Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Gre lahko prvošolec sam v šolo?

Gre lahko prvošolec sam v šolo?

?

Ne. razen v območju umirjenega prometa. V šolo gre otrok lahko sam, ko dopolni 7 let.

Kje piše ta predpis? Moj ima 7 let in je prvošolec.Torej gre lahko sam ali ne ?
lp

Dodajam popravek: dokler ne dopolni 7 let starosti ne, potem pa lahko 🙂 SRY, če sem bila prej malo prehitra… Naša namreč še v 2. ne bo takoj 7 in jo čaka še nekaj mesecev spremstva.

Stvar dogovora. Moja šestletnica je konec prvega razreda hodila sama domov. Je pa kratka pot.

“Zakon o varnosti cestnega prometa določa, da morajo imeti otroci, mlajši od sedmih let starosti, spremstvo v šolo ali vrtec in domov oziroma ne smejo biti samostojno udeleženi v cestnem prometu. …To v praksi pomeni, da morajo imeti vsi otroci v vrtcih ter prvih in drugih razredih osnovne šole v prometu na svoji poti tudi spremstvo.  “

No, naj mi kdo razloži – ali lahko gre 7 letnik/ 1.r. sam domov ali ne ?
Kaj je zdaj pomembnejše — zakon ali praksa?

Ali ne velja (šolski predpis), da mora starš, skrbnik ali drug starejši prvošolca dostavit do vrat razreda cel prvi razred?

Kako lahko pišete kaj je v zakonu, če ga niste prebrale?

V zakonu ne piše nič o 7. letih. V 1. razredu ne sme hodit sam, potem pa lahko.

Evo, preberite si:

Zakon o varnosti cestnega prometa

Varstvo otrok

91. člen

(1) Otroci morajo biti kot udeleženci v cestnem prometu deležni posebne pozornosti in pomoči vseh drugih udeležencev.

(2) Kadar je treba poskrbeti za varnost otrok, posebno če se pričakuje večje število otrok na enem mestu (prihod ali odhod iz šole, vrtca ipd.), lahko šole, organizirane skupine staršev, organizacije za varnost cestnega prometa, ustanove, društva ali druge institucije organizirajo in izvajajo varstvo otrok v cestnem prometu.

(3) Pri varovanju otrok iz prejšnjega odstavka na prehodu za pešce, mora biti oseba, ki varuje otroke pri prečkanju vozišča, stara najmanj 21 let. Oblečena mora biti v oblačila živo rumene barve z vdelanimi odsevnimi trakovi bele barve, pri varovanju pa mora uporabljati predpisani, obojestransko označeni prometni znak »ustavi«, s katerim ustavi prometni tok vozil in omogoči otrokom varno prečkanje vozišča.

(4) Voznik mora na znak iz prejšnjega odstavka ustaviti vozilo pred prehodom za pešce in pustiti otroke mimo.

(5) Otroci morajo imeti na poti v vrtec in prvi razred osnovne šole ter domov spremstvo polnoletne osebe. Spremljevalci so lahko tudi otroci, starejši od 10 let in mladoletniki oziroma mladoletnice (v nadaljnjem besedilu: mladoletniki), če to dovolijo starši, posvojitelji oziroma posvojiteljice (v nadaljnjem besedilu: posvojitelji), skrbniki oziroma skrbnice (v nadaljnjem besedilu: skrbniki) oziroma rejniki oziroma rejnice (v nadaljnjem besedilu: rejniki) otroka. Otroci, ki obiskujejo prvi razred osnovne šole, lahko prihajajo v območju umirjenega prometa in v območju za pešce v šolo tudi brez spremstva, če to dovolijo starši, posvojitelji, skrbniki oziroma rejniki.

(6) Otroci smejo samostojno sodelovati v cestnem prometu šele, ko se starši, posvojitelji, skrbniki oziroma rejniki prepričajo, da so otroci sposobni razumeti nevarnosti v prometu in da so seznanjeni s prometnimi razmerami na prometnih površinah, kjer se srečujejo s cestnim prometom.

(7) O kršitvi določb tega zakona, ki jo stori otrok ali mladoletnik, sme policist obvestiti njegove starše, posvojitelje, skrbnike oziroma rejnike.

(8) Z globo 200 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju s četrtim odstavkom tega člena.

Kaj je zdaj za upoštevati?
Hmm

“NEKAJ NASVETOV VARNOSTNEGA SOSVETA OB ZAČETKU ŠOLSKEGA POUKA 2010/2011
…..
“Zakon o varnosti cestnega prometa določa, da morajo imeti otroci, mlajši od sedmih let starosti, spremstvo v šolo ali vrtec in domov oziroma ne smejo biti samostojno udeleženi v cestnem prometu. …To v praksi pomeni, da morajo imeti vsi otroci v vrtcih ter prvih in drugih razredih osnovne šole v prometu na svoji poti tudi spremstvo. ”
…..
VEč nasvetov v tej zvezi lahko poiščete tudi na spletni strani:
Policija:   http://www.policija.si/index.php/component/content/article/35-sporocila-za-javnost/8975-aktivnosti-in-preventivni-nasveti-policije-ob-zaetku-olskega-leta
Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu: http://www.vozimo-pametno.si/

Tisto zgoraj o 7- letih je napisano s strani POLICIJE!

Ja, to je nasvet, ni pa napisano v zakonu.

Vsak starš bi moral biti sposoben oceniti, ali je njegov otrok dosti zrel, da hodi sam v šolo. Ne glede na leta.

točno tako…vse po vrsti pišete “krn neki”

če starš podpiše, da lahko gre otrok sam iz šole že v 1. razredu, potem gre lahko sam iz šole v 1. razredu, ne glede na to, če je že dopolnil 7 let ali ne (kje je katera zasledila teh 7 let?!)…TOČKA (5)

(5) Otroci morajo imeti na poti v vrtec in prvi razred osnovne šole ter domov spremstvo polnoletne osebe. Spremljevalci so lahko tudi otroci, starejši od 10 let in mladoletniki oziroma mladoletnice (v nadaljnjem besedilu: mladoletniki), če to dovolijo starši, posvojitelji oziroma posvojiteljice (v nadaljnjem besedilu: posvojitelji), skrbniki oziroma skrbnice (v nadaljnjem besedilu: skrbniki) oziroma rejniki oziroma rejnice (v nadaljnjem besedilu: rejniki) otroka. Otroci, ki obiskujejo prvi razred osnovne šole, lahko prihajajo v območju umirjenega prometa in v območju za pešce v šolo tudi brez spremstva, če to dovolijo starši, posvojitelji, skrbniki oziroma rejniki.

Hahahha, pa saj niste resni!
Policaj ti napiše, da lahko greš. Zakon ti piše, da ne smeš!

Če ti jevseeno zanj, potem ja!

Moram reči , da si glupa ko noč!
Pa kaj misliš, da vsi otroc stanujejo 10 km daleč.Kaj pa če je otrok doma nasproti šole ? Je to tak greh , če ga pošlješ samega 20m stran.
jAAA POTEM TI JE VSEENO ZANJ! Trapa.

Hahaha…..kakšen halo je danes okoli tega……davnoooo….pred 21 leti sem obiskovala malo šolo, mami me je ene 3 krat pelala, da sem videla kako in kaj, potem pa sem sama hodila. Še na avtobus sem morala iti, 2 krat čez prehod za pešče,….pa mi nč ne fali :))) Ampak časi se spreminjajo…..mojo sestrično, ki je sedaj v 9 razredu je mami peljala v šolo vse do 7 razreda. A ni to mal preveč, pa samo 5 min peš od doma? Kaj se bojo spomnili čez 4 leta, ko bo moj sinček začel hodit v šolo? :))

Mislim,če ti je vseeno pač pošlji prvošolčka v spremstvu starejše sestre ali brata. Če ti ni vseeno,ga v šolo odpelješ ti ali mož. Sem bila priča dogodku ko je 8 letnega fanta skoraj zbil avtomobil in to na pločniku pred prehodom za pešce. Sami presodite in ne žalite staršev,če svojega otroka vozijo v šolo sami. Vsak se naj odloči sam. A sedaj bom jaz svojega otroka pustila na avtobus ko bo 7 ali 8 samo zato ker ste se drugi tako odločili pri svojih otrokih? A sem ovca ali imam svojo pamet in presojo. Vsak starš pozna svojega otroka najbolje in pika.

Pri 6 letih otrok zagotovo ni sposoben, da bi šel sam v šolo! Sem lani gledala preplašenega fantiča, ko je sam samcat vsak dan tekel v šolo in preplašeno gledal naokoli. To se mi zdi zelo neodgovorno od staršev!!

New Report

Close