tega kazen? Ne se no hecat. Vsekakor vprašaj najprej v šoli, ali je sploh res in če je, tudi odločno povedat, da se s tem ne strinjaš.

Otroci grejo kdaj kam tudi na sprehod, ni nujno da samo po travnikih, in takrat morajo imeti rutke okrog vratu.

konec koncev je to tudi ena izmed “domačih nalog”, da imajo otroci dnevno rutke s seboj v šoli. Namesto da jih zagovarjato, če stalno nekaj pozabljajo oz. se celo delate pametne in postavljate svoja pravila ter se ne držite šolskih (to leti na mamo prvošolke), jim raje privzgojite odgovornost in skrb za stvari, ki jih morajo opraviti.
Čez nekaj let boste pa jokale, kako je vaš otrok pozabljiv, kako se mu zdi vse, kar rečejo in naročijo v šoli brezveze in podobno.

Jaz bi se na vašem mestu z učiteljico pogovorila edino o kazni, ki se mi ne zdi ustrezna. Predvsem zato, ker je za otroka bolje da je na zraku kot v razredu.

naš prvošolec je imel rutko samo prvi teden .. v garderobi imajo rumene klobučke, če kam grejo jih vzamejo … kakšna kazen no, pojdi se mal pogovorit v šolo.

Bi te še razumela, če bi tako vprašanje postavila septembra, danes pa smo 13.aprila. Po osmih mesecih šole bi pa lahko ti in tvoj sin dojela, da je rutka obvezna, kadar gredo skupaj izven šolskega območja. Pa ne zaradi hudobnih učiteljic, ki rade maltretirajo otroke, ampak zaradi otrokove varnosti v cestnem prometu.
Pri nas je tako: kdor nima rutke, ostane v šoli. Brez milosti. In prav se mi zdi tako. In da se temu izognemo, puščajo vsi otroci rutke v šoli,da so pri roki, ko jih potrebujejo. Tisti, ki gredo včasih že sami iz šole, pa imajo celo dve, ena ostane stalno v šoli. Tudi tako rešitev bi lahko do danes v osmih mesecih že pogruntala.
Tako kot ti je napisala že mama prvošolke; začne se z rutko, nadaljuje z nalogo, čez nekaj let pa ga boš sekirala, da je malomaren, površen in da mu je vse brezveze. Tvoj sin pa se bo čudil, zakaj pri hudiču naenkrat noriš, če pa si do zdaj to vse pustila, pa še štango si mu zraven držala.
Pojdi v šolo in vprašaj, pa boš ugotovila, da je zgodba čisto drugačna, kot ti je povedal sin. In potem se najprej pomeni sama s sabo, nato pa še z njim, da po osmih mesecih bi si pa že lahko zapomnil, da mora rutka biti del obvezne šolske opreme, tako kot recimo copati.

Pa dajte no dramatizirat!

Od kdaj so rutke v šoli obvezne????? V katerem zakonu to piše? Obvezno je marsikaj in tega se v piko držimo, rutke to pač niso!
Če pa že, pa naj mi dajo tako, s katero hčerka ne bo delala reklame za zavarovalnico vsakič, ko stopi na cesto!!!!

Ovce.

Niso obvezne v šoli, ampak na poti v šolo in iz šole.

http://zakonodaja.com/zakoni/viii/4/zvcp_1_upb4/cleni/93.clen/93.clen

Pa še 94. si preberi, da ti bo končno jasno, zakaj so rutice obvezne.
Imaš pa po trgovinah na tone rumenega blaga, pa jo lahko sama sešiješ, da te ime zavarovalnice ne bo motilo.
In ti praviš nam ovce ?

Kazen se mi zdi popolnoma neprimerna. Saj pri igri na vrtu verjetno ne potrebujejo rutk?
Pri nas so bile rutke vedno na rezervo v razredu, če jo je kdo pozabil. Učiteljice so zato tudi starše prosile, da prinesemo rutke, ki jih ne potrebujemo več.

*********************************************************************** http://galerija.over.net/main.php/v/ustvarjanje/Vladka+K/

O sistemu sankcij res ne morem razpravljati, ker ne poznam pravilnikov in navodil.

Tudi ni čisto jasno za kaj natančno gre. Kam vse prvošolčki in kdaj hodijo in ali so šolske površine v bližini prometnic morebiti neograjene ali nezavarovane? Ali res gre za prevzetnost učiteljic? Kaj pa, če se učiteljice dlakocepsko držijo navodil, da se preprosto skušajo preventivno zaščititi v primeru morebitnih neljubih (ali bog ne daj) tragičnih dogodkov. Ali ni to odgovorno ravnanje?

Te dni so bile obsojene nekatere osebe kot odgovorne za smrt otroka v vrtcu.

Bravo, točno tako!!! To je vzgoja k odgovornosti.

Tudi jaz imam prvošolčka. V šolo ga vozimo, v obe smeri. Ampak priv dan je bilo v šoli naročeno, da so rutke nosi obvezno, pa še 1x ni bil brez rutke, ne vem kje je tak problem, a greš ti tudi brez torbice v službo, pa tudi nikjer ne piše da je obvezna (da ne bi o mobitelu).
Pač se organiziraš tako, da se ne pozablja.

Vic je v tem, da če gredo otoci izven šole – po cesti, morajo!!! imeti rutke.
A zdaj naj te pa učiteljica za vsakič, ko imajo namen kam iti opozori RUTKO!!!
Najbolj enostavno je, da se rutke pač nosi vedno, saj tudi ne vedo za vsakič kam bodo šli . Mogoče mislijo na igrišče, pa je ponoči deževalo in je blatno, pa gredo rajši do bližnjega športnega igrišča (čez cesto in po pločniku).
Ker tvoj nima rutke, bi potemtakem moral ostati v šoli, oz. v šoli ostanejo zaradi njega vsi. Na ta način kaznovanja bi mu učiteljica najbrž rada dopovedala, da je rutko treba imet, da gremo lahko ven. Čeprav OK, se z načinom kaznovanja ne strinjam. Samo ker po stilu tvojega pisanja sklepam, da si ena izmed “pametnih” mam, ima učiteljica dve težavi, ki ju rešuje kot pač jo.

Predlagam, da nehaš komlicirat, obesiš rutko v vežo poleg jakne (mi jo imamo na torbi, ker torbo nosijo vsakodnevno domov) – in problem je rešen – zate, za tvojega prvčka in za učiteljico.
Koliko je še bolj pomembnih stvari v življenju kot rumena rutka……,
Srečno!!

Ovce, ampak res.

Kako pa, da za vrtičkarje niso obvezne rutke, pa ravno tako hodijo VSAKODNEVNO na sprehode? Pa za drugošolce, pa za tretješolce, pa za četrtošolce … A zanje pa ni pomembno, da so VIDNI v prometu?
Pri nas rutke NISO obvezne, ker izgleda, da smo še pametna šola, ki ne naseda propagandi zavarovalnic (rutke in kapice so njihov od darilo in opremljene z njihovimi emblemi), so pa zaželene in starši naprošeni, da otroke opozarjajo, naj jih nosijo. Nikakor pa ni s tem povezana nobena kazen ali sankcija. Če ne bi te robe častile zavarovalnice, jih ne bi nosil NIHČE. Če bi jih častile še za višje razrede in vrtce, bi bil cel cirkus, če jih ne bi nosili še tam.

In kolikor jaz razumem zakon, se nanaša na otroka, ki je samostojni udeleženec v prometu – torej gre iz šole in v šolo sam, nikakor pa, ko ga spremljajo starši ali gredo ven v skupini. takrat ima spremstvo. Zakaj bi nosil še rutko? Po tej logiki iz vrtca sploh ne bi smeli pomoliti nosu ven brez rutic. Za manjše otroke verjetno ni obvezna, ker se ve, da ne gredo sami na cesto.

Imamo redno policijsko kontrolo, pa še nihče ni komentiral (ali bognedaj pisal kazni), če si pripeljal otroka brez rutice.

Tako da to je spet neka muha preveč pametnega kadra na šoli.

Rumene rutice so po Zakonu o varnosti cestnega prometa obvezne v prvem in drugem razredu osnovne šole pri sodelovanju v prometu, torej v obdobju ko otrok začne resenej spoznavati sodelovanje v prometu še v spremstvu staršev oz. drugih odrsalih in potem kasneje ko lahko že sodeluje sam in ga označuje kot začetnika.

Večinoma šole res zahtevajo, da imajo otroci rutice tudi v šoli, kjer so tako tudi nekako označeni kot začetniki (tudi v šoskem smislu) in strinjam se s tistimi, ki mislijo da gre tako tudi za uečenje odgovornosti in samostojnosti otroka. Seveda pa vsak kdaj kaj pozabi in zato hude sankcije niso smiselne – večinoma imajo v takih primerih v šolah tudi rezervo. Verejtno pa je problem, če otrok vedno pozablja rutico ali pa kakšno drugo odgovornost, ker to kaže na širši problem nespoštovanja šolskih pravil in nalog (vključno z njegovimi starši, če ga pri tem podpirajo – v končni fazi tudi domače naloge niso obvezne, in vas ne morejo ne vem kako sankcinorati, iamjo pa svoj vsebinski smisel, da se otrok uči tudi dela doma, kar mu koristi kasneje).

Mogoče pa učiteljica varuje svojo skupino učencev, kot ovce, pa jih ima tako označene, z rumeno, da ve čigave so katere. Pozanimaj se, katere barve rutk ima sosednja.

Šalo na stran. Kazen se mi zdi neprimerna.

New Report

Close